MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 26 września
im. Łucji, Justyny

Ratują życie jak mistrzowie

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 15 maja 2007, 0:00
Autor: Angela
Fot. Organizator
Sukcesy jeleniogórskiego pogotowia ratunkowego.

Anestezjolog Robert Pietryszyn oraz trzech ratowników medycznych - Tomasz Górecki, Ewa Redzisz i Dawid Dudzik, okazali się najlepsi na III Regionalnych Mistrzostwach w Ratownictwie Medycznym i Drogowym Polski Południowo-Zachodniej.

Zawody odbyły się w miniony weekend we Wrocławiu. Nasi mistrzowie nie mieli zbyt łatwego zadania, a mimo to pokonali ponad dwadzieścia drużyn i wywalczyli sobie bezkonkurencyjne zwycięstwo.
– Bardzo cieszymy się z wyniku, zwycięstwo jest dużym zaskoczeniem – powiedział nam Robert Pietryszyn, pielęgniarz anestezjolog ze zwycięskiej załogi.

Podczas zawodów oceniane były przede wszystkim zgodność postępowania z aktualnie obowiązującymi standardami, ale także zorientowanie się w symulowanej sytuacji i perfekcja wykonania. Każdy zespół musiał przystąpić do siedmiu zadań w tym jednego nocnego.

Trzeba było poradzić sobie z szybkim badaniem urazowym dwóch osób z ranami postrzałowymi. Wejść na górę Wieżycę z całym osprzętem ratowniczym i na szczycie pomóc matce z 7 miesięcznym dzieckiem we wstrząsie anafilaktycznym.
Były też: test wydolnościowy organizmu (Harwardzki), pokonanie toru sprawnościowego, oraz wykazania się wiedzą z zakresu medycyny ratunkowej i wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji z 2005 roku.
Nocna pomoc polegała na czynnościach ratunkowych u pacjenta, u którego doszło w trakcie bójki do przecięcia tętnicy udowej.

W trakcie zawodów ratownicy działali w warunkach jak najbardziej zbliżonych do rzeczywistych. Czasami było jeszcze trudniej niż w rzeczywistości, np. gdy podczas zainscenizowanych zdarzeń, w których wokół było sporo dymu, płonęło rozlane paliwo, trwała strzelanina, eksplodowały petardy i napierali gapie.

Majowe zawody pogotowia ratunkowego były jednocześnie eliminacjami do VI edycji Mistrzostw Polski w Ratownictwie Medycznym i Drogowym, organizowanych przez Instytut Ratownictwa Medycznego, które odbędą się w Olsztynie we wrześniu. To właśnie tam nasi ratownicy będą mieli okazję potwierdzić swoją wiedzę i umiejętności z zakresu ratowania ludzkiego życia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Jednostki kultury zapraszają na nowy sezon

Senator zachęca do głosowania na maszty

Zmiana na skrzyżowaniu

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~Sobieszowianin 15-05-2007 13:11
Najserdeczniejsze gratulacje dla załogi Jeleniogórskiego Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze za zajęcie I-go miejsca w III Regionalnych Mistrzostwach w Ratownictwie Medycznym i Drogowym Polski Południowo-Zachodniej.
~?? 15-05-2007 13:16
Czy ten pierwszy pan to tatus dziecka z przedszkola "kacperek"?? Wooowwww gratulacje...;-)
~mm 15-05-2007 15:03
Tym LUDZIOM gratulacje ! Natomiast tym opisanym w dzisiejszych Nowinach w pogoni za ''KASĄ' proponuję złożyć przysięgę HIPOKRYTY !!!
~WsZ 15-05-2007 15:21
nie anestezjolog tylko zwyczajny zakręcony pielęgniarz.Prawie kosmonauta,atak poza tym to duze brawa dla zwycięzców.
~gosiek 15-05-2007 16:01
hmm...nasze pogotowie faktycznie musze powiedziec,ze wykonuje swoja prace jak nalezy. w koncu odratowali mi mame;) i za to jestem im bardzo wdzieczna;)
~sędzia zawodów, wrocław;) 15-05-2007 20:39
fakt, iż załoga pogotowia z jeleniej góry była bezsprzecznie najlepsza, aczkolwiek zdaniem sędziów gdyby nie Pan Tomasz Górecki, który był liderem zespołu ( zwykły szary ratownik medyczny) zespół nawet by nie zaistniał... brawa dla Tomka;) ps Tomek ważne ,że my wiemy jak było:) Brawa dla zespołu!!
~Remik 15-05-2007 22:13
Moje ogromne gratulacje, Tomek w moich ocyach od yawsye jestes wielki,a to osiagniecie tzlko potwierdyilo moja opinie na Twoj temat.. Pełen profesjonalizm i do przodu. Pozdrowienia i gratulacje dla Roberta i reszty ekipy!! Jelenia Góra Górą!!!!!!!
~mila 15-05-2007 23:30
Gratulacje oby więcej takich lufzi w Jeleniej Górze.
~jeleniogórzanka 16-05-2007 10:28
OGROMNE GRATULACJE! w takim zawodzie i przy takich pięniądzach, bardzo miło jest czytać o takich osiąnięciach naszych RATOWNIKÓW!!!! Trzymam kciuki za Olsztyn! Powodzenia!
~Inny ratownik 16-05-2007 12:07
Gratuluje naprawdę wyczyn.. Ja z ekipą zająłem 2 miejsce w pierwszych mistrzostwach dwa lata temu ale w trochę innej klasyfikacji. Szkoda ze teraz niemieliśmy okazji pojechać. Uważam ze nasze pogotowie jest naprawdę dobre chociaż zdążają się pojedyncze zdarzenia które dają jeszcze trochę więcej do życzenia. Ale jeżeli wasi koledzy wezmą przykład z waszej ekipy to naprawdę będzie super.
~kolezanka 17-05-2007 17:07
Brawo Kicius i reszta!!!!!!!!!!!!1 hahha
~szarlotka 17-05-2007 18:46
No! no!brawo koledzy i kolezanki! Wrecz duma mnie rozpiera ze tak dobrze wypadliscie na zawodach. Gratulacje i powodzenia w przyszlych zmaganiach!pozdrawiam z Irlandii

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Lodówka społeczna znowu jest dostępna

Spotkanie z A. Banieckim

Kampania ławkowa

Plac "Tęcza" gotowy

Niebezpiecznie na Krośnieńskiej

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
909
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%