MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

“Remanenty” Jerzego Dudy–Gracza w Muzeum Karkonoskim (FOTO]

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 30 października 2014, 7:48
Aktualizacja: Sobota, 1 listopada 2014, 8:38
Autor: Manu
Fot. Organizatorzy
W najbliższy poniedziałek (3.11.) o godz. 16.00 w Muzeum Karkonoskim (przy ul. Matejki), z okazji 10. rocznicy śmierci jednego z najwybitniejszych polskich artystów malarzy Jerzego Dudy–Gracza, odbędzie się wernisaż wystawy zatytułowanej “Remanenty”. Kuratorem ekspozycji jest córka artysty Agata Duda–Gracz. Wystawa będzie czynna do 27 stycznia 2015 r.

Na wystawie “Remanenty” pokazanych zostanie 48 dzieł autorstwa Jerzego Dudy-Gracza. Otwarciu ekspozycji towarzyszyć będzie koncert wokalistki Mai Kleszcz i gitarzysty Wojciecha Krzaka. Wykonają oni utwory Agaty Dudy-Gracz, które powstały pod wpływem obrazów Jerzego Dudy-Gracza.

Jerzy Duda-Gracz (ur. 20 marca 1941 r. w Częstochowie, zm. 5 listopada 2004 r. w Łagowie) był polskim malarzem, rysownikiem i scenografem. Głównym tematem jego prac olejnych, a także akwarel, temper i grafik, były sceny rodzajowe i pejzaże. Ukazując polską rzeczywistość w krzywym zwierciadle zyskał sobie miano kpiarza i szydercy, demaskatora polskich przywar. Obrazy Dudy Gracza były przepojone groteską, ironią ale i nostalgią oraz tragizmem. Namalował niemal 3 tys. obrazów, z których do najbardziej znanych należą m.in. “Pamięci ojca” (1970), “Jeźdźcy Apokalipsy, czyli fucha” (1977), “Kalendarz polski” (1981) czy “Babie lato” (1986).

Jego obrazy znajdują się w Muzeach Narodowych w Krakowie, Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, w Muzeum sztuki w Łodzi a także w kolekcji Muzeum Uffizi we Florencji, Muzeum Watykańskiego, Muzeum im A. Puszkina w Moskwie, Muzeum Miejskiego w Gandawie oraz Muzeum Bawag w Wiedniu. Od lat 70. obrazy malarza obecne są na krajowych aukcjach dzieł sztuki.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Milord w JCK

Przedostatnia odsłona projektu społecznego

"Wybierzmy prezydenta, który nie będzie dzielił"

Napisz wiersz i wygraj nagrodę

Prezydent Duda odwiedzi Jelenią Górę

Vouchery od starosty

O filmach kręconych w Karkonoszach

Zmiana szefa KSWiK

Sonda

Rząd przyznaje, że pomimo 500+ dzietność spada. Czy to świadczenie zlikwidować?

Oddanych
głosów
308
Tak
53%
Nie
43%
Nie wiem
5%