MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Rektor KPSW Marian Ursel zostaje

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 6 maja 2016, 8:09
Aktualizacja: Sobota, 7 maja 2016, 7:49
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Jednego głosu zabrakło przeciwnikom prof. Mariana Ursela do odwołania go z funkcji rektora Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze. Wczoraj (5.05) odbyło się głosowanie w tej sprawie.

Po wniosku Senatorów KPSW (grupy 9 z 15), przewodniczący Uczelnianej Komisji Wyborczej Jacek Falkenberg zwołał posiedzenie Kolegium Elektorskiego, które miało zdecydować o losie rektora, na 5 maja. Następnie zarządzeniem prof. Mariana Ursela z 26 kwietnia został odwołany z funkcji, co wprowadziło niepokój w szeregach części pracowników uczelni. - Było to dla nas wielkie zaskoczenie. Zwłaszcza, że nie było żadnych szczególnych powodów. Powodów nam nie przedstawiono – mówił dr Jerzy Widerski, Senator KPSW. Zdaniem Jacka Falkenberga zarzuty były absurdalne. Rektor z kolei, uzasadnił swoją decyzję trzema opiniami prawniczymi, które jednoznacznie miały potwierdzać stronniczość i nieprzestrzegania prawa. - Jako rektor szkoły wyższej mam obowiązek stania na straży przestrzegania praworządności – powiedział rektor dodając, że przebieg wyborów ws. jego odwołania nie miał wpływu na jego decyzję.

W 10-osobowej grupie, która decydowała o losie rektora 7 głosów było za podjęciem uchwały, a 3 przeciwko. Głosowanie było tajne. Do odwołania wymagane było 8 głosów. - Wynik wyborczy jest taki, że profesor Ursel nadal będzie pełnił funkcję rektora – poinformował media Jerzy Widerski, jeden z wnioskodawców. - Wynik sprawia, że sytuacja na uczelni jest skomplikowana. Z jednej strony senatorowie nie uzyskali efektu zamierzonego, z drugiej strony władze uczelni będą nadal zarządzać wraz z senatorami, którzy krytycznie i z obawą podchodzą do tego, jakie decyzje są podejmowane – powiedział J. Widerski.

Rektor przyznaje, że wynik głosowania go nie cieszy, ale pozwala kontynuować pracę, którą wykonywał do tej pory. - Byłoby lepiej, gdybym miał większą akceptację, nie jest to satysfakcjonujące zwycięstwo – stwierdził prof. dr hab. Marian Ursel. - Myślę, że teraz będę bardziej używał form kategorycznych. Będą zwiększone wymagania, by moje polecenia były realizowane – dodał rektor. - Mam świadomość, że będzie to teraz trudna współpraca, ale mam nadzieję, że zwycięży podstawowa wartość, czyli dobro uczelni – stwierdził włodarz KPSW.

Czy po nieudanej próbie odwołania Mariana Ursela nasz rozmówca obawia się o swój los na uczelni? - Mam nadzieję, że nic mi nie grozi. Jako Senator mam prawo i obowiązek zgłaszać zastrzeżenia co do funkcjonowania uczelni. Decyzja o wniosku o odwołanie rektora była decyzją 9 senatorów z 15. Jest to znacząca większość – skomentował Jerzy Widerski. Z kolei rektor jeleniogórskiej uczelni podkreślił, że „zbiorowych konsekwencji personalnych” nie będzie, ale nie chciał zdradzić, czy pojedyncze osoby mają czego się obawiać. - Chciałbym, żeby to pozostało do mojej decyzji – powiedział Marian Ursel.

