MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 7 sierpnia
im. Doroty, Kajetana

Rewitalizacja Parku Norweskiego wznowiona po zimie

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 8 kwietnia 2013, 7:25
Aktualizacja: Wtorek, 9 kwietnia 2013, 7:27
Autor: Mea
Fot. Mea
Wycięcie 49. drzew, których korzenie niszczyły alejki oraz samosiejek to pierwsze w tym roku prace związane z odnową Parku Norweskiego w Cieplicach. – Drzewa trzeba było wyciąć przed sezonem lęgowym ptaków, oczywiście pod nadzorem konserwatora zabytków, dendrologa i ornitologa – powiedziała Jolanta Piasecka–Nowak, pełniąca obowiązki naczelnika Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych w Urzędzie Miasta Jelenia Góra.

W ubiegłym roku oczyszczono dno i wyrównano brzegi stawu, odremontowano trzy mosty, w tym jeden zabytkowy – kamienny i dwa drewniane, a wszystko w ramach projektu „Ochrona przeciwpowodziowa obszarów uzdrowiskowych w Jeleniej Górze i Bad Muskau”, którego wartość wynosi 9 mln zł.

W maju zostanie ogłoszony przetarg na remont ścieżek, montaż oświetlenia i monitoringu oraz budowę fontanny w stawie. Ma ona nie tylko uatrakcyjnić park, ale również będzie dotleniać akwen. Prace budowlane mają ruszyć w czerwcu, a koniec inwestycji ma nastąpić we wrześniu. Planowane jest też nasadzenie roślin, a w przyszłości budowa muszli koncertowej w miejscu, gdzie znajduje się stara scena.

– Park będzie dostępny dla rowerzystów i rolkarzy, a wokół niego znajdzie się trasa rowerowe ze specjalną nawierzchnią – mówiła Jolanta Piasecka-Nowak.

Nie wiadomo jeszcze, jak zostanie zagospodarowany Pawilon Norweski, skąd przeniesione zostanie Muzeum Przyrodnicze do pocysterskich obiektów w centrum Cieplic. Nie jest wykluczone, że w ponad stuletnim budynku powstanie, zgodnie z pierwotnym założeniem, restauracja. Park nie będzie ogrodzony.

Spacerowicze nie mogą już doczekać się nie tylko wiosny, ale również piękniejszego oblicza Parku Norweskiego. - Szkoda tych pięknych drzew, ale trzeba wreszcie uporządkować ten park. Korzenie wrosły w asfalt, który popękał i stwarzał zagrożenie, zarówno dla przechodniów, jak i rowerzystów - powiedziała Jadwiga Kawecka, mieszkanka Cieplic.

- Pamiętam, jak kiedyś grano koncerty w muszli właśnie w Parku Norweskim.Chciałabym, by znów wybudowali tu scenę. Przydałyby się też pięknie kwitnące krzewy i kwiaty – dodała.

Ogłoszenia

Czytaj również

E. Jaworowicz ponownie w Uzdrowisku Cieplice

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Komentarze (21) Dodaj komentarz

