MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Rozkładowe cięcia uderzą w pasażera

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 10 lipca 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 10 lipca 2007, 15:15
Autor: rylit
Fot. rylit
Miało być sprawniej i bez autobusowych stad: jest mniej kursów niż było.

Od wtorku obowiązuje nowy rozkład jazdy Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. Zamieszania w związku z jego wprowadzeniem nie brakuje od soboty. Nowe druczki wywieszono wcześniej, ludzie nie mogli się połapać, który jest aktualny.

Od wtorku może się okazać, że autobusy będą jeździły bardziej regularnie i nie formowały się w „stada”, ale jednocześnie na ulice miasta wyjedzie mniej autobusów niż przed wprowadzeniem zmian!
Czy MZK nie próbuje nabić kolejny raz w butelkę swoich klientów?

Nie trzeba być alfą i omegą, aby stwierdzić ten fakt. Wystarczy porównać dwa rozkłady z tego samego przystanku, stary i nowy. Pokusiliśmy się o sfotografowanie starego i nowego rozkładu przystanku przy ulicy Sobieszowskiej zestawiając je razem.
Dla tych, którym się nie chce liczyć napisaliśmy, jaka jest różnica miedzy ilością kursów wg nowego a starego rozkładu.

I co się okazuje, że do 10 lipca z przystanku przy ulicy Sobieszowskiej odjeżdżało (w różnych konfiguracjach, w zależności od dnia tygodnia pory dnia, pory roku) 120 autobusów a po 10 lipca – 82 autobusy.
Analizując dalej usunięte kursy z rozkładu „wyparowały” autobusy jeżdżące w dni wolne, soboty oraz oznaczone literką „W” (nie jeżdżące podczas wakacji). Widocznie MZK liczy na to, że teraz w lecie, gdy jest małe obłożenie pasażerami, ludzie zapomną o tych autobusach.

Z miejskiej komunikacji korzysta wielu ludzi o niskich dochodach. Są to przede wszystkim emeryci i renciści, studenci i uczniowie. I właśnie ci ostatni sprawią, że we wrześniu i w październiku do autobusu nie będzie można wetknąć palca. – Jeśli rozkład jazdy taki pozostanie, jesienią podróż autobusem stanie się dla pasażerów gehenną, tym bardziej, że dotyczy strategicznego połączenia Jeleniej Góry z Cieplicami.

Miejmy nadzieję, że osoby odpowiedzialne za te cięcia w kursach autobusów zdają sobie sprawę z sytuacji ludzi, którzy, na co dzień korzystają z miejskiej komunikacji. A jeżeli nie to zapraszamy do przejażdżki autobusem MZK w szkolny dzień w godzinach szczytu.

Wiele uwag, co do wprowadzonych zmian już mają pasażerowie.
– W nowym rozkładzie jazdy miała nie ulec zmniejszeniu liczba kursów autobusów linii 17 i 27, jednak jest inaczej. Linia 27 w ogóle nie kursuje w godzinach szczytu w dni robocze między 14.00 a 16.00, jak miało to miejsce do tej pory a wieczorową porą kursy są rzadkością (z kursami w soboty i niedziele nie jest tak źle). Jak ma się to do udogodnień dla pasażerów? Osobiście korzystam w większej mierze z linii 27. Zwiększono, choć nie aż tak bardzo, kursowanie autobusów linii 6 i 7 – zauważa nasz Czytelnik.

Czy autobusy linii 7 nie mogłyby kursować np. co drugi kurs przez obwodnicę? Wtedy każda część Zabobrza miałaby ułatwiony dojazd do Cieplic, a linia 27 zwana linią pochodną mogłaby być zawieszona – sugeruje.
Pasażerowie są przeświadczeni, że wątpliwości będzie jeszcze więcej.

