MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 15 lipca
im. Henryka, Włodzimierza

Rowerami pod Śnieżkę nie po nasypie!

Wiadomości: REGION
Czwartek, 30 października 2008, 8:47
Aktualizacja: 21:00
Autor: TEJO
Fot. Krzysztof Pik
Cyklistom z Izersko–Karkonoskiego Towarzystwa Kolarskiego nie podoba się pomysł likwidacji torów zawieszonej linii kolejowej z Jeleniej Góry do Karpacza i urządzenia tam ścieżki rowerowej. W zamian mają inną propozycję.

– Nie bardzo widzimy jako atrakcję turystyczną jazdę rowerem po byłym torowisku z Jeleniej Góry do Karpacza. Naszym zdaniem brak walorów turystycznych akurat w tym miejscu deklasuje to przedsięwzięcie, jako atut do przebudowy torowiska na drogę rowerową – pisze do nas Zbigniew Leszek, szef towarzystwa.

– Popularną drogą rowerową z Jeleniej Góry dojeżdżamy do Mysłakowic, koło ośrodka wypoczynkowego ,, Przystań,, i dalej leśną wyasfaltowaną drogą w kierunku „Leśnego Banku Genów”, dojeżdżamy do wiaduktu, przejeżdżamy pod nim i jedziemy polną drogą biegnącą nad malowniczą rzeką Łomnica, wjeżdżamy na mostek, wspaniała konstrukcja mostku wiszącego, znajduje się on na wysokości restauracji ” Pod Skałkami”, po nim przejeżdżamy już do samego Miłkowa z historycznymi zabytkami.

Do miejscowości tej na początku XIX wieku należał majątek i pałac „ Brzezie Karkonoskie”. Posiadłość obejmowała swym zasięgiem: Karpacz, Ścięgny, Płuczki, Wilczą Porębę i Głębock. Pałac znajduje się w centrum Miłkowa z rozległym starym parkiem . Obecnie jest tam hotel z restauracją "Spiż".

Po lewej stronie ulicy wyłania się ruina kościoła ewangelickiego z niszczejącą wieżą. Jadąc dalej mijamy kościół parafialny św. Jadwigi. Zbudowany w XIV z charakterystycznymi trzema krzyżami pokutnymi, oraz na prawo od bramy cmentarnej stojącymi jeszcze resztkami pręgierza.

Tu droga z lekkim podjazdem wiedzie nas przez sam Miłków wzdłuż potoku Miłkówka , aż na Brzezie Karkonoskie. Przejeżdżamy niedaleko nieczynnego zakładu papierniczego i dalej już piękną leśną drogą w kanionie rzeki Łomnica dojeżdżamy do samego Karpacza powyżej dworca PKP. Tu mamy do wyboru zjechać do początku Karpacza na wysokości właśnie tego dworca, albo dalej, ale dość stromą drogą przejechać koło malowniczych stoków narciarskich i dotrzeć do Centrum Pulmonologii i Alergologii w Karpaczu. Dalej jedziemy koło toru saneczkowego i wyjeżdżamy niedaleko Białego Jaru.

Opisując tą „Turystyczną Trasę Drogi Rowerowej” chcemy pokazać walory turystyczne, jakie zostałyby pominięte przez rowerowych turystów chcących zawitać w nasze strony, a poruszających się po drodze rowerowej wytyczonej właśnie na tym na torowisku – uzasadniają sprzeciw wobec zamierzeń budowy ścieżki rowerowej członkowie Izersko-Karkonoskiego Towarzystwa Rowerowego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wycieczka tematyczna po Bolesławcu

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Będą widoki ze Zbójeckich Skał

