MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Rozłam dzielnicowy w Cieplicach

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 20 lipca 2006, 0:00
Autor: Sylwia Lercher
Fot. rylit
Niemal dwa tysiące podpisów zebrało Stowarzyszenie Miłośników Cieplic pod wnioskiem o utworzenie dzielnicy Uzdrowisko Cieplice Zdrój.

W czwartek, 20 lipca, wniosek oraz listy z podpisami mieszkańców trafiły do biura Rady Miasta w Jeleniej Górze. Na ręce wiceprzewodniczącego rady Andrzeja Grochali złożył je wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Radosław Pluciński.

– Wielu radnych popiera nasze działania, m.in. Robert Prystrom czy Ryszard Dzięciołowski, a także prezydent Józef Kusiak – mówi Radosław Pluciński.
– Daje nam to nadzieję, że uda się zmienić statut miasta i pojawi się dzielnica Uzdrowisko Cieplice Zdrój.

Przedstawiciel Stowarzyszenia Miłośników Cieplic podkreśla, że specyficzny charakter tej części miasta, uzdrowisko, a także bogata historia sprawiają, że Cieplice spełniają warunki potrzebne do utworzenia dzielnicy.
– Sam jestem mieszkańcem Cieplic – dodaje Radosław Pluciński. – Chcielibyśmy sami decydować o poprawie atrakcyjności kulturalnej, turystycznej i leczniczej.

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Jeleniej Góry Andrzej Grochala ma nadzieję, że wniosek ciepliczan trafi pod obrady jeszcze w tej kadencji. Nie ukrywa jednak, że utworzenie jednej dzielnicy to niemały problem.

– Do takich decyzji należy podejść kompleksowo – mówi Andrzej Grochala. – Mamy sygnały o chęci utworzenia dzielnic Zabobrze, Sobieszów, Maciejowa czy Czarne. Trzeba tez pamiętać o tym, że każda dzielnica to dodatkowe koszty: wyposażenie biura, pensje dla pracowników.

Andrzej Grochala zapewnia, że komisja statutowa zajmie się tą sprawą jeszcze w tej kadencji, ale to będzie dopiero początek długiej drogi. Radosław Pluciński, który jest radcą prawnym, zadeklarował ratuszowi swoją pomoc.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wypadek przy baniakach  

Dwa dni mega rabatów w salonie i serwisie Volkswagen, Audi oraz SEAT w Lubinie podczas Black Friday

