MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Rowerowa Parada Retro

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 28 maja 2018, 8:19
Aktualizacja: Wtorek, 29 maja 2018, 9:59
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W niedzielę (27.05) ulicami Jeleniej Góry przejechali miłośnicy zabawy w stylu retro. Wielu z nich poruszało się na starych rowerach, ale niektórzy zadbali też o tematyczne stroje. Około stu uczestników przemierzyło dystans od centrum miasta do Cieplic.

To już dziesiąta edycja Rowerowej Parady Retro organizowanej przez Towarzystwo Izersko-Karkonoskie. Każdego roku do zabawy włączają się nie tyko mieszkańcy Jeleniej Góry i okolic, ale też goście z różnych stron Polski i Czech. - Jak oglądam zdjęcia z pierwszych edycji, to mam wrażenie, że to było niedawno, a to już 10 lat zleciało. Nie liczyłem, że to się tak rozrośnie - wyznał Zbigniew Leszek, organizator imprezy, który zaznaczył, że coraz więcej osób poszukuje starych rowerów i je remontuje. - Idea była właśnie taka, aby zabytkowe rowery nie wylądowały na śmietniku - dodał.

Wśród najstarszych egzemplarzy tegorocznej edycji był rower z lat 30. ubiegłego wieku, którym przyjechał uczestnik z Jawora. Parada jest jedną z okazji do zlotu retro-rodziny, jak to określają biorący udział w zabawie. Miłośnicy przebierania się w stroje z lat minionych spotykają się także w podróżach koleją, czy u naszych sąsiadów z Czech.

W imprezie rowerowej nie mogło też zabraknąć braci Osipików, którzy są rowerowymi ambasadorami Jeleniej Góry. - Dzisiaj jadę rowerem, który nie jest zabytkowy, ale wiele dróg już przejechał. Kupiłem go w 1999 roku, wybrałem się z nim do Niemiec, Belgii, Holandii. W 2004 roku przywitałem Unię Europejską na moście w Zgorzelcu - wspomina Bolesław Osipik, któremu impreza typu retro bardzo się podoba i chciałby, aby w naszym mieście odbywało się więcej imprez z rowerami.

Uczestnicy parady wystartowali spod Ratusza pod Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, a następnie udali się do Cieplic, gdzie na Placu Piastowskim nastąpiło wręczenie nagród, poczęstunek i zabawa. Po wszystkim retro-rowerzyści udali się na Święto Matki przy Parafii Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. PCK.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nie zaśmiecajmy otoczenia Kropelki

Sudety w Gościńcu

Drogowy absurd

8 małych kroków do zdrowego odżywiania

Nowy sposób na wyższą emeryturę

PiS apeluje do mieszkańców

Kto był za podwyżką wywozu śmieci?  

Bilety MZK też podrożeją?

Sonda

Czy mnożenie rządowych programów plus ma sens?

Oddanych
głosów
122
Tak
25%
Nie
74%
Nie mam zdania
2%