MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Rozpaczy nie będzie

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 30 marca 2007, 0:00
Aktualizacja: Środa, 3 grudnia 2008, 22:52
Autor: Angela
Fot. Angela
Rozmowa z Ryszardem Wachem, odchodzącym naczelnikiem wydziału oświaty urzędu miasta, zwolnionym przez prezydenta Jeleniej Góry.

Angelika Grzywacz: Pańska kariera zawodowa przypomina prawdziwy maraton...
Ryszard Wach: Ów maraton rozpoczął się od przyjazdu do Jeleniej Góry w 1976 roku. Na początku nie miało to nic wspólnego z pracą, bo w Jeleniej Górze zakochałem się już w szkole średniej, kiedy przyjechałem tu na wycieczkę. Urzekły mnie góry i postanowiłem tu zostać na stałe. Na początku podjąłem pracę w Szkole Podstawowej nr 14. Dziewięć lat później zaproponowano mi pracę w Towarzystwie Przyjaciół Dzieci na stanowisku pedagogicznym. Kolejną pracą było Prewentorium Kolejowe w Janowicach Wielkich. Byłem tam kierownikiem wychowania. 1 września 1989 roku ówczesny inspektor oświaty zaproponował mi pracę w charakterze starszego wizytatora. Po zmianach reformy samorządowej (1 września 1990 roku) podjąłem pracę w Kuratorium Oświaty jako starszy wizytator. 13 lutego 1995 roku wygrałem konkurs na naczelnika wydziału oświaty w Jeleniej Górze. Tę funkcję sprawuję prawnie do końca kwietnia tego roku.

Z czym Pana zdaniem związane było złożone na Pana ręce wypowiedzenie?
Przede wszystkim to nie zostało ono złożone na moje ręce. I to chyba najbardziej boli. Zwolnienie nie miało charakteru zwykłego wypowiedzenia, ale pokrętnego czyszczenia stanowisk. Nikt nie powiedział mi wprost na spotkaniach, że szykują się jakieś zmiany. Nie wiem, czy wynika to z braku kultury, czy może odwagi. Można to było załatwić inaczej. Uważam, że doświadczenie i wiedzę z dziedziny oświaty mam bardzo dużą. Oficjalnie moje wypowiedzenie dotyczy zmian organizacyjnych w oświacie, ale dobrze wiem, że żadnych zmian nie będzie. Podejrzewam, że naraziłem się pewnym ludziom z ratusza. Wdałem się w dość ostry spór na temat pewnej sprawy.

Co to za sprawa?
Chodziło o dwie niepubliczne szkoły pomaturalne, które nie dopełniły obowiązków w zakresie przekształcenia jednostki w sposób nakazujący przez ustawę. Ludzie, którym się naraziłem, nie reprezentowali interesów miasta i prezydenta. Stanęli po stronie tych szkół. Prezydent natomiast nawet nie został poinformowany, że obowiązek przekształcenia szkół w ogóle istnieje.

Jak przyjął Pan to wypowiedzenie?
Na początku, podobnie jak pozostali zwolnieni, złożyłem pozew sądowy o bezpodstawne zwolnienie z pracy. Później jednak wycofałem go, zresztą jako jedyny. Przywrócenie mnie do pracy nic by nie zmieniło. Nie chcę pracować z takimi ludźmi. Nie jestem rozżalony czy załamany. Wręcz przeciwnie. Teraz będę miał czas, żeby odpocząć i fizycznie i psychicznie. Niemniej uważam, że to co zrobiono ze mną i z innymi pracownikami których zwolniono, jest nieludzkie. Zmiany były i zawsze będą, ale żeby je przeprowadzać, trzeba mieć chociaż podstawy dobrego wychowania oraz szacunku dla innych. Zamiast tego pojawiło się tchórzostwo i brak elementarnej kultury.

Czy ma Pan już pomysł na życie?
Oczywiście. Przede wszystkim odpocznę. Nigdy nie miałem czasu na normalne wakacje czy urlop. Nie ukrywam, ze podupadłem na zdrowiu, więc potrzebna mi jest rehabilitacja. Poza tym, zostałem prezesem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Będę miał więcej czasu, żeby zaangażować się w pełnienie tej społecznej funkcji. No i w mieszkaniu czeka na mnie sporo prac remontowych. Chcę też zgłębić studia prawnicze, być może założę własną firmę zajmującą się doradztwem z zakresu prawa pracy, samorządu, statusu nauczyciela czy szkoleń w ramach oświaty. Podejmę pracę, jeśli pojawi się jakaś ciekawa propozycja, ale będę znacznie ostrożniejszy w doborze zarówno współpracowników, jak i zakresu obowiązków.

