MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

“Remanenty” Jerzego Dudy–Gracza w Muzeum Karkonoskim (FOTO]

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 30 października 2014, 7:48
Aktualizacja: Sobota, 1 listopada 2014, 8:38
Autor: Manu
Fot. Organizatorzy
W najbliższy poniedziałek (3.11.) o godz. 16.00 w Muzeum Karkonoskim (przy ul. Matejki), z okazji 10. rocznicy śmierci jednego z najwybitniejszych polskich artystów malarzy Jerzego Dudy–Gracza, odbędzie się wernisaż wystawy zatytułowanej “Remanenty”. Kuratorem ekspozycji jest córka artysty Agata Duda–Gracz. Wystawa będzie czynna do 27 stycznia 2015 r.

Na wystawie “Remanenty” pokazanych zostanie 48 dzieł autorstwa Jerzego Dudy-Gracza. Otwarciu ekspozycji towarzyszyć będzie koncert wokalistki Mai Kleszcz i gitarzysty Wojciecha Krzaka. Wykonają oni utwory Agaty Dudy-Gracz, które powstały pod wpływem obrazów Jerzego Dudy-Gracza.

Jerzy Duda-Gracz (ur. 20 marca 1941 r. w Częstochowie, zm. 5 listopada 2004 r. w Łagowie) był polskim malarzem, rysownikiem i scenografem. Głównym tematem jego prac olejnych, a także akwarel, temper i grafik, były sceny rodzajowe i pejzaże. Ukazując polską rzeczywistość w krzywym zwierciadle zyskał sobie miano kpiarza i szydercy, demaskatora polskich przywar. Obrazy Dudy Gracza były przepojone groteską, ironią ale i nostalgią oraz tragizmem. Namalował niemal 3 tys. obrazów, z których do najbardziej znanych należą m.in. “Pamięci ojca” (1970), “Jeźdźcy Apokalipsy, czyli fucha” (1977), “Kalendarz polski” (1981) czy “Babie lato” (1986).

Jego obrazy znajdują się w Muzeach Narodowych w Krakowie, Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, w Muzeum sztuki w Łodzi a także w kolekcji Muzeum Uffizi we Florencji, Muzeum Watykańskiego, Muzeum im A. Puszkina w Moskwie, Muzeum Miejskiego w Gandawie oraz Muzeum Bawag w Wiedniu. Od lat 70. obrazy malarza obecne są na krajowych aukcjach dzieł sztuki.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Mają w nosie pieszych

Oni pięknie grają muzykę dawną

W Filharmonii dla Niepodległej

O rozpadających się górach

Wypadek przy baniakach  

„Porwanie Harrego Pottera” w wykonaniu teatru z MDK

Jeleniogórzanka z szansą na tytuł Miss Polski

Studium na początek

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
1011
Tak
65%
Nie
28%
Nie wiem
7%