MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

Razem łatwiej i skuteczniej – 20 lat Związku Gmin Karkonoskich

Wiadomości: Region
Niedziela, 9 grudnia 2012, 7:23
Aktualizacja: Wtorek, 11 grudnia 2012, 11:38
Autor: Mea
Fot. Mea
– Dzięki naszemu związkowi sześć gmin członkowskich zrealizowało wiele przedsięwzięć, na które wspólnie zdobyliśmy pieniądze. Przez 20 lat udało się wywalczyć 220 mln zł, które zostały zainwestowane m.in. w gospodarkę odpadami – powiedział Witold Szczudłowski, dyrektor biura Związku Gmin Karkonoskich.

Na obchody 20–lecia Związku Gmin Karkonoskich, które odbyły się w piątek, w Dworze Liczyrzepy w Karpaczu przybyło wielu gości, w tym przedstawiciele jeleniogórskiego powiatu oraz zaprzyjaźnione gminy.Dzięki działalności związku powstało Karkonoskie Centrum Gospodarki, które jest liderem polskiej ekologii i zdobyło najwyższe krajowe wyróżnienie - tytuł Tygrysa Recyklingu. Sukces ten jest efektem prężnej współpracy z gminami członkowskimi czyli Karpacza, Mysłakowic, Szklarskiej Poręby, Kowar, Podgórzyna oraz Piechowic.

- Kiedy powstał związek pierwszym działaniem było zebranie gmin i zapewnienie w nich usług telekomunikacyjnych, bo w 1992 r. nie było wszędzie tak jak dziś telefonów. Dzięki związkowi i jego działaniom w gminach wzrosła jakość życia mieszkańców oraz zwiększyła się i udoskonaliła oferta dla turystów. Szereg inwestycji przeprowadzono w ramach gospodarki wodno-ściekowej, powstał Karkonoski System Wodociągów i Kanalizacji, zagospodarowano wysypisko w Ścięgnach-Kostrzycy oraz wybudowano Zakład Utylizacji z wprowadzeniem selekcji zbiórki odpadów – wymieniał Zdzisław Piotrowski, wójt Gminy Mysłakowice, przewodniczący związku.

Związek zajmuje się też edukacją ekologiczną młodzieży, promocją regionu, współpracuje z karkonoskim związkiem po czeskiej stronie granicy. Jednym z jego założycieli był Karpacz.

– Jestem związany z tą grupą niemalże od samego początku. Wtedy naszym celem było uporządkowanie gospodarki odpadami, teraz możemy się już pochwalić wieloma udanymi inwestycjami – powiedział Bogdan Malinowski, burmistrz Karpacza.

- Związek bardzo wiele zrobił dla gmin w naszym powiecie, z czego jestem bardzo zadowolony. Cieszę się z naszej owocne współpracy, zawsze staramy się pomóc we wszelkich działaniach inicjowanych przez związek – podkreślił Jacek Włodyga, starosta jeleniogórski.

Warto podkreślić, że nie tylko gminy członkowskie uczestniczą w przedsięwzięciach związku.

– Współpracujemy z innymi gminami, bo razem jest łatwiej przeprowadzić różne inwestycje – zaznaczył Kamil Kowalski, wójt Gminy Janowice Wielkie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Remont Wojska Polskiego – jaka organizacja ruchu?

