MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 25 września
im. Aurelii, Władysława

Regionalne, znaczy smaczne i zdrowe

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 28 sierpnia 2016, 10:06
Aktualizacja: Poniedziałek, 29 sierpnia 2016, 14:33
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Za nami 14. Wystawa Produktów Regionalnych „Wyprodukowano pod Śnieżką”, której organizatorem była Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego. Na Placu Ratuszowym zjawiło się 90 wystawców (w tym 10 z Czech) fundując jeleniogórzanom ucztę dla zmysłów.

W ofercie wystawców było rękodzieło, uprawy ekologiczne, ale przed wszystkim produkty spożywcze. To właśnie w tej ostatniej kategorii przyznawane są wyróżnienia pn. „Karkonoski produkt spożywczy”. Choć wiele zgłoszeń było również spoza Karkonoszy, to komisja konkursowa, w której składzie był przedstawiciel naszej redakcji brała pod uwagę przede wszystkim smak produktu. Wybór nie należał do łatwych, bowiem wielu wystawców zasługiwało na wyróżnienie, jednak ostatecznie zdecydowano, że wśród trzech wyróżnionych znalazły się: kiełbasa biała z wrzosówki (Ekoturystyka Kowalowe Skały), kiełbasa z czosnkiem niedźwiedzim (Smak Tradycji Dolnego Śląska Tomasz Kicuła) oraz wino półwytrawne Hibe (Winnica Świdnicka).

Czym charakteryzowały się zwycięskie produkty? - Jest to kiełbasa z polskiego mięsa z łopatki, dodajemy 5 procent czosnku niedźwiedziego. To powoduje, że kiełbasa ma wyjątkowy smak. Pomysłodawcą jest żona, która kończyła technologię żywności na Akademii Rolniczej w Poznaniu – zdradził Tomasz Kicuła z Międzyborza koło Oleśnicy. Z kolei wino ze Świdnicy może konkurować nie tylko z zielonogórskimi, ale i zagranicznymi. - Z zielonogórskimi przede wszystkim, bo w Zielonej Górze to więcej mitu, niż tego wina jak na razie – stwierdził nieskromnie Ryszard Gut. Winnica istnieje już od 12 lat, a od pięciu lat sprzedaje swoje produkty. Czym się charakteryzuje wino Hibe? - Jest ono zrobione z nowej odmiany Hibernal, która została wyhodowana w latach 80. Jest bardzo mało znana – powiedział Ryszard Gut. - Hitem wystawy okazała się również biała kiełbasa z wrzosówki. - Jest to krzyżówka mięsa daniela i owcy, stąd posmak dziczyzny. Wrzosówka jest cały sezon na pastwisku, dokarmiana jest ekologicznymi paszami, ziołami – mówiła Bożena Matuszewska, współpracująca z Kowalowymi Skałami.

- Cieszymy się, że wystawa jest coraz bardziej popularna. Widać to po liczbie osób odwiedzających, ale też wystawcy dopisują, których z roku na rok jest coraz więcej – powiedział Leszek Supierz, wiceprezes KARR. Swoje stoiska mieli też producenci, którzy wygrywali już w poprzednich edycjach, m.in. Niebieszczańscy czy Likier Karkonoski. - Z tego wynika, że nawet laureaci konkursów cenią sobie naszą imprezę i przyjeżdżają chcąc się promować – ocenił przedstawiciel organizatora.

Już w przyszłym roku mały jubileusz, a więc 15. edycja „Wyprodukowano pod Śnieżką”. - To jest tradycja, którą warto kontynuować i myślę, że za rok również spotkamy się na jeleniogórskim Rynku – dodał Leszek Supierz.

Sonda

Czy szukasz w sklepach produktów regionalnych?

Oddanych
głosów
370
Tak, chętnie je kupuję
27%
Trudno je kupić
36%
Nie, mam swoje marki
13%
Nie, kieruję się smakiem
24%

Ogłoszenia

Czytaj również

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Pięknie i smacznie pod Śnieżką!

