MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Remont Parku Norweskiego wszedł w drugi etap

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 30 lipca 2013, 8:34
Aktualizacja: Środa, 31 lipca 2013, 7:39
Autor: Mea
Fot. Mea
Zerwaniem asfaltowej nawierzchni alejek w cieplickim Parku Norweskim rozpoczął się drugi etap remontu. Trakty piesze pokryje żwirek, zostanie zamontowane oświetlenie, pojawią się elementy małej architektury, większość ławek zostanie wymieniona. Będzie monitoring. W sumie inwestycja ma kosztować 9 mln złotych.

Prace wykonywane są w ramach projektu „Ochrona przeciwpowodziowa obszarów uzdrowiskowych w Jeleniej Górze i Bad Muskau”. W ubiegłym roku w parku oczyszczono dno i wyrównano brzegi łączących się dwóch stawów, odremontowano trzy mosty, w tym jeden zabytkowy – kamienny i dwa drewniane. Zimą wycięto 49. drzew, których korzenie niszczyły alejki.

Jak dowiedzieliśmy się w Wydziale Inwestycji i Zamówień Publicznych Urzędu Miasta Jelenia Góra zerwana jest już nawierzchnia z alejek w Parku Norweskim, które zostaną pokryte żwirem, podobnie, jak w Parku Zdrojowym. Wokół starej sceny, gdzie w ramach innego projektu ma zostać wybudowana muszla koncertowa, oraz przy obiekcie gastronomicznym będzie kostka granitowa. „Siatka” alejek nie ulegnie zmianie. Natomiast powstaną dwie nowe trasy, biegnące m.in. granicą parku przy małym stawie. Wraz z drogą na wały zostaną wyłożone materiałem mineralno-żywicznym, po którym będą mogły jeździć osoby na rolkach. Ponadto zamontowane zostaną nowe stojaki na rowery, gdyż park ma być dostępny dla cyklistów.

Nowością będzie drewniana altana do wypoczynku przy kamiennym moście. W stawie znajdzie się podświetlana fontanna natleniająca wodę. Iluminacje znajdą się też przy tzw. dominantach parkowych, czyli m.in. przy mostkach, atrakcyjnych drzewach oraz obecnym Muzeum Przyrodniczym. Możliwe, że zostaną też ustawione rzeźby. Koniec inwestycji planowany jest we wrześniu.

Nadal nie wiadomo, jak zostanie zagospodarowany Pawilon Norweski, skąd przeniesione zostanie Muzeum Przyrodnicze do pocysterskich obiektów w centrum Cieplic. Nie jest wykluczone, że w ponad stuletnim budynku powstanie, zgodnie z pierwotnym założeniem, restauracja.

Spacerowicze już nie mogą doczekać się nowego oblicza Parku Norweskiego. – Alejki były już w fatalnym stanie. Asfalt był tak krzywy, że można było się potknąć i przewrócić, a jazda na rowerze była trudna. Teraz czekam, aż zrobią porządek i położą nową nawierzchnię. Cieszę się również z planów budowy muszli koncertowej, gdyż mieszkam niedaleko i chętnie przyjdę na koncert – mówił Henryk Ruczyński.

- Dobrze, że pomyślano o rowerzystach i młodzieży jeżdżącej na rolkach, która będzie miała wkrótce porządne trasy do jazdy. Dzięki wycięciu drzew obok starej sceny zrobiło się przejrzyście, co mi się też podoba – dodała Dorota Ruczyńska, żona pana Henryka.

Ogłoszenia

Czytaj również

Szansa na remont "zameczku"

Raport NIK dotyczący m.in. MZK Jelenia Góra

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Komentarze (44) Dodaj komentarz

