MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Ratunku, bo się rozsypie!

Wiadomości: REGION
Poniedziałek, 26 kwietnia 2010, 9:04
Aktualizacja: 9:05
Autor: Ania
Fot. Ania
W pochodzącym z późnego średniowiecza kościele parafialnym p.w. Wniebowzięcia NMP w Wojanowie zostanie przeprowadzona konserwacja renesansowych epitafiów. Ale to za mało. Kompleksowego remontu wymaga cała zabytkowa świątynia, której stan techniczny jest beznadziejny.

Ksiądz proboszcz Andrzej Spelak stara się pozyskać pieniądze na sfinansowanie prac budowlanych. Szacuje się, że koszty na odtworzenie starej stolarki okiennej, drzwi okiennych i elektryki wyniosą około 140 tysięcy złotych. O kościół bardzo dbają parafianie, ale nawet gdyby poprosić ich o pomoc to zebranie tak ogromnej kwoty jest praktycznie niemożliwe. Zwłaszcza, że w miejscowej świątyni modli się około dwieście rodzin.

Duchowny złożył więc wniosek o dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odpowiedź miała przyjść pod koniec bieżącego miesiąca. Ze względu jednak na tragedię w Smoleńsku procedura może się przedłużyć, tym bardziej, że wśród ofiar znalazł się podsekretarz stanu w MKiDN, Tomasz Merta.

Kościół w Wojanowie jest jednym z najstarszych w Kotlinie Jeleniogórskiej. Został wybudowany na przełomie XIII/XIV wieku. Już w 1318 roku pojawiła się pierwsza pisana wzmianka o nim. Jest to więc obiekt atrakcyjny nie tylko dla wierzących, ale wszystkich osób interesujących się historią.

We wnętrzu świątyni znajduje się również wiele zabytków, są nimi m.in. epitafia herbowe Schaffgotschów, w tym epitafium Ulricha Schaffgotscha, na których remont udało się pozyskać piętnaście tysięcy złotych z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków .

Przeprowadzenie prac budowlanych jest konieczne również ze względu na bezpieczeństwo. Kościół sąsiaduje z Pałacem w Wojanowie i mógłby stanowić dodatkową atrakcję turystyczną dla przyjezdnych. W chwili obecnej niewiele osób go docenia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Likwidacja szlaku w Jakuszycach

Trzcińsko ma sołtysa

Młodzi przeciw zmianom klimatycznym

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~ 26-04-2010 10:35
Może poprosić o pomoc Watykan?
~xxx 26-04-2010 14:13
niech kuria wyłoży pieniadze na remont ,bo chyba to jest własność kościoła a nie gminy wojanów ,a gminni włodarze niech lepiej pomyslą o mieszkancach którzy jeżdżą dziurawymi drogami zamiast sie płaszczyć przed księdzem
~DINO 26-04-2010 14:17
Ciekawa co się dzieje z pjieniedzmi z tacy to jest chyba na zasadzie jak zuce do góry to niebios a co spadnie na dół to moje przecież taki stan to dawno temu powinien byc wyprowadzony do stanu idealnego wręcz a nie tylko daj daj daj i nic wzamian
~asia654 26-04-2010 15:37
no to sie rozsyp
~Ołówek 26-04-2010 17:29
Tak. Niech się rozsypie. Ten i wszystkie pozostałe. Najwyższy czas.
~katolik 26-04-2010 17:55
może najpierw mne wyremontujecie chate
~Djkosa 26-04-2010 18:19
Poporscie najslynniejszego redemptoryste w PL on kasy ma jak lodu :P
~*j* 26-04-2010 18:26
proboszcz niech bierze przykład od kolegów. na kościele na kiepury już reklamy wiszą.
~ 26-04-2010 18:45
SKĄD TE 200 RODZIN??? ZASŁUGĄ KSIĘDZA JEST MALEJĄCA ILOŚC WIERNYCH
~sławek 26-04-2010 20:11
Żenujące komentarze. Pamiętajcie, że jeżeli nie szanuje się historii, to nie ceni się siebie, swoich bliskich, rodziny i miejsca na świecie. Ewentualne teksty, że to nie nasze, a np.poniemieckie też będą świadczyć o mistrzostwie komunistycznej propagandy, która lansowała te barbarzyńskie poglądy m.in. na Dolnym Śląsku, Pomorzu i w podświadomości prymitywnej funkcjonują one nadal.Doprowadziło to do masowej dewastacji zabytków i obiektów gospodarczych wyprzedzających cep.Antyreligijne dowcipasy będą rozliczane kiedy indziej i gdzie indziej - wtedy o powodzenie będzie trudno.Po raz kolejny - jestem ciekawy, gdzie są ludzie kultury, inteligencji J.G. Trzeba dać chociaż trochę z siebie i próbować coś zmieniać w świadomości lokalnej społeczności - poprzez komentarze, odpowiedzi na prymitywne reakcje ludzi kotleta. Do zamykania się w wąskim gronie w zasadzie nie ma moralnych, etycznych podstaw - trzeba chociaż próbować reagować. Pozdrawiam i życzę chwili refleksji.
~Ołówek 26-04-2010 21:14
Ołówek do sławka. Przyjacielu! Odnoszę wrażenie, że retoryka, jaką się posługujesz ( vide "religijne dowcipasy") nie pozwala ci dostrzec istoty problemu. Historię należy oczywiście szanować i zapobiegać dewastacji zabytków, bez względu na to, kto je budował. Chodzi o to, jakiego rodzaju działalność jest w tych zabytkowych obiektach prowadzona i kto ma za ich remontowanie płacić. Utrzymywanie zabytkowych kościołów, w których odbywa się działalność religijna może odbywać się tylko ze środków kościelnych a nie środków pochodzących także od przeciwników Kościoła( środków publicznych). Twój tekst świadczy jednoznacznie, że popierasz to drugie rozwiązanie. Jest ono nie do przyjęcia jako wysoce niesprawiedliwe.Wiele zabytkowych kościołów w Skandynawii, Niemczech i Francji ma się doskonale, gdy pełni funkcje publiczne ( niereligijne galerie, wystawy, koncerty etc.).Do tego należy dążyć w Polsce. Patrząc na to szerzej, konflikt ma tu charakter religijny, wobec czego wydaje mi się, że dalsza polemika z tobą jest bezcelowa.Zachęcam do refleksji i pozdrawiam.
~sławek do ołówka 26-04-2010 21:54
Masz rację, polemika z Tobą jest bezcelowa.Pozdrawiam
~ 26-04-2010 22:52
~Do sławko-ołówka. Finansowe wsparcie od właściciela wawelskiej Katedry jest wskazane, wszak przez najbliższy czaso-okres wpływy do katedralnych szkatułek będą niewyobrażalne. Rzekomo ta firma, licząca ponad 2000 lat, jest niezniszczalna. Jestem pełen podziwu dla narodu z Bliskiego Wschodu, który tak wspaniale wypromował szczególnego obywatela własnej nacji
dolnoślązak 27-04-2010 0:31
~ Do 22.52 To prawda nacja jest szczególna, niepowtarzalna i naprawdę wybrana. Warto się nimi zaszczepić. Zatem do dzieła - polskojęzyczni rodacy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Taśmą pod pod kolej linową na Kopę

W piątek "odpalą" choinkę

Szczytna akcja w szkole

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Barbórkowa feta

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
575
Tak
21%
Nie
70%
Nie wiem
9%