MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Robota od zaraz

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Sobota, 25 marca 2006, 0:00
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Firmy oferują pracę, ale w regionie jelniogórskim nie mogą znaleźć fachowców.

W lwóweckiej firmie Comfort od zaraz pracę znalazłoby 20 robotników i to za niezłe pieniądze. Problem w tym, że nie ma chętnych. – Będziemy szkolić fachowców – zapowiada Jan Czyczerski, dyrektor zespołu szkół w Rakowicach.

Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Comfort zajmuje się produkcją elementów i konstrukcji z betonu. Obecnie zatrudnia około 200 osób. Niestety, brakuje wykwalifikowanej kadry.

Od zaraz pracę znalazłoby tam dwudziestu robotników budowlanych, którzy potrafią czytać rysunek techniczny. Zarobki wahają się od tysiąca do nawet trzech tysięcy złotych miesięcznie. Pensja zależy głównie od umiejętności i zajmowanego stanowiska.

– W krótkim czasie straciliśmy najlepszych fachowców, którzy wyjechali do pracy za granicą. Zdarza się, że przyjmujemy ludzi, których sami musimy przyuczać do zawodu – ubolewa Roman Gortych, dyrektor ds. produkcji.

Aby wybrnąć z kłopotu, dyrekcja firmy wpadła na pomysł wykształcenia młodych ludzi w zawodzie betoniarz zbrojarz i cieśla. Fachowców będzie szkolił Zespół Szkół w Rakowicach Wielkich k. Lwówka.

– To pierwszy zakład, z którym podjęliśmy współpracę. Oferta jest ciekawa, bo po ukończeniu szkoły gwarantowane jest zatrudnienie. Najlepsi pracownicy będą wysyłani na kontrakty do Niemiec i Szwecji – zaznacza
Jan Czyczerski, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych w Rakowicach.

Placówka zamierza utworzyć klasę zawodową o profilach betoniarz zbrojarz oraz cieśla. Praktyki będą odbywały się w zakładzie pod czujnym okiem instruktorów.

– Jesteśmy zadowoleni z pracy. Zarobki są przyzwoite – mówią Mirosław Piotrowski i Kamil Kossakowski. Natomiast Andrzej Cieśla, szef produkcji, przekonuje, że firma się rozwija, a zawód budowlańca staje się elitarny, bo trzeba mieć umiejętności i być odpowiedzialnym. Firma nie chciała zdradzić zarobków pracowników. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, szeregowy pracownik budowlany otrzymuje ponad tysiąc złotych miesięcznie netto.

– Jeszcze nie zdecydowałem, do jakiej szkoły pójdę. Oferta Comfortu jest interesująca, bo nie trzeba się martwić o pracę. Rozważę to – przyznaje gimnazjalista Tomasz Sidorski.

Podobne praktyki stosowane są w jeleniogórskich szkołach. Zespół Szkół Technicznych „Mechanik” współpracuje z kilkoma firmami. Są to m.in.: Jelenia Plast, Schneider czy Raustchert. – Nasi uczniowie odbywają w zakładach praktyczną naukę zawodu.

Najlepsi mają szansę na zatrudnienie – mówi Wanda Kozyra, dyrektor placówki. Na potrzeby rynku pracy szkoła kształci: operatorów maszyn i urządzeń do obróbki metali, ślusarzy, elektryków. Jak twierdzi, zainteresowanie jest spore.

Ogłoszenia

Czytaj również

Mieszkańcom Trzcińska zostaje pociąg?

Uczniowie piszą listy...

Rok niespełnionych obietnic

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~emigrantka 25-03-2006 11:52
no i dobrze niech placza i kombinuja!!! ja tez zostalam zmuszona do wyjazdu mimo ze wolalabym zostac w Polsce.a bedzie jeszcze gorzej bo tu np.w Anglii ceni sie prace, ma sie do niej szacunek i placi sie godziwe wynagrodzenie za nia!
~Pelton 25-03-2006 14:56
Pani Wando, zapomniała pani jeszcze dodać,że macie w Mechaniku wspaniały konskurs ABC dobrego wychowania , ktory zawsze wygrywa klasa prowadzona przez panią Krysie Młodnicką, eh ten konkurs odmienił moje życie stałem się jeszcze wiekszym chamem po skonczeniu tej szkoły ...
~eyden@wp.pl 25-03-2006 21:19
Prosze bardzo o podanie jakichkolwiek namiarów na firmę w związku z publikowanym artykułem. Z góry dziękuję. P.S. Troche paradoksalne jest mowienie o tym, że jest praca, a nie ma fachowcow... 18% stopa bezrobocia + tzw. bezrobocie ukryte...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Od jutra Jarmark Bożonarodzeniowy

Piechotą przez Stromiec na Okole

Świętowali Złote Gody

Mur oporowy został naprawiony

Wielka Paka dla Dzieciaka po raz 11!

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
861
Tak
22%
Nie
70%
Nie wiem
8%