MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

Rozmawiali o bezpieczeństwie. Problem (nie) do rozwiązania

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 7 grudnia 2011, 7:43
Aktualizacja: Czwartek, 8 grudnia 2011, 8:19
Autor: Petr
Fot. Petr
W jeleniogórskim Orient Expressie odbyła się dyskusja na temat bezpieczeństwa w pubach i klubach w naszym mieście. – Cieszę się, że tym razem goście przybyli. Niestety do rozwiązania problemu jeszcze długa droga – mówi Alicja Dusińska, właścicielka lokalu.

Pierwszą próbę dyskusji o bezpieczeństwie w pubach i klubach w Jeleniej Górze – a raczej o jego braku, pani Alicja podjęła już w październiku br. Wtedy, na zorganizowane przez nią spotkanie pomimo oficjalnych zaproszeń nie przyszli ani przedstawiciele samorządu, ani funkcjonariusze policji (z uwagi na błędną datę wpisaną w zaproszeniu), ani właściciele innych restauracji. Tym razem było inaczej, choć znów zawiodła policja z uwagi na… – zbyt późne powiadomienie o terminie spotkania – mówi Alicja Dusińska.

Tematami poniedziałkowej rozmowy w Orient Expressie były bezpieczeństwo w pubach i klubach, problemy ze skutecznym zapobieganiem aktom przemocy, zasady panujące w lokalach i ich ochrona, oczekiwania wobec organów ścigania co do zapewnienia bezpieczeństwa na terenie otaczającym lokal, współpraca z władzami miasta i stróżami prawa, oczekiwania uczestników imprez odnośnie organizatorów i ochroniarzy (i vice versa) itp.

W spotkaniu uczestniczyli Zygmunt Korzeniewski, naczelnik Wydziału Dialogu Społecznego Urzędu Miasta w Jeleniej Górze, radny miasta Jerzy Pleskot, strażnik oraz rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Jeleniej Górze Artur Wilimek, młodzi muzycy, reprezentant bractwa żaków z Jeleniej Góry, jak również inne osoby zainteresowane jego tematyką. Czy osiągnięto jakąś konkluzję?

– Miasto widzi problem i nie zamierza go bagatelizować. W nowym roku usprawnimy system monitoringu; wprowadzimy więcej kamer w Jeleniej Górze co niewątpliwie pomoże zapobiec trudnym sytuacjom z jakimi na dzień dzisiejszy borykają się właściciele lokali gastronomiczno rozrywkowych, czy też podczas takich sytuacji szybko i skutecznie interweniować – tłumaczył wczoraj Zygmunt Korzeniewski.

– Problem bezpieczeństwa w pubach i klubach trzeba w końcu definitywnie rozwiązać. Moim zdaniem sam monitoring nie wystarczy. Należy słuchać przedsiębiorców, planować skuteczne rozwiązania w oparciu o ich opinie. Uważam również, że w miejskim budżecie winny znaleźć się środki na doposażenie służb porządkowych, które dzięki temu będą mogły lepiej działać w niebezpiecznych momentach – dodawał Jerzy Pleskot.

Podobnego zdania był również strażnik Artur Wilimek: – Dwuosobowy patrol wyposażony w stary sprzęt, poruszający się miejskimi ulicami na piechotę po pierwsze nie poradzi sobie np. z ośmioosobową grupą agresorów, po drugie nie dotrze na miejsce zdarzenia na czas. Straż Miejska powinna mieć zarówno nowe środki transportu, jak i nowy sprzęt oraz więcej ludzi do pracy. Bez tego nic się nie zmieni – mówił.

Kiedy dyskutanci spotkają się po raz kolejny i czy następne spotkanie z cyklu odbędzie się już z udziałem funkcjonariuszy policji? – Dołożę wszelkich starań, by na kolejnej rozmowie, którą zorganizujemy już wkrótce byli obecni policjanci. W tym wypadku ja „nie odpuszczę” – mówi Alicja Dusińska.

