MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 16 lipca
im. Marii, Mariki

Ratownicy górscy patronami szkoły w Karpaczu

Wiadomości: Karpacz
Środa, 31 października 2007, 7:07
Aktualizacja: 7:09
Autor: JEN
Fot. JEN
Chcemy być dzielni i odważni – oświadczyli uczniowie karpackiego gimnazjum i wybrali ratowników Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego na patronów. Goprowcy wygrali, między innymi, z Waldemarem Siemiaszką.

Jak powiedziała dyrektorka placówki – Maria Supeł – o wyborze imienia szkoły zadecydowali wspólnie uczniowie, nauczyciele i rodzice. Konkurs na patrona trwał trzy lata a wybór nie był łatwy, bowiem na patronów proponowano znanych ludzi kultury i również znane miejscowe osobistości, jak choćby nieżyjącego już charyzmatycznego szefa schroniska „Samotnia” – Waldemara Siemaszkę.

Jednak większość opowiedziała się za imieniem ratowników górskich. Co szkoła ma z nimi wspólnego? Leży u podnóża gór, poza tym wielu absolwentów karpackich szkół zostało ratownikami GOPR. Nie bez znaczenia była też idea, o jakiej ratownicy górscy zawsze pamiętają, a zawarta jest w ich przysiędze. Mówi ona o tym, że bez względu na warunki i porę roku, zawsze będą gotowi nieść pomoc ludziom potrzebującym w górach.

Wymaga to odwagi i konsekwentnego działania. – Taka postawa zawsze imponuje ludziom, nie tylko młodym – powiedziały zgodnie ubrane odświętnie Karolina Kuszelewska, Natalia Bielawska i Anna Kuszelewska, które witały gości w progach szkoły.

Uroczystość nadania szkole imienia ratowników górskich i przekazania sztandaru odbyła się w miniony piątek (26 października). Wcześniej w kościele Nawiedzenia Marii Panny, odbyła się msza święta sprawowana przez biskupa Stefana Cichego, na której został poświęcony sztandar.

Po oficjalnej części z udziałem m.in. orkiestry dętej, młodzież zaprezentowała gościom dowcipną wersję legendy o Kunegundzie – okrutnej władczyni zamku Chojnik w Sobieszowie. Otóż, jak wynika z przedstawienia, nie zginęła ona rzuciwszy się z muru zamkowego. Zaczepiła się o wystający kamień protoplasta ratownika górskiego, ale ten się z nią nie ożenił. I zginęła z rozpaczy.

Gimnazjum początkowo mieściło się na drugim piętrze budynku Szkoły Podstawowej i liczyło 78 uczniów. Od 1 września 2005 r. zajęcia odbywają się w dobudowanym nowym obiekcie. Jego budowa kosztowała 6 mln zł, głównie z pieniędzy gminy. W planach jest budowa sali gimnastycznej z prawdziwego zdarzenia dla gimnazjum. Obecnie szkoła dysponuje niepełnowymiarową salą, a i korzystają z niej również dzieci z podstawówki. Na to budowę nowej potrzeba aż 3 mln zł. Burmistrz Bogdan Malinowski zapewnia, że władze Karpacza jakoś sobie z tym poradzą.

Obecnie w Gimnazjum w Karpaczu uczy się 176 młodych ludzi, pracuje 23 nauczycieli oraz 7 osób personelu. Uczniowie swoje zainteresowania mogą rozwijać w kole informatycznym, chemicznym, plastycznym, muzycznym i języka niemieckiego. W placówce wydawana jest gazetka – „Bez cenzury”. W szkole funkcjonuje pracownia komputerowa (13 stanowisk). Uzdolniona sportowo młodzież osiąga sukcesy na szczeblu powiatowym, wojewódzkim i krajowym – szczególnie w sportach zimowych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Guwer: To będzie profesjonalny skatepark treningowy

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Pomnik Nepomucena odrestaurowany

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~nic nowego 31-10-2007 14:55
W Świeradowie w tym roku też wybrali ratowników górskich na patrona szkoły, w Karpaczu mogliby jakąś nową myślą błysnąć.
~Sunny 31-10-2007 19:32
A Kowary z tego patronatu zrezygnowali kilka lat temu - efekt? Liceum im. Lema :-) No ale Ratownikom sie nalezy! :-)
~ziri 1-11-2007 11:19
Ty, nic noewgo, wiesz... Świeradów to Świeradów, a Karpacz to Karpacz. Każe miasto ma prawo do swojej nazwy dla szkoły, a że Karpacz w Górach leży to Ratownicy Górscy to chyba dobry pomysł, nie?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Będzie skate park w Jeleniej Górze?  

Tak nie wolno parkować!

Będą widoki ze Zbójeckich Skał

Drzymały i Flisaków gotowe – od kiedy MZK?

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
818
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
14%