MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Rocznica stanu wojennego

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Wtorek, 14 grudnia 2004, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 23 stycznia 2006, 13:49
Autor: Radio BRW
13 grudnia 1981 roku wybucha stan wojenny. Ponad 100 działaczy Solidarności z byłego województwa wałbrzyskiego zostaje internowanych.

14 grudnia w kopalni Thorez zawiązuje się komitet strajkowy, przewodniczącym zostaje Zbigniew Senkowski. Górnicy postanowili strajkować do skutku. Domagali się zniesienia stanu wojennego i uwolnienia kolegów z aresztu. Kordony milicji na Placu Grunwaldzkim odcinały protestujących od miasta. 15 grudnia oddział ZOMO pacyfikuje kopalnię. Rozpoczynają się aresztowania i przesłuchania. Wałbrzyski zakład, jako pierwszy rozpoczął strajk w województwie i jako ostatni go zakończył. W Wałbrzychu represje dotyczyły również nauczycieli. Głównie z I Liceum Ogólnokształcącego, uważanego za siedzibę reakcji. W sumie pracę straciło 14 pedagogów. Tak wyglądały wydarzenia grudniowe 23 lata temu.

W poniedziałek działacze Solidarności, władze oraz osoby represjonowane złożyły kwiaty pod tablicą Represjonowanych Żołnierzy – Górników. W uroczystości wziął udział marszałek województwa dolnośląskiego Paweł Wróblewski.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie Ludzi Gór  

Większość za zmianą

Skocznia już gotowa

Wojska Polskiego drożej

Rekordowy rok Kolei Dolnośląskich

Pierwsza w regionie karetka dla zwierząt

Wandalizm czy profanacja?

O spokój cietrzewi

Sonda

Dzień nauki polskiej - kolejne święto państwowe. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
604
Tak
18%
Nie
77%
Nie wiem
5%