– Niech pani nie odpuszcza! Jelenia Góra powinna w końcu mieć kluby bezpieczne, w których zarówno muzycy, jak i publiczność będzie mogła bawić się w spokoju. Koniec ze strachem czy ciągłym poczuciem zagrożenia. Wychodzę grać, albo z dziewczyną i zawsze się zastanawiam, czy będzie „oklep” – podsumowuje Łukasz, raper, uczestnik spotkania.

Ogłoszenia

Czytaj również

Mieszkańcy liczą na miejskich strażników

Wstrzymane prace przy oczyszczalni ścieków

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Komentarze (36) Dodaj komentarz

~sc 7-12-2011 7:58
1 foto Rewelacja
~zagrozeni 7-12-2011 8:01
Pani Alicjo to nie wie Pani ze do Policji trzeba wyslac zaproszenie............rok przed spotkaniem??????????? no i oczywiscie z zalacznikiem:)))) Skandaliczne jest to ze Ci odpowiedzialni za Nasze bezpieczenstwo nie uczestnicza w takich spotkaniach wiec nie dziwmy sie ze mamy takie bezpieczenstwo w naszym miescie jak ta sluzba za to odpowiedzialna ma to wszystko gdzies.A moze nie przychodza na takie spotkania bo uslyszeli by prawde o swoim profesjonalizmie dotyczacym Naszego bezpieczenstwa.Brawa dla wszystkich uczestnikow spotkania.Powodzenia w dzialaniu na rzecz JG by bylo BEZPIECZNIEJ!!!!!!!!
~pimko 7-12-2011 8:03
eminem mógł chociaż czapkę zdjąć
~` 7-12-2011 8:06
To w jeleniej są jakieś kluby? Atrapa się zepsuła z 15 lat temu, od tamtego czasu zfugowane dresy zalane wódą to chlebek powszedni jeśli mówić o bezpieczeństwie - wstawcie limity na alko i wywalcie dilów z miasta inaczej 90% lokalu będzie miało w dupie wszelkie zasady funkcjonowania i zachowania w miejscu publicznym wiadmo - dragi&wooda - jestem bogiem i wam to udowodnię kr..wa nie? a co masz coś kr.wa?
~halo 7-12-2011 8:35
Ja rozumiem, że na spotkanie zaproszeni zostali wszyscy zainteresowani sytuacją, ale jednak mimo wszystko mało wiarygodne wydają się osoby, które nie znają podstawowych zasad kultury i nie wiedzą, że czapkę wypadałoby zdjąć. No ale przecież to "artyści". Zresztą to tak na marginesie.
~ 7-12-2011 8:43
zdjęcie nr 3 - te wodospady przemyśleń na obu twarzach, ta zaduma nad losami świata...
~brawopolicja 7-12-2011 8:47
Piękne medialnie zachowanie.Jak widać szefostwo jest już tak zadufane i aroganckie,że potrafi to jawnie i bez skrępowania okazywać.Rozwiązań gotowych nie ma,to oczywiste i nawet przez rok by ich nie przygotowano.Wszystkie pobicia,a przynajmniej znaczna większość to statystyczne zero dla policji,bowiem poniżenia,sińców pod oczami i uszkodzonych nosów nie traktuje się poważnie,pokrzywdzony musi wnieść opłatę w sądzie i sam walczyć o sprawiedliwość.Nie zwalnia to jednak policji od zainteresowania tematem.Podobnie jak i prokuratury,która dała piękny popis w sprawie śmierci chłopaka w andrzejkową noc.Nieumyślnie to można spowodować śmierć poprzez wadliwe wykonanie instalacji elektrycznej a nie kopiąc człowieka.Rozwiązanie sprawy przez policję będzie na pewno takie,że komendant postawi radiowóz
~brawopolicja 7-12-2011 8:53
