MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 1 października
im. Danuty, Igora, Remigiusza

Rewitalizacja barokowego dziedzictwa dziejów na półmetku

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 20 października 2011, 9:45
Aktualizacja: 9:59
Autor: RED
Fot. RED
Od roku trwa remont połączony z przywróceniem blasku barokowym grobowcom na dawnym cmentarzu, aktualnie parku, przy Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa. Efekty są coraz bardziej widoczne. Do końca robót zostało jeszcze 12 miesięcy.

W założeniu teren dawnego cmentarza wraz z okalającymi go kaplicami nagrobnymi jeleniogórskich kupców z XVIII wieku ma być jedną z największych atrakcji turystycznych śródmieścia Jeleniej Góry. Rewitalizacja zabytków rozpoczęła się jesienią ubiegłego roku.

Co zrobiono przez ten czas? Grobowce zostały oczyszczone z wieloletniego nalotu i brudu, ale w planach nie ma odbudowy tego, co przez lata zostało zniszczone, na przykład rekonstrukcji płaskorzeźb i innych zdobień. Usunięto też bohomazy, „radosną” twórczość wandali z przestrzeni minionego dwudziestolecia. Teren został także uzbrojony pod przyszły monitoring oraz system oświetlenia ledowego, który – po zapadnięciu zmroku – będzie dla tego zakątka dodatkową atrakcją.

Ciekawostką jest umieszczenie w jednej z kaplic barokowego epitafium rodziny Pohlów. Do 1996 roku zabytek znajdował się w bocznej ścianie kamienicy przy ulicy Wolności i był reliktem istniejącego tam niegdyś cmentarza św. Ducha. Epitafium zdemontowano jednak i złożono w częściach w jednym z grobowców przy Kościele Łaski. W ramach prac rewitalizacyjnych zostało odnowione i zmontowane w całość. Jednak nie wiadomo jeszcze, czy do kaplicy, w której epitafium się znajduje, będzie można wejść.

Zakończenie całej inwestycji zaplanowano na 31 października 2012 roku. Planowane jest urządzenie galerii obrazującej postęp prac z historią Świątyni Łaski i nekropolii. Wszystko to ukaże się w czterech językach. Wydana zostanie też albumowa wielojęzyczna monografia o jeleniogórskim zespole kaplic barokowych.

Projekt pod nazwą „Rewitalizacja zespołu barokowych kaplic nagrobnych w Jeleniej Górze wkładem w ochronę europejskiego dziedzictwa kulturowego” jest dofinansowany środkami Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska-Saksonia 2007-2013 Oś priorytetowa 2; Transgraniczna integracja społeczna Dziedzina wsparcia 2; Kultura i sztuka Działanie 3 ; Wspieranie Transgranicznej dostępności do dziedzictwa kulturowego. Wartość ponad cztery miliony złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

"Leniuchem" do kolei na Kopę

Senator zachęca do głosowania na maszty

Ćwierć wieku Teatru Maska

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~taa 20-10-2011 10:53
Bądźmy realistami, żądajmy niemożliwego.
~Grześ 20-10-2011 11:58
Rok temu w komentarzu do informacji o remoncie kaplic i przystosowania do zwiedzania terenu pocmentarnego o którym mowa jest powyżej pisałem o pewnym fakcie. Otóż utworzono park, ale nie ekshumowano grobów które gęsto pokrywały cały teren cmentarza. Zrównano je z taranem, wywieziono nagrobki, nie oznaczono miejsc po mogiłach.Moje obawy sie potwierdziły i bez wątpienia alejki i trawniki sa na grobach. Wydaje mi się stosowne i konieczne aby informacja o tym była również wielkimi literami napisana w czterech językach aby wszyscy wiedzieli jak potraktowane zostały szczatki ludzkie w cywilizowanym kraju w centrum europy. Pozdrawiam decydentów i życzę pogodnych snów o spacerach w tym parku.
Piipi Jelonkowa 21-10-2011 0:13
.. jest prawdą,że wartośc projektu to ponad 4 miliony złotych ! .. *ale KTO zapłaci za nowe więźby dachowe kaplic grobowych i .. czerwoną dachówkę ??
~smyk 21-10-2011 0:31
Co zrobiono przez ten rok bardzo mało a jeżeli już to niedbale i żle. Po pierwsze firma która wykonuje tynki i prace budowlane robi to byle jak tynki zostały skute ale nie wszędzie nie zabezpieczono tych murów lepikiem od ziemi,wszystkie tylne ściany są przechylone,co z nowymi daszkami nad kaplicami .Jest to jakaś marna firma gdzie nikt nie pracuje dłużej niżmiesiąc kręcą się tam raptem 2 3 osoby.To samo można powiedzieć o firmie która pracuje przy odnawianiu samych elementów dekoracyjnych tak powolnych i byle jak pracujących ludzi dawno nie widziałem.Musieli by zobaczyc jak to się robi na zachodzie. Przecież dwie pierwsze parę lat temu odnowiono w ciągu 2 tygodni jednak można.Gdzie są instytucje które prace te nadzorują jes to ponad 4 miliony zł.Myślę że upomni się o te fundusze unia.
~Koja II 21-10-2011 10:23
Wystarczy aby podano na portalu Jelonki kto pisał wniosek o pieniądze, podawał zakres prac, wykonanie itp - i wszystko będzie wiadomo!!!!
~kris59 2-12-2011 10:49
Panie Smyk w 2 tygodnie to nie konserwacja. Proszę nie pisać bzdur . Są wymogi przerw technologicznych, których nie wolno skrócić bo w efekcie można doprowadzić do zniszczenia kamienia. Bardzo proszę o podanie kontaktu do siebie - chętnie wytłumaczę podstawowe zasady konserwacji żeby w przyszłości nie pisał pan o czymś na czym się nie zna.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dla bezpieczeństwa

Docenili grupę wieńcową

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Powstaje dom pielgrzyma

Aktywni sąsiedzi

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
352
Tak
43%
Nie
47%
Nie wiem
10%