MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 10 sierpnia
im. Borysa, Wawrzyńca

Remont Młynówki zagrożeniem dla ryb?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 23 listopada 2010, 7:27
Aktualizacja: Środa, 24 listopada 2010, 8:06
Autor: Angela
Fot. FOT. "Rafkub"– http://grodzkie.pl/
Inspekcja ochrony środowiska oraz inne służby sprawdzą, czy wykonawca rewitalizacji kanału Młynówka odpowiednio zabezpieczył wyloty cieku przez wydostaniem się z nich niebezpiecznych biologicznych i chemicznych zanieczyszczeń. Wędkarz obawiają się, że czarna maź z dna czyszczonego kanału wytruje ryby w Bobrze i w Kamiennej.

Jak piszą na swojej stronie internetowej wędkarze z Grodzkiego Koła Polskiego Związku Wędkarskiego w Jeleniej Górze, długo oczekiwany przez mieszkańców Jeleniej Góry remont miejskiego kanału Młynówka stanowi poważne zagrożenie dla ekosystemu rzek Kamiennej i Bobru.

– W wyniku działań ekipy remontującej kanał nastąpiło częściowe jego udrożnienie i spływ gromadzonych tam zanieczyszczeń. Gęsta maź wydostająca się z ujścia kanału Młynówka wpada bezpośrednio do Kamiennej.0 Nawet przy jej ujściu do Bobru jest na tyle mało rozcieńczona, że na przestrzeni kilku metrów nie widać dna płytkiej na tym odcinku rzeki – piszą wędkarze.

Można podejrzewać, że namuły odkładane przez dziesięciolecia zawierają zanieczyszczenia biologiczne i chemiczne stanowiące śmiertelne zagrożenie dla życia biologicznego rzek. Dziwi jednocześnie fakt, że ani projektant, ani wykonawca remontu nie zadbali w żadnym stopniu o zabezpieczenie przed skażeniem wody – dodają aktywiści Polskiego Związku Wędkarskiego.

Sprawą ma się zająć m.in. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, wydział ochrony środowiska i inne służby, które już zostały przez wędkarzy zaalarmowane.

W 2005 roku w wyniku spuszczenia wody ze zbiorników zaporowych w biegu Bobru (Jezioro Modre) nastąpiły masowe śnięcia ryb. Padły wtedy imponujących rozmiarów płocie, leszcze i szczupaki, których nie odłowiono przed czyszczeniem dna akwenów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Spódnice to kwintesencja kobiecości i elegancji w jednym