Ogłoszenia

Czytaj również

Finał na lawecie

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Finał konkursu Uczę się bezpiecznie żyć

Komentarze (27) Dodaj komentarz

~Tola 6-05-2016 8:43
A Pan dr Widerski wmanewrowany przez innych, niezdolny do samodzielnego myślenia, trzęsie teraz gaciami, ja nie widzę możliwości z nim współpracy
~Eugeniusz Geniusz 6-05-2016 9:17
@Tola: Szkoda chłopa, bo przyszedł do Jeleniej Góry i wydawał się być porządnym człowiekiem.
~Abraxas 6-05-2016 9:27
panie Widerski wstydu pan nie ma aby tak oczerniac swe miejsce pracy, na szczescie rektor ma zdecydowane poparcie reszty pracowników
~Człowiek Koń 6-05-2016 10:38
Rektor mieszka sobie we wrocławiu i pojawia się na uczelni 2 razy w tygodniu. A jeleniogórzanin z krwi i kości chcąc robić doktorat na KPSW dowiaduje się że nie ma miejsca, a kolesie z wrocławia doktorat robić sobie mogą bez przeszkód (pewnie łapówa siadła). Wielka szkoda że nie udało się rektorka ...!
~hrap 6-05-2016 11:51
Bzdury piszesz.Właśnie dziekan Szybalska niedawno zrobiła doktorat u prof.Ursela.A wnioskowanie po konkursie na stanowisko leży w gestu dziekana.Panie profesorze 7 sprawiedliwych to nie wszyscy pracownicy.Dziękujemy za ostatnie decyzję kadrowe.Może wróci normalność.
~:) 6-05-2016 13:47
BRAWO, że zostaje. Teraz czas zrobić tam porządek!!!
~orka 6-05-2016 14:57
a co sie stalo z karierowiczem?
~Aniol 6-05-2016 16:05
Z jednej szkoły w Łomnicy już Dziekan buntowniczka została wywieziona na taczce. Historia lubi się powtarzać, a ona ciągle nie wyciągnęła żadnych wniosków i niczego się nie nauczyła... Brawo Panie Rektorze! To nie są ludzie zatroskani o losy Uczelni jak się nazywają a uzurpatorzy i buntownicy gotowi zniszczyć tą Uczelnie.
~pss 6-05-2016 16:31
Mówiąc inaczej takie karkonoskie "Dyzmy". Na szczęście nie przejęli władzy. o matko! Ale by BYŁO!!!
~ 6-05-2016 17:19
Jelenia jest mała - jednej pani juz podziękowano raz w Łomnicy. Wywieźli gwiazdę na taczkach. Ale jak się ma parcie na władzę plus zwykłe (a raczej niezwykle) chamstwo w charakterze no to wychodzi tak jak teraz. Krytykować i podkopywać własnego promotora?! Kto to widział! A jakie są osiągnięcia naukowe tej pani? Gdzie jej publikacje w czasopismach punktowanych? Jakoś bliżej nieznane. A Profesor ma dorobek powszechnie uznany. Z szacunku do nauki się takich rzeczy jak ta pani nie robi. Tylko żeby to wiedzieć trzeba jednak najpierw się z nauką zaprzyjaźnić. Życzymy pani szczęśliwego szukania innej pracy. Żegnamy.
~smentek 6-05-2016 18:51
Jaka szkoła, takie problemy. Tylko nie bijcie się na korytarzach, przy studentach.
~lets smile 6-05-2016 19:07
Smentek, przepiękne podsumowanie całego zajścia...troche wyobraźni i można zwizualizować sobie jak sie szarpią za kudły...najlepiej zaprosić jeszcze wszystkie media lokalne i przedszkolaki - niech odtańczą TANIEC W KRĘGU
~Józef 6-05-2016 21:00
Jedno pytanie - czy produkowanie młodych ludzi z tzw. podkreślam z tzw. wyższym wykształceniem , po tego typu "szkołach" .Szkołach bez tradycji, bez znaczenia, itd...... nie jest ich krzywdzeniem ???. Jaką maja szanse kariery ???.Zostawmy uczelnie renomowane - szkoła np Sobieszowie czy w w Jeleniej Górze KPSW ( nie maja prawa do mgr) poza Politechniką i UW AE to nieporozumienie .
