MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Recital organowy drugiego dnia Silesia Sonans

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 6 września 2017, 10:34
Aktualizacja: 11:11
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Około 300 osób postanowiło wtorkowy wieczór (5.09) spędzić w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, przy muzyce organowej. Koncert odbył się w ramach festiwalu Silesia Sonans, który w tym roku obchodzi swoje dwudziestolecie.

Wykonawcą, którego z oczywistych względów nie było widać, ale za to doskonale można było usłyszeć muzykę przez niego prezentowaną był Jakub Choros.

Jakub Choros grę na organach kształcił najpierw w Diecezjalnym Studium Organistowskim w Legnicy (w klasie organów Zenona Siegieńczuka), a następnie w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu pod kierunkiem dra Marka Fronca. Swój warsztat wykonawczy doskonalił także na kursach prowadzonych m.in. przez prof. Juliana Gembalskiego, prof. Bogusława Grabowskiego, prof. Adama Lenartza, dra Dariusza Bąkowskiego-Kois. Jako solista koncertował w wielu prestiżowych miejscach w kraju i za granicą, m.in. w Kaliningradzkim Soborze Katedralnym (Rosja), bazylice w Hejnicach (Czechy), Seifenersdorfie (Niemcy), katedrze w Pelplinie, katedrze w Radomiu, katedrze w Legnicy, bazylice w Krzeszowie, bazylice w Świętej Lipce i w wielu innych miejscach - informują organizatorzy festiwalu.

Jakub Choros stale publikuje swoje nagrania. Jest współautorem albumów płytowych, z których dochód ze sprzedaży wspomógł konserwację zabytkowych organów Carla Buckowa w Mysłakowicach, a także generalny remont zabytkowych organów „Schlag und Soehne” w Świeradowie-Zdroju. W roku 2014 nagrał w całości solowy album pod tytułem „Muzyka Bez Oporów”, na którym znalazły się między innymi największe kompozycje organowe J.S. Bacha, w 2016 opublikował kolejny album, zatytułowany „Romantyczna muzyka organowa’”. Za swoją działalność artystyczną został uhonorowany nagrodą „Bazaltowy Krabat”, przyznawaną osobom zasłużonym dla Powiatu Lubańskiego - dodają.

Trzeciego dnia festiwalu czeka nas podwójna gratka, bowiem oprócz występu gwiazdy wieczoru - Macieja Fortuny (muzyka na trąbkę i organy), o godz. 19:00 zaprezentuje się kolejny uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej w Jeleniej Górze - 16-letni Maksymilian Wieczorek, który zagra na gitarze. Wstęp wolny, jednak sprzedawane są cegiełki, z których dochód zostanie przeznaczony na remont elewacji kościoła.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

#Norwidwdomu – poezja

Sala Krzywa w Zamku Książ odzyskuje dawny blask

Podgórna jest nadal zarośnięta

Zaczytaj się z Jelonką.com

Plakaty Lugigiego Castiglioniego w Karpaczu

Kino samochodowe w Kamiennej Górze

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2228
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%