Mieszkańcy liczą na miejskich strażników

Komentarze (46) Dodaj komentarz

~zielonkawy 23-11-2010 8:11
Proponuję aby wędkarze sfinansowali oczyszczenie wody.
~jelel 23-11-2010 8:14
albo ryby albo my z...hniemy, ktoś musi.Prawdziwy wędkarz i tak tylko kija moczy dla moczenia a nie dla ryby;)
~ 23-11-2010 8:27
...a ciekawe, ze plywajace reklamowki z tajemnicza zawartoscia, opony i butelki plastykowe zawsze tam plywajace nie byly zagrozeniem.....
~Obywatel 23-11-2010 8:30
Jakie ścieki? Przecież to nieskalane ludzką ręką cenne minerały które w młynówce (Potocznie nazywana przez pobliskich sklepikarzy Sekwaną) gromadziły się przez dziesięciolecia dają zadziwiającą neutralizację w stu procentach, syndromu dnia poprzedniego.
Ryba 23-11-2010 9:12
Powinnismy ostrzec mieszkancow Szczecina. Oni jeszczce nie wiedza ze w ich strone podaza potwor Mlynowki. Jeszcze nie jest dla nich za pozno ;)
~ekolog 23-11-2010 9:14
Oczywiście sygnał wędkarzy jak najbardziej słuszny, ale czy aż w takiej skali konieczny? Każda rzeka, szczególnie górska (a Kamienna to górska rzeka) posiada dość znaczną zdolność samooczyszczania!!! Zanieczyszczenia z Młynówki spowodują znaczny wzrost BZT5 oraz ChZT na niewielkim odcinku oraz pewnej szerokości rzeki. A ryba raczej "nie pójdzie" w smugę zanieczyszczeń płynącą przy jednym z brzegów
~Ło matko! 23-11-2010 9:25
A cietrzewie, co z cietrzewiami i innymi łosiami ?! Większych syfiarzy od wędkarzy nie ma na tym świecie. Wystarczy przejść się brzegiem , to się zobaczy. Flaszki , puszki, papiery, opakowania po zanętach i nne śmieci. Wszystko to na stanowiskach wędkarskich..
~zuo 23-11-2010 10:22
No to czekamy, jak się zrobi z młynówki drugą rospudę...
~green 23-11-2010 10:38
uwolnić orkę!
~meliorant 23-11-2010 10:38
Teoretycznie można było zamknąć przepływ w Młynówce na czas remontu i wywieźć cały gnój w odpowiednie miejsce. Pewnie tak było w kosztorysie wykonawczym. Wiadomo jednak, że łatwiej i taniej spuścić to do rzeki. To jest "efekt uboczny" przetargów - cena 100 %
~Obserwator 23-11-2010 10:56
Inwestor i wykonawca przed podjęciem jakichkolwiek działań miał obowiązek zabezpieczyć teren inwestycji tak aby tzw. rewitalizacji Młynówki nie powodowała degradacji innych jeszcze w miarę czystych wód. PZW jako prowadzący gospodarkę rybacką na Bobrze i Kamiennej ma obowiązek reagować na każdy przypadek zanieczyszczenia tych wód. Czy się komuś to podoba czy nie to w tym przypadku wędkarze działają w szeroko pojętym interesie społecznym , jakim jest ochrona środowiska naturalnego.
~karen 23-11-2010 11:11
Przecież od lat pod garbatym mostkiem do Młynówki wpływają okropne nieczystości!!raz szare a innym razem różowe.Czyżby wędkarze nie widzieli tego??
~Do ło matko 23-11-2010 11:18
To samo miałem napisać wędkarze to brudasy i dodam kłusownicy w większości . i jeszcze ta nowo mowa he he ,, rewitalizacja,, jak światowo a remont to żle brzmi do.......... y nędzy?
~madlen 23-11-2010 11:28
~jelel naprewde bardzo trafna wpowiedź! brawo! "albo ryby albo my z...hniemy, ktoś musi..."
~pytanie 23-11-2010 11:39
Ciekawe, czy p. Prystrom zacznie blokować ??
~Obserwator 23-11-2010 12:04
Inwestor i wykonawca przed podjęciem jakichkolwiek działań miał obowiązek zabezpieczyć teren inwestycji tak aby tzw. rewitalizacji Młynówki nie powodowała degradacji innych jeszcze w miarę czystych wód. PZW jako prowadzący gospodarkę rybacką na Bobrze i Kamiennej ma obowiązek reagować na każdy przypadek zanieczyszczenia tych wód. Czy się komuś to podoba czy nie to w tym przypadku wędkarze działają w szeroko pojętym interesie społecznym , jakim jest ochrona środowiska naturalnego.
~Przerzutka 23-11-2010 12:43