Dziękuję za rozmowę

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Dotacja na usuwanie azbestu

Komentarze (21) Dodaj komentarz

~Analityk 30-03-2007 14:35
Ostra, ale prawdziwa charakterystyka obecnych władz miasta:"...wynika to z braku kultury, czy może odwagi", "...trzeba mieć chociażby podstawy dobrego wychowania oraz szacunku dla innych.", "...pojawiło się tchórzostwo i brak elementarnej kultury." Nareszcie ktoś powiedział władcom Jeleniej Góry, to o czym wszyscy mówią.Po 120 dniach panowania, proponuję korektę stylu sprawowania urzędu.
~konkurent 30-03-2007 14:48
Startowałem na to stanowisko w konkursie wówczas, kiedy Wach. Akurat w korytarzu UM spotkałem starą znajomą. Ta spytała mnie co tu robię. Odparłem, że złożyłem papiery do konjkursu itd... Spojrzała na mnie w drwiną.... Weź się nie wygłupiaj.Szkoda Twojego czasu. Przecież wiadomo, że naczelnikiem zostanie ... I tu padło nazwisko. No i słowo ciałem sie stało.
~Bonzo 30-03-2007 15:14
Nowy prezydent wydaje sie nie wiedziec co sie wokol niego dzieje. Sprawa zwolnienia pracownikow nazywana reorganizacja to jedna z jego najwiekszych dotychczasowych porazek, tuz po akcji "szwagierka". Zwolnieni pracownicy to nieliczni ktorzy potrafili miec swoje zdanie i twardo przy nim obstawac, co oczywiscie wielu sie nie podobalo. Dodatkowo prezydent sie zagmatwal w sprawach koalicyjnych i teraz ma problem bo stracil juz reputacje a koalicjanta i tak nie pozyskal. Krotko mowic Obrebalski to najgorszy wybor jeleniogorzan od dawna...
~DoRo 30-03-2007 16:52
Bardzo dobrze że wreszcie ktoś wziął się za komunistyczną elitę. Miejmy nadzieję ze to dopiero początek czyszcznia urzędów ze starych niekompetetnych urzędników, którzy niczego dobrego nie wróżą na przyszłość.
~Obserwator 30-03-2007 17:20
Szkoda, że pan Wach nie opowiedział o szkodach, jakie wyrządził ludziom (nauczycielom) spoza swojego układu i dopuścił do brutalnych czynów. Dziś pan Wach narzeka na brak kultury obecnej władzy? A dlaczego nie widzi swoich błędów. Może czyszczenia stanowisk da wreszcie szansę ludziom z powołania a nie urzędnikom.
~Reforma? 30-03-2007 17:21
Dlaczego reorganizacja przeprowadzona przez Obrebalskiego jakos ominela najgorzej dzialajace wydzialy takie jak Wydzial Incjatyw Gosp., Wydzial Rozwoju Gosp. czy inne instytucje jak Zarzad Drog??? Czyzby dlatego ze pracuja tam slabi ale za to pokorni naczelnicy, a moze tez dlatego ze niektorym z nich zwyczanie Obrebalski boi sie podskoczyc? Reorganizacja w wykonaniu Obrebalskiego to wielka sciema, ktora ma na celu wsadzic na stolki swoich. Facet jest cienki jak nikt dotad.... dotychczasowe osiagniecia prezydenckie nakazuja sie zastanowic czy powinien wykladac taki kierunek na uczelni bo jak pokazuje rzeczywistosc nie jest fachowcem w tej dziedzinie!
~Yogi 30-03-2007 17:23
Trudno R Wacha nazwać komunistyczną elitą, w swoim życiorysie może spokojnie wpisać działalność w NSZZ Solidarność w trudnym okresie. Z obecnie sprawujących władzę niewielu może się tym pochwalić. Inną sprawą jest branie na plecy "mądrych" pomysłó niejakiego Bogusia G, który doprowadził razem z Lechem S do ruiny jeleniogórską oswiatę. Zresztą te pomysły Lech S odczuwa na własnej skórze, gdyż szkoła którą kieruje przeżywa padaczkę. A Boguś olewa wszystko bo Józef K(prezio) załatwił mu emeryturkę i ciepłą posadkę w jakiejś "wyższej" szkole.
~kazimierzp 30-03-2007 18:14
