MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Ratują grobowce dawnych jeleniogórzan

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 15 października 2008, 8:34
Aktualizacja: 8:34
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Rozpoczęły się prace remontowe kaplic funeralnych na terenie dawnego cmentarza przy Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze. Za 90 tysięcy złotych zostaną odrestaurowane barokowe grobowce i epitafia.

Na razie trwa zbijanie zmurszałych i spleśniałych tynków na jednej spośród kilkudziesięciu kaplic całego zespołu, który stanowi niepowtarzalną atrakcję dla regionalistów i turystów. Drugiego takiego próżno szukać w miastach dolnośląskich, a nie brakuje porównań do zabytkowych cmentarzy, które znajdują się we Włoszech.

Pieniądze zostały przyznane przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego. 90 tysięcy złotych to jednak kropla w morzu potrzeb. Stan większości obiektów jest fatalny, a pogarszają go działania miejscowych chuliganów, którzy niszczą nietypowe pomniki pamięci.

Kryły one szczątki bogatych mieszczan, którzy przyczynili się do budowy Świątyni Łaski pod Krzyżem Chrystusowym, czyli dzisiejszego kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. To jednocześnie perełki architektury: jedną z kaplic zaprojektował sam Martin Frantz, autor koncepcji sanktuarium, które jest repliką kościoła św. Katarzyny w Sztokholmie.

Popadają w ruinę od czasu, kiedy w latach 50. zlikwidowano poniemiecki cmentarz ewangelicki. Władze PRL celowo nie interesowały się zabytkiem, pozwalając, aby zżarł go ząb czasu. Dopiero na początku lat 90. podjęto starania o pobieżne remonty i zabezpieczenia chylących się ku upadkowi kaplic.

Tymczasem samo miejsce straciło swoje sacrum. Mało kto kojarzy je z wiecznym spoczynkiem ludzi, którzy zostali tu pochowani. Młodzież popija tu piwko, a swoje meliny mają także uzależnieni od narkotyków. Wciąż nie brakuje wandali, którzy farbą w spreju oszpecają zabytki bohomazami.

W planach przy kościele św. Krzyża ma się kończyć tzw. trakt śródmiejski, czyli trasa turystyczna wiodąca ze Wzgórza Krzywoustego i wieży widokowej. Ma się tu pojawić monitoring wizyjny, który być może – zapobiegnie dalszej dewastacji zabytków przez nieodpowiedzialnych mieszkańców.

Ogłoszenia

Czytaj również

Materiały wybuchowe przejęte przez CBŚP

Łagodny wyrok za zakatowanie kota

Frekwencja dopisała. Będzie skatepark?

Komentarze (7) Dodaj komentarz

HankaOdRumcajsa 15-10-2008 9:12
...ten monitoring to już dawono powinien być... jeszcze troche i Jelenia będzie cała zdemolowana jeszcze przed założeniem monitoringu... tempo pracy naszych włodarzy jest strasznie powolne...
~ 15-10-2008 9:42
Tak mi się tytuł skojarzył z płytami nagrobnymi i epitafijnymi Zeidlitzów, Stange i Schaffgotschów, które ostatnio widziałam oparte o mur kościoła w Wojanowie...Czy ktoś wie jaki los je czeka ?
piipi 15-10-2008 11:00
...NIE zapomnijcie o tablicy pamiatkowej i moze tej tresci:..Pamiec zmarlych z bylego miasta niemieckiego Hirschberg,ktorzy na tym cmentarzu zostali pochowani w Slaskiej Ziemi.Niech spoczywaja w pokoju.
~Jano 15-10-2008 11:03
trzeba pogonic z tamtad tych nierobow i narkomanow to bedzie pozadek
~Sabath 15-10-2008 23:10
zdążą wszystko zniszczyć zanim założą monitoring
~Trzy grosze... 16-10-2008 17:05
Niestety, niewiele z tych zabytowych budowli ocalalo... za wszelka cene trzeba chronic to, co pozostalo... wymieniona kwota przeznaczona na remont, to faktycznie kropla w morzu potrzeb i za te pienadze nie uda przywrocic dawnej swietnosci, a szkoda... Moze udaloby sie utworzyc jakas forme spolecznego funduszu na rzecz ochrony zabytkow w naszym miescie, miasto dolozyloby tyle samo, ile zbiora mieszkancy...
~garnizon 21-10-2008 20:55

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ulica Nadbrzeżna już w nowej odsłonie  

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Czyżby Andrzej Duda?

Przetarg na kolejną stację

Wycieczka tematyczna po Bolesławcu

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
531
Tak
47%
Nie
40%
Nie wiem
14%