MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 4 sierpnia
im. Dominika, Jana

Remontu starostwa (na razie) nie będzie

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 5 grudnia 2017, 6:47
Aktualizacja: Środa, 6 grudnia 2017, 15:38
Autor: WAC
Fot. WAC
Radni Powiatu Jeleniogórskiego spotkali się 4 grudnia na kolejnej sesji Rady Powiatu. Najważniejszą konsekwencją obrad jest rezygnacja, przynajmniej w najbliższym czasie, z rozpoczęcia remontu budynku starostwa przy ul. Kochanowskiego.

Choć sesja zapowiadała się na burzliwą, temperatura politycznych emocji opadła już na początku obrad. Zgodnie z wnioskiem zgłoszonym przez przewodniczącego Rady Powiatu Eugeniusza Kleśtę radni zdjęli z porządku obrad punkt dotyczący wprowadzenia do wieloletniej prognozy finansowej powiatu dodatkowych środków na remont budynku starostwa przy ul. Kochanowskiego. Oznacza to, że zarząd powiatu nie może podpisać umowy z wyłonionym w drodze negocjacji bez ogłoszenia (powiat jest z nim związany ofertą do 14 grudnia, a kolejna sesja rady odbędzie się 20 grudnia) wykonawcą prac. W tej sytuacji postępowanie zostanie unieważnione. De facto jest to też kres firmowanej przez starostę Annę Konieczyńską koncepcji przeprowadzenia remontu budynku przy ul. Kochanowskiego, w połączeniu z realizacją dwóch projektów dofinansowanych ze źródeł unijnych: tzn. wprowadzania e-usług w starostwie oraz stworzenia Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

- Moim zdaniem, starostwa nie stać w tej chwili na robienie remontu budynku za 1,9 miliona złotych – mówi wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Wiśniewski. - Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że odnowienie budynku jest konieczne, ale nie za takie pieniądze. Środki przeznaczone na ten cel w budżecie należy przeznaczyć na remonty dróg powiatowych. Jednocześnie pragnę podkreślić, że realizacja we współpracy z Czechami projektu na Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego nie jest zagrożona, bo musi być on skończony do 2020 roku. Uważam także, że przy odrobinie chęci można spróbować wyłączyć część niezbędnych zadań z projektu na e – usługi i wykonać je niezależnie od tych zawartych w projekcie remontu. Poza tym dużym błędem było utrzymywanie, że wszystkie trzy inwestycje muszą być realizowane razem. Już po któryś nieudanym przetargu zarząd powinien się zastanowić i pomyśleć o ich etapowaniu – mówił.

K. Wiśniewski uchylił się od udzielenia jasnej odpowiedzi, czy decyzja większości radnych byłaby inna, gdyby A. Konieczyńska złożyła rezygnację ze swojej funkcji o co postulowała większość radnych na poprzednie sesji. - Trudno dywagować o tym co by było skoro tak się nie stało – ucina wiceprzewodniczący.

- Podjęcie decyzji o rozpoczęcie remontu, przy tak wielu niewiadomych, przy tak krótkim terminie na jego realizację i pod zarządem osoby, która nie gwarantuje jego prawidłowego przeprowadzenia byłoby zbyt ryzykowne – dodaje E. Kleśta. - Jest to zbyt ważne zadanie, aby robić go w sposób chaotyczny i wariacki - podkreśla.

- Decyzja radnych stawia pod dużym znakiem zapytania realizację wszystkich tych zadań – mówi starosta Anna Konieczyńska. Oddzielanie tych trzech inwestycji od siebie uważam ze niedorzeczne i nieracjonalne. Wykonanie pewnych prac przy projektach dofinansowanych ze źródeł zewnętrznych jest uwarunkowane od wykonania innych przewidzianych w planach remontowych. Poza tym jesteśmy zobligowani bardzo nieodległymi terminami (m.in. pierwszy etap e – usług musimy zakończyć do 31 stycznia) i obawiam się że nie ma już czasu na przeprojektowywanie inwestycji – dodaje.

