MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 7 sierpnia
im. Doroty, Kajetana

Remont Teatru Zdrojowego. Zdejmują rusztowania

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 24 listopada 2010, 9:35
Aktualizacja: 21:00
Autor: TEJO
Fot. TEJO
W tym tygodniu ekipy wykonujące prace remontowo–rewitalizacyjne w Teatrze Zdrojowym w Cieplicach zdejmą rusztowania w sali ukazując jej nowo–stare oblicze po odsłonięciu dawnych polichromii.

Od lata trwały tam prace konserwatorskie dokonywane na XIX-wiecznych malaturach, które zostały zasłonięte podczas remontu teatru w latach 60. XX wieku. Dawne polichromie przedstawiały sylwetki gryfów w turkusowym odcieniu. W takiej kolorystyce utrzymane było zresztą wnętrze teatru, którego wygląd z dziewiętnastego stulecia jest odtwarzany.

Zdjęcie rusztowań to zwiastun postępu robót, które trwają mniej więcej od roku. W ich trakcie usunięto starą posadzkę, zamontowano urządzenia klimatyzacyjne, a także zainstalowano nową konstrukcję nośną sceny i jej technologię.

Teatr będzie miał też, między innymi, nowe fotele oraz orkiestron, co umożliwi wystawienie scenicznych form muzycznych. Wkrótce rozpoczną się prace wnętrzarskie: zamontowana także będzie nowa aparatura akustyczno-elektryczna (światła). W kwietniu przyszłego roku modernizacja ma się zakończyć, a sam teatr zostanie otwarty dla publiczności u progu następnego sezonu. Cała inwestycja kosztuje 2. 739. 828 euro przy wkładzie 1.918.357 euro ze środków Europejskiego Mechanizmu Gospodarczego.

Do tego czasu Zdrojowy Teatr Animacji będzie musiał korzystać ze scen gościnnych w różnych miejscach Jeleniej Góry i okolic. Sporo przedstawień zagra też na wyjeździe. Jak mówi Bogdan Nauka, dyrektor ZTA, adaptacja pomieszczeń byłych warsztatów szkolnych przy ulicy Wolności (klub UFO) nie miała sensu ze względu na fatalny stan tego obiektu i zbyt duże koszty przystosowania do potrzeb instytucji. Zespół ZTA nie próżnuje i pracuje nad kolejną premierą. Będzie to adaptacja bajki J. Ch. Andersena „Brzydkie kaczątko”. Premiera w styczniu 2011 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Czytelniczka: drogo i brudno na basenie

Wystawa pocztówek sportowych w Karpaczu

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~Ciepliczak 24-11-2010 10:28
Pozyteczne to i chwalebne , ale czy w obecnej sytuacji bezrobocia i biedy społecznej ludzie maja czas mysleć o teatrach ,kabaretach czy nie jest to sztuka dla sztuki - szkoda ze nie wydaje sie pieniedzy na nowe zaklady porodukcyjne o czym jest wieczna cisza.Widać z tego , ze z teatru bedą korzystać urzednicy ,radni ,prezydenci i inni utrzymankowie budzetu bo maja pobory dobre i pewne więc moga się bawić , a i wejscia do takich przybytkow maja za darmo .
~si 24-11-2010 10:55
Proszę nie przesadzać z tym ubóstwem - raz w miesiącu nikt nie zbiednieje jak wybierze się na dobrą sztukę do teatru - a same z tego korzyści wypłyną, pozdrawiam i życzę więcej optymizmu w tak pięknym zimowym dniu...
~ 24-11-2010 11:21
Zainstalowano technologię?
~Osc 24-11-2010 13:21
Ubostwo ?! A na chlanie i palenie maja ? To takim zawsze jest najgorzej.
~X 24-11-2010 13:34
Niby Ciepliczak a jełop!!!
~Ło matko! 24-11-2010 14:43
"Ciepliczak". Ty chyba ostatnie pieniądze wydałeś na internet i nie masz na jedzenie. Z głodu poryćkało Ci się w głowie i wypisujesz pierdoły żałosne.Rozumiem i usprawiedliwiam. Po co rewitalizować park? Przecie ludzie i tak nie będą po nim spacerować , bo na buty nie mają.
~ 24-11-2010 20:50
Są i tacy, co nie mają ani na chlanie, ani na papierosy, ale ci się nie odzywają, bo nie mają również na internet... Więc cicho tam, panie i panowie z teatru kukiełkowego... A jakiż to pożytek z komercyjnej sztuki dla kuracjuszy ma wypłynąć dla biednego jeleniogórzanina, że ją obejrzy? Albo z teatrzyku dla dzieci? Przybędzie od tego pieniędzy na chleb?
~............ 24-11-2010 20:55
Cała inwestycja kosztuje 2. 739. 828 euro przy wkładzie 1.918.357 euro ze środków UE. Przecież to z funduszu norweskiego, a póki co, to Norwegia nie należy do Unii Europejskiej.;-)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Bezpieczniej nad Kaczawą

Zaczytaj się z Jelonką.com

Burzowe opowieści  

Koncert na cztery ręce

Legendy Japonii – multimedialne widowisko  

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
984
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%