MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Rekordowo "odbębnione" 900–lecie Jeleniej Góry!

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 11 lipca 2008, 8:27
Aktualizacja: 8:43
Autor: TEJO
Czy tegoroczny festiwal teatrów ulicznych przebije ubiegłoroczną edycję imprezy?
Fot. AGA
Wielkie wydarzenia szykują się na początek XXVI Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych. Potężny (ponad siedem metrów i półtorej tony) jeleń oraz nieco mniejszy (trzy metry) Bolesław Krzywousty staną na czele dwóch parad. Finałem będą jubileuszowe łowy, a wcześniej – próba bicia rekordu Guinessa w grze na bębenkach!

Odbębnione, nie znaczy w tym przypadku zrobione byle jak! Organizatorzy postarają się, aby wydarzenie było szczególne.
Początek święta sztuki ulicy już 1 sierpnia (piątek). – Festiwal jest wyjątkowy, ze względu na jubileusz, dlatego chcielibyśmy, aby w sposób wyjątkowy zapisał się w pamięci jeleniogórzan i gości – mówi Bogdan Nauka, dyrektor naczelny Teatru Jeleniogórskiego im. Norwida.

Imprezę otworzy wielka parada, której uczestnicy będą mogli założyć rozdawane wcześniej przez organizatorów czapeczki w kształcie rogów i logiem festiwalu. Jeden korowód – z potężnym jeleniem – ruszy sprzed Teatru Jeleniogórskiego. Drugi – z księciem Bolkiem Krzywoustym – uformuje się przy kinie Marysieńka. Oba pochody połączą się na placu Ratuszowym.

Jeleń będzie potężny. Ponad 7,5 metra wysokości i półtorej tony wagi. Tak wielką figurę już przygotowuje Dariusz Miliński, książę artystów z Pławnej. Będzie miała konstrukcję ze stali i fantazyjny, typowy dla wyobraźni Darka kształt. Nieco mniejsza będzie figura Bolesława Krzywoustego. – Na finał książę zapoluje na rogacza. Jaki będzie tego skutek? Nie zdradzę. Niespodzianka! – zapowiada B. Nauka.

Ale przed polowaniem w Rynku zabrzmi 900 bębnów, które „odegrają” hejnał jeleniogórski. – Zaprosiliśmy Ryszarda Bazarnika, znanego bębniarza, który z wysięgnika będzie dyrygował tą nietypową orkiestrą – usłyszeliśmy. Skąd muzycy? – Zapraszamy do udziału wszystkich chętnych! Trzeba będzie tylko kupić okolicznościowy bębenek (około 5 złotych za sztukę). Istnieje możliwość wzięcia udziału w bezpłatnych warsztatach bębniarskich, które 31 lipca (w godz. 14 – 16 i 18 – 20) oraz 1 sierpnia (od 11 do 13) poprowadzi sam dyrygent. Organizatorzy zapewniają wyżywienie i nocleg. Chętni mogą się zgłaszać drogą mailową pisząc na adres koordynacja@teatr.jgora.pl

Koncert będzie zarazem próbą bicia rekordu Guinessa w tej dziedzinie. Po nim zgromadzeni w Rynku zobaczą Fire show, czyli pokaz około 40 tancerzy ognia. Będą także świadkami wspomnianego już jubileuszowego polowania na jelenia z niespodzianką. Widzowie zobaczą także pierwszą pozycję w programie festiwalu: „Tempu fugit” w wykonaniu Compagnia Teatralne Corona z Korsyki (Włochy).

Drugi dzień festiwalu to blok występów, na które organizatorzy zapraszają na Rynek od godz. 14. Wystąpi Teatr Wagabunda w sztuce, będącej zarazem blokiem zabaw dla najmłodszych „Port Magiczny”. Zagra dziecięcy Teatrzyk Jelonka Górskiego, który przygotuje sztukę podczas wakacyjnych warsztatów w Teatrze Jeleniogórskim na Scenie Animacji. Wieczorem, od godz. 20.30 – zobaczymy: Teatr Jednego Wiersza z Opola (Szczęścia, szczęścia dla wszystkich), Hereinafter Theatre (Rosja, Niemcy) ze sztuką „Exorsist” oraz katowicki Teatr A PART (Femina v.2”).

