MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Rocznik Jeleniogórski zaprezentowany

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 14 stycznia 2017, 11:35
Aktualizacja: 11:37
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W piątek (13.01) w sali konferencyjnej Książnicy Karkonoskiej zaprezentowano 48 tom Rocznika Jeleniogórskiego, który opisuje najważniejsze wydarzenia, osoby, miejsca Jeleniej Góry i okolic. Była to też okazja do kupienia w promocyjnej cenie najnowszej publikacji.

Rocznik Jeleniogórski wydawany jest od 1963 roku – z krótką przerwą w latach 80. - i jest kontynuowany przy wsparciu finansowym Miasta Jeleniej Góry. Najważniejsze jest zaangażowanie społeczników – regionalistów, bowiem autorzy publikacji nie pobierają wynagrodzenia za pracę.

- Większość tego typu czasopism, które kiedyś w latach 60-70. powstawały na terenie Dolnego Śląska nie przetrwało. Do dzisiaj przetrwały prężnie właściwie tylko dwa: Rocznik Jeleniogórski i Szkice Legnickie, natomiast pojawiły się nowe – np. wydawane w Bolesławcu - powiedział Stanisław Firszt, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Jeleniej Góry.

- Kiedyś to docenią ci, którzy będą np. tworzyć monografię Jeleniej Góry czy nawet całej Kotliny Jeleniogórskiej – podkreślił S. Firszt, przypominając, że ostatnia monografia została wydana drukiem w połowie lat 80., więc być może za 10-15 lat będzie potrzeba, żeby podsumować to wszystko.

Spotkanie w Książnicy Karkonoskiej prowadzone przez Ivo Łaborewicza z Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze (jednocześnie prezesa Towarzystwa) było okazją do zaprezentowania autorów, którzy pracowali społecznie przy tworzeniu 48 tomu Rocznika Jeleniogórskiego.

- Od pewnego czasu staramy się, żeby Rocznik Jeleniogórski stał się wydawnictwem naukowym i miejmy nadzieję, że 50 tom będzie już wydawnictwem naukowym z pięknymi kolorowymi zdjęciami w twardej oprawie – dodał Stanisław Firszt.

Ogłoszenia

Czytaj również

Uroczysty Dzień Edukacji

Nagrody dla nauczycieli

Problemy przy Wyczółkowskiego 61  

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~internauta 14-01-2017 12:00
Szkoda, że nie podaje się nazwisk osób prezentowanych zdjęć. Nie wszyscy są ogólnie znani. Szczególnie mlodsi mają z tym kłopot.
~Ile 15-01-2017 8:33
Jaka jest cena ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Deszczowy dogtrekking

Kto do Sejmu? (aktualizacja)

Wybory: Zwycięstwo PiS

Stop marginalizacji średnich miast

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
657
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%