Stalowe rumaki w Karpaczu

E. Jaworowicz ponownie w Uzdrowisku Cieplice

Komentarze (36) Dodaj komentarz

~gg 9-12-2012 8:18
zobaczcie jakie ceny na smietniku za odpady za nasze pieniadze balują
~parafianin 9-12-2012 10:06
Najdroższa woda i ścieki w całej Polsce po to by sztuczna i administracyjna czapa służyła jako źródło dochodu wielu pasożytom społecznym.
~przypadek 9-12-2012 10:26
szkoda ze adminictracje nie przeniosa do warszawy
~chołota 9-12-2012 10:50
ile ludzie to będą znosic najwyzsze ceny w całej POLSCE jelonka napisz prawde o tym dziadostwie jaka segregacja smieci jedz i tam zobacz wszystkie auta jada w to samo miejsce na kupe to walą walec to zgniata i po robocie parrrranoja ta ochrona srodowiska
~Z poza związ 9-12-2012 10:52
Dlaczego tam nie ma młodych ludzi, tylko te same stare układy jadą na tym samym wózku. Cały ten związek zasługuje na złoty medal, w kategorii " Najdroższa woda i gó...no w Europie". Wstyd. Kiedyś podano statystykę, że w Powiecie Jeleniogórskim cena wody i kupy kosztuje tyle samo co w Kenii i Etiopii.
~ 9-12-2012 10:53
Pamięć fotograficzną, większość to starzy pezetperowscy towarzysze i towarzyszki. Ci to jak omnimorfy zmieniają barwy i wygląd przez cały czas żerując na miejscowych aborygenach.
~Z poza związ 9-12-2012 10:56
Dlaczego tam nie ma młodych ludzi, tylko te same stare układy jadą na tym samym wózku. Cały ten związek zasługuje na złoty medal, w kategorii " Najdroższa woda i gó...no w Europie". Wstyd. Kiedyś podano statystykę, że w Powiecie Jeleniogórskim cena wody i kupy kosztuje tyle samo co w Kenii i Etiopii.
~Z poza związ 9-12-2012 11:06
O widzę, że wójt Piotrowski całkiem nieźle się trzyma. Może gdyby nie jego 2 największe pomyłki pod tytułem wicewójt i sekretarz to wizerunek tutejszego urzędu byłby dużo lepszy.
~ino 9-12-2012 12:47
nie widać młodych ludzi bo emigrują...:(
~xxx 9-12-2012 12:54
Żenada..KSWiK ma zablokowane konta przez komornika, chyli się ku upadkowi, a oni sobie bal urządzają ?????
~Rak 9-12-2012 13:18
Ludzie co wy nawijacie , KSWiK to inna grupka niz ZGK . Nie wiem jak wyglada sprawa ze śmiaciami ale posadzanie ZGK o ceny wody to jak by krytykować PKS lub PKP o drogie ceny MZK . Tylko dlatego ze wszystko to jezdzi po jeleniej górze i okolicznych gminach ale kazda z nich ma swojego prezesa wady i zalety . Podobnie jest z KSWiK i ZGK , wiec moze dostosujcie swoje komentarze do artykulu . A co do układów i młodych ludzi to sie zgadzam choć na wszystko mamy wpływ bo to wasi radni , burmistrzowie jak nie zasiadaja w zarządach tych spółek to "posyłają tam swoich" wieć glosujcie na odpowiednich ludzi u siebie to moze oni wyślą tam tez kompetentnych ludzi a wtedy moze KSWiK bedzie spełniaj wasze oczekiwania
~jul 9-12-2012 13:45
prace w gminie mysłaki proponuje tylko pewien piekarz który ogłasza sie co miesiąc do pakowania pieczywa
~ 9-12-2012 13:50
P Latto -porażka
~ 9-12-2012 13:59
ZGK to pomysłodawca projektu i udziałowiec KSWiK podobnie jak pozostałe gminy - wyjątkiem jest Karpacz.
~pitu-pitu 9-12-2012 14:11
Dzięki ZGK powstał kswik bubel przekroczony o przeszło 100 mln.zł w Szklarskiej woda i ścieki do nowego roku 28 zł za m3,paranoja gdyż woda jest w przewadze opadowo tłoczona do rur i nie ma stacji uzdatniania.Lecz przy okazji decydenci "dorobili"jak jeden ze stojących na zdjęciu,reszta płacze i płaci a jak ma blisko to wodę bierze rzeki.
~ 9-12-2012 14:38
ZGK to związek kilku gmin karkonoskich,jak powszechnie wiadomo nikt nikogo nie zmuszał do przystąpienia do projektu przykładem Karpacz i Piechowice -przystąpiły dopiero w 2010 r( ?) Spójrzcie na umęczonych radnych ze Szklarskiej, kiedy głosowali za przystąpieniem do projektu " mieli do niego serce" dzisiaj nie mają. Nie mają też problemu z płatnościami za wodę i ścieki - na diety w budżecie jeszcze jest,a to że przez ostatnie lata nie poczuwali się aby w tym samym budżecie zarezerwować większe środki na dopłaty dla mieszkańców to już inna inszość.
