MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Ratownicy nagrodzeni

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 6 grudnia 2018, 7:10
Aktualizacja: Piątek, 7 grudnia 2018, 6:26
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Fot. Użyczone/ Archiwum nagrodzonych
Dwóch ratowników medycznych jeleniogórskiego Pogotowia Ratunkowego znalazło się w czołówce nagrodzonych w plebiscycie Hipokrates 2018. Artur Mądracki zajął pierwsze miejsce, a Piotr Archacki miejsce III. Głosujący mieszkańcy wyróżnili ich spośród 20 zgłoszonych ratowników z całego Dolnego Śląska. Naszych nagrodzonych łączy nie tylko miejsce pracy, ale przede wszystkim wspólna pasja do pomagania innym.

Na Artura Mądrackiego zagłosowało niemal 1200 osób. Był nagrodą bardzo zaskoczony.

- O zgłoszeniu mnie do tego plebiscytu dowiedziałem się przypadkiem – mówi. - Początkowo chciałem nawet zrezygnować z uczestnictwa, bo uważam, że takie oceny nie są wyznacznikiem tego, kim jestem i jak pracuję – mówi Artur Mądracki. – Ta nagroda jest dla mnie niesamowitym wyróżnieniem. To potwierdzenie, że dobrze wybrałem zawód ratownika medycznego i strażaka, bo część głosów na pewno pochodzi z racji tej drugiej pracy – dodaje zwycięzca.

Artur Madracki jako ratownik medyczny pracuje od 2008 roku. Wcześniej był zatrudniony w jeleniogórskim szpitalu (na SOR-ze), a od 2002 roku był wolontariuszem w pogotowiu ratunkowym.

- Pasję do pomagania innym wyniosłem z harcerstwa – mówi. – Byłem tam w drużynie ratowniczej. Później brałem udział w Międzynarodowych Zawodach Medycznych, najpierw jako uczestników, później jako sędzia. Ta praca to dla mnie ogromne wyzwanie. Nigdy nie ma dwóch takich samych akcji, każdy dzień przynosi coś nowego. Myślę, że w tej pracy najważniejszą rzeczą jest ludzkie podejście do pacjentów i empatia - dodaje A. Mądracki.

Głównym miejscem pracy zwycięzcy plebiscytu jest Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, gdzie pracuje od 2010 roku. W pogotowiu pan Artur działa w wolnym czasie. Ponadto prowadzi własną firmę organizującą szkolenia z pierwszej pomocy i zabezpieczanie imprez masowych. Ma żonę i 16-letnią córkę Oliwię, z którymi mieszka w Janowicach Wielkich.

- Moja żona też jest ratowniczką medyczną i bardzo wspiera mnie w tym, co robię – dodaje Artur Mądracki.

Natomiast Piotr Archacki, który zajął III miejsce w pogotowiu ratunkowym pracuje od 15 lat. Początkowo ratownictwo medyczne miało być jedynie „przepustką” do wojska, ale zmienił swoje zawodowe plany, by pomagać ludziom.

- Początkowo chciałem zostać zawodowym żołnierzem, a kiedy się nie dostałem do wojska, poszedłem zapytać co mam zrobić, by to zmienić – wspomina. – Powiedziano mi wtedy, że w wojsku brakuje medyków i mam się zapisać do szkoły medycznej. Więc zapisałem się do Zespołu Szkół Medycznych w Cieplicach im. Anny Rydlówny. W trakcie edukacji przekonałem się jednak, że chcę być ratownikiem medycznym i pomagać ludziom. Zrozumiałem, że to moja życiowa droga. Kolejnym więc krokiem było ukończenie studiów z zakresu ratownictwa medycznego w obecnej Karnowskiej Państwowej Szkole Wyższej. Od roku jestem rzecznikiem prasowym Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze, pracuję jako ratownik medyczny i staram się uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach, związanych z pierwszą pomocą i ratowaniem ludzi. Kocham to co robię. Jest to praca niezwykła, a jej przekrojowość polega na tym, że jednego dnia możemy odbierać poród i chwilę później wyjeżdżać do wypadku. Sam odbierałem porody wielokrotnie - w mieszkaniach, w ambulansach. To zdarzenia, które dają ogromną motywację do pracy i działania. Są jednak i takie, które wymagają ogromnej odporności na stres. Najbardziej w pamięć zapadają zdarzenia z dziećmi. I mówię tu również o tych pozytywnych. Czasami, mimo sytuacji kryzysowych, dzieci się przed nami bardzo otwierają – dodaje Piotr Archacki.

Zwycięzca III miejsca również nie spodziewał się nagrody, a zagłosowało na niego niemal 700 osób.

- Nie czuję się bohaterem, ta nagroda to dla mnie ogromne wyróżnienie przez społeczeństwo i zaufania ludzi do mojej osoby, którego postaram się nie zawieść – mówi. – Zawodowo marzę, by mieć więcej czasu do dalszego rozwoju i byciu jeszcze lepszym w tym co robię. Dla swoich pacjentów staram się być taki, jak dla swojej rodziny, bo wiem, że często zwykłe wsparcie i porada, ważniejsze są od medycznych wytycznych – dodaje.

Piotr Archacki mieszka z żoną w Kamiennej Górze, ale - jak podkreśla - z Jelenią Górą związany jest od lat.

- Kiedyś chciałbym się przeprowadzić do Jeleniej Góry, bo to miasto jest mi bardzo bliskie i cenię sobie jego otwartość do ludzi oraz krajobrazy – mówi. – Czasami mam tutaj dyżury, ale częściej pracuję w oddziale w Kamiennej Górze jeleniogórskiego Pogotowia Ratunkowego – wyjaśnia.

Obaj nagrodzeni dziękują wszystkim, którzy na nich zagłosowali. Bo – jak mówią - to jeszcze większa motywacja do pomagania ludziom.

Twoja reakcja na artykuł?

29
88%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
3%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
3%
Złości
2
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Czyżby Andrzej Duda?

W Podgórzynie za wodę jak za złoto!

Zameczek do powtórki

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~Mysza 6-12-2018 7:37
Brawo Artur !!! ;D
~Zaskroniec 6-12-2018 9:40
Brawo "Padalec" ;-)
użytkownik facebook 6-12-2018 12:47
👏👏👏👍☺
użytkownik facebook 6-12-2018 13:35
Gratulacje!
~Dikanda 6-12-2018 14:06
Szanowna redakcjo,znowu pomyłka. "Karnowskiej'?Gratuluję nagrodzonym panom.
~Wczorajsi przeszkoleni 6-12-2018 18:19
Gratulujemy z całego serducha.
~Grzesiek35 6-12-2018 23:42
Brawo Artur! Pozdrawiam
użytkownik facebook 7-12-2018 0:14
Gratulacje Panie Arturze
użytkownik facebook 9-12-2018 15:06
Gratulacje. 😃

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Polacy wybierają prezydenta (aktualizacja)

Przetarg na Szklarską Porebę Średnią

Pociągi wrócą na linię Gryfów–Mirsk–Świeradów

Cieplickie place

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
485
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
14%