pod Atrapą i wystawi policjantów na zaczepki zapitych lewusów z Lwóweckiej,których przecież wszystkich nie zatrzymają na dołku.Potem sprawa przyschnie i wszystko wróci do normy.Czytaj młodzi ludzie będą poniżani i bici w Atrapie przez bezzębnych chuderlaków z Pekinu i nieco tęższych cwaniaczków z rodzin,któe jeszcze nie zostały eksmitowane przez JSM na piękne peryferia JG od strony Jeżowa Sudeckiego.Problem polega na braku zdecydowanych działań wobec napastników.Agresorami są chyba wciąż te same osoby w liczbie kilkunastu-kilkudziesięciu.Tak ciężko ochronie b...ków zatrzymywać na wejściu? Przecież wiadomo,że braciszkowie brykający Hondą zawsze komuś chcą nastukać,to samo kilku brudasów z Pekinu,w tyma co ciekawie kolejni braciszkowie (nie wiem,czy w obu przypadkach nie bliźniacy)
~xyz 7-12-2011 9:02
P. Alicjo. Najlepszym moim zdaniem było by zatrudnianie konkretnych firm ochroniarskich i pełen monitoring, gdyz ci napompowani pseudo ochroniarze sami prowokują bójki i stwarzają atmosferę do zadym. Policja nie jest od tego żeby stać pod lokalem i pilnować mają inne zadania mogą jedynie na ulicy wylegitymować owych delikwentów. Nie zwalajcie winy na służby, bo oni również mają odgórne narzucone czynności.PS. Może to wina prawa, że młodzi czują się bezkarni???
~xx 7-12-2011 9:11
policja i straż miejska to totalna porażka ! "Obchód" miasta robią samochodami i odwracają wzrok jak coś zauważą ! Porażka za nasze pieniądze!
~do brawopoli 7-12-2011 9:13
Masz kolego racje przecież mogli by obserwować zadymiaży i nie wpus...ć ich do lokali po miesiącu nie mieliby gdzie sie bawić i już mamy wyeliminowany margines.
~Tragedia. 7-12-2011 9:34
Pod klubami też nie jest u nas ciekawie. A dlaczego? Bo kultura i średnie IQ tego miasta mieści się poniżej pewnego poziomu. Do klubów chodzą tylko małoletnie dziwki, dające byle komu w kiblach i pieprznięte dresy, okradające, żeby mieć na ćpanie. Nic dodać, nic ująć. Ciekawi mnie, dlaczego za nich się nie wezmą. Czekam na klub, w którym będzie selekcja pod względem IQ i ubioru. Bo ja nie życzę sobie patrzeć na gołe k**wy.
~pol 7-12-2011 9:50
Proszę nie obrażać Policjantów. Ja również jestem Policjantem i ciężko pracuję i nie mam żadnego wpływu na prawo w tym kraju, kogo właściciel lokalu zatrudnia. A swoją drogą to zadymy są pod lokalem a nie wewnątrz. Nie można wszystkiego sprowaDZAĆ DO JEDNEGO MIANOWNIKA bo to świadczy o piszącym.;
~geronimo 7-12-2011 9:59
Bezpieczeństwo klientów knajp to nie problem policji, ani straży miejskiej. To problem zabezpieczenia bezpieczeństwa wewnątrz lokalu. Z jakichś powodów "ochroniarzami" (dawniej : bramkarzami) są ludzie z mózgami o zwojach z lekka wyprostowanych pod wpływem długotrwałego zażywania sterydów. Zestresowani, bo z tego samego powodu ich "męskość" została wystawiona na próbę. W większości to ludzie na bakier z prawem. Dilerzy, złodzieje samochodów i pasjonaci podobnych zajęć. "Posady" w lokalach zdobywają chamskim szantażem nie dając właścicielom praktycznie żadnego wyboru. Czasy haraczów wcale nie minęły. Po prostu przyjęły formę zalegalizowanej "ochrony". Wcale nie chodzi jednak o ochronę konsumentów, tylko interesu właściciela lokalu.
~do pol 7-12-2011 10:51
