MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Remont Żołnierskiej w Podgórzynie dobiega końca

Wiadomości: Powiat
Niedziela, 17 czerwca 2012, 7:54
Aktualizacja: 7:57
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
Do końca lipca ma potrwać remont ul. Żołnierskiej w Podgórzynie i budowa chodników. – Wartość tych robót, prowadzonych w ramach II etapu Transgranicznego połączenia dróg Spindlerův Mlỳn – Podgórzyn, to prawie 3 mln euro – powiedział Radosław Burchacki, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej z Urzędu Gminy Podgórzyn.
Gmina Podgórzyn wraz z miastem partnerskim Spindleruv Mlyn realizuje projekt pn. „Transgraniczne połączenie dróg Spindlerův Mlỳn – Podgórzyn – II etap, w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Głównym celem projektu jest wsparcie rozwoju pogranicza polsko - czeskiego poprzez poprawę dostępności transportowej w centralnej części Karkonoszy. W ramach projektu po polskiej stronie remontowana jest droga lokalna w centrum Podgórzyna. Modernizacji zostaną poddane: nawierzchnia, pobocza oraz chodniki. Po stronie czeskiej nastąpi rekonstrukcja trzech odcinków drogi lokalnej Špindlerův Mlýn - Špindlerova Bouda przy granicy państwa.

Remont chodników i nawierzchni 2,5 kilometrowej ul. Żołnierskiej trwa od zeszłego roku. Droga ta biegnie przez centrum gminy i łączy drogę wojewódzką nr 366 z drogą powiatową nr 2721D, która prowadzi do Przesieki.

– W ubiegłym roku zostało utwardzone pobocze kostką betonową wzdłuż trasy powiatowej. W tym roku remontujemy ul. Żołnierską w centrum Podgórzyna, budowane są także chodniki oraz podjazdy, wymienione zostanie oznakowanie jezdni pionowe i poziome. Wartość projektu to 2 723 405,90 euro, w tym dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 2 314 895,00 euro. Wartość projektu dla Gminy Podgórzyn to 1 255 324,69 euro - powiedział Radosław Burchacki.

Odnowiony został także plac przy Urzędzie Gminy Podgórzyn, na którym wyłożono kostkę brukową.