Młodzież ZSRA o jakości powietrza  

Komentarze (34) Dodaj komentarz

~bez sensu ta nazwa 20-07-2006 14:06
Takie mądre głowy ratuszowe i inne, a takąidiotyczną nazwę zaproponowali. Przecież UZDROWISKO Cieplice ZDRóJ to masło maślane: albo Uzdrowisko Cieplice, albo Cieplice Zdrój. A może jak kiedyś: Cieplice Śląskie Zdrój?
~IgorekYa 20-07-2006 14:10
Bardzo dobry pomysł !! Też uważam , że dzielnica cieplice powinna się nazywać Uzdrowisko Cieplice Zdrój. A tak poza tym to na drogowskazach jest napisane Uzdrowisko Cieplice - nie rozumiem tego ale fajnie to wygląda ;)
~realista 20-07-2006 14:15
Dzielnice mogą mieć rozwijające się metrolpolie. Mieścinę, która ulega systematycznej katastrofie demograficznej dzielić jeszcze na dzielnice jest aberracją totalną. To wymysł kolejnych głodnych...
~gabi 20-07-2006 15:06
To po...ny pomysł!!!!! co za kretyn na taki wpadł?? przecież od razu wszystko będzie droższe bilety mzk jedzenie i w ogole cała reszta!! Moim zdaniem to idiotyczne i nie powinno w ogóle dojść do odłączenia Cieplic. Same debile to wymyśliły, które chcą mieć stanowiska! Panu Kusiakowi kończy się kadencja więc popiera to rozłączenie, bo ma szanse na dostanie posady prezydenta cieplic!! Myśle to to najglupszy pomysl jaki do tej pory padl
~ed 20-07-2006 15:33
zgadzam się z realistą, panowie szykują sobie kolejne ciepłe :-) posadki, wiadomo że i tak nic nie zdzialają bez zgody JG ale pensje będą co miesiąc wpadać, jestem przeciwny tworzeniu fikcyjnych tworów, komplikowaniu mechanizmu decyzyjnego i struktury miasta, JG to nie metropolia, która potrzebuje wspomagania w zarządzaniu poprzez tworzenie organów pomocniczych, jakimi są dzielnice. Ta inicjatywa po próba zrealizowania niespełnionych ambicji paru osob, ktorzy sa widać za cieńcy aby dostać się do rady miasta. Jak chcecie zrobić coś pożytecznego dla Cieplic do startujcie w wyborach samorządowych, a jak sie dostaniecie to będziecie mieć znacznie większe możliwości niż działając w ramach dzielnicy. Ludzie nie dajcie sie nabrać na piękne hasła, bo poprzez stworzenie dzielnicy prestiż cieplic nie wzrośnie a pojawią się koszty.
~ed 20-07-2006 16:48
gabi, tunie chodzi o rozłącznie, czyli stworzenie dwóch oddzielnych jednostek samorządu terytorialnego, ale o wyodrębnienie w ramach JG dzielnicy, jako organu pomocniczego. Tak się robi w dużych miastach, w których rada miasta i prezydent nie jest w stanie sam zarządzać tak dużym organizmem i dlatego potrzebuje organów pomocniczych w formie dzielnic lub osiedli. Nie ulega chyba wątpliwości że w JG ze względu na jej wielkosć taka sytuacja nie występuje. Dzielnice posiadają własne organy (radę i zarząd) co czyni że taka struktura jest bardzo kosztowna i należy ja stosować tam gdzie jest to niezbędne, a korzyści przewyższą koszty. swoją krytyczną opinię wyrazilem wyżej i nie będę się powtarzał. Pozdro
~Stashek stashek@centrum.cz 20-07-2006 17:19
Drogi panie Ed, to Oni (Stowarzyszenie Miłośników Ciepłych Posad) mówią, że chodzi o wyodrębnienie dzielnicy, czyli "organu pomocniczego"- ale de facto, jak da się im palec, to zechcą całą rękę! Im naprawdę nie chodzi o to, żeby sprawnie zarządzać Cieplicami czy Cieplicom pomagać- bo to mogą zrealizować poprzez Radę Miasta- Oni chcą po prostu rozdzielenia Aglomeracji Jeleniogórskiej na dwie części- Miasto Jelenia Góra (Centrum, Kunice, Zabobrze, Maciejowa- Grabarów, Czarne) i śmieszny stworek pod nazwą "Miasto Cieplice Śląskie-Zdrój" (Cieplice, Malinnik, Sobieszów, Goduszyn, Jagniątków). Bo czy ktoś przy zdrowych zmysłach sobie wyobraża "wyodrębnienie dzielnicy" bez ogólnego podziału całego Miasta na dzielnice? Jak by to wyglądało administracyjnie? Jelenia Góra- Cieplice Zdrój- Jelenia Góra? Absurd! "My tutaj rządzim i my dzielim, bez nas by wszystko diabli wzięli" - piękne credo obecnej ekipy. Poza tym, że zbędne koszta- tu się zgadzam w 100%...
~ona 20-07-2006 17:26
