MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Rebelia spółdzielców

Wiadomości: Dolny Śląsk
Czwartek, 17 kwietnia 2008, 8:09
Aktualizacja: 8:10
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Lokatorzy doszli do wniosku, że zarządca zdziera z nich pieniądze za czynsz. Opuścili szeregi spółdzielni i założyli nową. Wielu mieszkańców nie wie, że jest to możliwe.

Przykład ze Złotoryi: tamtejsi mieszkańcy zdenerwowali się na marazm spółdzielczych administratorów i nieproporcjonalnie wysokie czynsze. Pewien lokator zanalizował nową ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych i znalazł furtkę. Namówił sąsiadów, aby poszukali lepszego gospodarza.

Pozwala na to zapis w ustawie z lipca ubiegłego roku. Dzięki niemu jest możliwe wyodrębnienie się spółdzielców we wspólnotę mieszkaniową, o ile zdecyduje o tym większość lokatorów. Donosi o tym czwartkowa Polska Gazeta Wrocławska.

Mieszkańcy złotoryjskiego osiedla tak właśnie postąpili. Wspólnie decydują o wysokości odpisu na fundusz remontowy i negocjować opłaty za zarządzanie budynkiem.

Czym taka ucieczka skutkuje dla pozostałych spółdzielców? Jedne spółdzielnie podwyższają czynsze, aby zbilansować koszty, inne – chcąc zatrzymać lokatorów – podnoszą jakość usług. A walczyć o lokatora muszą, bo stawka za zarządzanie we wspólnocie bywa dwukrotnie niższa niż ta zaproponowana przez spółdzielców.

Póki co Jeleniogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa nie odnotowała przypadków wystąpienia lokatorów z jej szeregów. JSM liczy 7600 członków. Jak podkreśla PGWr, ludzie nie wiedzą jeszcze, że jest taka możliwość.

Ogłoszenia

Czytaj również

Jubileusze małżeńskie

Artystycznie na rzecz czystego powietrza

Karkonoskie witraże

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~bel 17-04-2008 8:57
w spoldzielni Wrzos mozna by pomyslec o takiej rewolucji
~Skalek 17-04-2008 10:43
Brdzo dobre zdjęcie
~guru 17-04-2008 12:29
Namawiam również do tego spółdzielców z Zabobrza
~czytelnik 17-04-2008 13:40
a ja mam mieszkanie i w JSM i we wspolnocie i powiem wam ze jestem o wiele bardziej zadowolony z zarzadzania spildzielni. we wspolnocie, wcale nie jest tak tanio, a jakosc jest kiepska
~kamkrys1 17-04-2008 20:22
Jestem za odłączeniem się od Spółdzielni, szczególnie inno się odłączyć Zabobrze III. Nowe bloki, niewiele patologii społecznej. A tak ciągle musimy płacić na pozostałe części Osiedla i im naprawiać oraz remontować. Zdecydowana jestem odłączyć się.
~miejscowy 17-04-2008 20:38
czytelniku - dlatego tak masz bo na pewno się nie angażujesz w swojej wspólnocie, nie chodzisz na zebrania wspólnoty, nie przedstawiasz propozycji, masz tylko jedno wymaganie aby wszystko było dobrze bez zawracania Tobie głowy; po drugie Twoim zarządcą jest chyba "ten najlepszy zarządca w Jeleniej i okolicy" - z tym można sobie poradzić, zmienić zarządcę i po kłopocie ale trzeba się angażować w życie wspólnoty, bez tego będziesz miał jak masz.
~---- 17-04-2008 21:02
a mi zgl wystawiła rachunek za spzratanie, a odkąd tu mieskzam (4 lata) nikt nie przyszsedł nie sprzatnął, nie skosił nie posupał piaskiem. Ale kase chcą.
~Jan 17-04-2008 22:43
już najwyższy czas na gruntowne porzadki w tej patologicznie prawnej komunie !. Płacimy frycowe za ogólnie dostępne śmietniki /korzystają z nich obcy / ,za przypadkowe firmy sprzatające ,za piekielnie drogie remonty dachów i elewacji , za wodę , która ginie tysiącami litrów ,i za dziesiątki innych obciążeń nie dajacych się logicznie wytłumaczyć !.
~Jan 17-04-2008 22:51
już najwyższy czas na gruntowne porzadki w tej patologicznie prawnej komunie !. Płacimy frycowe za ogólnie dostępne śmietniki /korzystają z nich obcy / ,za przypadkowe firmy sprzatające ,za piekielnie drogie remonty dachów i elewacji , za wodę , która ginie tysiącami litrów ,i za dziesiątki innych obciążeń nie dajacych się logicznie wytłumaczyć !.
~miejscowy 18-04-2008 9:02
do czytelnika jeszcze raz - a może Ty jesteś Prezesem albo z władz Spółdzielni i strach przed utratą etaciku zawęża Ci pole widzenia i dlatego stosujesz prowokację ?????

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Koniec remontu drogi w Zachełmiu

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa!

Ulica Hirszfelda już po remoncie

Debatowali o bezpieczeństwie

GIS Day w szkole

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
906
Tak
64%
Nie
29%
Nie wiem
7%