MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 14 sierpnia
im. Maksymiliana, Alfreda

Rozmowa z Robertem Kwiatkowskim, liderem listy Europa+

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 8 maja 2014, 15:40
Aktualizacja: Piątek, 9 maja 2014, 7:45
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemo
Były szef TVP, obecnie przedsiębiorca i lider listy Europa Plus Twój Ruch Robert Kwiatkowski po raz kolejny spotkał się z mieszkańcami Jeleniej Góry. Jakie ma poglądy i jak zamierza przekonać mieszkańców naszego miasta, by oddać na niego głos?

Robert Kwiatkowski: Program koalicji Europa Plus to państwo prostych podatków, świeckie państwo, to jest państwo emerytury obywatelskiej i co najważniejsze w tych wyborach. to jest państwo, które jest częścią silnej Unii Europejskiej. Chcemy więcej Europy, chcemy żeby europejskie standardy obowiązywały w coraz większym stopniu w Polsce. Mam tu na myśli poziom życia, ale i sposób prowadzenia polityki - bez agresji, bez jałowych sporów, służący ludziom, rozwiązujący najbardziej palące ludzkie potrzeby. Ja takie potrzeby zdefiniowałem, tj. po pierwsze praca, po drugie praca i po trzecie praca, bo wychodzę z założenia, że nie ma większej bolączki dzisiaj niż brak pracy. Opowiadam się za taką polityką, która gwarantuje miejsca pracy i to nie na umowach śmieciowych, a dobre miejsca pracy. Uważam, że wszystkie cele cząstkowe, np. politykę energetyczną, politykę klimatyczną, wysiłek obronny (przemysł zbrojeniowy zatrudnia setki tysięcy ludzi w całej Europie) - trzeba także podporządkować tworzeniu miejsc pracy - powiedział polityk Europy Plus Twój Ruch.

- Jelenia Góra ma fantastyczne walory nie tylko turystyczne i nie tylko komunikacyjne - możemy tu mówić jaką szansą dla rozwoju centrum logistyki byłaby droga S3, ale także spore tradycje przemysłowe. Być może należałoby stawiać na przemysł meblarski, drzewny i pochodny - tworzyć na bazie tego surowca (to jest ziemia bogata w lasy) wartość dodaną, żeby jak najwięcej pieniędzy zostawało tutaj. Takim złym przykładem jest działalność KGHM-u, który jest potentatem miedziowym, ale co z tego, jak ten potentat eksportuje głównie półsurowiec - produkty mało przetworzone, a marża i pieniądze są na wysokim stopniu przetworzenia tego surowca i to powinno nam przyświecać - dodał Robert Kwiatkowski.

Przemek Kaczałko: W którym kierunku powinna iść Unia Europejska? Stanów Zjednoczonych Europy?

Tak. Jestem euroentuzjastą i dziwię się wszystkim, którzy po 10 latach Polski w UE opowiadają "banialuki" na temat tego, co to Unia złego z nami zrobiła, jak to z nas krew i pieniądze wysysa. Widać gołym okiem jak bardzo zmieniliśmy się na lepsze. Rządzącej koalicji mogę zarzucić to, że te zmiany są niekonsekwentne. Widać to po siatce polskich dróg, bo wybudowano sporo dróg ekspresowych i autostrad, ale one w wielu miejscach są niepołączone. S3 jest takim przykładem. Co z tego, że od Gorzowa jest dobrze, jak w okolicach Jeleniej Góry i do granicy jest do niczego. Z tego chleba nie będzie. "Trójka" musi od granicy czeskiej do polskiego wybrzeża być drogą o standardzie podwyższonym - w ten sposób możemy konkurować z portami wschodnich Niemiec. Skrzyżowanie "trójki" z "czwórką" jest 50-60 km stąd - tutaj mogą powstawać olbrzymie centra logistyczne tak jak przy skrzyżowaniu A1 i A2 (w okolicach Strykowa) i tak zaczyna się dziać w okolicach Rzeszowa. Chciałbym ten przykład przenieść tutaj.

Rośnie poparcie dla eurosceptyków, to zagrożenie dla Unii Europejskiej?
Fala eurosceptycyzmu rośnie w całej Europie. Jesteśmy państwem europejskim i nie ma powodu, żeby przy tak wysokim bezrobociu przybywało eurosceptyków we Francji czy Grecji, a nie
przybywało w Polsce. Po drugie takiej brunatnej fali towarzyszy kompletna bezradność rządu - słynne "kibole, idziemy po was" ministra Sienkiewicza to raczej powód do śmiechu i drwin, niż do szacunku - poza słowami, rząd nic w tej sprawie nie zrobił. Nie wszystko też przelicza się na pieniądze, poczucia bezpieczeństwa nie przeliczymy w bezpośredni sposób, ale przeliczymy w zaufaniu, czy perspektywach stabilności danego regionu. Moskwa nie jest zagrożona atakiem ze strony Ukrainy, a kapitał ucieka z Rosji drzwiami i oknami. Rosja ma rating BB-. My mamy dobre ratingi i nasza przynależność do strefy euro podwyższy nam te ratingi, co się przełoży na dwukrotny spadek kosztów obsługi długu. Zyskujemy, zyskaliśmy i będziemy zyskiwać na integracji z twardym rdzeniem Unii Europejskiej. 75% wymiany gospodarczej Polski jest z państwami strefy euro.

