MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 20 września
im. Eustachego, Filipiny

Renesans Zamku Chojnik

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 3 października 2016, 7:06
Aktualizacja: Wtorek, 4 października 2016, 8:05
Autor: UM Jelenia Góra
Fot. Użyczone/UM Jelenia Góra
Zamek Chojnik, będący od XVII w. trwałą ruiną po pożarze, jaki strawił wówczas tę warownię, przeżywa właśnie swoisty renesans. Prowadzone są obecnie prace wzmacniające tzw. koronę muru wysokiego.

Andrzej Mateusiak, reprezentujący Zarząd Oddziału „Sudety Zachodnie” PTTK wyjaśnia, że Chojnik, jako majątek Skarbu Państwa, jest obecnie w trwałym zarządzie PTTK, stąd Towarzystwo prowadzi roboty remontowe na zamku, będącym jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc turystycznych Jeleniej Góry.

Posadowiona na szczycie wzgórza warownia przyjmuje corocznie dziesiątki tysięcy turystów, więc bezpieczeństwo ludzi odwiedzających zamek jest priorytetem. To tylko pierwszy etap wzmacniania murów, w tym roku będzie prowadzony na 1/3 ich części. Na kwotę remontu – w tym roku ponad 450 tys. zł – złożyło się pospołu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, PTTK i Miasto Jelenia Góra. Podobnie będzie w przyszłym roku, w drugim etapie rewitalizacji. Ponad 20 ton stali i cementu, które zostało użyte do tych prac nie będzie widocznych dla przeciętnego obserwatora – Chojnik nie straci wizerunkowo swego średniowiecznego charakteru, skutki procesu budowy będą skutecznie zamaskowane.

Chojnik jest miejscem wyjątkowym w granicach administracyjnych Jeleniej Góry. Wprawdzie nie jest najwyżej położonym, ale całe wzgórze jest terenem Karkonoskiego Parku Narodowego, a na szczyt prowadzą aż trzy szlaki turystyczne – czarny, zielony i czerwony. Z drugiej strony, dzięki życzliwości Parku Narodowego, udało się miejsce pobliskie zagospodarować turystycznie w taki sposób, że zarówno ścieżka rowerowo-nartorolkowa, jak i parkingi ułatwiają wielu turystom i sportowcom dotarcie tuż pod Chojnik, bez konieczności kłopotliwego parkowania aut. Transgraniczne Centrum Turystyki Aktywnej, istniejące w tym miejscu stanowi od kilku lat świetną bazę wypadową w tę część gór.

Ogłoszenia

Czytaj również

Kursy zawodowe za kratami

Budowa drogi S3

Nietypowy finał Ligi Rocka

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~wj 3-10-2016 11:09
Dobrą rzeczą było by podświetlenie zamku co nocą dało by świetny efekt wizualny!!!
~II sort 3-10-2016 11:59
Zgadzam się z wpisem j.w.
~ 3-10-2016 12:23
przecież świeci się ...?
~do wj 3-10-2016 12:29
Nie ma kasy na p..rdoły,najważniejsze żeby podświetlać krzyż w lesie pod zabobrzem.witojcie w polandeszu.
~??? 3-10-2016 13:33
Jeżeli Chojnik rocznie odwiedzają dziesiątki tysięcy turystów i każdy kupuje bilet wstępu po srednio 5 zł to daje niezłą sumke w roku. Pytam się gdzie te pieniążki wędrują gdy były zbierane przez te kilkadziesiąt lat. No i jeszcze opłata za wstęp na teren Parku Narodowego.
~18 sqandal 3-10-2016 17:41
..... a po co tam parking pod chojnikiem , może jeszcze dajcie wjazd na sam zamek , turyści jak z koziej d...py traba
~KPN 3-10-2016 17:41
Stoi na gruncie KPN TO NIECH PŁACĄ A NIE TYLKO ZAKAZUJĄ, naśnieżanie nartostrad i setki innych ZAKAZÓW. W Czechach można
~Kunegunda 3-10-2016 19:42
Brawo za ratowanie Chojnika.
~Xwj 3-10-2016 21:17
a co z cmentarzykiem u podnóży Chojnika, może by coś na ten temat napisać i jakiś drogowskaz?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Poświęcili kapliczkę

Pomnik odnawiany

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Burza po interwencji w autobusie miejskim

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
669
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%