<b> Swoje stanowisko przesłał Marek Woźniak, dyrektor Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. </b>

(...) Nigdy w historii MZK na linii nr 7, łącznie z pochodną od niej linią nr 27, nie było wykonywanych 120 kursów. Maksymalna łączna liczba kursów tych dwóch linii przed zmianą rozkładów jazdy w dni robocze wynosiła 70 (w tym na linii nr 7 &#8211; 60 kursów), z których na okres wakacji zawieszanych było 10 kursów. Obecnie łączna liczba kursów tych linii wynosi 65 (w tym na linii nr 7 &#8211; 59 kursów). Ponieważ niektóre kursy wykonywane dotychczas tylko w soboty, niedziele i święta, w nowym rozkładzie jazdy pokrywają się z kursami wykonywanymi w dni robocze, zostały usunięte oznaczenia (*, N, S, W) przez co wydruk nowego rozkładu jazdy, w porównaniu z wydrukiem sprzed zmiany, jest oszczędniejszy, co wcale nie oznacza tak drastycznego zmniejszenia liczby kursów jak Pan raczył napisać.

Mimo, że na liniach 7 i 27 wskutek wprowadzonych zmian ubyło 5 najmniej wykorzystywanych kursów, to w skali linii objętych zmianami (6, 7, 17, 26 i 27) łączna liczba kursów nie uległa zmniejszeniu (informacja o tym ukazała się na portalu Jelonka w artykułach &#8222;Koniec stadnego kursowania&#8221; z dnia 3 lipca br. i &#8222;Rozkładowa ruletka&#8221; z dnia 7 lipca br.).

Wprowadzone z dniem 10 lipca zmiany nie są ostatecznymi &#8211; zbieramy uwagi i opinie mieszkańców w temacie dokonanych zmian jak również oczekujemy na propozycje dotyczące wprowadzenia nowych rozwiązań. Konkretne i uzasadnione propozycje w miarę możliwości będziemy starali się wprowadzać na bieżąco. (...)

Ogłoszenia

Czytaj również

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Święta coraz bliżej

Chcą powtórki wyborów!