Przy tej okazji i paru sensownych wypowiedzi wychodzi na jaw obłuda i populizm liderów lokalnej polityki. Aby się nie narazić.
~realista 20-07-2006 17:41
Wychodzą też kompetencje Józefa Kusiaka i Roberta Prystroma do zarządzania dużym miastem. Może dzielnicą?
~ed 20-07-2006 17:43
stashek, być może o to chodzi, moje wypowiedzi dotyczyły obecnych planów utworzenia dzielnicy. Jeśli zamiarem tych "Miłośników" jest podział JG a dzielnica jest do tego środkiem, to należy to ocenić jeszcze bardziej krytycznie i nie dopuścić do powstania dzielnicy. Myślę że co do meritum nasze opinie są zgodne. CZasem zastanawiam się jakie należało mieć dzieciństwo żeby w dorosłym wieku mieć takie pomysly. No ale cała polityka jest taka niestety.
~jaan 20-07-2006 18:20
nie mają na co kasy wydawać...
~urodzony w cieplicach 20-07-2006 19:01
to ma byc odlaczenie miasta cieplice slaskie zdroj od jeleniej gory.
~Kandydat na Prezydenta 20-07-2006 19:48
W moim programie wyborczym nie będzie mowy o secesji. Zamierzam przyłączyć do Jeleniej Góry jeszcze Jeżów Sudecki.
~Stashek stashek@centrum.cz 20-07-2006 21:35
No właśnie, jak widzę prawie wszyscy się zgadzamy co do meritum sprawy- to zwyczajny bezsens separatystów cieplickich! Przypominam, co z ETA robił Rząd JKM Króla Hiszpanii... Pozdrawiam!
~foka 20-07-2006 22:06
a'propos podziałów: "powiedział kiedyś kat: ja dzielę ludzi ne głowy i korpusy" (JSL), pozdrawiam
~żyleta 20-07-2006 22:13
stashek, po kiego grzyba podajesz ciągle ten swój adres? samotny jesteś, czy co?
~Stashek stashek@centrum.cz 20-07-2006 22:24
Nie, podaję, żeby mi nikt nie zarzucał wygłaszania różnych, nieraz kontrowersyjnych opinii całkowicie anonimowo. Jeżeli ktoś chce sobie ze mną o czymś podyskutować, niech sobie napisze, co mi tam :) Jak ktoś inteligentny, to i piwo postawię... Poza tym- fajny adres :)
~Inicjator 20-07-2006 22:44
Postaram się odpowiedziec merytorycznie na stek bzdur swiadczacych o nieznajomosci problemu a przedstawiony wyżej.Po pierwsze słwo Cieplice w nazwie Cieplice Zdroj występuje jako nazwa własna ,gdyż historycznie nazwa miejscowości brzmiała Cieplice Slaskie Zdroj.Po drugie dzielnica to jednostka pomocnicza gminy , a nie podział , czy secesja.Po trzecie inicjatywa SMC ma za zadanie zapobiec dalszej degradacji i upadku Uzdrowiska co jest faktem.Koszty zarządu dzielnicą nie są duże , gdyż funkcje radnych dzielnicy można pełnić społecznie.Do tego typu rozwiązań celem odbudowy małych miejscowości przygotowuje się Wrocław.Więcej wiedzy i kompetencji Panowie!!!SMC już przygotowuje projekty dla przyszłej dzielnicy i to społecznie .Jako ludzie wolnych zawodów na pewno nie liczymy na llicho płatne posadki urzędnicze.Pozdrawiam przeciwników i zapraszam do lektury jak funkcjonują systemy demokratyczne w krajach zachodnich i tamtejsze samorządy.
~żyleta 20-07-2006 22:54
stashek, podanie adresu mailowego nie czyni Cię mniej anonimowym, nie łudź się; i co ma piwo do inteligencji? dziwna ta Twoja teoria, pozdrawiam
~nata 20-07-2006 23:05
mieszkam w cielplicach i uwazam ze ejst to totalnie BEZNADZIEJNY pomysł!!!;( az brak mi słow;/ żyleta weź się uspokoj.jesli stashek chce podawac swojego maila to podaje.czepiasz się.
~jeleniogorzanka 20-07-2006 23:13
Proponuje porownać 2 miasta: Walbrzych i Szczawno Zdroj, ktore jest odrebna jednostka administracyjna oraz Jelenia Gorę i Cieplice Sl.Zdroj, ktore zostało wchłonięte przez J.Gorę.
~żyleta 20-07-2006 23:25
i jeszcze coś: to Ty nie widziałeś kontrowersyjnych opinii
~ed 20-07-2006 23:38