Ogłoszenia

Czytaj również

Głos śledczych w sprawie prezesa DIOZ

Na ratunek skoczniom

Odpust na szczycie

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~ 17-06-2012 10:47
fajnie,naprawdę fajnie,szkoda tylko że Czesi mogą naprawiac drogę przy granicy aby kwitł tam ruch turystyczny(dojeżdżają autokary,taksówki),a my nawet takiej drogi nie mamy a tylko szlabany aby przypadkiem za wielu polskich turystów nie zobaczyło piekna Karkonoszy,od Żołnierskiej do granicy jest ponad 10km więc połączenie z Czechami nastapi za...
~mm 17-06-2012 11:06
Straszne szpary pomiędzy kraweżnikami na łukach - co to za firma wykonuje? Proste odcinki OK.
~ 17-06-2012 11:32
szpary są po to żeby za dwa lata można było nowa firmę zatrudnić
~mieszkaniec gminy 17-06-2012 12:39
Za te pieniądze zamiast remontować drogę w centrum powinna zostać wyremontowana lub wybudowana nowa droga od końca Sudeckiej na Odrodzenie.Ale poco??
~Robb 17-06-2012 12:40
Zgodnie z góralską dewizą pracujących za granicą: Róbie tak, żeby następni mieli co robić :)
~..^^.. 17-06-2012 12:45
póki co to tylko chodniki robią, a gdzie ta nowa nawierzchnia drogi?
Nοstradamus 17-06-2012 12:54
Ten remont to doskonały przykład na to że nie jest to INWESTYCJA ŚRODKÓW tylko KONSUMPCJA. Przy tej drodze nie ma ani jednego domu wczasowego czy pensjonatu. Tymczasem droga Dolina Czerwienie jest już tak dziurawa że można po niej jeździć tylko traktorem, jest zdewastowana maksymalnie a gmina Podgórzyn nie ma nawet w planach jej remontu. Tymczasem droga Doliną Czerwienia to droga dojazdowa do co najmniej kilkunastu domów wczasowych w Przesiece. Domy te płacą w sumie około 1,2 miliona zł rocznie samego podatku od gruntu i metrażu pod działalność gospodarczą. a nową drogę nie mają co liczyć bo ich podatki służą polepszeniu życia mieszkańców centrum Podgórzyna, gdzie turystów nie ma wcale, nie ma też żadnego obiektu turystycznego. Tak się gospodaruje w Polsce!
~@Nοstradamus 17-06-2012 15:23
Nοstradamus, nie pisz głupot. Zgodnie z twoim myśleniem dobre drogi powinny być tam, gdzie są pensjonaty, a reszta mieszkańców to pewnie nie potrzebuje nawet asfaltu. Czy droga jest potrzebna, czy nie, nie mierzy się liczbą pensjonatów, tylko liczbą osób z niej korzystających. Z drogi ciągnącej się przez cały Podgórzyn z pewnością korzysta więcej osób, choćby dlatego, że Podgórzyn ma więcej mieszkańców niż jakaś tam Dolina Czerwienia. No i żeby dojechać do tej twojej Doliny Czerwienia, trzeba przejechać przez Podgórzyn.
~vvv 17-06-2012 15:38
Wow, jaki ambitny projekt: „Transgraniczne połączenie dróg Spindlerův Mlỳn – Podgórzyn – II etap". Co nazmyślali Unii Europejskiej włodarze gminy odnośnie III etapu? Że będzie budowana reszta Drogi Sudeckiej? Raj i S-ka nigdy się na to nie zgodzą, tam przecież bytują cietrzewie! Więc jakie to "połączenie dróg"? Co najwyżej na gminnych mapach.
Nοstradamus 17-06-2012 18:45
DO: 17-06-2012 15:23 - biednych nie stać na dobre drogi i frykasy dookoła domów. Biedni muszą INWESTOWAĆ, a nie PRZEŻERAĆ! jeżeli kasy jest ograniczona ilość to należy wydać ją na INWESTYCJE ... a nie KONSUMPCJĘ. Oczywiście najlepiej byłoby gdyby wszystkie drogi były super. Ale jeżeli nie mogą to te do PENSJONATÓW muszą być zrobione w pierwszej kolejności. Gdy te pensjonaty ZBANKRUTUJĄ jak np. STOKROTKA która stoi pusta to za 4-5 lat nie będzie już ŻADNEJ KASY i ŻADNYCH TURYSTÓW. Problemem całej tej CZERWONEJ DOLINY jest fakt że ... TURYŚCI NIE GŁOSUJĄ W WYBORACH, a kolejna władza zamiast podejmować rozsądne decyzje, serwuje KIEŁBASY WYBORCZE idiotom którzy ich wybierają.
~ 17-06-2012 19:25
chodniki to w niektórych miejscach tragedia, nieporobione docinki, kostki rozchodzą się (zwłaszcza te, które były robione podczas mrozów). Chodniki, które były wcześniej wytrzymałyby wiele lat, a te rozlecą się po następnej zimie.Przydałaby się naprawa drogi na Dolinie Czerwienia, bo ostatni rajd tą drogą dodatkowo ją zniszczył.
~ 17-06-2012 21:47
Tiaa... Jedyną inwestycją, jaką Nostradamus zna, jest pensjonat w sypiącej się chałupie. Godne politowania. A droga w Dolinie Czerwienia nie jest taka zła, jeżdżę nią często na rowerze. Inna sprawa, że w Dolinę Czerwienia doprowadzają dwie drogi (a właściwie trzy, bo jedna jeszcze od strony Zachełmia), przez wieś w Podgórzynie prowadzi tylko jedna.
~ 17-06-2012 23:30
łał remont dobiega końca ??? a co budowlańcy dla których ciągle trwa komuna (czy siedzi czy leży forsa się należy) stwierdzili żśe trza w końcu coś wybudować ???
~Rexio 18-06-2012 8:38
W Splinderowym Młynie remontują drogę do granicy tak jak być powinno a nasza Gmina Podgórzyn ściemnia i remontuje ulicę wokół swojej siedziby nie uwzględniając to co być powinno w projekcie remont drogi do granicy..... Tak czy siak gmina powinna się starać na inwestycje dokończenia drogi Sudeckiej do granicy Przełęczy Karkonoskiej. A potem puścić tam elektryczne autobusy lub trolejbusy z Podgórzyna drogą Sudecką bezpośrednio na przełęcz idalej do Splinderowego Młyna. Była by to piękna atrakcja i dojazd na górskie szlaki turystyczne. No ale niestety w gminie pracują za przeproszeniem same głąby co to bardzo małą posiadają wiedzę na temat rządzenia w gminie i przez palce gminie co rusz przepadają pieniądze na które to mogą składać wnioski na różne przetargi. No ale po co jak się jest wójtem
~ 18-06-2012 8:42
Rexio...a Podgórną popłyną gondolierzy.Dajcie już spokój z tymi tramwajami i trolejbusami!
~turysta 18-06-2012 9:00
przepraszam, ale te komentarze to stek bzdur. Przyjeżdżam do Podgórzyna kilka razy w roku i serce rośnie widząc to co się dzieje. Wiem, że Polacy lubią narzekać i że znają się na wszystkim (najlepiej na piłce nożnej :) ale sięgnijcie pamięcią wstecz i porównajcie co było kiedyś, a co się dzieje teraz. Byłbym szczęśliwy gdyby w moim mieście zrealizowano choć 10% tego co u Was. Pozdrawiam gminę Podgórzyn, a zwłaszcza tych, którzy życzą jej dobrze i walczą o kolejne ważne inwestycje - TAK TRZYMAJCIE !!!
~~~Agi 18-06-2012 9:36
Fajnie że zbliża się koniec prac na Żołnierskiej -będę miała dobry dojazd po chlebek do Agroturystyki w czerwonym domku-polecam wypieki!!!!
~ 18-06-2012 14:23
A może przydało by się przypatrzeć chodnikom i zrobić im parę zdjęć bo to co oni robią to największa fuszerka jaką widziałam WSTYD!!!!!!!
~do turyst it 21-06-2012 17:28
Drogi turysto , milo ze tak piszesz ze wszystko idzie do przody , oprócz turystyki , czemu pare razy do roku przejeżdżasz przez Podgórzyn, a nie jedziesz do Podgórzyna lub Przesieki ? Czemu nie ma drogi do Szpindla ? Bo Karpacz i Szklarska by padła ze swoimi wyciągami ! W Podgórzynie byłaby idealna baza noclegowa a w Czechach narciarska , ale wszystko blokuje Karpacz ze Szklarska ....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

W obronie zwierząt

Lech Wałęsa w Świeradowie Zdroju

PiS ujawnił listy kandydatów

Praca wakacyjna – są jeszcze miejsca

Parkiet jak nowy

Sonda

Czy poprzez budżet obywatelski mieszkańcy powinni mieć coraz większy wpływ na miejskie inwestycje?

Oddanych
głosów
439
Tak
87%
Nie
9%
Nie mam zdania
5%