~Cieplice 30-07-2013 9:24
Co dziś czytamy w "Gazecie Prawnej" - Czarna lista uzdrowisk. Są zbyt chore, by nas leczyć
~Kasia8 30-07-2013 9:51
Mnie cieszy fakt, iż Straż Miejska nie realizuje się nadgorliwie w Parku Zdrojowym. Jakoś rowerzyści jeżdżą w nim bez problemów (nie tylko wytyczoną ścieżką), dużo ludzi chodzi ze swoimi pupilami. I co - dzieje się jakieś zło? Wypadków brak, odchodów nie widać. Bardziej martwią zniszczone śmietniki pomimo monitoringu, a także stan roślinności, która nie przyjęła się po obsadzeniu parku. Specjaliści...
~Do Kasi8 30-07-2013 9:56
ooo i tu widac właśnie prawidłowość ;) Tyle było krzyku o ludzi, o rowery, o zwierzęta, a okazuje się, że wykonawcy i dbający o park robią więcej złego lub nie robią nic.... O! Dziekuję za tę wiadomość :) Pozdrawiam./
~! 30-07-2013 10:20
żwir w parku? bez jaj
~XYZzz 30-07-2013 10:31
Też żwir to porażka, mogli dać albo nowy równy asfalt albo jakiś polbruk....
~... 30-07-2013 10:38
nawet kostka. ALE NIE ŻWIR.
~Schengen 30-07-2013 10:47
9 mln za park !!!??? A dworzec za kilka stów !!! Z paranoi w paranoję. A żwir to faktycznie słaba koncepcja - zimą nieodśnieżalne. No ale po co kuracjuszom i mieszkańcom park w zimie....
~MARUDA 30-07-2013 11:41
Będzie piękny park..... Do Norweskiego też będę chodził w ubraniach roboczych. PS. czy ktoś wie jak mogę odzyskać pieniądze za ciuchy zniszczone na ławce, posiedziałem pół godziny i nie mogłem wstać, plecy puściły szybko od żywicy ale spodnie trzymały ostro. ubrania do wy.....ia. Tyle pieniędzy poszło na Park Zdrojowy a my dalej płacimy
~mamcochcem 30-07-2013 12:08
szkoda tylko,że w tym rzekomo oczyszczonym stawie coraz więcej smieci.... Woda śmierdzi, jest brudna i obrzydliwa a biedne ryby już zaczynają padać ofiarą \"wędkarzy\", którzy niekoniecznie siedzą nad stawem dla relaksu:(.....Zapraszam Straż Miejską na częstsze spacery po Parku Norweskim, może uda się również przegonić \"towarzystwo wzajemnego upojenia alkoholowego\", które okupuje radośnie zwłaszcza okolice placu zabaw !
~Europa 30-07-2013 12:09
ZĄDAM ASFALTU BŁAGAM o ASFALT. PROTESTUJĘ przeciwko ZWIRKOM i innym śmieciom.Na litość boską już tam na alejkach był żwir chwile a potem tylko błoto.Nie chodzę już do Zdrojowego teraz nie będę chodzić do Norweskiego.Gospodarze parków: co wy robicie ?,chcecie nas uśmiercić? Tyle było protestów przeciwko alejkom w Zdrojowym i niczego was to nie nauczyło?Nic nie słyszycie .W takim razie poczekajcie do wyborów BUFONY wredne to co robicie jest prymitywne to NASZE pieniądze wydajecie i macie nas slyszeć .Jeszcze apel do niektórych byle czym zachwyconym : Wasze umizgi przed mikrofonem robią dużo złego -pomyslcie i nie mizdrzcie sie do byle czego i nie plaplajcie bez zastanowienia jaki to pięęęęękny park, Pooglądajcie choćby w internecie jak inni mają i nie za miliony
~normalny 30-07-2013 12:39
Żwirek???A ja się pytam-kiedy w końcu skończą remont w Parku Zdrojowym???Kiedy dokończą ścieżki??Bo to co teraz jest to czysta paranoja.
~iras 30-07-2013 12:50
Ciekawe czy fontanna kaczkom się spodoba?Kajaki przywrócić.
~AbC. 30-07-2013 14:30
A ciekawe kiedy fontanna przy ul.Wolności zacznie świecić??
~Karol 30-07-2013 14:30