Aby wypowiadać się w temacie proponuję spacerek wzdłuż odbudowywanej Młynówki. Stwierdzicie od razu że to nie namuł denny usuwany z koryta jest przyczyna zanieczyszczenia wód ale stale dopływające ścieki z ternów okolicznych ulic. Do kanału podłączono bowiem w przeszłości wiele kolektorów deszczowych a do nich powpinano na dziko przyłącza sanitarne. Całe zamieszanie powstało od kilku dni po odkopaniu przez koparkę przy mostku garbatym przy bursie ul. Kilińskiego - kolektora niby "deszczowego". Płynie nim co chwila różnokolorowa mazia niewiadomego pochodzenia. No więc jak sobie ktoś wyobraża że wykonawca ma ją łapać w bańki i wywozić? Podejrzewam, że tego nie mają w kosztorysie. Natomiast liczę że tematem zainteresuje się "Wodnik". Bo to do nich należy odbiór i przetwarzanie ścieków. A puki co to trzeba to przeżyć. Ryby na tym mało ucierpią - nie ma ich ani w Młynówce ani w Kamiennej na bank.
~wędkarz 23-11-2010 12:48
Proszę bardzo, jak lekką ręką większość wypowiadających się akceptuje fakt łamania prawa i podstawowych zasad ochrony środowiska. Ciekawe, czy gdyby ten szlam wpłynął im do samochodu, na posesję czy też musieliby przechodzić przez zabrudzony nim teren aby dostać się do domu, też pisaliby w takim tonie. Szczerze wątpię. A co do wędkarzy z Koła Grodzkiego, proszę wejść na stronę i odszukać relacje ze sprzątania np Pilchowic. Ciekawe, który z piszących wyżej był na tej lub innej tego typu akcji, czy schylił się do tego aby posprzątać brzegi naszych rzek i zbiorników wodnych, czy też jedynie "gadać" potrafi anonimowo. Popatrzcie na te opony, lodówki i inne tego typu sprzęty - to raczej nie wędkarze to wrzucali do wody. \Zastanawiam się również nad tym, jak osoby tak mało wiedzące o obecnym wędkarstwie tak bezkrytycznie wypowiadają się o tym. Pewnie nawet nie słyszeli o tym, że większość nas z grodzkiego hołduje metodzie "C&R". Do obserwatora - dziękujemy za wsparcie.
~hej 23-11-2010 12:55
To Pan Pleskot przypilnuje teraz,aby nasza Młynóweczka była pikna i by złote rybki w niej pływały.
~diabelek 23-11-2010 12:56
... a co na to Straż Miejska ???!!!
~xxx 23-11-2010 12:59
a GDZIE BYŁ inspektor ochrony środowiska jak przez tyle lat młynówka była jednym wielkim ściekiem.Powiem Wam-siedział cicho bo nie było sie do kogo przyczepić a teraz można spokojnie dręcyć firmę która to wykonuje jest kasa można jakąś karę wyrwać
~diabelek 23-11-2010 13:01
do "Ochrony Środowiska" od młynówki niedaleko ... może jutro ukazałaby sie wypowiedź rzecznika tej instytucji na łamach "J.e.l.o.n.k.i" ??
ebee 23-11-2010 13:02
Idea wędkarzy jest słuszna i w pełni ją popieram, jednak z tym łamaniem prawa, to jest tak. PZW też łamie prawo zawiadując sobie wyłącznośc dostepu do wszystkich niemal akwenów wodnych w regionie. Więc niech nie wytyka łamania prawa innym. Za spuszczenie żaglówki na Wojanowie zapłaciłem 500 zł. Czym złamałem prawo ? Czy kąpiel w jeziorze, lub jacht żaglowy w czymkolwiek zagraża środowisku ? PZW to państwo w państwie. więc niech nie kreuje się na tego kimnie jest. Pozdrawiam, EBEE
~diabelek. 23-11-2010 13:05
bo tak "J.e.L.o.n.k.a" rzuca jakiś temat na pozarcie "forumowiczom" a forum jest po to, aby odczytać uwagi i oczekiwania "czytelników", a nie tylko po to, by mieli gdzie sie nawzajem powyzywać... ???!!!
~diabelek. 23-11-2010 13:11
bo tak "J.e.L.o.n.k.a" rzuca jakiś temat na pozarcie "forumowiczom" a forum jest po to, aby odczytać uwagi i oczekiwania "czytelników", a nie tylko po to, by mieli gdzie sie nawzajem powyzywać... ???!!!
~do | ebee | 23-11-2010 13:32
