MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 12 lipca
im. Weroniki, Jana

Ratują i budują

Wiadomości: Dolny Śląsk
Piątek, 16 września 2005, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 13 stycznia 2006, 19:48
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Za ponad 50 milionów złotych obok Jeleniej Góry powstaje centrum konferencyjne

Prawie 200 miejsc hotelowych, basen, sale konferencyjne i restauracja– tak już za dwa lata będzie wyglądał zespół pałacowy w Wojanowie. Chylący się do niedawna ku upadkowi cenny zabytek ratuje firma Integer
Niewiele brakowało, by pałac w Wojanowie zamienił się w stertę gruzu. Pożar sprzed trzech lat, wilgoć i mrozy mocno się dały we znaki zabudowaniom pałacowym. Niektórym groziło zawalenie.

Poprzedni włoski właściciel nie mógł podołać kosztownemu remontowi. Szansa na ratunek pojawiła się, gdy obiekt nabyła spółka Pałac Wojanów. Prace remontowe zlecono spółce Integer, specjalizującej się w rekonstrukcji zabytków.
Jej pracownicy odnowili między innymi pałac w Kliczkowie koło Bolesławca. Znajduje się tam duże centrum konferencyjne. Podobne ma powstać w Wojanowie.

W tej chwili kończymy prace ratunkowe, które zabezpieczą obiekty pałacowe przed dalszym niszczeniem. Odbudowaliśmy dachy, wzmocniliśmy stropy – mówi inż. Michał Lorek, kierownik budowy.
Udało się uratować między innymi wyjątkową XIX-wieczną oborę, zbudowaną na planie nieforemnego pięciokąta. Żadna z jej ścian nie została postawiona pod kątem prostym, a dach ma bardzo dziwną konstrukcję.

Wkrótce powstaną w niej pokoje hotelowe i dwie sale konferencyjne. Obok zostanie zbudowany basen. W sumie zespół pałacowy pomieści w przyszłości prawie 200 osób. Pokoje hotelowe będą miały czterogwiazdkowy standard. W pozostałych zabudowaniach zamieszkają mniej wymagający goście. W dawnej stajni powstanie restauracja dla stu dwudziestu osób.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Raport NIK dotyczący m.in. MZK Jelenia Góra

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Będzie nowy przystanek kolejowy w Mysłakowicach

"Piękna i bestia" w sobotni wieczór pod Ratuszem

Szansa na remont "zameczku"

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
370
Tak
47%
Nie
39%
Nie wiem
14%