Komentarze (31) Dodaj komentarz

~Ecia 10-07-2007 9:24
To jakiś żart?! Chyba, że zmiany są wprowadzone na okres wakacji.. Jak ktoś szanowny, kto ten rozkład wymyślił potrafi sobie wyobrazić, że tłum uczniów zmierzających na lekcje w 2LO, Liceum i gimnazjum przy tzw. "Rzemiosłach", oraz innych szkołach na trasie (SP2, SP10, placówka przy ul. Kruszwickiej, szkoła w Sobieszowie) zmieszczą się w te autobusy?! To niewyobrażalne! Tłok już był wcześniej, przy poprzednim rozkładzie. Teraz autobusów jest jeszcze mniej, więc jadący tłum się zwiększa. Trzeba pamiętać, że przecież ludzie pracują też w Cieplicach.. Skoro brakuje miejsc dla uczniów, gdzie zmieści sie reszta?! Jeśli chodzi o autobusy powrotne (około godzin 14, 15) to w zeszłym roku szkolnym, naprawdę ciężko było: ścisk, upał, niewygoda. Podróżowanie w takich warunkach jest naprawdę niekomfortowe.. Liczmy więc na to, że człowiek który sie tym zajmuje, naprawi swój błąd i nastąpi poprawa. Jeleniogórzanie niestety nie mają wyboru–muszą podróżować środkami komunikacji miejskiej..
~EBE 10-07-2007 9:45
Na Szczęście w Jeleniej Górze jest firma KRYCHA. Właściciel tej firmy, choć nie dotowany nie narzeka i ciągle rozwija działalność. Przejmuje nierentowne linie po MZK, zwiększa wielokrotnie ilość kursów i ....... zrabia. No , a MZK z wiecznym dyrektorem Markiem W ? Cóż jaki dyrektor, taka firma. Ten pan kiedyś jeździł Polonezem. Teraz ujeżdza wątpliwej marki jeepa.Może moja wypowiedź jest złośliwa , ale uważam, że firma dowodzona przez Pana W też jest marnej marki, a to w dzisiejszych czasach nie wróży dobrze. I jeszcze mała dygresja. Skoro już miasto dotuje komunikację miejską, to czy może lepiej by było dotować np Krychę, która i bez dotacji sobie radzi. Myślę, że Pan Chadży taką dotację by także zainwestował– np w lepszy tabor. A MZK– może już czas zakończyć działalność ? Pozdrawiam: EBE
~ziooom 10-07-2007 10:13
i bardzo dobrze ze zmniejszyli przynajmniej ruch bedzie na drogach lepszy nie dosc ze autobusy jezdrza z zawrotnymi predkosciami to jweszcze puszczaja z rur chmury spalonego oleju, dla mnie kierowcy ktory jezdzi duzo po jeleniej to bardzo dobra wiadomosc
~mt 10-07-2007 11:36
jestem zmuszona korzystać z komunikacji miejskiej z przesiadkami i teraz dojazdy po prostu mi się rozlazły.
~mateusz 10-07-2007 11:40
w zupełnosci zgadzam sie z EBE to niemozliwe aby wszyscy jadący linia 7 zmiescili sie w jednym autobusie juz wczesniej czasami trudno było wsiąść do zatłoczonego autobusu. Dobrze by było aby autobusy jezdziły jak dawniej z małymi poprawkami.
~TMN 10-07-2007 11:48
W Jeleniaj Górze nie ma konkurencji w komunikacji miejskiej bo pozwolenie na taką działalność musi wydać urząd miasta,a MZk to komunalna spółka więc trudno zeby zgodzono się na zmniejszenie zysków.Swoją drogą dlaczego KRY–CHA albo np.PKS nie może podjąć walki o dostęp do komunikacji miejskiej.
~kada 10-07-2007 12:08
zupelna porazka,teraz tlok i scisk,a mialo byc ponoc tak wspaniale...ech...moze Krycha rozwiaze ten problem
~cr@zy 10-07-2007 12:23
Spokojnie, nie pamietacie ze na wakacje zawsze sa okrojone rozklady? Swoja droga wspolczuje tym, ktorych nie stac na wlasne auto i musza dojezdzac MZK...
~INA 10-07-2007 13:01
MZK, czy Wy tworzycie rozkłady jazdy dla własnego świętego spokoju by ktoś się nie czepiał, że nic nie robicie a autobusy jeżdżą stadami itp? W nowym rozkładzie widać brak MĄDROŚCI, WIEDZY DBAŁOŚCI O PASAŻERA I WŁASNĄ PROSPERITY FIRMY. Panie dyr.proszę wsiąść do autobusu i dojechać do pracy na godz.7.00 z osiedla orlego na ul.Pade– rewskigo(okol."budowlanki")– będzie p. wiedział o co chodzi pasażerom.Pasażerom z powodu, których w ogóle jesteście na rynku firm.
