MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 15 lipca
im. Henryka, Włodzimierza

Rekordowa liczba grzybów na wystawie

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 25 września 2017, 11:15
Aktualizacja: Wtorek, 26 września 2017, 6:26
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W 2017 roku padł rekord w historii Wystawy Świeżych Grzybów, która w dniach 23–24.09 miała swoją XXIX edycję. Tym razem pracownicy Muzeum Przyrodniczego w Cieplicach z mykologiem Czesławem Narkiewiczem na czele, zebrali w naszej okolicy 265 gatunków!

Tradycyjnie, wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wielu amatorów grzybobrania oraz rodzice z dziećmi chętnie oglądali, jakie gatunki mogą spotkać w lasach Kotliny Jeleniogórskiej,a przy tym dowiadując się, czy dany grzyb jest jadalny, niejadalny czy trujący, a także które z nich są prawnie chronione w Polsce.

- Mieliśmy wcześniej duże zbiory po 250 gatunków, ale 265 to jest największa liczba – podkreślił Czesław Narkiewicz, który każdego roku trafia na grzyby, których przez lata nie mógł znaleźć, a tym razem się udało. - W tym roku mamy podgrzybka pasożytniczego, którego od lat nie było, jest mądziak malinowy, który jest zawleczony z kontynentu amerykańskiego, na naszej wystawie nie było go od 10 lat – mówił mykolog. Zainteresowani mogli też podziwiać szereg mało znanych gatunków, jak wilgotnica lejkowata, który występuje na torfowiskach.

Wielu amatorów zbierania grzybów z pewnością zdziwiła się, że niektóre z gatunków, które spotykają w lasach są jadalne. - Większość gatunków jest jadalna. Niektóre tylko raz, ale tak poważnie, to tych niebezpiecznych gatunków jest około 30 na 4 tysiące – podkreślił Czesław Narkiewicz, który próbował kiedyś m.in. purchawicę olbrzymią, budzącą duże zainteresowanie. - To jest grzyb jadalny, ale trzeba go spożywać, kiedy jest jeszcze bardzo młody i nie wytwarza zarodników (na przekroju są śnieżno-białe). Jak przyznał znawca, niektóre grzyby mają specyficzny smak. Takim jest np. lejkowiec dęty, który jest chętnie używany w farszu do pierogów.

Podczas wystawy można było nie tylko oglądać grzyby, ale też poczuć ich zapach – dwa z nich trzymane były na zewnątrz ze względu na brzydką woń. - Zazwyczaj grzyby mają zapach grzybowy, ale są też przyjemne – mleczaj wonny pachnie kokosem, lejkówka wonna pachnie anyżem, pięknie pachnie twardziak muszelkowaty, ale są też takie, które cuchną – mówił Cz. Narkiewicz, wymieniając m.in. sromotnika smrodliwego, który jest jadalny gdy jest bardzo młody. - Kiedy on wystrzeli to jest niesmaczny i cuchnie – stwierdził przedstawiciel Muzeum Przyrodniczego, który podkreślił, że w tym roku w naszych lasach jest bardzo dużo grzybów i każdy coś znajdzie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Czyżby Andrzej Duda?

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Bestie A. Cieślińskiej w Muzeum Przyrodniczym

Komentarze (6) Dodaj komentarz

rymcycymcy 25-09-2017 16:12
Na grzyby najlepsze ...clotrimazolum !! :)
~grzybiarzzzz 25-09-2017 17:07
co tak mało zdjęć? powinno być z 400
~Ob.Ywatel 25-09-2017 18:31
Hoho... A gdzie Mendziak prawak? Kaczyniak drabinkowy? Duda ruda, czy Pisiak ponury? To są grzyby, co toczą Polskę. Na to trzeba clotrimazol z hydronetki lać, a grzybnie wypalać do wód gruntowych.
~do Ob.Ywatel 25-09-2017 20:13
Jesteś Sromotnik bezwstydny ,dzisiaj coraz bardziej znany jako smrodliwy.Patrz lepiej na swoje grzyby które wcześniej przez dziesiątki lat toczyły nasz kraj .Już dawno trzeba było zlać was lizolem.Dobrze , że to już się stało.
~Ekkolll 28-09-2017 11:13
Tofffik
~Ekkolll 28-09-2017 11:14
Okikikuuuu

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Trwa nabór do Straży Granicznej

Drzymały i Flisaków gotowe – od kiedy MZK?

Wieża widokowa na Czerniawskiej Kopie  

Będą widoki ze Zbójeckich Skał

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
801
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
14%