~grabenapo 8-04-2013 8:14
Nie wycinaj lasów, sam możesz zostać partyzantem. Zacznij uczyć się hymnu NiGRru...
~uzi 8-04-2013 8:30
Co za bzdurne uzasadnienie wycinki. W Parku jest masa drzew wymagających natychmiastowego usunięcia i nic się nie robi. A zdrowe drzewa idą pod piłę. Z uszkodzeń alejek korzeniami, to urzędnicy mogą sobie zaliczyć w poczet chwały uszkodzenie mózgu. Oby tak dalej, a z parków zrobią nam trawniki... znacznie wygodniejsze dla kuracjuszy mówiących eurogermańską mową.
~ 8-04-2013 8:51
Jak już się za coś wezmą to zawsze któryś spie..... coś : ( tak jak umocnienie brzegów tego stawu, przecież to za kilka lat zgnije i się rozsypie ta śmieszna sosnowa palisada : ( zobaczcie choćby pomosty wędkarskie nad jeziorami, kilka lat i niszczeją, drewno+woda nie może długo działać!
~o nie!!! 8-04-2013 9:07
To nie lepiej naprawić dróżki zamiast wycinać drzewa? To są k...wa de...
~18 sqandal 8-04-2013 9:21
jedno co mnie cieszy ze park ten nie będzie ogrodzony. A drzewa , no cóż zbędne wyciąc i nie słuchać jakiś oszołomów ( są przecież wycinane pod nadzorem dendrologa , konserwatora ) a więc osób znających się na rzeczy . Posadzić nowe i w miejscach do tego przeznaczonych i cieszyć się z pięknej przyrody i nie wpus...ć wlascicieli psów ( no chyba że będą sprzątali po swoich pupilkach ) i będzie ok
~Anonim2 8-04-2013 9:23
-" Konary wrosły w asfalt, który popękał i stwarzał zagrożenie, zarówno dla przechodniów, jak i rowerzystów"- właśnie TEN argument uzasadniający wycinkę zdrowych drzew przekonał mnie całkowicie! Alejki są nie do ruszenia, co tam jakieś drzewa, mogą spaść gałezie, no i ptaki hałasujące (szczególnie wiosną), a co gorzej ich ekstrema... Brawo!!!
~ 8-04-2013 9:34
| ~18 sqandal | ( są przecież wycinane pod nadzorem dendrologa , konserwatora ) We wszystkich urzędach sami wykwalifikowani siedzą, tak im ufasz?
~aaa 8-04-2013 9:58
Jak byś widział jakie faktury wystawiają dendrolodzy za swoje usługi to byś zrozumiał, że każde drzewo za takie pieniądze zgodzą się wyciąć. Widać w tym przypadku chory i uszkodzony był asfalt, więc dla BEZPIECZEŃSTWA ludzi natychmiast należy usunąć ..... drzewa. A tu proszę jest faktura. Za ocenę stanu asfaltu? Nie za usługę dendrologa.
~we 8-04-2013 10:04
hoho jak zaczną rewitalizację taką jak w Cieplicach - no to ktoś się obłowi czyż nie?
~yanosik 8-04-2013 10:31
a za ile te drzewa sprzedali???
~ 8-04-2013 11:04
no nie!
~kuracjusz 8-04-2013 11:51
Błagam władze miasta! Tylko nie rewitalizujcie Parku Norweskiego tak samo jak Parku Zdrojowego. Park Zdrojowy wygląda stokroć gorzej jak przedtem!!!!!!!!!!!!!!!!
~Schengen 8-04-2013 12:31
Przed sezonem lęgowym to chyba nie zdążął....... A w związku z ekologią: http://www.grodzkie.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=424&mode=thread&order=0&thold=0
~ot idiot 8-04-2013 13:41
w cieplicach tak śmierdzi to jeszcze wycieli tyle drzew.polako polako
~ 8-04-2013 13:43
a czemu nie 50 drzew? tylko 49? dziwny naród
~ 8-04-2013 13:46
asfalt i ławki,ławki i asfalt,asfalt i ławki .................................................................to park norweski
~Obserwer 8-04-2013 15:13
Juz nie moge doczekac sie tych blotno piaskowych alejek . Jeszcze pewnie palmy nasadza zeby bylo egzotycznie. A zamiast lawek beda slupki do odpoczywania na stojaco.
~ 8-04-2013 21:13
Skoro dróżki i tak już są uszkodzone to nie pomoże im wycięcie drzew. Wykopanie korzeni zdewastuje je całkowicie. Dlaczego nie przeprowadzić nowej B A R D Z O bezpiecznej dróżki w innym miejscu a zostawić piękne drzewa, które rosły wiele lat. Dla mało sprawnych kuracjuszy, którzy mogą się zahaczyć o korzonek drzewa, jest przecież Park Zdrojowy!!!
~zdziszekk 9-04-2013 2:10
jak mozna wyciąć 49 drzew !!! Może prokuratura zainteresuję się tym ... Przecież one nie przeszkadzały... Posadzcie nowe chociaż ...
~jeszcze 9-04-2013 6:25
Czemu, jeszcze geniusze Jelonki nie piszą, że to wszystko wina TUSKA????
~Cegla 14-04-2013 2:56
Niech ktos mi wytlumaczy dlaczego nazywa sie NORWESKI ! Nie lepiej przesunac alejki? To przeciez czlowiek wkracza na teren drzew,lasow a nie odwrotnie. Dalcie drzewom zyc !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ratunek ze śmigłowcem

Dachowanie w Radomierzu

Przestępcza fortuna w rękach policjantów

Znowu auto na chodniku

W czwartek spotkanie z Elżbietą Jaworowicz

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
1046
Tak
22%
Nie
72%
Nie wiem
6%