MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Regulują Kamienną. By nie było więcej podtopień

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 20 lipca 2011, 7:37
Aktualizacja: 17:52
Autor: Angela
Fot. RED
Trwają prace regulacji i oczyszczania rzeki Kamiennej na odcinku między Jelenią Górą a Cieplicami. Mają potrwać do grudnia. Remont brzegów i podłoża rzeki trwa od maja. Ogólny koszt inwestycji to ponad 8,5 mln zł brutto.

Remont dotyczy 10, 5 km odcinka rzeki Kamiennej od ujścia do Bobru do zbiornika przeciwpowodziowego w Sobieszowie. W ramach prac przewidziano remont i odtworzenie ubezpieczeń brzegowych czyli murów regulacyjnych i murów skarpowych, zostaną wykonane ubezpieczenia na dnie rzeki czyli gurty, które stabilizują dno rzeki i progi regulujące spadek rzeki. W miejscach gdzie mury brzegowe rzeki są w bardzo złym stanie, będą one rozebrane i wybudowane od nowa.

– Obecnie prace prowadzone są na kilku odcinkach: przy Uzdrowisku Cieplice, targowisku, starym Młynie, przy ul. Nadbrzeżnej oraz nieopodal sklepu Aldi, gdzie umacniane jest dno rzeki. Prace wykonane zostały w około 40 procentach i potrwają do 1 grudnia br. – mówi Janusz Pośpiech, zastępca dyrektora ds. zarządu zlewni, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, inspektorat w Jeleniej Górze.

Prace wykonują dwie firmy ze Zgorzelca. Jest to kolejny z kroków udrażniania i regulowania rzeki. W latach 2007 – 2009 na rzece Kamienna wykonane zostały roboty udrożnieniowe. Zlikwidowano też piętrzenia wody poprzez rozbiórkę jazów m.in. w okolicach starego młyna i przy przędzalni Aniluxu.

Koszt zadania to około 8,5 mln zł, z czego 6, 5 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Brakującą kwotę na inwestycję wyłoży Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Drastyczne billboardy

Rusza Budżet Obywatelski 2021 w Jeleniej Górze

Wjechał do Polski nielegalnie i był pijany

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~zewsii 20-07-2011 8:19
Czy ktoś będzie dbał o to, żeby po dwóch latach od zakończenia tego remontu - koryto rzeki nie wyglądało tak, jak wygląda teraz? Spulchniona ziemia, rozwleczone chwasty i wierzba i zero zainteresowania właściciela terenów zalewowych? W dwa lata koryto zarosło bardziej, niż po 40-u latach, które upłynęły od ostatnich prac regulacyjnych w latach 60-tych.
~Schengen 20-07-2011 11:28
A czy przypadkiem dwa lata temu nie wykonywano podobnych prac na tej rzece? Następnie przerzucano pod jej korytem różne rury. Od tego czasu życie biologiczne zamarło... Coś tam jest "nie teges" z planowaniem, ale to moje osobiste wrażenie....
~nynuś 20-07-2011 17:18
Może Angela wytłumaczy czytelnikom, gdzie znajduje się owo "ujęcie do rzeki Bóbr"?
~hghghg 20-07-2011 18:16
szkoda ze robią ją nie od tej strony gdzie zawsze ludzi podtapiała, tylko od drugiej...
~ 4-03-2012 18:21
Nie widzę tu nic ciekawego.Inaczej wyobrażałam sobie żeglarswto bo to to żenada.......

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nadbrzeżna gotowa

Policja i Straż Miejska sprawdzą pasażerów

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Promowanie zabytków techniki

Spotkali się z Beatą Kempą

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1288
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%