Wojanów jest własnością związku wędkarskiego. Wjechałeś po prostu komuś na podwórko i za to dostałeś karę. To chyba jedyna woda w okolicy będąca własnością pzw. Mogą sobie uchwalić dowolne, nawet zupełnie idiotyczne zakazy - i korzystają z tego prawa w pełni (to już inna kwestia).
Piipi Jelonkowa 23-11-2010 13:39
..*pss ..bezrobotny wędkarz jest NIEbezpieczny ! .. ponieważ będzie częsciej w domu !
~PiipeK 23-11-2010 14:01
i zastanie Piipi na kleczkach, z własnym owczarkiem ... wstyd ... $*kobiety*$ ... brac psa na ryby ...
Piipi Jelonkowa 23-11-2010 14:17
~C.d .. wędkarz to *mężczyzna ! ..który *nic *nie robi nad wodą .. ponieważ nie może tego samego robic w domu ! ~SMUTNE ..
~Wędkarz 23-11-2010 14:42
Do wielu z tych wypowiedzi nikt nie zechce się odnieść no bo poco.Jestem wędkarzem,wędkarz oczyszcza stanowisko przed rozpoczęciem wędkowania,takie powinien pozostawić Tylko z kąt się wzieło tyle nieczystości pod "Dębami"mowa o Wojanowie.odpady budowlane,gospodarcze,prawie pełen kontener tylko z jednego brzegu,to nie były wędkarskie zanieczyszczenia.Zbiornik ten jest własnoscią PZW .Jest zakaz pływania jak i używania wszelkich środków pływających
~PiiPeK 23-11-2010 14:53
a skąd Ty Piipi wiesz, że wedkarz *nic* nad woda nie robi ... może nadziewa jakąś złota rybke na rybaka ... robaka ... czy na haka ... jak tam zwał tak zwał ... Piipi, /kobieta/ która gada gada gada, to nie znaczy, że *coś* robi ...
~bren 23-11-2010 14:57
Przywrócenie życia Młynówce nie uda się wykonać wraz z zakończeniem inwestycji. Potrzeba na to więcej czasu, aż pojawią się rośliny wodne, ryby, żaby i inne żyjątka. Czy będą na jej brzegach atrakcyjne trasy spacerowe okaże się. Jeśli będzie to zbiornik "czystej" wody stojącej, może okazać się wylęgarnią komarów. Co z pozostałościami Celwiskozy nad Młynówką przy ul. Lwóweckiej? Może ktoś przekształci ten obiekt na młyn?
~doopa 23-11-2010 15:16
może nawet "ssaki" wodne" sie przy młynówce pokażą ... albo przeniosa "ssaki leśne" ... ze zgorzeleckiej ... (R)-ewolucja w końcu ...
~Bezrobotny 23-11-2010 16:53
Jaki jest sens pokazywania tak durnych komentarzy,które nie odnoszą się merytorycznie do sprawy?Należy ubolewać nad głupotą ludzką ale to jest specjalność naszego durnego narodu.
~do doopa 23-11-2010 17:01
Chłopie zapisz się psychiatry
~miłośnik 23-11-2010 17:15
nie robili źle robią też źle , cudowny kraj :) a panowie wedkarze moga przerwę jesienną zaliczyć, rzeka niedługo zamarznie i nic nie będzie drażnić wzroku ;)
~ 23-11-2010 17:16
@ 23-11-2010 16:53 | ~Bezrobotny | jakbyś miał zajęcie to nie miałbyś czasu na czytanie tych głupot na forum ;) wrzuć sobie na luzzzzzz......
~Schengen 23-11-2010 19:29
Przeczytałem dokładnie powyższe komentarze i jestem w lekkim szoku. Krótko i na temat więc…. Ekipa z „GRODZKIEGO” to nowocześni, świadomi wędkarze. To coraz większa grupa ludzi nie popadająca w oszołomstwo ekologiczne, ale z drugiej strony dbająca o to by nie tylko „moczykije” czerpały w pełni z tego co oferują nasze wody. Ryby są dla nas dodatkiem do chwil jakie spędzamy nad wodą. Wodą nad którą my wędkarze bywamy w nocy, wieczorem, w pełni dnia i o zachodzie słońca… (proponuję obejrzeć fotografie konkursowe do tegorocznego kalendarza: (http://grodzkie.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=190&mode=thread&order=0&thold=0). Przyznaję, że w PZW jest WIELKA grupa „gumofilców” nastawionych na pozyskiwanie rybiego mięsa. „Gumofilców” pozostawiających po sobie flaszki po nalewkach, pudełka po robakach itp. itd. Tych, którzy tak łatwo jednak opluwają wędkarzy (za śmiecenie, zakazy, etykę, …. I inne ) pewnie zaskoczy f
~Schengen 23-11-2010 19:33
