MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 5 lipca
im. Antoniego, Karoliny, Marii

Różowo przed kratkami

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 6 stycznia 2006, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 7 marca 2006, 9:24
Autor: TEJO
Fot. Archiwum, Konrad
Brak możliwości nielegalnego kontaktu między zatrzymanymi oraz cele dla szczególnie niebezpiecznych przestępców: oto nowe rozwiązania w rozbudowanym Areszcie Śledczym przy ulicy Grottgera.

W placówce właśnie kończą się ostatnie prace budowlane przed odbiorem technicznym, który zaplanowano na 2 lutego. Areszt został poszerzony o nowe skrzydło. Rozbudowa, finansowana z budżetu państwa, jest związana z likwidacją placówki w Zarębie pod Lubaniem i przewiezieniem tamtejszych pensjonariuszy do Jeleniej Góry.

Jak nam powiedział Mirosław Witka, rzecznik prasowy aresztu, po oddaniu do użytku rozbudowanej placówki, będą w niej 333 miejsca w celach.

Zniknie problem nielegalnego kontaktowania się przestępców osadzonych w areszcie. – Projekt został tak opracowany, że z okien pomieszczeń nie ma widoku w kierunku miasta, a jednocześnie zostały zachowane normy oświetlenia cel – usłyszeliśmy.

Wcześniej zdarzało się, że przestępcy kontaktowali się z kompanami, którzy przebywali na wolności i stawali na pagórkach w pobliżu aresztu. Za pomocą rozmaitych znaków udawało się im porozumieć. Areszt częściowo rozwiązał ten problem montując pleksiglasowe osłony w oknach starego budynku aresztu.

– W nowej jego części nie będzie luksusów, choć cele będą dostosowane do norm obowiązujących w Unii Europejskiej – dowiedzieliśmy się w areszcie. Niektóre będą przystosowane do przetrzymywania szczególnie niebezpiecznych przestępców.

Dziś w celach aresztu jest tłoczno. Obiekt jest przystosowany do przyjęcia 156 osób, a przebywa w nim 200 aresztantów oraz skazanych na krótsze wyroki. Na razie jeszcze nie wiadomo, czy po oddaniu dobudówki w celach będzie zbyt dużo osób.

Cały obiekt będzie pomalowany na różowo. Jak podkreślają pracownicy penitencjarni, ten kolor łagodzi agresję.

Otwarcie poszerzonego aresztu da także pracę kilkunastu funkcjonariuszom Służby Więziennej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Interwencja w Jeżowie  

Przygoda w górach  

Wjechał do Polski nielegalnie i był pijany

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~Jeleniogórzanin 7-01-2006 11:39
Dobrze że więcej więźniów będzie mogło siedziec w areszcie śledczym. Jakoś trzeba izolować bandytów od normalnego obywatela. Z drugiej strony zamiast tego drugiego skrzydła można by było pomóc biednym dzieciom.
~kml 7-01-2006 11:53
(...) Rozbudowa, finansowana z budżetu państwa, jest związana z likwidacją placówki w Zarębie pod Lubaniem i przewiezieniem tamtejszych pensjonariuszy do Jeleniej Góry. (...) Fajnie, zwiekszy sie nam populacja miasta. A Ponoć wszyscy z niego wyjezdzaja.... :)
~Nie kolega naczeinika 7-01-2006 18:46
PYTANIE DO PANA NACZELNIKA!!! Dlaczego w Areszcie Sledczym czyli areszcie dla celów sladctwa Nadal Pana znajomkowie i ich przyjaciele odbywaja kary pozbawienia wolnośc przeciez jak sama nazwa wskazuje do tego typu kar są zakłady karne i tzw. penitencjarne. a Areszty Śledcze dla cełów śledztwa a nie juz osądzonych. Ale z tego co jest mi wiadomo jak sie ma kolegów w administracji to .... Oczywiscie Pan Naczelnik nie czyta takich g.......ch stron i zapewne nie odpowie na moje pytanie i!!!
~wolny słuchacz 7-01-2006 20:19
...Zniknie problem nielegalnego kontaktowania się przestępców osadzonych w areszcie. – Projekt został tak opracowany, że z okien pomieszczeń nie ma widoku w kierunku miasta... Doskonały widok jest z podwórek i dachów budynków na ul. Mickiewicza,które z chwilą otwarcia aresztu staną się całodobową rozmównicąMieszkańcy ww posesji są w rozpaczy.
~JELENIOGÓRZANKA 8-01-2006 11:24
PRZY ROZBUDOWIE I REMONCIE WIĘZIENIA ZACHOWANO WSZELKIE NORMY UNIJNE-PIENIADZE OCZYWIŚCIE ZNALAZŁY SIĘ- SZKODA ŻE MIASTO NIE ZADBA O PLACÓWKĘ ZNAJDUJĄCA SIĘ NAPRZECIW-SZKOŁA SPECJALNA, GDZIE NIE MA NAWET PORZĄDNEGO, BEZPIECZNEGO PODJAZDU DLA DZIECI PORUSZAJĄCYCH SIE NA WÓZKACH INWALIDZCKICH, NIE MÓWIĄC JUZ O INNYCH BARIERACH ARCHITEKTONICZNYCH. NO CÓŻ WIĘŻNIOWIE SĄ WAŻNIEJSI OD DZIECI,KTÓRE BARDZIEJ POTRZEBUJĄ POMOCY.WIĘZNIOWIE SAMI ZGOTOWALI SOBIE TAKI LOS, A DZIECI ZDANE NA TRUDY ZWIĄZANE ZE SWOIM STANEM MUSZA PRZEBYWAĆ W WARUNKACH O WIELE GORSZYCH NIZ SKAZANI.NIE MOGE PATRZEC NA PIEKNIE WYREMONTOWANY ARESZT, GDY NAPRZECIWKO STAN TECHNICZNY SZKOŁY JEST NIEZADAWALAJĄCY.
~TIKO 8-01-2006 15:40
>PYTANIE DO PANA NACZELNIKA!!! >Dlaczego w Areszcie Sledczym czyli areszcie dla >celów sladctwa Nadal Pana znajomkowie i ich >przyjaciele odbywaja kary pozbawienia wolnośc >przeciez jak sama nazwa wskazuje do tego typu kar >są zakłady karne i tzw. penitencjarne. a Areszty >Śledcze dla cełów śledztwa a nie juz osądzonych. >Ale z tego co jest mi wiadomo jak sie ma kolegów w >administracji to .... Oczywiscie Pan Naczelnik nie >czyta takich g.......ch stron i zapewne nie >odpowie na moje pytanie i!!! Aby wypowiadać się publicznie w takich sprawacj, jak ta powyżej należy się dobrze przygotować !!! Najlepiej krzyczeć i klecić bezsensowne zdania. Kolego w akładach Karnych i Aresztach Śledczych już dawno nie ma naczelników, są Dyrektorzy. Resztę doczytaj sobie np. w Kodeksie Karnym Wykonawczym itp.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ścieżka edukacyjna "Przygoda w górach"

„Zielony” przystanek

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Tablica przy szlaku

Spotkali się z Beatą Kempą

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1453
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%