MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Robienie w konia i gumowe ucho

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 8 października 2009, 12:17
Aktualizacja: 12:27
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Świetną znajomością związków frazeologicznych w polszczyźnie wykazali się dziś uczniowie jeleniogórskich szkół, którzy w Książnicy Karkonoskiej wzięli udział w spotkaniu z autorką popularnych książek dla dzieci Agnieszką Frączek.

Książnica Karkonoska zaprosiła dziewczęta i chłopcy z kilku podstawówek. Podczas spotkania autorka korzystała ze swojej najnowszej pozycji: „Kanapka”. Agnieszka Frączek znana jest z wierszowanych i bogato ilustrowanych książek dla dzieci, których celem jest oswojenie najmłodszego czytelnika z niełatwymi zagadnieniami języka polskiego.

Jednym z podejmowanych przez autorkę tematów stały się związki frazeologiczne (nazywane też idiomami), wyrażenia oparte głównie na znaczeniu przenośnym. Okazało się, że dzieci świetnie znają polskie frazeologizmy. – Robić kogoś w konia lub w balona, wpuszczać w maliny, lecieć w gumki, zapędzić w kozi róg – najmłodsi bezbłędnie interpretowali sens tych powiedzonek. Na ich podstawie - a także przy wykorzystaniu wyrazów bliskoznacznych i synonimów - Agnieszka Frączek napisała zabawne wierszyki, które czytała młodym słuchaczom.

Dzieci znały także znaczenie innych, bardziej „dorosłych” związków wyrazowych, takich jak „gumowe ucho”, lub „ściany mają uszy”. Czy wynika to z zauważalnego przeczulenia wśród starszych na zbytnią szczerość? Wszystko możliwe! Na pewno jednak uczniowie podstawówek odebrali dziś ciekawą i pouczającą lekcję języka polskiego na wesoło. Przy okazji młodzi goście zwiedzili Książnicę Karkonoską i zapoznali się z działalnością plaćówki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Strajk w oświacie  

Stoi kolej na Kopę

Co kryje w sobie włos?

Komentarze (1) Dodaj komentarz

piipi 8-10-2009 20:30
~Bajki są *fajne,bo .. mają zakonczenie *GRZECZNE !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Inauguracja klas patronackich Rainbow

Artystycznie na rzecz czystego powietrza

Karkonoskie witraże

O rozpadających się górach

GIS Day w szkole

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
908
Tak
64%
Nie
29%
Nie wiem
7%