~Rak 9-12-2012 15:05
Dokładnie :) Ja osobiscie mieszkam w Piechowicach i troszke sie orientuje , załozenia były dobre - zasada stara jak świat i zregóły sie sprawdza w grupie jest łatwiej pozyskać bylo srodki z UE .Im wiekszy majatek wlasny tym mozna wiekszy kredyt / większe środki Pewnie by wszystko wypaliło gdyby dało sie to wprowadzic od tak z dnia na dzien . Wiecie tak jak to bywa w bajkach czary mary i wszyscy mieszkańcy podłaczeni zostaną do wodociągów , ze tak jak w bajkach zamek postawi sie w jedna noc tak tu rury spadną z nieba same sie zakopią , podłaczą do wszystkich mieszkańców , przedsiebiorcow a Ci uczciwie beda płacic. Ale cóz życie to nie bajka a KSWiK to nie wróżka juz raczej był by to diabeł który za cene drobrobytu chce zapłaty Duszy a gdy sie człowiek zorientuje to juz nie da sie wywinąc
~łubudubutoja 9-12-2012 15:49
http://www.rp.pl/artykul/738667,959638-Ruch-Palikota-chce-likwidacji-Strazy-Miejskiej.html /////kiedy w Jeleniej?
~grabie PO 9-12-2012 17:27
Niestety, ale tusk stworzył system kliencki o bardzo szerokim zasięgu. Liczy się tylko lojalność, jak w mafii. Proszę sobie policzyć ile taki system generuje ludzi uzależnionych , w którym nawet posada palacza w szkole podstawowej jest reglamentowana wg. powyższego kryterium. To wraz z rodzinami do kilku milionów potencjalnych wyborców. A brak kompetencji tych ludzi jeszcze bardziej wiąże ich z tą mafią. I nic nie da apelowanie czy udowadnianie nieudolności, błędów itd. Oni odwrócą się od tuska tylko na takiej zasadzie jak od komuny odwrócił się nawet aktyw PZPR-owski pod koniec lat 80-tych, wtedy gdy mafia nie będzie w stanie zaspokajać swoich członków. Niestety
~Śmieciarka 9-12-2012 18:11
Pozdro dla "Wyspiarzy" ;)
~radniiii 9-12-2012 18:22
Co najmniej 3 radnych zatrudnionych było u wykonawcy KSWik w Szklarskiej i brało za to pieniądze
~ 9-12-2012 19:07
DOLNOŚLĄZAK. Związek Gmin Karkonoskich to zespół urzędników opłacanych ze składek jednostek samorządowych, które 20 lat temu do związku przystąpiły. Po upadku "komuny" tworzono różne dziwolągi urzędnicze, finansowane ze środków samorządowych głównie dla pozyskania miejsc pracy dla aktywistów, którzy szczególnie zasłużyli się w walce z "komuną". Obecnie ZGK zarządza tylko śmietnikiem powiatowym. Tak naprawdę to nie wiadomo po co ZGK istnieje skoro równolegle istnieje Starostwo Powiatowe. Dziwi fakt,że radni poszczególnych gmin nigdy nie przea...lizowali celowości i korzyści funkcjonowania ich gmin w Związku. Warto obliczyć jaką cenę i za co płacą samorządy gmin wskutek tej przynależności. Cdn.
~hihaho 9-12-2012 19:11
Razem łatwiej i skuteczniej ogolimy mieszkańców tychże gmin z pieniędzy :)
~sumienie 9-12-2012 19:17
http://www.stachurska.eu/?p=10879 ,,takie male porownanie kilku danych na temat życia u nas.
~ 9-12-2012 19:29
Cd. z 19:07. W publikacji podkreślono, że: ..."Dzięki działalności Związku powstało Karkonoskie Centrum Gospodarki". A zatem kolejny urzędniczy twór, nawiązujący lub dublujący działalność Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego - też finansowanej ze społecznych środków samorządowych. Działalności tych urzędniczych tworów, które mają rzekomo oddziaływać na gospodarkę regionu, nie przekłada się w żaden sposób na zmniejszenie bezrobocia, które w regionie wynosi ponad 20%.CDN
~Grzech 9-12-2012 19:30