ty ciężko pracujesz????jaja sobie robisz? zobacz jak inni ludzie ciężko i uczciwie pracują !Poszedłeś do policji bo ci się uczciwie pracować nie chciało,na łatwy i darmowy chleb.I pewnie jeszcze pokazać że jesteś pan władza choć słoma z butów wystaje.
~ 7-12-2011 11:06
kiedy wezmą się za dilerów i pozostałych ćpunów dlaczego pozwalają na ćpanie czyżby korzystali z wiedzy którą posiadają dilerzy i ćpuny a ci jak wiadomo donoszą oczywiście gdzie trzeba i dlatego się tak długo utrzymują ze sprzedażą narkotyków i ze swobodnym ćpaniem ?
~Jose 7-12-2011 11:13
"Panie" pułkowniku, "mości" majorze - psubraty u bram a wy nie grzmicie swoich wojów na krwawą rzeź nie posyłacie ino za gadulcem się chowacie. Tudzież wiemy że stołki ciepłe ale wżdy gawędzi widzą i tylko furkają, czas ogarek chwycić i pospólstwo zadowloić.
~Obiektywna 7-12-2011 11:15
Zawsze jak stanie sie jakaś tragedia w mieście - to zaczyna sie zwyczajowy lament służb odpowiedzialnych za ład i porządek na brak sprzetu pieniedzy,niskie zarobki , kiedyś były braki ludzi aby sprostać zadaniom. Oczywiście jest to kitowanie i zasłona przed odpowiedzialnością - bo ułomna jest organizacja w tych służbach ,brak dyscypliny pracy , nie ma sprytnych , skutecznych patroli - jest największa absencja chorobowa , nierozliczanie sie mundurowych z efektow pracy lecz uprawianie politykierstwa i etatyzacja jakiś związkow zawodowych. Dpóki nie poprawi sie dyscyplina,organizacja i konsekwencja w działaniu mundurowych ,to zawsze będą przestepcy żyli bez obaw i odpowiedzialności w urzędach będą tylko dyskusje na braki i biedę, choć słuzby te maja eldorado i chłona koszty społe
~geronimo 7-12-2011 11:29
"Ochroniarze" w knajpach są informatorami policji. Dlatego czują się bezkarni, a wręcz chronieni przez swoich "mentorów". A dlaczego są informatorami? Bo są "ludźmi z miasta", mają za.rane kartoteki i dużo za uszami. Dilerka, kradzieże, wymuszenia. Panowie Policjanci doskonale o tym wiedzą i zgadzają się na taki stan rzeczy, bo to znacznie ułatwia im prace.
~brawopolicja 7-12-2011 11:31
Zastrzegam,że mimo zastrzeżeń do szeregowych policjantów patrolujących ulice ,którzy w porównaniu z ich starszymi kolegami z przełomu 80/90 są po prostu wygodniccy i zamiast pracować czekają na awans ,często chorując i obijając się(łapanie kolarzy i dzieciaków z półgramówką ciezko nazwać poważną pracą na rzecz bezpieczeństwa w mieście) o wiele większe mam do szefostwa policji ,które zachowuje się irracjonalnie unikając debaty w Orient Expres...e.To zwykła arogancja.Kto jest dla kogo?
~qwertyy 7-12-2011 11:56
no nie wiem czy irracjonalnie. Policja nie powinna wyrozniac zadnej knajpy. Spotkanie na Ratuszu, w szkole jesli sprawa dotyczy mlodziezy, redakcji jelonki, czy nawet otwarte na rynku jak bedzie cieplo to co innego ale nie w zadnej konkretnej spelunie.
~dobrawpolicj 7-12-2011 12:24
