MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

“Rok Ryszarda” zakwalifikowany na XIV OPMW

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 21 lipca 2016, 8:17
Aktualizacja: 8:21
Autor: Manu
Fot. Archiwum Teatru
Spektakl jeleniogórskiego Teatru im. Norwida “Rok Ryszarda” Angéliki Liddell w reżyserii Joanny Zdrady i wykonaniu Roberta Dudzika zakwalifikował się do finału 10 monodramów z całej Polski. Prezentacje konkursowe odbędą się 26–28 sierpnia w warszawskim Teatrze Studio, podczas XIV Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego.

“Rok Ryszarda” (El ao de Ricardo) to trzeci monodram Roberta Dudzika , i jednocześnie siedemdziesiąty pierwszy spektakl, w którym zagrał. Dwa wcześniejsze monodramy to autorski “Cisza, czyli żart filozoficzny” (2003) oraz prezentowany na XII Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego 2014 w Warszawie “Dancing w kwaterze Hitlera” wg Andrzeja Brychta.

Ryszard to zbrodniarz i potwór z piekła rodem. To człowiek wykorzystujący demokrację i jej słabe punkty. I w ten sposób usprawiedliwia swe zbrodnie. Został opisany przez Williama Szekspira jako przygarbiony uzurpator, który wszedł na tron po trupach. Prowadzi monolog na temat ideologii, polityki, hipokryzji i kompleksów, które doprowadzają świat do totalitaryzmu. Chciwość i żądza władzy Ryszarda od czasów pod rządami królowej Elżbiety I nic nie straciły na aktualności.

W tytułową rolę Ryszarda wcieli się Robert Dudzik, absolwent wydziału lalkarskiego wrocławskiej PWST i uczeń znanych wrocławskich aktorów - Krzesisławy Dubielówny i Andrzeja Hrydzewicza.

Dorobek artystyczny Roberta Dudzika okazuje się prawdziwie imponujący. W roku 1993 debiutował na deskach szczecińskiego Teatru Polskiego w roli Hajmona, syna Kreona i Eurydyki, narzeczonego tytułowej antycznej bohaterki, którą bardzo kocha w “Antygonie” Sofoklesa w reżyserii Zbigniewa Wilkońskiego. W między czasie zmienił sceniczny adres na Teatr Nowy im. Gustawa Morcinka w Zabrzu, zanim w roku 1997 po raz pierwszy wystąpił na deskach Teatru im. Norwida w musicalu “Dulska!” wg Gabrieli Zapolskiej w reżyserii samego Adama Hanuszkiewicza. Przeobrażał się i wcielał potem w dziesiątki ról teatralnych w przedstawieniach wielu uznanych reżyserów: od Jana Machulskiego, wspomnianego Adama Hanuszkiewicza, Jana Szurmieja, Tomasza Koniny, Waldemara Krzystka, przez Piotra Łazarkiewicza, Aldonę Figurę, Krzysztofa Rekowskiego, Remigiusza Brzyka, Monikę Strzępkę, aż do Janusza Zaorskiego, Piotra Jędrzejasa i Aliny Obidniak. A spośród wszystkich nazwisk, tytułów i twórczych przygód Dudzika z wolna wyłaniają się prawdziwe twarze, których siła polega bardziej na niejednoznaczności niż na pewnikach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Strażacy–nurkowie na basenie przy Sudeckiej

26. edycja "Prezentacji"

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Widz 21-07-2016 13:14
Wspaniale! Gratulacje, Panie Robercie!
~zdziwiona 21-07-2016 13:40
A ja myślałam że Pan Robert ma bardziej talenty literacko komentatorskie niż aktorskie. brawo

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zobacz eksponaty z Muzeum Zabawek

Układanka na budynku ośrodka kultury

Wczoraj kino plenerowe, a dzisiaj Jacek Ziobro

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Warsztaty pod Buczkiem

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1414
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%