W poniedziałek 2 kwietnia są imieniny Ryszarda! Na ręce Rysia Wacha składam wszystkiego najlepszego wszystkim Ryszardom. Tych co ich znam, i tych co ich nie znam. Oby nigdy nie spotykały Ich przykre i niesympatyczne zdarzenia!
~Rodzic byłego ucznia 30-03-2007 18:25
Wreszcie ktoś go wykopał.Nigdy nie był za uczniami i ich nie szanował.
~Grzegorz Niedźwiecki 30-03-2007 20:44
A czemu ten rodzic się nie podpisze i wszyscy inni malkontenci? Łatwo pałować zza winkla... Może to tylko obrońcy MO?
~gregor 54 30-03-2007 20:47
kończ waść wstydu oszczędź. ale i tak pana kolesie usadowili się na dyrektorskich stołkach w szkołach uciekając przed zmianami. Prezydent powinien zweryfikować stołki dyrektorskie w szkołach i pozbyć się byłych urzędasów komuny
~sprawiedliwość 30-03-2007 20:50
"to co zrobiono ze mną... jest nieludzkie"p. Wach podobnie traktował ludzi zwalniając ich z pracy!!! Kto czym wojuje, od tego ginie!Właśnie trzeba mieć "chociaż podstawy dobrego wychowania oraz szacunku dla innych ludzi". Gdy chce się mówić o innych, trzeba zacząć od siebie.Jak śmie się w tym tonie wypowiadać!!!
~znajomy 30-03-2007 22:05
No cóż nosił wilk razy kilka - ponieśli i wilka...
~pedagog 30-03-2007 23:06
Jak najbardziej zgadzam się z wypowiedzią gregora 54. Mniejsza o wykrywanie urzędasów komuny, ale tych z układami familijnymi i typu "ręka rękę myje". W środku jeleniogórskiej oświaty jest całe mnóstwo brudnych machlojek i korupcyjnych przekrętów. Czy kiedyś to się zmieni? Zdaje się, że w naszym zaścianku nie ma na to szans. Wiadomo, że świat jest zły, lecz jednak ludzie uczący młode pokolenie powinni być "czyści" przed uczniami. Inaczej nie ma szans na opanowanie buntu, agresji i nienawiści, a jedynie manipulacja psychologiczna dziećmi. A jednak każdy kij ma dwa końce. Ale wszyscy w oświacie mówią "Jest super!" jak śpiewał T.Love. Totalna bzdura.
~sie uczta 31-03-2007 1:12
Grześ Niedzwiecki na własnym, czy na służbowym laptopie swe posty "smaruje"? Nie MO lepszych pomysłów na naukę obsługi kompa? Jedno - dwa zdania i już czuje się WIELKI? Ale to podobne do niego, czego nie raz doświadczaliśmy.
~SPnr14 1976r 31-03-2007 2:21
Pamietam jak Rysiu zapodawal historie w podstawowie.A polaka uczyla tez jego imienniczka Rysia W. ;-D
~irek 31-03-2007 7:49
na stronie inernetowej Urzędu Maiasta w linku wolne stanowiska nie ma wyników naboru na stanowisko naczelnika wydziału oświaty, a termin zgłaszania kandydatur minął 23.03. czyżby nie było żadnych zgłoszeń?
~ja 31-03-2007 10:33
Do Irka- za szwagierki też nie było.
~Kornel 81 31-03-2007 11:42
Konieczny jest porządek.Dyrektorzy szkół zasiedzieli się,szczególnie w szkole nr 2.Myślałem,że Rysio zrobi porządek,niestety
~jur 31-03-2007 15:37
Panie Niedźwiecki bardzo inteligentna wypowiedź godna byłego radnego
~grr 1-04-2007 3:40
tak, pan wach uczyl mnie w sp14 wychowania technicznego czy jak to tam sie wtedy nazywalo, stare dobre czasy... :) milo go wspominam, konkretny, rzeczowy, wymagajacy i sprawiedliwy jako nauczyciel rzecz jasna...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Finał na lawecie

Mobilizacja przed II turą

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Absolutorium dla bolesławieckiego zarządu powiatu

Trwa budowa punktu widokowego

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2207
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%