Twardo tylko koło "knajpki". Ciekawe kto miał wpływ na taką decyzję. A co do żwirku: zapomniano o wrotkarzach (tych malutkich)? Na Wolności mają się uczyc jeździć? Po krzykach wsp. alejek w Zdrojowym obiecano, że w Norweskim będą alejki utwardzone.
~aaron pałkin 30-07-2013 15:26
nie żwirek tylko glina z piaskiem po każdym deszczu jak w zdrojowym będzie błoto, a altanka będzie super miejscówką dla okolicznej menelarni.
~Mieszkaniec 30-07-2013 15:30
Widzę, że odezwali się miłośnicy asfaltu i betonu, którym nie przeszkadza asfalt w mieście i chcieliby wszystko wybetonować. Jak wam się nie podoba, to spacerujcie po chodnikach, na Chojnik też wkrótce będziecie mieć kostkę, bo dyrektor Raj wszędzie chciałby ceprostrady porobić. Bardzo dobrze, że przynajmniej w parku będzie naturalna nawierzchnia, jak się dobrze zrobi żwirową ścieżkę, na odpowiednim podkładzie, to żadnego błota nie będzie. Park nie ma też służyć wrotkarzom, tylko przede wszystkim zwykłym spacerowiczom i turystom. Jak ktoś chce uczyć się jeździć na wrotkach, to ma mnóstwo innych wyasfaltowanych miejsc, niekoniecznie musi jeździć slalomem pomiędzy przechadzającymi się ludźmi, którzy chcieliby trochę odpocząć na łonie przyrody.
~ 30-07-2013 15:34
Cieszę się, że Park Norweski będzie wyglądał tak, jak to opisano, tj. robi się podstawowe, niezbędne rzeczy, najbardziej istotne (staw, alejki, ławki, plac z muszlą) bez przesadzania roślinności i innych zbędnych frykasów, jak w Parku Zdrojowym, które kosztowały dużo większe pieniądze a z którymi teraz jest burdel. Mam wrażenie, że Park Norweski będzie dużo przyjaźniejszy dla ludzi, mimo że na jego rewitalizację przeznaczono znacznie mniejsze pieniądze.
~Goral 30-07-2013 15:34
W kwocie 9mln jest przewidziana rowniez przystan z kajakami i rowerami wodnymi po kazdym desczu mozna bedzie poplywac. W 2 etapie inwestycji zostanie polaczony park norweski ze zdrojowym ka...lem, ktorym bedzie mozna przeplynac pomiedzy jednym i drugim parkiem. Specjalna grupa hydrologow pod przewodnictwem rady Miejskiej juz opracowala projekt i usuwa kolejne drenaze w celu stworzenia wiekszej ilosci zbiornikow wodnych.
~Dendrolog 30-07-2013 16:05
Dobrze że pomyśleli też o restauracji,dodał Zbyszek,syn pana Henryka i Doroty Ruczyńskich.Nieżłym pomyśłem jest rownież dbałość o ustronne miejsca w parku,powiedziała Magda,siostra Zbyszka,syna Henryka i Doroty Ruczyńskich.Hau,hau,odparł pupilek Magdy,siostry Zbyszka,syna Henryka i Doroty Ruczyńskich....Qzwa,ile płacą za takie pitu,pitu?
~GOŚĆ 30-07-2013 16:47
ci co podejmują a tak nie trafione decyzje nigdy chyba nie byli w parku po deszczu. Nie można przejść bez kaloszy. Błoto, błoto i jeszcze raz błoto. Oczywiście stałym bywalcom ławek i nie tylko , to nie przeszkadza Oni zawsze maja wyśmienite humory, dzięki artykułom z pobliskiego sklepu.
~do wyżej 30-07-2013 17:52
Błoto nie jest kwestią nawierzchni, tylko odwodnienia drogi. Czasem warto trochę pomyśleć, zanim się coś napisze.
~Jaremik 30-07-2013 18:10
Błagam - nie sprdl-cie go jak Zdrojowy.....
~jelgor 30-07-2013 18:15
Żwirek? do kuwety dla kotka,a nie na ścieżki do parku (dopóki fachowcy nie nauczą się odwadniania tych ścieżek.
~Marcin1984 30-07-2013 18:36
No i jeszcze się nie nauczyli z tym żwirkiem. Nie widać, co dzieje się w zdrojowym parku? kolejny gruby przekręt z udziałem naszych kochanych rajców. No i te 9 mln. zł. Nie mówiąc już o tym, jak to pięknie będą się dzielić zarobkami na ustawie Śmieciowej. Panie Zawiła, rozumiem, że zbiera Pan na SKM??:))) hehe