W festiwalową niedzielę powtórzy swój występ Teatr Wagabunda. A od godz. 19 zobaczymy kolejno: L’Elephant vert (Francja) w sztuce „C’est du propre”, Les sages fous z Kanady (The Bizzarium: aquarium) oraz Theater Gajes z Holandii (Alice in Wonderland).
XXVI MFTU zwieńczy pokaz sztucznych ogni oraz płonący napis.

Patronem medialnym wydarzenia jest portal i tygodnik "Jelonka.com".

Ogłoszenia

Czytaj również

Nowy program "Moja woda"

Inwestycje drogowe w powiecie bolesławieckim

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~J23 11-07-2008 8:36
Tytuł prowokacyjny, ale zupełnie trafny. 900-lecie mało kogo obchodzi. No, chyba tylko tych, co mogą wyrwać parę groszy z budżetu miasta na ten cel. Na szczęście, mieszkańcy nie identyfikują się z nie swoją historią !
piipi 11-07-2008 8:48
..~Bede tam CUDOWNIE !!.
~ja chcę 11-07-2008 9:15
bębenek, ja chcę bębenek! ja chcę bębenek! ja chcę...
~do J23 11-07-2008 9:18
GADASZ JAK POTŁUCZONY
~Do J23!!! 11-07-2008 10:02
JasnEEEE! "Nie swoja historia". "Nie swoja ziemia". "Przyjdą Niemcy i odbiorą". Nie warto nic inwestować. Wyszabrujmy co się da i wracajmy do Otwocka! Ech!!! Patrioci lokalni. Moja hitoria jest tutaj!!! W 900 letniej Jeleniej Górze. Ty wracaj tam gdzie jest twoja.
~Przed wyjazdem z grajdołu 11-07-2008 10:55
To Krasnal Hałabała ma już 900 lat:) No i pora na urodziny z bębenkami tak trzymać, a więcej ludzi będzie opus...ć Sarnią Górę:)No chyba ,że zostaną ci, którym imponuje patriotyzm lokalny i głodowe emerytury:)
~kika 11-07-2008 11:32
jestem juz z Jeleniej Gory od 27 lat Przyjechalam z Warszawy i za nic tam nie wroce TU jest moja mala ojczyzna Brawo za patriotyzm lokalny Glupoli nigdzie nie brakuje...W duzych miastach tez...
~stary wiarus 11-07-2008 13:52
myslalem, ze to jakas parada gejow i lesbijek...
piipi 11-07-2008 14:40
..~Och,..ta Darka Milinskiego fantazja i chyba on wspolnie z Grzesiem Szymczykiem nad tym "Olbrzymim Jeleniem"pracowal !!.
~Walizki już spakowane 11-07-2008 16:25
Warszawa oczywiście porażka, ale Jelenia również:) Może tak pora zacząć być człowiekiem najpierw, a potem patriotą o narodowych piętnach chyba do niczego nie przydatnych. A już na pewno nie dam się Sarniej Górze usidlić afektem do niej:) Szkoda zycia na krainę krasnala Hałabały i Zająca Poziomki:)
~jeleniogórzanka1 11-07-2008 19:11
Teatry Uliczne: Ja też! Ja też! Ja też będę!!!!!!!! Jeeeeeeeee!!!!!!!!
piipi 11-07-2008 20:05
..~Ciesze sie strasznie na tegoroczne wystepy teatrow ulicznych.~Lubie ta radosna atmosfere,a takze ten specyficzny cudowny...zapach !.
~Blacklady 23-07-2008 0:55
Uwielbiam teatry uliczne, a wtym roku zapowiada sie naprawde ciekawie :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Kolejne roje pszczół

Zamknięta droga od Przełęczy Kowarskiej

Mobilizacja przed II turą

W KSON–ie dzieje się

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
128
Tak
45%
Nie
45%
Nie wiem
11%