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~cdi 30-10-2008 9:08
byłym torowisku z do Karpacza
~Zbigniew Leszek 30-10-2008 11:47
Czy MY musi się kojarzyć naszym dzieciom i wnukom - jako pokolenie, które wszystko niszczyło i zatraciło - zaczęliśmy demolkę od pałaców, dworków, domów mieszkalnych, schronisk... czy nie czas powiedzieć stop i zostawić coś dla naszych następców. Przebudowa tego torowiska na drogę rowerową była by nieodwracalna strata tej inwestycji. Przecież w Czechach pociągi jeszcze jeżdżą i jakoś to nikomu nie przeszkadza.
~Rozczarowany 30-10-2008 12:34
Do wszystkich ,którzy chcą aby tory do Karpacza zlikwidować. Szanowni państwo w całej Europie do takich wczasowych miejscowości doprowadza się specjalnie tory i robi szybkie połączenia kolejowe ,a to dlatego ,że tam dbają aby te piękne urokliwe miasteczka nie były rozjechane przez samochody ponadto dba się o środowisko .Proszę sobie wyobrazić ,że samochodów co roku przybywa , każdy jeśli jedzie w góry stał się już tak wygodny ,że prawie na sam szczyt gór chciałby dojechać samochodem i w taki sposób po prostu już niedługo Karpacz rozjedziemy na pył.Patrząc w przyszłość włodarze miasta powinny jak najszybciej zadbać o szybkie połączenia kolejowe z Jelenią Górą, Łodziom ,Wrocławiem,Poznaniem i Szczecinem oraz zwiększyć liczbę kursów.Proszę zobaczyć już dziś jak jest trudno poruszać się samochodem po Karpaczu.Przywrócenie połączenia kolejowego z Karpaczem widzę jako najważniejszą i przyszłościową sprawę.Tak samo powinny uczynić władze Szklarskiej Poręby i zwiększyć połączenia i lokalne ,a nawet międzynarodowe.
~Aleksandra 30-10-2008 13:56
nie rozumię dlaczego tak koniecznie chcemy zlikwidować wszelkie szlaki kolejowe. Taka np. Szwajcaria może posiadać rozwiniętą kolej i to w wielu przy[padkach skierowana dla turystów. A ścieżki rowerowe można wytyczać w wielu ciekawych terenach bez większych wysiłków. i byłoby to wskazane. Pozdrawiam piesza turystka
~też rozczarowana 30-10-2008 14:15
Zlikwidowanie torowiska to skandal. Pan Leszek ma w pełni rację. Mówię STOP niszczycielom.
~Zły poroczunik 30-10-2008 14:30
Pytanie do KTK - a co z rowerami szosowymi. Przecież kolarstwo to nie tylko MTB i rowery górskie.
~Wrocław 30-10-2008 16:08
Wszystko pieknie, ale kto będzie się tłukł na rowerze "tymi pięknymi, leśnymi drogami" za każdym razem, gdy zechce szybko dojechać do Karpacza, aby udać się dalej w góry? Już nie mówiąc o tych, co zechcą szybko zjechać z Karpacza - dla tych pozostanie wyłącznie ruchliwa szosa. A może by pomyśleć o dokończeniu ścieżki rowerowej z Jeleniej Góry do Łomnicy i wybudować taką samą wzdłuż obwodnicy Mysłakowic aż do dolnego Karpacza? Miejsca przy szosie jest aż nadto. Co ty na to Piipi?
~rowerzysta turysta 30-10-2008 17:10
Proponuję oznakować tą drogę ,oraz utwardzić.To skandal żeby do Karpacza nie można dojechać normalną oznakowaną drogą rowerową.
~Tee 30-10-2008 18:47
Popieram Pana Rozczarowanego. W Karpaczu rzeczywiście ruch kołowy jest tak duży, że idąc ulicą Konstytucji 3 Maja ciężko przejść na jej drugą stronę. Usunięcie torów bezpowrotnie unicestwi możliwość uruchomienia w przyszłości linii kolejowej do Karpacza.
~rajdy rodzinne 30-10-2008 18:59
10 ZASAD REGULAMINU RODZINNYCH RAJDÓW ROWEROWYCH 1. Organizatorzy: Urząd Miasta Jelenia Góra, Urząd Miasta Karpacz Izersko-Karkonoskie Towarzystwo Kolarsko-Narciarskie ,,I-KTK-N,, KDR - Karkonoskie Drezyny Ręczne 2. Nazwy i terminy Rowerowych Rajdów Rodzinnych : 1 - >> Dolina Kamiennej > Dolina Bobru > Przełom Łomnicy
~Energoelektronik 30-10-2008 19:24
Dzień Dobry! Chciałbym się dowiedzieć dlaczego PKP PR (jako partner firmy Viamont w Polsce) nie zamówiła w PLK rozkładu jazdy dla pociągów Trutnov-Lubawka-Trutnov jakie miały kursować w soboty i niedzielę od października b.r. Z poważaniem Krzysztof Kociołek
~Sabath 30-10-2008 22:54
niema co narzekać ważne że się ma przyjemnośćz jazdy
~orys 9-11-2008 16:45
Co za głupi pomysł! Jedyną rzeczą, której brakuje tej linii to skomunikowane z pociągami autobusy od stacji na górę Karpacza. Poza tym pociągiem mozna dowieźć rowerzystów np. z Wrocławia! Autobusem jest z tym problem, więc dzis muszą oni jeździć własnym autem...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Śmieci przy ścieżce na Perłę Zachodu

Czyżby Andrzej Duda?

W obiektach Sudeckiego Gwarka Walońskiego

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Półkolonie z MOS–em po pierwszym turnusie

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
737
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
14%