MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Raz na ludowo przy kiełbaskach i rybce

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 28 maja 2008, 8:27
Aktualizacja: 8:28
Autor: TEJO
Fot. ROB
Po raz pierwszy od lat zorganizowano w Jeleniej Górze święto ludowe, często obchodzone w latach PRL w dniu Zielonych Świątek. Były kiełbaski, napoje i zabawa do późnej nocy.

W imprezie, która odbyła się na smażalni ryb obok Góry Szybowcowej, wzięli udział głównie członkowie partii Waldemara Pawlaka a także bezpartyjni mieszkańcy. Występowały zespoły ludowe Jeleniogórzanie i Karkonosze.

Uczestnikom zabawy wydano 600 kiełbasek. Było też 10 blach ciast, które upiekły panie z zarządu grodzkiego PSL. Furorę zrobił smalec – wyrób lokalny – przygotowany przez Marię Szorkin z Mysłakowic.

Podczas imprezy PSL przyjął 14 nowych członków. I jak podkreślali działacze, ponad 60 kolejnych osób wypełniło deklaracje i czeka na przyjęcie.

– Ponad 80 procent jeleniogórzan pochodzi z terenów wiejskich lub posiada korzenie ludowe z dziadków czy pradziadków – wyjaśnia zasadność imprezy Roman Kuty, prezes zarządu grodzkiego PSL.

W latach PRL święto ludowe organizował „protoplasta” partii: Zjednoczone Stronnictwo Ludowe najczęściej w dniu kościelnych Zielonych Świątek, czyli Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Ludowe festynu były jedną z rzadkich okazji, kiedy można było się najeść pieczonej kiełbasy i napić deficytowego piwa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Country pod Śnieżką

W Karpaczu działo się!

Lech Wałęsa w Świeradowie Zdroju

Komentarze (4) Dodaj komentarz

piipi 28-05-2008 10:37
...tak mysle o ludziach z Jelonki.~Szkoda,ze nie mamy takiego swojego i tylko "naszego" stroju ludowego.~Mieszkamy tutaj zbyt krotko i brakuje nam tych KORZENI..aby kochac te strony.
~mm 28-05-2008 12:19
Nie mogłem tam byc, chociaż chciałem...brawa dla organizatora!!!
~Ktos 28-05-2008 13:03
Impra na dechach jak zwykle ok :)
~joorek 28-05-2008 22:35
Wcześniej mieszkali tu niemcy, na wielu domach są jeszcze niemieckie napisy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Utrudnienia drogowe w gminie Podgórzyn

Sztuka w pałacach i nowi ambasadorzy

Mundurowi u dzieci

Odpust na szczycie

Razem bezpieczniej

Sonda

Czy poprzez budżet obywatelski mieszkańcy powinni mieć coraz większy wpływ na miejskie inwestycje?

Oddanych
głosów
437
Tak
87%
Nie
9%
Nie mam zdania
5%