Kwiaty przy Mieczach Piastowskich

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~ 28-08-2016 10:52
A skąd oni wzięli te kosmiczne ceny na te wyroby chyba z kosmosu ,niech sami żrą te kiełbasopodobne widocznie nigdy nie jedli Polskiej kiełbasy czy szynki tak samo jak salceson z Siedlęcina zrobiony z głowizny a cen 19;96 kg. a póżniej się dziwią że ludzie idą do supermarketów
~ 28-08-2016 11:00
Zastanawialiśmy się z żoną dlaczego naczelnik wydziału spraw społecznych, zdrowia i organizacji pozarządowych, przesympatyczny zresztą ale przebrany za pajaca prowadzi takie imprezy , a dyrektorce przystani twórczej zabroniono śpiewać ?
~Ja 28-08-2016 11:43
Gałka loda 5,- zł ? Jaka wystawa, toż to po prostu był wiejski kiermasz. Ja nagrodę dałbym za ser krowi "Nie Winna Krówka, ze "złotego domu" (mleczarni?) przy ul. Sudeckiej 17 w Jeleniej Górze, typu "parmezan". Choć odniosłem wrażenie, że to oryginalna gomóła Reggiano, przepołowiona i sprzedawana jako wyrób spod Śnieżki. Takich kwiatków było od cholery. Cwaniactwo na każdym kroku.
~lm 28-08-2016 11:43
Nic nowego nie ma jedno i to samo jest co roku ,,a te szmaty z tego lnu to juz przesada za darmo bym tego nie chciala ,,masakra,, a te ceny na tych kielbasach to juz tak samo skandal ,,i chleby to samo na wage te ceny to naprawde nic dziwnego ze ludzie chodza do marketow jak to widzialam to juz mialam dosyc,,i nastepna sprawa tych miodow co stoisko to inna cena mimo ze takie same gatunki cos okropnego
~ 28-08-2016 12:30
Za kilo słoniny aż 16 zł??? Nie dość, że to trucizna, to jeszcze aż tyle kosztuje. Dla mnie słonina to odpad, można na tym podsmażać jakieś kotlety czy inne rzeczy, ale żeby ten niezdrowy tłuszcz kosztował więcej niż zdrowa oliwa z oliwek?
~do wyżej 28-08-2016 13:35
Móżdżek masz zatruty przez McDonalds.
~rynekk 28-08-2016 13:38
Wy to byscie chcieli zeby ceny byly jak w biedronce :) . Nie pasuje do do marketu po "zdrowe i tansze" :)
~ 28-08-2016 14:08
Do 13:38 a Ty widziałeś żeby bamber karmił zwierzęta ekologicznie wszędzie chemia a do tego oszuści kupują w biedronce a mówią że ich ,jeszcze żeby kiełbasa była w kiszce a nie w papierze toaletowym
~ 28-08-2016 14:09
Czym się różni słonina z McDonalds od słoniny z tego targu? Zawartością tłuszczu w tłuszczu? ;-) Jedno warte drugiego, tylko to drugie opakowane w "regionalizm". W McDonalds ten sam tłuszcz i ta sama wołowina, tylko tutaj bez bułki.
~rommek 28-08-2016 16:27
a tylko na ostatnim zdjęciu uśmiechnięte twarze :) ciekawe ...
~? 28-08-2016 18:33
przyjdzie głupi i kupi
~sajmon 28-08-2016 20:47
Hmm... Szczerze widziałem :) mięso i chabanina wystawiona na cały dzień na słońcu w dość ekstremalnej temperaturze i te latające muchy koło tego :) Przechodnie podnoszący, macający i wahający wędzonkę Beeee :( Może ktoś z sanepidu by się wypowiedział albo zainteresował co ??? Bo już o kaszance nie wspomnę :)
~sajmon 28-08-2016 21:00
Szczerze przechadzałem się z jednym z JG bezdomnych co ma świerzb czy coś takiego :) Dokładnie nie wiem skóra mu odpada z rąk i całego ciała :( Miał dobry ubaw podnosząc i pokazując pętka kiełbasy :( Mnie osobiści obrzydzenie brało :( Więc wolę zapakowane i nie macane w markecie kupić :) no sorry ale taka prawda :)
~sajmon 28-08-2016 21:32
A co do ciebie Przemku Kaczałko jak już chcesz napisać szczery i rzetelny artykuł to byś wystosował zapytanie co na to sanepid co myślą mieszkańcy :) Bo taka notka to tylko zapewne na zlecenie, reklama na rzecz organizatora :) w dodatku reklama dla potencjalnego roznosiciela chorób :) Chyba głupio by ci było jak by wybuchła epidemia salmonelli bo co byś wtedy napisał ???
~Tosia 11 29-08-2016 0:47
Bardzo to było słabe w tym roku. Gdzie Duch Gór albo inne stowarzyszenia regionalne?
~ 29-08-2016 10:51
Te kiełbasy nie zmarnują się wymyją i rozprowadza po swoich znajomych sklepach i dalej będziemy jeść osr..e przez muchy wyroby
~do 11:00 29-08-2016 12:50
zgadzam się z Państwa wpisem od lat też mnie to zastanawia, tym bardziej że pan naczelnik za takie swoje wygibasy pobiera często wynagrodzenia a jak tu takiego nie zatrudnić jak ma wpływ na decyzje czy miasto coś dofinansuje czy nie np. w ramach konkurów dla ngo i tzw. kapslowego?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Polskie Davos w Karpaczu

Powstaje rondo w Mysłakowicach

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Wkrótce zegar wróci na "Majówkę"

Święto Wojska Polskiego w Jeleniej Górze

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
859
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%