MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Roman Geftasewicz: Panama jest gotowa

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 2 kwietnia 2018, 7:26
Aktualizacja: 22:23
Autor: WAC
Fot. Użyczone
– Jeśli są osoby niepełnosprawne, które zastanawiają się czy pojechać na Światowe Dni Młodzieży, które w styczniu przyszłego roku odbędą się w Panamie, to pragnę zapewnić, że miasto jest dobrze przygotowane na ich przyjęcie – mówi Roman Geftasewicz, który w marcu udał się w zamorską podróż i na miejscu przekonał się z jakimi warunkami spotka się tam osoba na wózku.

Cierpiący na stwardnienie rozsiane i poruszający się za pomocą skutera medycznego R. Geftasewicz w ramach autorskiego projektu w dniach 16 – 21 marca pojechał do Panamy, w towarzystwie mamy - opiekunki Małgorzaty Muszyńskiej oraz Mariusza Gromka – przewodnika i tłumacza, Podczas wyjazdu jeleniogórzan odwiedził wszystkie najważniejsze rejony miasta, gdzie dotrą ludzie uczestniczący w Światowych Dniach Młodzieży, by sprawdzić z jakimi barierami mogą się spotkać osoby niepełnosprawne.

- Miejsca, w których byłem oraz zebrane opinie świadczą o tym, że Panama City jest miastem gotowym na przyjęcie ludzi poruszających się na wózku – mówi R. Geftasewicz. - Wyjątek stanowią: stare miasto Casco Viejo oraz biedniejsze dzielnice. Za najlepiej przystosowane uważam bulwar Cinta Costera (miejsce wydarzeń centralnych ŚDM 22-27.01.2019), Punta Pacifica oraz Costa del Este. Warto odwiedzić także trasę Amador Causeway (Calzada de Amador), gdzie natrafimy na wiele wygodnych i dobrze oznakowanych podjazdów dla niepełnosprawnych. – podsumowuje R. Geftasewicz.

Bardzo ważne z punktu widzenia celu wyjazdu było spotkanie jakie jeleniogórzanin odbył z Formelisą Aguirre, szefową sekcji kontaktów międzynarodowych w siedzibie Lokalnego Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży. W trakcie rozmowy dowiedział się, że organizator jest przygotowany na przyjęcie pielgrzymów niepełnosprawnych, a pakiety pielgrzyma będą dostosowane do ich indywidualnych potrzeb, o których należy uprzednio poinformować organizatora. Wszelkie udogodnienia dedykowane dla ludzi z niepełnosprawnością, dotyczące transportu lub innych zapotrzebowań należy zgłosić podczas procesu rejestracji.

- Miejsca noclegowe dla wszystkich pielgrzymów w około 90 procentach oferują rodziny – mówi R. Geftasewicz. - Tamtejsza społeczność jest bardzo otwarta i przyjazna, o czym miałem okazję przekonać się osobiście. Mam nadzieję, że zebrane przeze mnie materiały, moje doświadczenia i pozytywne emocje, które przywiozłem z Panamy, pomogą pozbyć się wątpliwości i ewentualnych lęków wszystkim, którzy chcą wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu. Także ludziom niepełnosprawnym – podsumowuje swój wyjazd R. Geftasewicz.

R. Geftasewicz specjalnie dziękuje Wojciechowi Chadżemu, prezydentowi Rotary Club Jelenia Góra oraz członkom RC Jelenia Góra Zbigniewowi Ładzińskiemu i Jensowi Krügerowi za pomoc w kontakcie z Rotary Club Panama, którego członkowie zaopiekowali się gośćmi z Jeleniej Góry

Roman Geftasewicz od 2007 roku choruje na stwardnienie rozsiane. Postępujące schorzenie sprawiło, że ma problemy z koordynacją wzrokowo-ruchową, utrzymaniem równowagi oraz zmaga się ze spastycznością kończyn dolnych i górnych, niedowładem nóg, niezbornością rąk, męczliwością i osłabieniem mięśni. Mimo przeciwności losu, w 2014 roku udało mu się ukończyć studia dziennikarskie na Uniwersytecie Wrocławskim. Często też spotyka się z młodzieżą z zaprzyjaźnionych szkół. Spotkania te mają zwiększyć świadomość i wrażliwość młodych ludzi na problemy, z którymi zmagają się ludzie niepełnosprawni. Ich celem jest zwiększenie tolerancji i walka ze stereotypami.

Ogłoszenia

Czytaj również

Nietrzeźwa wjechała do rowu

Drastyczne billboardy

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~AD 966 2-04-2018 7:46
Dlaczego ujawni sponsora, całkowity koszt tego wypadu 4 osób.Z renty nawet nad morz nie można wyjechać. Cyba że Duch Święty wydał polecenie aniołom.
~ 2-04-2018 20:53
do: ~AD 966 (7:46)
Polaczek tępaczek napisał komentarz ! Żal tyłek ścisnął ja się bardzo cieszę że udało się chłopakowi wyjechać.
~AD 966 3-04-2018 7:37
do: ~ (20:53)
Niech ci będzie ,ale zloty katolickie to z kasy KCEpiskopatu lub proboszcza . Proboszcz nie da bo musi kupić nowy samochód. Policz ilu dzieciom można pomóc TU na miejscu .Przez kilka lat miał by wczasy rehabilitacyjne .
~Iza 8-04-2018 19:20
Wspaniale Romek :) Jesteśmy z Ciebie dumni!!! Pokaż wszystkim , że każdy może marzyć i przede wszystkim spełniać te marzenia !!! Nie zależnie od tego czy jest chory czy też zdrowy !!! To , że ktoś ma jakąś niepełnosprawność , nie znaczy , że musi siedzieć w domu, użalać się nad sobą i swoim losem !!! Głowa do góry i do przodu :) Pokaż wszystkim tym, którzy siedzą przed tv i jedyne co potrafią to oceniać innych, obczerniać i wyśmiewać , że nie ma rzeczy niemożliwych !!! Każda uśmiech , każdy taki moment jest bezcenny !!!! I należy walczyć o niego!!! I Ty jesteś Idealnym przykładem !!! Ciężko pracujesz jednocześnie uśmiechając się :) - Uczysz Nas - jak doceniać to co mamy :) I przede wszystkim - dajesz Nam nadzieję, że Nasze chore dzieci też będą cieszyć się każdym kolejnym dniem :) :) :) :) BRAWO TY :) ;) ;) Czekamy na Twoje nowe wycieczki i Twoje kolejne sukcesy :) :) :)
~-malwa 30-04-2018 9:10
Romek, zrobiłeś fajną rzecz dla niepełnosprawnych. Twoja relacja powinna być naglośniona w mediach, aby ludzie którym poruszanie się w sprawia trudność wiedzieli, co mogą oczekiwać w Panamie. Dałeś radę wytrzymać wielogodzinną podróż efektywnie wykorzystać czas na spotkania i dokumentowanie przygotowania obiektów dla niepełnosprawnych. Gratuluję i życzę szerszego upublicznienia wyników Twoje reporterskiej pracy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

„Zielony” przystanek

Koronnik już po operacji

Nadbrzeżna gotowa

Trwa rozbudowa SOSW

Siódma ofiara śmiertelna w powiecie jeleniogórskim

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1288
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%