~Ewka 30-07-2013 19:16
Do Mieszkańca - szanowny Panie tzw łono przyrody to jest w Parku Karkonoskim a park norweski w cieplicach ma służyć mieszkańcom i jak zapowiedziano ich dzieciom. Obiecywano utwardzone alejki aby można było właśnie na wrotkach i rowerem pomykać - a według Pana to dzieci gdzie na tych rolkach i rowerkami mają się uczyć na placu parkingowym na osiedlu XX-Lecia? czy może pod Piatką (wszak tam jest asfalt). Może mnie Pan zaliczyć do miłośników asfaltu trudno ale wołam głośno - W PARKU NORWESKIM NIE CHCEMY ŻWIRU. Miało być pięknie a wyjdzie jak zawsze, szkoda, ze za takie pieniądze...
~s. 30-07-2013 19:35
Firma zrobi, szybko firma zmieni nazwę i nici z gwarancji.Fullner się przewraca.Eugen Fullner się przewraca.
~p 30-07-2013 20:00
TYLKO NIE ŻWIREK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~Ciepliczanin 30-07-2013 20:08
Ile razy trzeba powtarzać ..., że błoto nie bierze się od rodzaju nawierzchni, tylko od sposobu wykonania drogi? Jak zrobią dobre odwodnienie, wystarczająco przygotują podłoże, to żadnego błota nie będzie. Ot, zebrali się fachoffcy od budowy dróg i dywagują... jak pryszczate gimbusy, które zobaczyły porszaka na zdjęciu. Szanowny ~Ewka, obiecano utwardzone ścieżki i są utwardzone. Najpierw się dowiedz, co to jest droga utwardzona. I wypowiadaj się za siebie - W PARKU NORWESKIM I KAŻDYM INNYM NIE CHCEMY ASFALTU. Biedne, żałosne stworzenia, którym wydaje się że asfalt, beton czy polbruk są synonimem cywilizacji. Brawo władze miasta i nie dajcie się oszołomom, które chciałyby wszystko zaasfaltować albo wybetonować. Idźcie sobie lepiej do galerii na spacery miłośnicy utwardzonych chodników.
~Ciepliczanin 30-07-2013 20:09
Ile razy trzeba powtarzać ..., że błoto nie bierze się od rodzaju nawierzchni, tylko od sposobu wykonania drogi? Jak zrobią dobre odwodnienie, wystarczająco przygotują podłoże, to żadnego błota nie będzie. Ot, zebrali się fachoffcy od budowy dróg i dywagują... jak pryszczate gimbusy, które zobaczyły porszaka na zdjęciu. Szanowny ~Ewka, obiecano utwardzone ścieżki i są utwardzone. Najpierw się dowiedz, co to jest droga utwardzona. I wypowiadaj się za siebie - W PARKU NORWESKIM I KAŻDYM INNYM NIE CHCEMY ASFALTU. Biedne, żałosne stworzenia, którym wydaje się że asfalt, beton czy polbruk są synonimem cywilizacji. Brawo władze miasta i nie dajcie się oszołomom, które chciałyby wszystko zaasfaltować albo wybetonować. Idźcie sobie lepiej do galerii na spacery miłośnicy utwardzonych chodników.
~hexe 30-07-2013 20:11
Mieszkaniec chyba zapomniał , że parki cieplickie mają służyć kuracjuszom, mającym problemy z poruszaniem się nawet na prostej i twardej nawierzchni. Proponuje by Mieszkaniec wsiadł na wózek inwalidzki i spróbował się przejechać po Parku Zdrojowym.
~salwa 30-07-2013 20:52
niech ajent smazalnio-frytkarni sie dorzuci do interesu,bo ztego remontu parku to sobie wybuduje drugi dom,bo ten co ma jest juz za maly
~@ 30-07-2013 21:13
...a żwirek przerośnie trawą i chwastami - i będzie już calkiem ekologicznie...A jazda po takim żwirku wózkiem inwalidzkim? Czysta przyjemność!
~JG 30-07-2013 22:17
