MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Ratuszowi grozi katastrofa budowlana

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 28 maja 2007, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 28 maja 2007, 9:24
Autor: TEJO
Fot. Jelonka.com
Sala, w której zbierają się radni, może się zawalić. Stan techniczny stropów jest fatalny.

Dotarliśmy do wniosków końcowych z przeprowadzonych ekspertyz, których celem była ocena stanu technicznego konstrukcji ratuszowych stropów. Lektura dokumentu nie napawa optymizmem. Bez pilnego remontu nie obędzie się. Inaczej sala rajców oraz inne pomieszczenia magistratu mogą poważnie ucierpieć.

Biegli stwierdzili korozję biologiczną, zagrzybienie i nadaktywność gąsienic kołatka, które od lat pożerają spróchniałe belki stropowe najważniejszej ratuszowej sali.
Najpewniej ostatni raz sala była konserwowana w latach 30-tych minionego wieku przy okazji modernizacji całego ratusza. Nie wiadomo, czy ówcześni konserwatorzy zajmowali się konstrukcją budynku.
Faktem jest, że ratusz miejski pochodzi z XVIII wieku i od tamtego czasu belki stropowe raczej nie były solidnie zabezpieczane.

– Konstrukcja jest słaba, a jej przeciążenie może grozić katastrofą budowlaną. Remont jest konieczny najpóźniej w pierwszym kwartale przyszłego roku – oceniają eksperci.

Na razie zalecają ostrożne korzystanie z sali rajców. Nie mogą się tam odbywać imprezy o „charakterze tanecznym”. Trzeba też unikać „obciążeń dynamicznych” – cytując terminologię z protokołu.
Trudno powiedzieć, czy w przyszłorocznym budżecie znajdą się pieniądze na dokonanie potrzebnych napraw. W tym roku ma zostać przeprowadzony remont Sali Ślubów w magistracie.
– Skoro remont jest koniecznością, nie będzie innej możliwości jak znalezienie na to pieniędzy – usłyszeliśmy w urzędzie miasta. Koszty ewentualnej modernizacji nie są jeszcze znane.

Ogłoszenia

Czytaj również

Pościg na Zabobrzu

Przed nami finał WOŚP

Opłatek z biskupem

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Do lochów z nimi 28-05-2007 9:27
Przenieść ich do piwnicy! Komisja Prawa w ogóle nie pracuje. Obraduje tylko w dni sesyjne – kwadrans w kwestii projektów uchwał!
~To jest katastrofa 28-05-2007 11:30
Ratuszowi nie grozi katastrofa tylko z tym całym magistratem to jest już armagedon. Hubert Papaj dał zdjęcie na stronę internetową UM chyba z ogólniaka, a panią skarbnik miasta też nie stać od lat na fotografa. Niech poproszą red. Jelenki to może cykniecie im ładne cyfrówki gratis;–)
~ja 28-05-2007 18:20
Pewnie, na remont ratusza pieniadze sie znajdą, a wiele nieremontowanych od wojny kamienic, w dużo gorszym stanie, na urzędnikach nie robi wrażenia...Pewnie, to nie w ich mieszkaniach grozi katastrofa budowlana...
~ja 28-05-2007 18:20
Pewnie, na remont ratusza pieniadze sie znajdą, a wiele nieremontowanych od wojny kamienic, w dużo gorszym stanie, na urzędnikach nie robi wrażenia...Pewnie, to nie w ich mieszkaniach grozi katastrofa budowlana...
~do ja 28-05-2007 18:59
Popieram,sama mieszkam w ledwo trzymajacej sie kupy poniemieckiej kamienicy.Na jednej ze scian mam kilku centymetrowe pekniecie i ono sie powieksza,a wedle Z.G.L.jest wszystko ok, nadmieniam ze mieszkam w pierwszej strefie jezeli chodzi o podwyzke za czynsz.Paranoja

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nowy dyrektor WORD

Osiedle zmienia się

Zielona woda...  

Śliskie Karkonosze

Radni przyjęli uchwałę budżetową na 2020 rok  

Sonda

Dzień nauki polskiej - kolejne święto państwowe. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
176
Tak
18%
Nie
76%
Nie wiem
6%