~w związku ze zmianą rozkłady siódemki 10-07-2007 13:06
zwiększył się tłok w dziewiątce już w Sobieszowie. Potem jeszcze dosiedli pasażerowie w Cieplicach i tłok był większy jak poprzednio. Kierowca sprzedaje w wakacje chyba więcej bile&#359;ów więc są kilkuminutowe opóźnienia. Potem z przesiadką na następny autobus jest kiepsko!!! Nie ma co liczyć że zdąży się na styk.
~... 10-07-2007 13:09
Tak jak mt rozlazły mi się przesiadki. Jestem wprost wściekła!!
~pasażer 10-07-2007 13:13
to jest bardzo chytry plan zmniejszenia kursów!!!
~TMN 10-07-2007 13:56
A może to tylko na wakacje i od września będzie więcej kursów.A czy zauważyliście ,że 23 jeździ teraz w wakacje to też jest dodatkowe połączenie Jeleniej z Cielpicami a nie tylko 6 i 7
~to przeczytałem na stronie MZK 10-07-2007 14:48
Szanowny Panie „rylit”. Sztuka czytania ze zrozumieniem jest wielką umiejętnością, której niestety Panu zabrakło przy „czytaniu” rozkładów jazdy z przystanku ”Sobieszowska”, a o czym poinformował nas Pan w artykule „Rozkładowe cięcia uderzą w pasażera”. Szanowny Pan raczył sobie zsumować wszystkie kursy umieszczone na rozkładzie jazdy bez wgłębiania się czy kurs jest wykonywany w dzień roboczy, czy też w soboty czy dni świąteczne. Nic więc dziwnego, że w pogoni za sensacją, doliczył się Pan 120 kursów przed zmianą i 82 po zmianie. Prawda tymczasem jest całkiem inna a Pański mijający się z nią artykuł jest stekiem bzdur siejących zamęt i wprowadzających pasażerów w błąd. Nigdy w historii MZK na linii nr 7, łącznie z pochodną od niej linią nr 27, nie było wykonywanych 120 kursów. Maksymalna łączna liczba kursów tych dwóch linii przed zmianą rozkładów jazdy w dni robocze wynosiła 70 (w tym na linii nr 7 – 60 kursów), z których na okres wakacji zawieszanych było 10 kursów. Obecnie łączna liczba kursów tych linii wynosi 65 (w tym na linii nr 7 – 59 kursów). Ponieważ niektóre kursy wykonywane dotychczas tylko w soboty, niedziele i święta, w nowym rozkładzie jazdy pokrywają się z kursami wykonywanymi w dni robocze, zostały usunięte oznaczenia (*, N, S, W) przez co wydruk nowego rozkładu jazdy, w porównaniu z wydrukiem sprzed zmiany, jest oszczędniejszy, co wcale nie oznacza tak drastycznego zmniejszenia liczby kursów jak Pan raczył napisać. Mimo, że na liniach 7 i 27 wskutek wprowadzonych zmian ubyło 5 najmniej wykorzystywanych kursów, to w skali linii objętych zmianami (6, 7, 17, 26 i 27) łączna liczba kursów nie uległa zmniejszeniu (informacja o tym ukazała się na portalu Jelonka w artykułach „Koniec stadnego kursowania” z dnia 3 lipca br. i „Rozkładowa ruletka” z dnia 7 lipca br.). Wprowadzone z dniem 10 lipca zmiany nie są ostatecznymi – zbieramy uwagi i opinie mieszkańców w temacie dokonanych zmian jak również oczekujemy na propozycje dotyczące wprowadzenia nowych rozwiązań. Konkretne i uzasadnione propozycje w miarę możliwości będziemy starali się wprowadzać na bieżąco. Żądam natychmiastowego opublikowania niniejszej wypowiedzi tuż pod artykułem, a przed komentarzami internautów. Z poważaniem: Marek Woźniak Dyrektor MZK
~Sobieszowianin 10-07-2007 15:14
Według mnie takie zmiany są dobre. Zmniejszeniu uległy kursy autobusów na rozkładach "W", ponieważ ten autobusy nie jeżdżą w okresie wakacji. Również inne połączenia przełożono do przodu lub do tyłu. Ciekawi mnie tylko to, kto pomyślał, żeby przesunąć "siódemkę" z godziny 22:26 na 22:20 oraz z godziny 22:05X i 22:07 na 21:56 na Podwalu, a także 22:14 na 22:10 na Sygietyńskiego. To jest chore...