W dalszej części sesji radni, poza stałymi punktami programu takimi jak interpelacje i zapytania , sprawy różne i sprawozdania z prac komisji oraz podjęciem kilku uchwał m.in. wprowadzających zmiany w budżecie powiatu na 2017 rok, wysłuchali też informacji na temat sportu, promocji i turystyki w powiecie w 2017 roku.

Miłym akcentem było wręczenie prezesowi GLKS Czernica pucharu fair play. Piłkarze tego klubu w rozgrywkach ligowych wszystkich szczebli zanotowali najmniejszą liczbę czerwonych i żółtych kartek ze wszystkich drużyn z powiatu jeleniogórskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Święty Benon w Muzeum Karkonoskim

Są dopłaty do lasów

W Podgórzynie chcą dopłat (aktualizacja)

Komentarze (26) Dodaj komentarz

~gigaset 5-12-2017 7:27
Na złość mamie odmrożę sobie uszy. Prowincjonalna polityka. Prowincjonalni politycy. PiS w akcji.
~*4 5-12-2017 8:25
do: ~gigaset (7:27)
Wiśniewski nie jest z nadania PiS a raczej cichego namaszczenia PSL
~ 5-12-2017 21:42
do: ~gigaset (7:27)
... i co ten wiśniewski taki powściągliwy? jeszcze z tydzień temu powiatowi "politycy" PIS - PSL - RdR dawali głos, że będzie zgoda na remont za głowę starościny i co? dziś nikt z tych "odważnych inaczej" nie powtórzy tego wprost przed kamerą/mikrofonem? że niby drogi powiatowe od dziś zaczęły być takie ważne? w końcu dotarło do misiów o małym rozumku, że używanie szantażu w życiu publicznym to skur..ństwo i przestraszyli się, że skutkiem tego będzie olanie ich w najbliższych wyborach (olaboga, dietę stracę!)?
~Grzechu 5-12-2017 7:57
Nie będzie remontu starostwa po radni z pis chcą pieniądze przeznaczyć na drogi, w następnych wyborach głosuje na PIS!!!
~ 5-12-2017 10:32
do: ~Grzechu (7:57)
nikt wam tyle nie da ile ja wam obiecam
~palipies 5-12-2017 8:42
Ale wiocha - remont uzależniony od ustąpienia starosty ! Warunek typowy dla zaścianka i prostactwa. Obserwuję te ostatnie wydarzenia w starostwie i uważam, że tak długo jak mocne głosy będą tam mieć dziadkowie, którzy powinni pójść na emeryturę to tak długo będzie tam bajzel. Panowie - trochę ogłady i honoru, czas dać miejsce młodym i wykształconym oraz współcześnie myślącym ludziom. Wasz czas na tych urzędach już przeminął, zrobiliście co umieliście i na tym zakończcie. Chyba, że szukacie niesławy ...
~zaboberek 5-12-2017 9:51
"... radni z pis chcą pieniądze przeznaczyć na drogi...". Nie podniecaj się,oni chcą,ale czy przeznaczą?To jest zwykła kiełbasa wyborcza,działanie populistyczne.
~ 5-12-2017 10:48
do: ~zaboberek (9:51)
a radni z PO / ZSL na remont.Tylko u swojego wykonawcy. Lepiej ? " Smaczniejsza " ta kiełbasa ?
~enter 5-12-2017 9:54
Rozgonić tych leśnych dziadków do uczciwej roboty a budynek sprzedać Po co nam te powiaty i starostwa ? Dla stołków????
~tapeciarz 5-12-2017 10:23
Mam na zbyciu 10 rolek jeszcze enerdowskich tapet. Mogę przekazać Starostwu na oszczędnościowy remont. Mogę też je położyć, zwisające kable nie są przeszkodą. Kto przyniesie klej?
~naoko 5-12-2017 10:50