Tak urzędasy żyjecie za nasze tworzycie jak kule śnieżne nowe urzędy rzeczywiście same wygi wyjadacze na zdjęciach a młodzi zdolni szukają pracy a mogliby stworzyć inną jakość,wodę za 28 zł to i bez was pasożyty by nam pod dom dowozili a nie rurą puszczali bo rurą bez waszej ingerencji by można pus...ć za 3 zł, telefony to nam załatwiliście rzeczywiście,wasi koledzy z Warszawy pozwolili aby istniały firmy komórkowe którym opchnęli tzw KONCESJĘ czyli NIC-POZOWLEŃSTWO NA ZARABIANIE, drogie śmieci ,droga woda pochłaniacie większość tych pieniędzy które płacimy WY tak WY ,większość ceny to wasze utrzymanie jesteście ciężarem dla nas
~ 9-12-2012 19:49
Cd. z 19:29. Związek Gmin Karkonoskich to terytorium skażone politycznie przez byłą parlamentarzystkę z kanapowej partii, która swoje biuro poselskie utworzyła przy kole gospodyń wiejskich w Mysłakowicach. Obecnie główny kręgosłup tego Związku tworzą dezerterzy z SLD; szefowie Karpacza, Podgórzyna, Mysłakowic. Obecność na jubileuszu Pani Grażynki /byłej "lwicy SLD lewicy"/, stanowiła okazję do zadania pytania: dlaczego ci znakomici samorządowcy, zwani przeze mnie dezerterami SLD, uciekli z SLD gdy Pani Grażynka szefowała temu ugrupowaniu???? Warto poznać ich odpowiedź. CDN
~Tadeusz@@ 9-12-2012 19:58
ZGK idea słuszna co do sposobu działania, dużo watpliwości. Fakt zrealizowano mnóstwo działań na rzecz powiatu, za to należa się plusy. działania ekologiczne i edukacja na rzecz mieszkańców duży brawa. Oczywiście minusty tez są mamy najdroższa wodę w POlsce...Z fotografi widać że tłumów nie było...Kilka osób prezentuje się nieźle Pietrowski trzyma sie dobrze, tak na marginesie bardzo aktywna gmina, ktos napisał że pracowników ma słabych potwierdzam zastępca facet na stołu ale pojęcia nie ma wielkiego o zarzadzaniu gminą, reszrta ok . Podgórzyn bez komentarza...reszta jak zawsze....
~ 9-12-2012 20:10
Cd. z 19:49 Na ironię zasługuje to, że aktualna posłanka PO-partii, nie bacząc na to, że w regionie funkcjonują już różne dziwaczne związki, które pochłaniają ogrom pieniędzy z naszych podatków, rzuciła wyzwanie . PO- partia tworzy obecnie ZWIĄZEK AGLOMERACJI JELENIOGÓRSKICH. Staraniem POsłanki utworzono też w Sejmie Zespół Karkonosko-Izerski. Cieszy fakt, że w Kotlinie Jeleniogórskiej jest ogrom urzędniczych tworów. Martwi, że te Związki nic nie tworzą - oprócz potężnych kosztów i makulatury. DOLNOŚLĄZAK.
~wowa 9-12-2012 20:25
Ciekawe czy bardzo zadowolony Pan Wójt Pietrowski ma świadomość ile płacą za wodę i ścieki mieszkańcy Gminy M-ce? Chyba w Polsce nigdzie tak drogo nie kosztują tego typu media?
~chriss 9-12-2012 20:37
Prawie same głosy negatywne. Proponuje przy okazji następnych wyborów wstać od komputerów, TV, itp. i zagłosować na innych. Jeśli pan Dziadyga dostaje najwięcej głosów do rady Powiatu to nic się nie zmieni.
~BWA 9-12-2012 21:05
Pier.......e jak potłuczeni bo żal wam dupy ściska że nie o was piszą to takie polskie, a może by tak podziękować ludziom, że można coś w tych trudnych czasach zrobić dobrego. Nie ma problemu możecie wziąć sprawy w swoje ręce, no ale tu już taakich kozaków pewnie nie ma.
~seb 9-12-2012 21:31
CIĄGLE TE SAME ... NAJLEPIEJ BYĆ W ZARZĄDZIE I KASĘ BRAĆ
~kowarzanka 9-12-2012 21:46
Władze i radni powinni podjąć energiczne działania ,aby mieszkańcy gmin korzystali z tych inwestycji ka...lizacyjnych .Wpływy byłby większe , ceny za ścieki niższe.
~chudy 9-12-2012 22:57
Obrzydliwe zwały tłuszczu wyhodowali sobie na naszej biedzie, z naszych podatków mają obwisłe brzuchy i podgardla, ale wątróbki i serduszka długo tego nie wytrzymają! To tak na pocieszenie NASZE i wasze... Ani jednego zdjęcia z poczęstunku, ze stołu pańskiego??????
~ 18-12-2012 22:26
I tak na nich zagłosujecie POpaprańcy

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dachowanie w Radomierzu

Spotkanie ws. fotowoltaiki

Czytelniczka: drogo i brudno na basenie

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Chcą łącznika Harrachov–Jakuszyce

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
1085
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%