inicjator, stwierdzenie twoje że funkcje radnych MOŻNA pelnić społecznie nasuwa wątpliwość co do faktycznych zamierzeń (należało raczej napisać "będą pełnione" chociaż w obietnice polityków chyba nikt nie wierzy). Mówiąc o upadku Uzdrowiska masz na myśli Cieplice jako miejscowość uzdrowiskową czy też Przedsiębiorstwo o nazwie Uzdrowisko świadczące uslugi lecznicze. Otóż jeśli to pierwsze to nie zauważam "degradacji" wręcz przeciwnie, wiele ludzi z JG osiedla się w Cieplicach i wydzielenie formalne dzielnicy nic tu nie zmieni, a jeśli to drugie to raczej na działalność Uzdrowiska jako przedsiębiorstwa większego wplywu miasto nie ma (tym bardziej dzielnica). Chyba nie porównujesz poważnie Wroclawia i JG jeśli chodzi o zarządzanie miastem, jego finanse itp. :-)) Na koniec życzę trochę pokory i świadomości że oprócz tzw "Miłośników" są też ludzie którzy znają gospodarkę samorządową i systemy innych krajów. Poza tym nie przedstawileś tu żadnego logicznego argumentu, bo argument że koszty nie będą duże i dlatego warto tworzyć jest śmieszny.
~Radny 20-07-2006 23:44
Do inicjatora. Nic merytorycznego, nowego Pan nie wniósł, czego byśmy już nie wiedzieli. Ludzie pisząc podział, czy secesja naigrywają się tylko z WASZYCH BZDUR. Widać, to Pan nie zna zysemów demokratycznych funkcjonujących w innych krajach i polskiej ustawy o samorządzie. Pisano tutaj już o metropoliach, więc proszę naszej pipikówki nie porównywać do Wrocławia. Poza tym, nie ma czegoś takiego jak społeczna rada. Społecznie to sobie możecie się zebrać i radzić, kto komu piwo postawi lub szydełkować. Moc prawną mają tylko organy ustwowe. Cieplice jako okręg wyborczy nr IV w Jeleniej Górze ma swoich ustawowo 6 reprezentantów w Radzie Miejskiej i poprzez nich proszę zapobiegać dalszej degradacji Uzdrowiska. Lub wybierać właściwiej na przyszłość. Są również inicjatywy i możliwości projektów obywatelskich. W Polsce tylko Warszawa ma chyba z 800 radnych w odrębnych dzielnicach ustawowo zagwarantowane. Kiku restauratorów i chytrych biznesmenów się zebrało "rolkę papy ukraść chciało..."
~Bezrobotny 21-07-2006 5:09
Do inicjatora. Nie słyszałem aby w Polsce ktoś funkcję radnego pełnił społecznie.Każdy nawet jak pracuje przez pewien okres społecznie to w końcu liczy na profity.Cieplice są za słabym organizmem aby wyodrebniać osobną radę.Bazowanie że Cieplice będą się rozwijać dzięki istniejącemu uzdrowisku uważam za fikcję. I pytanie do członków SMC.Co wy tak naprawdę do tej pory zrobiliście dla mieszkanców Cieplic?
~realista 2 21-07-2006 7:38
Tyle samodzielności , ile możliwości samofinansowania. Cieplice nie stać na to , by były samodzielnym bytem , co nie oznacza ,że tej części miasta nie należy poświęcić więcej uwagi i pieniędzy. Analizując tegoroczny budżet miasta widać ,ze niemałe kwoty jednak idą na Cieplice (modernizacja Placu Piastowskiego i kilku ulic ,imprezy kulturalne itp.) . Radni popierający ideę wydzielenia dzielnicy niech startują w tym okręgu wyborczym z konkretnymi propozycjami dla Cieplic .
~W Jeleniej od zawsze 21-07-2006 7:58
A dlaczego nie odłączyć? po co nam miasto, które ciągnie sie przez prawie 30 km, a mieszka w nim 85 tys. ludzi?, a za chwilę pewnie będzie j4eszcze mniej! Odłączyć co się da i wtedy niech płacą swoim radnym tylko ze swoich podatków, a nie także z naszych. A w te "społecznie pełnione" funkcje to ludzie nie wierzcie. Owszem można tylko po co? Niby po to, żeby coś w mieście lepiej zadziałało? Spokojnie takie projekty również z kasy unijnej mogą robić organizacje pozarządowe, tzw. NGO's. Ale pęd członków NGO'sów do władzy jest widać dość spory. Gdyby zależało im tylko na lepszym funkcjonowaniu ich otoczenia, to skupili by się na stworzeniu projektów dofinansowywanych z Unii i wiele dobrego mogliby zrobić, ale lepiej mieć stołki, władzę. Piękna perspektywa, nie ma co.
~ciekawska 21-07-2006 8:15
A byliście ze swoimi bolączkami i projektami u radnego Kazimierza Klimka?
~Radny 2 21-07-2006 10:42
Radny Klimek wiele może (obiecać) i napewno Wam pomoże .
~Stashek stashek@centrum.cz 21-07-2006 10:53