Rada powiatu najpierw wybrała zarząd i podjęła odpowiednie uchwały o przystąpieniu do programów, potem próbuje tym zarządem nieudolnie sterować. Rada sprawuje nadzór nad pracą zarządu, nie rządzi. Zarząd zrobił co do niego należało, przedstawił propozycje zgodne z wcześniejszymi decyzjami rady. Jeśli dojdzie do niegospodarności, to w tym przypadku przewodniczący rady, członkowie komisji rewizyjnej oraz radni poniosą majątkową odpowiedzialność za zmarnowanie publicznych pieniędzy. Radni, mimo że działają społecznie tak jak członkowie stowarzyszeń, ponoszą odpowiedzialność za swoje decyzje. To nie jest zabawa w piaskownicy tylko zarządzanie mieniem i decydowanie o losach mieszkańców.
~kubuś puchatek 5-12-2017 18:32
do: ~naoko (10:50)
Strasznie dużo łez, potu i krwi leje się przy tym remoncie, który musi być za wszelką cenę (no właśnie, za jaką cenę?). Jak na wojnie. A na wojnie jak to na wojnie. Bywają też łupy!!! Panie/Pani "naoko". Zalecam czytanie. Choćby ustawy o samorządzie powiatowym. Mniej głupot będzie się pisało, pojęcie "samorząd" stanie się bardziej zrozumiała a i być może wstrętną stanie się chęć przyznawania Pani Ani władzy absolutnej, jak w stalinowskim komunizmie. Sic!!
~ 5-12-2017 22:05
do: ~kubuś puchatek (18:32)
Krzychu, nie biadol. Nigdy nie będziesz starostą.
~onlyRP 5-12-2017 13:41
Przecież remont starostwa i to gigantyczny skończył się dwa lata temu!!! Ciekawe czy za swoje prywatne pieniądze też tak chętnie by się remontowali często i bez POtrzeby!!!???
~Bambo 5-12-2017 13:45
Jaka władza taki budynek!!!
~do radnych 5-12-2017 14:41
Radnych poznać po inwestycjach i po bałaganie u nich. Do piachu z nimi
~muah 5-12-2017 16:35
Jest i Pani Ania😊
~ 6-12-2017 6:35
do: ~muah (16:35)
Jestem fanem pani Ani, lubię takie kobitki o ładnej buzi i czystych rękach
~mf 5-12-2017 16:50
To jest po prostu dno. Ręce opadają. W imię czego pieniądze zostaną stracone. Nie ważne są e-usługi, czy CZK, ważne jest ażeby pokazać swoją partyjną postawę i "tzw. aktywność". Zbliżają się przecież wybory!
Marcin Lk 5-12-2017 19:41
Piszecie o biurze czy urzednikach? 😉
~Kol 5-12-2017 20:02
Tak e-usługi a może starościna Konieczyńska wymyśli jeszcze loty na księżyc proszę przejechać się drogą powiatową do Janowic i zejść na ziemię
~jelegorzanin 5-12-2017 20:35
Oj tam. Oj tam. Tak czy siak , powiat musi miec wyremontowany budynek. Co to pare zloty do dlugu Polski ponad 300 mld. US dollars. Nasi nastepcy zaplaca tj. nasze dzieci. Wazne by teraz bylo ladnie , nowoczesnie a co potem. ? A co nas to obchodzi.
~ 6-12-2017 5:39
Chcieli nam DRANIE POdniesc POdatki od nieruchomosci aby sobie komforty uczynic. A my nie mamy pieniedzy na zaplacenie za prad i wode.
~ 6-12-2017 5:41
Liczymy dni i godziny do wyborow i dostajecie kopniaka w zadki.
~Kiedy 6-12-2017 8:52
Odwołajcie wreszcie te pusta babę bo ręce opadają
~Pi 6-12-2017 10:55
do: ~Kiedy (8:52)
"odwołajcie pusta babę' bo już stare dziady z psl-u nie mogą doczekać się koryta.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dofinansowanie na zakup sprzętu medycznego

Trudna sytuacja Świeradowa Zdroju  

Pomoc od partnerów

Śmierć na żwirowni

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
643
Tak
19%
Nie
75%
Nie wiem
5%