~jelinek 10-07-2007 15:16
Nowy rozkład jazdy, to ROZKŁAD... MZK. Czy były prowadzone badania w oparciu o wzorce opracowane przez przewoźników, którzy robią to dobrze. Raczej jest to wydumanka kadry kierowniczej. Prostej sprawy nie można rozwiązać w sposób zadowalający pasażerów. Wysłać na szkolenie odpowiedzialnych za taki bałagan. Jak to nie pomoże, wymienić kadrę. Dotychczasowy rozkład jazdy był lepszy od obecnego.A 17 mogłaby jeździć tak jak dawniej.
~Marcin 10-07-2007 15:54
Witam Mam takie uwagi odnośnie nowego rozkładu linii 6. Krótko mówiąc całkowice rozwalił on połączenia Zabobrza z Piechowicami. Popatrzmy na pierwsze odjazdy linii 6 z Kochanowskiego i odjazdy linii 9: – Linia 6 przyjeżdża 5:39 linia 9 odjeżdża tak samo – nierealne żeby zdążyć, tym bardziej że 9 dwa przystanki wcześniej zaczyna kurs i opóźnienia mieć nie będzie. – przyjazd linii nr 6 godz. 6:13 , odjazd linii 9 o godzinie 6:12 – odjazd linii 9 o 7:34 przyjazd linii 6 o 7:37 Można by tak wymieniać i wymieniać. To wszystko powinno być na odwrót. Najpierw linia 6 powinna dowozić ludzi na ten przystanek a linia 9 zabierać ludzi dalej. Konieczne są przesunięcia linii 9 o te 3–4–5 minut tak żeby odjeżdżała po linii nr. 6. Jeżeli bierzecie się państwo za zmianę rozkładu jazdy to trzeba by pomyśleć również o innych liniach nie tylko o 4 głównych. Nie po to w poprzednim rozkładzie były różne korekty, przesunięcia kilkuminutowe żeby teraz to tak wszystko rozwalić. Wysłałem maila o takiej treści do MZK ale do tej pory bez odpowiedzi Pozdrawiam
~do Sobieszowianin 10-07-2007 16:43
te zmiany są dobre??? to sie przejedź o godzinie 7 rano albo 14– 15 z jeleniej do cieplic i spowrotem... gwarantuje, że będzie ci bardzo ciężko... pogięło cię...
~agrrrr!!! 10-07-2007 16:53
zlikwidowali moje autobusy!!!jak ja do szkoły dojade!!!
~mmm 10-07-2007 17:58
zapraszam te osoby, które układają rozkład na przejażdżkę, 7 po godz.16, 9 w dowolnych godzinach.
~m. 10-07-2007 18:12
Uważam że władze MZK powinny wprowadzić zmianę w rozkładzie lini nocnych. Ponieważ prawie nie jeżdża– do Cieplic tylko dwa na całą noc to redukcji kursów wogóle sobie nie wyobrażam,ale koniecznym jest zwiększenie ich liczby. To skandal że praktycznie opócz taksówek nie ma innej możliwości dojechania w środku nocy z Zabobrza i Centrum do Cieplic.Nie dość że bilet na kurs nocny jest drogi–5 zł i nie ma zniżek to jeszcze tak mało jest tych autobusów. Proponuje zwiększenie kursowania lini nocnej do cogodzinnych kursów tj,. 24, 1, 2, 3, 4, 5. Takie rozwiązanie w dużej mierze ułatwiło by życie mieszkańcom naszego miasta. Najwyższa pora ucywilizować komunikację miejską.
~do redakcji: 10-07-2007 18:17
radze zajrzec na strone MZK i przedstawic tutaj dosc ostra riposte Komunikacji Miejskiej :]
~Sobieszowianin 10-07-2007 19:15
do Sobieszowianin: Właśnie sprawdziłem rozkład jazdy i od godziny 07:00 do godziny 08:00 jest jest pięć "siódemek" na przystanku Lubańska, a od 14:00 do 16:00 masz ich osiem. Ja nie narzekam na ten rozkład jazdy autobusów, ponieważ nie korzystam tak często z usług MZK Jelenia Góra. Zawieszenie połączeń, które nie kursują w okresie wakacyjnym uważam za dobre rozwiązanie, a puszczenie "siódemki", co 12 minut w godzinach szczytu oraz co 24 minuty w godzinach poza szczytowych jest dobre.
~KrzychuJG 10-07-2007 19:55