Co ty zbuku gesi wiesz na temat ul Lwóweckiej i ich mieszkańców którzy tam mieszkaja sam pochodzisz z patologi albo lepiej jestej dilerem i kapusta .To własnie pekin zrobił porzadek pod teskowym Cpn ZEBYS BARANIE mógł w nocy kupic sobie piwko bo tam przesiaduje patologia z calego miasta.Ciagle jak sie cos stanie na miescie to wszyscy obarczaja tym pekin a to nieprawda praktycznie w kazdej dzielnicy miasta możesz kupic sobie ćmage a pekin woli bawic sie w swoim gronie niz chodzcic na zadymy czasy tej dzielnicy dobiegły juz końca jest paru kozaków ale oni maja juz rodziny i dawno skonczyli z bandytka Coś tam wiesz i cos ci w tym pustym łbie dzwoni jezeli ludzi z pekinu nazywasz ludzi z jezowa to brawo dla ciebie dziecko z inkubatora Ciebie powinni izolowac Sorry ale sie uniosłem
~dobrawpolicj 7-12-2011 12:53
sie nie masz bladego pojecia a wypisujesz jakieś bzdury na pekinie mieszka juz całkiem inne towarzystwo wiec przyjdz nawet w nocy i sprawdz a gwarantuje ci ze włos z tej pustej głowy Ci nie spadnie to tyle
~brawopolicja 7-12-2011 13:12
Pekin,zwany niekiedy wioską olimpijską wskutek panującej tam mody na ubiory sportowe ,głównie przybrudzone ortalionowe portki jest miejscówką patologiczną.To raz.Kozaków to tam nigdy nie było-to dwa ,chyba ,że w liczbie od 5 osób wzwyż-oooooo,wtedy drżyjcie narody,groźne spojrzenia,szeroko rozstawione pozbawione mięśni górne kończyny -łał.Trzy-nie kupuję piwa na "cpn" ,bo takiego,jak lubię,na żadnym nie ma,muszę kupować za granicą.Cztery-dziękuję za zaproszenie,ale nie skorzystam,.rozumiem,że skoro masz net,jesteś kimś ważnym na dzielnicy,ale mimo wszystko daruję sobie wycieczkę w te rejony.Pięć-jaki Jeżów?A co do irracjonelnej postawy policji-włądze miasta mogą przyjść ,Śtraż Miejska może,żaden hrabia z Nowowiejskiej-nie może,jasne.
~monika2010 7-12-2011 13:13
Proponuje zrobić DEBATE w tym miejscu na temat ochrony zabytków oraz zachowaniem istotnych elementów dla kultury , lub 2 temat jak łatwo ukryć elementy pod grubą warstwą farby olejnej na suficie , myśle żę Pani Alicja jest ekspertem w tej dziedzinie .
~ 7-12-2011 14:36
nowy temat debaty "niszczenie zabytkow i znecanie sie nad zwierzetami" :D
~lucky 7-12-2011 15:17
pekin.co w drogim domu jest anfa sprzedawana.ale nikt o tym nie wie.wszyscy łaza nagrzani i te laski jak z krzyza zdiete.masakra
~Lukasz123 7-12-2011 18:11
Przeczytaj uważnie artykuł I nie dawaj bez sensownych Komentarzy (pimko) To że nie ściągłem czapki nie ma nic wspólnego z tą rozmową Wyrażam w ten sposób swój brak poszanowania do władzy tego miasta i nie tylko . Popatrz co się teraz w okół dzieje a oni chcą tylko dodać pare kamer na które będzie i tak patrzyła tylko 1 osoba . Porównywanie mnie do Eminema w sumie schlebia mi to Ten gość reprezentuje wysoki poxiom światowego Rapu . a ty zastanów się bo jak będziesz w sytuacji pod bramkowej pod jakimś klubem wspomnisz moje słowa Gdzie są policjanci i nie tylko jak są potrzebni !!!
~kamrat 7-12-2011 19:18
wiele zarzutów pod kątem stróżów prawa, władz lokalnych (i słusznie) ale czemu nie podnosi się winy przedsiębiorców? Ich oszczędzania na ochronie, ich rozwiązania na łatwiznę typu "wypraszanie" z lokalu zarówno agresora jak i zaczepianego klienta, gdzie spokojny na zewnątrz dostanie wpieprz ale przecież to już poza lokalem, więc problem z głowy, zbyt późne reagowanie właścicieli lokalu, przymykanie oka na agresywne zachowania, zaczepki w lokalu i interweniowanie (o ile w ogóle) dopiero jak dojdzie do bójki. Patrzmy na problem z każdej strony. Stróżowie prawa nie są doinwestowani ale system ochrony w lokalach również a to już wina przedsiębiorców. Może warto zatrudniać ochronę spoza miasta, która będzie bez "znajomości" z bywalcami. Rozliczajmy policję ze skuteczności ale i ochronę lokali