cd. ... fakt, że to właśnie dzięki wędkarzom (PZW) - w Polsce zapewniony jest dostęp do wody dla każdego; znaczy się, że możecie – macie prawo iść na wycieczkę wzdłuż rzeki i nikt nie ma prawa Wam tego zabronić – wszelkie płoty, ogrodzenia są nielegalne. Kto nie był na takiej wycieczce niech żałuje… Wracając do tematu. Nie chodzi o ryby w Młynówce ponieważ tam żyją jedynie organizmy beztlenowe. Nie chodzi o zadymę dla zadymy. Zwrócenie uwagi przez „GRODZKIE” ma na celu prostą rzecz. Chodzi o to by znowu w trakcie naprawy jednego - nie niszczono drugiego. Jeśli jest to jednak nieuniknione to powinien istnieć plan przywrócenia stanu przynajmniej pierwotnego. Problemem jest nie tylko Młynówka. Niedawno pogłębiano rzekę Kamienną czyszcząc ją z zanieczyszczeń „cywilizacyjnych” (opony, szyby, gruz i inne śmieci).
~Schengen 23-11-2010 19:38
... Najłatwiej jest opluć oszołomów ! Czy będą to bezduszni mordujący zwierzątka wędkarze czy myśliwi. Jednak to dzięki tym krwiożerczym OSZOŁOMOM możecie na żywo zobaczyć sarnę, dzika czy zająca a stając na moście lub nad brzegiem rzeki – wachlujące ogonami ryby. Jakoś tak mało wirtualnie noszą siano, zbierają śmieci…. Fajnie jest kliknąć paraekologicznego „bąka” lub subInteligentnego posta… Zachęcam nie tylko do „klikania” ale do wypadu np. na Pilchowice, Bukówkę lub na wycieczkę wzdłuż Bobru. Tam jest zarówno prawda o ekologii, jak i o ciągłej mozolnej pracy – zarówno niszczących i śmiecących jak i tych co po drugiej stronie…. Niewirtualnie. Życząc czystego powietrza i czystej wody pozdrawiam Tomek Kozar (PZW GRODZKIE)
~kmam 23-11-2010 20:08
do ~Przerzutka w Kamiennej ryby na bank są, ale Młynówkę trza wyremontować :) no i wytropić wszystkie podłączenia domowej ka...lizacji do ka...lizacji burzowej. sporo tego w mieście, taka wylewająca się burzówka śmierdząca ka...lizacją wylewa się od czasu do czasu np. na Obrońców Pokoju koło Mechanika i powoli spływa na Zielną :(
~wedkarz_jk 23-11-2010 21:32
Dzisiaj otrzymałem informację, że wykonawca prac remontowych zgłosił się do Insp. Ochr. Środ. z prośbą o zbadanie "ładunku" jaki posiadają złoża Młynówki. Nie chce mi się wierzyć, że inwestor (UM) nie wykonał takich badań na etapie projektowania prac. Przecież każde, nawet najgłupsze pozwolenie na budowę, wymaga wykonania studium oddziaływania na środowisko. No przecież prawo obowiązuje WSZYSTKICH, nie tylko prywatnych inwestorów !
~leszczo_ciep 23-11-2010 21:43
Ja sie dziwie goścom z grodzkiego, że im się chce robić robote za siebie i innych. To przecież zadanie dla dziadków z okregu. Gdzie oni są jak niszczy sie wspólne dobro, jak ryby chorują, wody sa zanieczyszczane albo kłusowane. szacun !
~wedkarz_jk 23-11-2010 21:43
Dzisiaj otrzymałem informację, że wykonawca prac remontowych zgłosił się do Insp. Ochr. Środ. z prośbą o zbadanie "ładunku" jaki posiadają złoża Młynówki. Nie chce mi się wierzyć, że inwestor (UM) nie wykonał takich badań na etapie projektowania prac. Przecież każde, nawet najgłupsze pozwolenie na budowę, wymaga wykonania studium oddziaływania na środowisko. No przecież prawo obowiązuje WSZYSTKICH, nie tylko prywatnych inwestorów !
~bang 23-11-2010 23:22
zaczyna się Polish reality :D
~4you 24-11-2010 0:31
faktycznie ! bez względu na okoliczności i światopoglądy. Nie zawsze rewolucja (choćby długo oczekiwana) musi być nieprzemyślana i z ofiarami.... Schengen masz rację. Inteligencja jest sztuką przewidywania następstw.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Tort w dowód wdzięczności

Narodziny gnu białobrodych we wrocławskim zoo

Siatki mają chronić karkonoskie murawy

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Papierosowy gang rozbity

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
281
Tak
38%
Nie
57%
Nie wiem
5%