NO TAK, WIDZĘ ŻE ZAŚCIANKOWE HEJTERSTWO ZNOWU DORWAŁO SIĘ DO FORUM. LUDZIE, ZA MAŁO WAM ASFALTU W MIEŚCIE??? PRZEJEDŹCIE SIĘ I POPATRZCIE JAK WYGLĄDAJĄ PARKI W INNYCH MIASTACH. WSZĘDZIE ZRYWA SIĘ ASFALT I ROBI NATURALNE ŚCIEŻKI. TYM BARDZIEJ DOTYCZY TO UZDROWISK. TRZEBA MIEĆ NAPRAWDĘ NIE PO KOLEI W GŁOWIE ŻEBY ŻĄDAĆ WYASFALTOWANIA PARKU. CAŁE SZCZĘŚCIE, ŻE OSOBY KTÓRE PODJĘŁY DECYZJĘ O WYGLĄDZIE MAJĄ TROCHĘ WIĘCEJ INTELIGENCJI NIŻ PRYMITYWNY HEJTERSKI LUD ZAŚMIECAJĄCY FORA. STOP DLA ASFALTU W PARKACH!!! I NIE MARTWCIE SIĘ O KURACJUSZY, ONI SOBIE DOSKONALE RADZĄ NA TAKICH NAWIERZCHNIACH. POJEDŹCIE SOBIE ZABACZYĆ JAK WYGLĄDAJĄ PARKI W KODOWIE, POLANICY I INNYCH UZDROWISKACH, A POTEM MOŻECIE SIĘ WYMĄDRZAĆ. TO CHYBA GIMBUSY MAJĄ WAKACJE I SIĘ NUDZĄ, A POZIOM KOMENTARZY ADEKWATNY DO WIEKU.
~juuulaa 30-07-2013 22:18
Ciekawie będą się miały buty na takim żwirku:(
~Karpatka 30-07-2013 22:47
Żwir w Parku to słaba alternatywa, robi się błoto i kiepsko się jeździ z wózkiem, nie wspomnę o kurzu w upalne dni.... Co do stawu to może ktoś w końcu wpadnie na to, że w wodzie aż roi się od bąków ( nie mylić z owadami), jeśli do stawu nie wpuści się jakichś drapieżnych ryb, to szybko narastająca populacja bąków zrujnuje staw, więc może i dobrze, że ludzie odławiają zawsze parę sztuk mniej,,,,
~wodnik 30-07-2013 23:48
Bardzo dobrze, że będzie żwir. To jest park, a nie deptak miejski, gdzie paniusie paradują na szpilkach. Brawo władze miasta! Przynajmniej czasem trafi się mądra decyzja. Bandy malkontentów nigdy się nie zadowoli, ot tacy fachoffcy sprzed kompów, którzy do tego parku i tak nigdy nie pójdą.
rymcycymcy 31-07-2013 0:36
Żwirek jest OK ! :) ...mój kocur Królowa Zofia to potwierdza z pełnym przekonaniem :)
~ 31-07-2013 2:38
Ma być żwir i kropka! Akurat tutaj dobrze wiedzą co robią. Park to nie parking przy hipermarkecie. Jak ktoś nie wie do czego służy park, to najlepiej niech tam w ogóle nie wchodzi.
~trafione 31-07-2013 8:16
Idealnie trafiony moment inwestycji w środku wakacji kiedy największy ruch . BRAWO za przemyślane decyzje
~ 31-07-2013 8:32
żwirek kręci z muchomorkiem.
~emerytiwnuki 31-07-2013 10:55
Na litość boską postawcie przy placu zabaw dla dzieci w norweskim choć jedną kabinkę Toi-Toi / wyłącznie dla użytku dzieci/, bo dzieci nie są w stanie dotrzeć do toalet w norweskim i muszą sie załatwiać w krzaczkach, czy to je uczy kultury ? Bardzo Ważne i pilne !
~sdfasdf 31-07-2013 14:52
Może Papaj z Zawiłą jakąś ŻWIROWNIĘ ostatnio kupili? Gdyby w JG byli dziennikarze a nie pismaki to pewnie szybko byśmy się dowiedzieli o co chodzi z tym żwirowaniem wszystkie w Jeleniej Górze...
~rozsądny 31-07-2013 16:29
Lepsza ŻWIROWNIA niż BETONIARNIA. Ludzie, OTRZEŹWIEJCIE!!! Upały wam mózgi wypaliły? Tęsknicie za asfaltem w lesie, śmierdzącym i przyklejającym się do butów w upalne dni? Trzeba być niespełna rozumu żeby takie durne pomysły wymyślać albo po prostu hejterzy dorwali się do internetu i spamują bo nie mają co robić w wakacje.
~emeryt 31-07-2013 18:26
Żadnego asfaltu czy betonu. W PARKU MA BYĆ ŻWIR! Koniec, kropka.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Pomnik Nepomucena odrestaurowany

Podgórna zarośnięta

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Przebudowa ul. Papieża Jana Pawła II

Czyżby Andrzej Duda?

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
470
Tak
47%
Nie
40%
Nie wiem
13%