~Walbrzyszek 7-12-2011 19:35
Mój były dzielnicowy z PODGÓRZA załatwił by ten problem w 30 sekund...Longin... Pan Longin miał na imię..ale to było w latach 80 dziesiatych ;)
~Red Like 7-12-2011 19:51
Straż miejską zlikwidować. Domagają się tylko nowego sprzętu i samochodów a jedno autko z kamerką na dachu za grube miliony już jeździ po mieście bezcelowo. Etaty przenieść do Policji, zyskają pracownicy bo zostaną FUNKCJONARIUSZAMI (emerytury, dodatki,) Których już uzbrojonych w broń i szereg uprawnień (aresztowanie podejrzanego) przenieść na ulice (monitoring to tylko wspomaganie służb najczęściej po zdarzeniu jeżeli w ogóle ) Ochrona odpowiada za zdarzenia w lokalu i w jego otoczeniu do granic posesji a za nią już Polcja przecież wiadomo że piątek - sobota trzeba wzmocnić patrole. PROSTE? Pytam sie...
~~~Agi 7-12-2011 20:13
Przepraszam gdzie można w Jeleniej posiedzieć, pogawędzić, wypić drineczka lub dwa... BEZPIECZNIE???? Może są takie miejsca??? A wychodząc z lokalu nie oberwać po ...dzie od napitych pod nią cwaniaczków?
~Red Like 7-12-2011 20:15
Do Agi... W Komendzie Miejskiej Policji...
~Doktor Gu 7-12-2011 20:23
Do "Agi" - normalnie na jameczce można se tak wypić tylko :-)
~Obywatel 7-12-2011 20:34
Pani Alicja Dusińska naprawdę stara się coś zmienić dla naszego miasta na lepsze i prowadzi liczne spotkania na których poruszana jest różna tematyka jak też okolicznościowe imprezy dla tych co wiedzą co znaczy dobra zabawa z innymi jego uczestnikami. Szkoda tylko że takich osób, które chcą coś zmienić jak pani Alicja jest wciąż niewielu w naszym mieście.
~bezpieczny 7-12-2011 20:54
Dobrze że coś sie dzieje ale co z tego jak nic nie wywnioskowano ? A prawde mówiąc sposoby są proste. Kamery w klubach ,pubach to obowiązek! Normalna ochrona gdzie na prawdę ludzi pilnują a nie przymykają oko bo np to jego znajomy! Kluby oraz puby z klasą przykład Kwadrat na bankowej fakt klub jazzowy ale jak widac mozna! Tak samo jak piwiarnia Warka bardzo miła atmosfera. No i na pewno jeszcze jednym rozwiązaniem jest otworzyc przynajmniej 2 kluby z tym wszystkim co napisałem wyżej. A dlaczego aż 2 ? A to dlatego żeby miec mały bo bardzo mały dylemacik gdzie pójśc a nie jak to dotychczas było. Andrzejki atrapa zawalona po brzegi a jak wiadomo o starcia w takich sytuacjach nie trudno tak samo było w Halloween. Ale to po prostu przykłady bo jak wiemy fundusz na to nie pozwala.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Bezpieczniej nad Kaczawą

Czytelniczka: drogo i brudno na basenie

Przestępcza fortuna w rękach policjantów

Objazd na singletracku

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
1076
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%