Droga Żyleto, coś mi się widzi, że Ty jakieś ciężkie dni masz ostatnio. Ta opinia akurat nie była kontrowersyjna, ale jak wiem, moje wypowiedzi chociażby na temat likidacji kolei (taki mój konik) wzbudzają dość głośne dyskusje. Nie zrozumialaś zdania: jeśli ktoś inteligentny, to mu postawię piwo, jak z nim pogadam, głupiemu stawiał nie będę, bo co za frajda pić piwo z durniem? A uważam, że podanie adresu czyni mnie trochę mniej anonimowym, chociażby dlatego, że takie durne dyskusje możemy toczyć właśnie prywatnie na e-maile a nie zawracać gitary innym użytkownikom tegoż portalu zainteresowanym losem Cieplic... Panie Radny, widzę, że zgadzamy się w 100%. Jedyne "poluzowanie" jakie można dac Cieplicom to pozwolić im umieścić herb Cieplic obok herbu Miasta na tych tabliczkach z nazwami ulic, a i to pod warunkiem, że będzie to sfinansowane ze środków "Miłośników". Poza tym, moja koleżanka, Natalka (pozdrawiam :)) zwróciła mi uwagę na ciekawą rzecz: jeżeli by nawet dokonano tej secesji (bo nie oszukujmy się, o to chodzi), to MZK Jelenia Góra zostałoby w rękach prawowitego Miasta ("północnego"), a tzw. "Miasto Cieplice Śląskie-Zdrój" to byłaby chyba druga strefa, czyż nie? Strefa miejska jeleniogórskich taksówek też musiałaby się kończyć w granicach Miasta. A do głosu "dlaczego nie odłączyć"- właśnie dlatego, że mamy 30 km długości i 87 tys. ludzi i jako spore miasto możemy razem coś zdziałać. Czy ktoś sobie wyobraża budżet tzw. "Miasta Cieplice" ??? A to fakt, gdyby "Miłośnicy" naprawdę coś chcieli robić, to by robili, a póki co słychać tylko o tym, że obronili jakąś tam śmieszną fontannę (która zresztą nie działa- ale w znaczącym stopniu wpłynie to na powstrzymanie dalszej degradacji uzdrowiska, rzecz jasna)... Pozdrawiam!
~Radny 21-07-2006 13:47
Dzisiaj odbyło się posiedzenie Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej Jeleniej Góry poświęcone wynikom kontroli remontu nawierzchni Placu Piastowskiego. Po udzieleniu wyjaśnień dyrektora ZDiM oraz pani naczalnik Wydz. Gosp. Komunalnej Komisja przyjęła jednogłośnie protokół nie stwierdzając żadnych naruszeń prawa przy realizacji tej inwestycji. Zawnioskowała m.in. za całkowitym zamknięciem traktu dla ruchu samochodowego i zainstalowaniu monitoringu kamerowego na Pl. Piastowskim. Całość prac ma być skończona do końca sierpnia br. uwieńczona oddaniem do użytku fontanny przy Parku Zdrojowym. Szanowni członkowie SMC nie panikujcie - radni czuwają i myślą o Cieplicach.
~Emeryt 21-07-2006 14:08
Wizja upadku SLD w Jelonce i nagle wizje nowych miast, odłączeń itp. Nie ma sensu ekonomicznego oddzielać Cieplice dla nazwy i wydumanych atrakcji i zysków bo ich po prostu nie będzie. Będzie za to w dawnej siedzibie Banku Zachodniego dużo kosztów i miejsc pracy dla spadochroniarzy z Urzędu Miasta i aktualnej ekipy, która na zderzak Plucińskiego wystawiła, bo nikt go nie zna, żeby nikt nie widział kto za tym faktycznie stoi. Szykują sobie miękkie lądowanie a głupim ludziom bredzą o wyimaginowanych mlekiem i miodem płynących Cieplicach. Ktoś mądrze powiedział - jak interes nie idzie, to zrobimy politykę - za ludzi pieniądze. DO ROBOTY ZA 600zł a nie mi tu Cieplice wymyślać!
~ASZTA 21-07-2006 18:30
Najważniejsze pytanie: KTO BĘDZIE ZA TO PAŁACIŁ ? Naturalnie zwykli - "biedni" - MIESZKAŃCY. I to podwójnie na JELONKĘ i na CIEPLICE. Ludzie tam nie są milionerami !!!!!
~Inicjator 3-08-2006 16:14
Dla zainteresowanych polecam artykuł w Forum Samorzadowym wyjasniajacym szczegłowo dlaczego dzielnica w Cieplicach jest konieczna .Argumenty merytoryczne i prawne sa nie do podwazenia.Poniewaz jest to inicjatywa spoleczna rozumiem sfrustrowanych internetowych politikierów , ktorzy jak w dobrym dowcipie o róznicy miedzy krytykiem a eunuchem wiedza jak to trzeba zrobic ale sami nic nie potrafią.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Seniorzy świętowali

Jeleniogórzanka z szansą na tytuł Miss Polski

Bilety do Term Cieplickich za pół ceny! (komunikat)

Wędrówka Szlakiem Siedmiu Wzgórz

Remont ulicy Drzymały – jaka decyzja?

Sonda

Miejscowości turystyczne bez zakazu handlu w niedziele?

Oddanych
głosów
385
Tak
62%
Nie
35%
Nie wiem
3%