Taktowy rozkład jazdy dla tych linii to bardzo dobre rozwiązanie (w porównaniu do poprzedniego). co do mniejszej liczby kursów, to jest ona uzasadniona. MZK "wycięło" puste kursy a resztę ułożyło tak, żeby nie spędzać na przystanku 30 min. w oczekiwaniu na autobus. Nie można zapominać, że liczba mieszkańców w JG spada i za tym idzie także spadek przewozów. to nie są czasy, że wozi się powietrze. Autobus powinien być zapełniony w 75% a nie wozić sześciu pasażerów. Błędem ze strony MZK jest to, że powinno się przebudować rozkłady jazdy wszystkich linii naraz, żeby nie dochodziło do utrudnienia skomunikowania z innymi liniami tak jak w przypadku 6 i 9, który zgłosił Marcin.
~EBE 10-07-2007 21:39
PANIE DYREKTORZE WOŹNIAK ! Proszę łaskawie pamiętać, że Pan I Pańska firma jesteście po to, aby służyć nam mieszkańcom miasta. Proszę uszanować , to co napisał Pan redaktor na temat zarządzanej przez Pana firmy oraz na komentarze do tego artykułu. Nawet jeśli nie wszystko w tym artykule było obiektywne, to redaktorowi można to wybaczyć, bo on tak, jak i My płaci podatki , także na komunikację miejską, którą MIasto z naszych podatków dotuje.A skoro nie jest Pan w stanie egzystować bez dotacji, proszę o szacunek dla redaktora i nas pasażerów– bo są firmy prywatne, samowystarczalne. Pks już obniżył ceny i konkuruje zdrowo na rynku miedzymiastowym. Pan niestety uważa, że MZK jest pępkiem świata w Jeleniej Górze– ale Pan się myli. Jeśli Pan nie zmieni podejścia do tematu , to albo zmienią Pana, albo kierowaną przez Pana firmę zastąpi inna. Łączę pozdrowienia EBE
~szmaty 10-07-2007 23:00
trzeba pisac skargi do mzk. zmienili rozklad jazdy na jeszcze gorszy niz byl. gratulacje.
~Normalny 11-07-2007 0:26
to Mzk to tak jak ten tramwaj przed nią stojący kupa ruiny mają takich wspaniałych planistów ze az strach ich wszystkich na czele z dyrektorem wylac to wtedy by ta firma sie zmieniła a tak to tylko mafia betono głowych a rozkład to jak kiedyś wspominałem koło fortuny tylko tym razem się nieposzczęsciło tym planistą zrezsztą jak zawsze bo niedosc ze stada autobusów to jeszcze stado bezproduktywnych betonów udaje ze pracuje
~balit 11-07-2007 6:49
Akurat jeżdże co dzień z przystanku,którego przykładem posłużył się "rylit" i oczywiście z uwagi na to ,ze nie jest On tak doskonałym planistą jak planiści z MZK, i mógł się pomylić z liczbą kursów( napisał "z różną konfiguracją").Prawda jednak jest taka że wiele kursów zostało usuniętych z rozkładu.Teraz są wakacje i jakoś to się kręci ale cały problem wróci na pewno jesienią.I wtedy może niech planiści pojeżdżą przez tydzień atobusami, a nie własnymi samochodami, to może inaczej to wszystko zaplanują.
~tom 11-07-2007 8:36
Typowa Polska. Tylko narzekania. Dajcie im szansę dopracować rozkład. Wszystkich nie uszczęśliwią. Mogli pójść na łatwiznę i na rozkładach wzorem innych miast zaznaczyć tylko częstotliwość kursowania i by był spokój.
~ja 11-07-2007 9:19
alw w godzinach szczytu autobusy maja jezdzic co 6 min wiec czy to tak dlugo poczekac na nastepny???
~do p. Dyrektora 11-07-2007 22:19
przed zmianami do Sobieszowa po pracy przyjeżdzałam około godziny 16tej. Po zmianie rozkładu rozjechały mi się przesiadki.Dzisiaj, po przesiadkach na 2, 17 potem na 7 byłam o godzinie 16.35. Do tego na Osiedłu Orle podjechała jednoczesnie 7 i 9. Coś nie tam z realizacja planu rozpedzenia stada autobusów.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Młodzi przeciw zmianom klimatycznym

Barbórkowa feta

Rozstrzygnięto konkurs „zDolne NGO”  

Przychodnia wyrzucała igły i strzykawki do śmieci?

Podatkowa „nowość”  

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
616
Tak
21%
Nie
70%
Nie wiem
9%