~homo sapiens 6-05-2016 21:00
do człowieka konia Nawet magistra nie można tam zrobić a co dopiero doktorat. W żłobku nie skończysz gimnazjum - nawet jak zapłacisz. W liceum nie zrobisz magistra.
~AnnaN 7-05-2016 0:53
Pani Mariola Sz. i tytuł dr to dla mnie szok i to u prof. Ursela, nie ma to jak zrobić sobie dobrze kosztem innych. Panie Marianie trzymam za Pana kciuki i życzę powodzenia w walce z hienami. KPSW zamiast cieszyć się, że ma tak znakomitego wykładowcę na swoim pokładzie to dołki pod nim kopie a swoją drogą kto pod kim dołki kopie ten sam w nie wpada. KPSW żenada z panią Mariolką na czele!!!
~Dla ciekawych 7-05-2016 7:11
„zbiorowych konsekwencji personalnych” ale personalne już są. Jak pracować panie rektorze... jak pracować...
~Bronek 7-05-2016 7:37
A co dalej z P Fakenburgerem czy jak mu tam, podobno posiada świetne zdolności do kreciej roboty?
~Sokrates 7-05-2016 8:44
Zawsze znajdzie się JEDEN konfident!!!!
~ 7-05-2016 9:54
A było tak pięknie, póki "Pod jeleniami" mieszkało wojsko... I komu to przeszkadzało? Teraz nawet orkiestry nie mamy,a Małe Ludziki, chyba w ramach "dobrej zmiany", podgryzają sobie małymi ząbkami...Ech, Jelonko ty moja...
~AnnaN 7-05-2016 9:58
Pani Mariola Sz. i tytuł dr to dla mnie szok i to u prof. Ursela, nie ma to jak zrobić sobie dobrze kosztem innych. Panie Marianie trzymam za Pana kciuki i życzę powodzenia w walce z hienami. KPSW zamiast cieszyć się, że ma tak znakomitego wykładowcę na swoim pokładzie to dołki pod nim kopie a swoją drogą kto pod kim dołki kopie ten sam w nie wpada. KPSW żenada z panią Mariolką na czele!!!
~deska 7-05-2016 12:15
Czy ktoś zastanowił się, co jest powodem, że KPSW masowo produkuje bezrobotnych.
~jeżu 7-05-2016 14:28
Moja dwójka dzieciaków kończyła KPSW pracują i dobrze wspominają uczelnię, tylko trzeba chcieć pracować samo nie przychodzi.
czlowiekpuszcza 7-05-2016 16:09
Za pięć lat syndyk wystawi ten cały cyrk na sprzedaż
~studentkazKPSW 7-05-2016 16:23
Jestem absolwentką tej Uczelni i jestem dumna, że mogłam tam studiować!!! Obecne studia II st na Uwr to dopiero żenada. Gdyby nie wiedza wyniesiona z KPSW byłabym magistrem na papierze!!! Tak trzymaj KPSW! Mam nadziję, że Pan Ursel to umozliwi bo jest CUDOWNYM wykładowcą i kompetentnym człowiekiem!
~Bronek 7-05-2016 20:32
A co dalej z P Fakenburgerem czy jak mu tam, podobno posiada świetne zdolności do kreciej roboty?
~Ja 11-05-2016 21:47
Żenada! Fajnie pisać jak się jest anonimowym, prawda?!
~Ktosik 13-05-2016 1:07
Przykre, że ów "brudne pranie" pierze się na oczach studentów, dla których wykładowcy, a przede wszystkim władze uczelni powinny być nie tylko wzorem, lecz i autorytetem. Jestem dumną absolwentką ówczesnego Kolegium Karkonoskiego. Do studentkiKPSW: Również ukończyłam studia II stopnia na Uniwersytecie Wrocławskim. Większość tamtych wykładowców (ukończyłam germanistykę) reprezentowali bardzo wysoki poziom, poza kilkoma wyjątkami. Gorzej było natomiast z wybranymi studentami, którzy na IV roku nie potrafili poprawnie budować zdań, swobodnie się wypowiadać :(

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Nabór do szkół ponadpodstawowych  

Nowa rektor w KPSW

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2204
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%