W naszym mieście często pojawia się opinia, że jeleniogórzanie powinni głosować na kandydatów z Jeleniej Góry, co pan na to odpowie?
W pewnym sensie jestem z okolic Jeleniej Góry, dobrze znam te okolice, zatrudniam ludzi w Wojcieszowie. Siłą rzeczy żyję problemami ludzi, którzy tutaj są, ale przede wszystkim należy odpowiedzieć na pytanie, czy potrzebujecie tych, którzy mają w metryce urodzenia Jelenią Górę, czy potrzebujecie najlepszych. Uważam, że tak jak w najlepszej drużynie potrzebni są dobrzy zawodnicy - ci, którzy są w stanie grać zespołowo, strzelać bramki, zdobywać punkty dla drużyny dolnośląskiej, w związku z tym i jeleniogórskiej. Namawiałbym, żeby głosować na najlepszych.

Gdyby wybrano pana do Parlamentu Europejskiego, to w jakich komisjach chciałby Pan pracować?
W takich, w których mam kompetencje i które są dla Polski najważniejsze. Chciałbym się zajmować sprawami mediów i telekomunikacji - byłem prezesem telewizji, byłem w radach nadzorczych mediów i byłem szefem spółek telekomunikacyjnych. To jest mój obszar kompetencji - telekomunikacja, media i nowe technologie. To jest najbardziej dynamicznie rozwijający się sektor gospodarki. Polska powinna być liderem zmian w polityce energetycznej, trzeba zmienić logikę myślenia w sprawach energetycznych. Polityka wschodnia to nie tylko Ukraina, to jest także Rosja, a za chwilę Białoruś, Mołdawia, itd. Mam kompetencje w tej mierze, bo jest absolwentem Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, języki znam. To powinny być sprawy, którymi będę się zajmował.

Dziękuję za rozmowę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Szybko zapomniany staw?

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Stalowe rumaki w Karpaczu

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~ 8-05-2014 15:53
"Wojcieszowianka" to jego biznes
~paradise 8-05-2014 19:58
Miejsce tego komucha i jego kumpli jest na śmietniku historii!
~:) 8-05-2014 21:01
Ale ma wyborców. Wielodzietna i pożal się boże Klimek .
~ 8-05-2014 21:57
Ale tłumy.
~ 8-05-2014 22:34
Tylko nie Klimek!
~spejson 8-05-2014 22:52
precz z komuna i dewiacja
~obiektywnie 9-05-2014 7:01
Pomijając poglądy trzeba przyznać, że Twój Ruch jest najaktywniejszy w tej kampanii. Inne partie olewają wybory do Parlamentu Europejskiego, olewają Jelenią Górę. Jakoś nie widać praktycznie innych kandydatów w naszym mieście, nawet nasi miejscowi nie wychodzą do ludzi!
~Bezdomny 9-05-2014 8:04
Do*.dialog.net.pl (78.8.*.*) Proponuję wizytę u dobrego psychiatry.
~i git 9-05-2014 10:24
Dokładnie - precz z komuną i dewiacją . Seks od 13-go roku życia, legalne narkotyki, walka z Kościołem ( nie wiadomo o co ) i nachalna promocja LGBT - tyle i wyłącznie tyle reprezentuje sobą Partia Twój Ruch.
~gajowy 9-05-2014 12:35
Klimek to facio nie godny zaufania. Nie wiem po co zaprosił go do wspólpracy poseł Kmiecik. Czuję ,że zdołuje notowania Europy + i TR w Jeleniej G.
~Iwo 9-05-2014 17:14
Członkom PZPR i innym POstkomunistom już dziękujemy!!!
~:) 9-05-2014 23:10
Klimek jest super kiedy zbliżają się wybory i jak potrzebuje poparcia a potem wypina się i ma wszystkich głęboko w .... . Znowu zaczął się wyścig szczurów i każdy obiecuje złote góry ,ale już nikt w te obietnice nie wierzy ...
~ 12-05-2014 19:34
Jetem ciekaw czy byl by taki natlok krezusow do tamtego parlamentu gdyby propozycja platnicza byla w zakresie poborow polskich robotnikow. Oj, ciezko by bylo kogos zachecic. Pazernosc naszych ludzi od spraw rzadzenia nie zna granic, widac co wyprawiaja za perspektywe dobrych pieniedzy na kontach. Ukradli co sie dalo w Polsce, kolej na Bruksele. Ja i moi bliscy do zadnych wyborow reki nie przylozymy, widzac kto i z jakim dorobkiem chce zmienic koryto.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wypadek w Radomierzu

Nowy radny w Kowarach

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Finał remontów wiaduktów na A4

Czytelniczka: drogo i brudno

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
799
Tak
37%
Nie
58%
Nie wiem
6%