Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka
Czytających: 5735
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wrocław: Rozbiegana stolica Dolnego Śląska

Czwartek, 1 sierpnia 2013, 22:25
Aktualizacja: 22:27
Autor: MDvR
Wrocław: Rozbiegana stolica Dolnego Śląska
Fot. użyczone
Już 15 września odbędzie się 31. Wrocław Maraton. Serdecznie zapraszamy biegaczy i kibiców na tę imprezę, której dziesięć pierwszych edycji odbyło się pod nazwą Maratonu Ślężan. Jej twórcą jest Marek Danielak, który w tym roku wraca na fotel dyrektora Wrocław Maratonu, gwarantując swą osobą wysoki poziom organizacyjny biegu.

Sponsorem Generalnym 31. Wrocław Maratonu został PKO Bank Polski. Podobnie jak w latach ubiegłych, start i meta zawodów usytuowane są na Stadionie Olimpijskim, a poza startem głównym odbędzie się bieg rodzinny. Łącznie w obu biegach organizatorzy spodziewają się 9000 zawodników, dlatego też można powiedzieć, że będzie to prawdziwe święto biegania.

Biegowi na dystansie czterdziestu dwóch kilometrów i stu dziewięćdziesięciu pięciu metrów towarzyszyć będzie sztafeta charytatywna, z której zebrane środki zostaną przeznaczone na budowę Przylądka Nadziei – nowej siedziby dla Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej AM we Wrocławiu, którą kieruje prof. Alicja Chybicka.

Całą imprezę uświetni obecność ambasadorów maratonu, a będą to senator RP prof. Alicja Chybicka, zawodowy mistrz Europy w boksie Mateusz Masternak, dyrektor artystyczny Teatru Lalek we Wrocławiu Jakub Krofta, medalista olimpijski w wioślarstwie Paweł Rańda oraz znany wrocławski dziennikarz Jacek Antczak. Dwoje z nich - Alicja Chybicka oraz Jakub Krofta - weźmie udział w całym biegu, a należy podkreślić, iż dla obojga będzie to debiut maratoński. Więcej informacji na temat ambasadorów jak i samego biegu, zapisów znaleźć można na stronie www.wroclawmaraton.pl.

Bieg po ulicach, czyli dlaczego maratony odbywają się w miastach

Bieg maratoński to niewątpliwie ogromne wyzwanie logistyczne. Wiąże się z prowadzeniem trasy asfaltowymi drogami, a to pociąga za sobą utrudnienia w ruchu kołowym. Czy można tego uniknąć?
Otóż nie, lub tylko w niewielkim stopniu. Aby trasa biegu mogła uzyskać atest, a bieg mógł być wliczony do grona licencjonowanych przez IAAF, musi spełnić szereg obostrzeń. Międzynarodowe przepisy dokładnie opisują, w jakich warunkach mogą być rozgrywane biegi maratońskie. Niezbędna jest utwardzona asfaltowa nawierzchnia, dopuszczalny procent wzniesień, a nawet ograniczony procent nawierzchni z kostki brukowej. Te wszystkie elementy wpływają na to, czy dany bieg będzie zaliczany do czołowych imprez Europy i świata. Daje też pewność uzyskiwanych potencjalnych rekordów, które mogą być oficjalnie zatwierdzane. Przepisy te są restrykcyjne i standardowe na całym świecie. Z tego powodu na jednym z największych maratonów świata w Bostonie nie uznaje się rekordów (trasa nie posiada atestu).

Chcąc w przyszłości sprowadzać największe gwiazdy światowych biegów, musimy zapewnić im warunki i pewność prawidłowego pomiaru trasy oraz związanych z tym obostrzeń.

Drugim powodem rozgrywania maratonu na jednej pętli w mieście jest przepustowość. Przy dużych biegach powyżej 5000 osób przez ulice przebiega rzeka biegaczy. W przypadku zapętlenia trasy dochodziłoby do dublowania zawodników i niebezpiecznych sytuacji przy ich mijaniu.

Ponadto wybierając jedną pętlę, możemy pokazać biegaczom całe miasto, a mieszkańcom zapewnić możliwość kibicowania w różnych jego punktach. Bieg maratoński to wielkie wyróżnienie i ogromna odpowiedzialność. Pozwala skutecznie wypromować miasto i pokazać jego prawdziwe oblicze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
941
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
18%
jest dobrze jak jest
16%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Inne wydarzenia
Półmaraton Jeleniogórski już 28 kwietnia! [UTRUDNIENIA]
 
Ludzie komentują
Zielona strzałka – ludzie komentują
 
Polityka
"Starzy" radni debatują po raz ostatni
 
Kultura
Zrobili film, gdzie Putina "gra" sztuczna inteligencja!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group