MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Ratowali wzrok najmłodszych

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 19 stycznia 2006, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 7 marca 2006, 0:04
Autor: konrad
Fot. archiwum
Po raz trzeci przeprowadzono akcję pod hasłem „Ratujmy dzieciom wzrok”. 1830 uczniów klas pierwszych i drugich miejskich szkół podstawowych i gimnazjów trafiło do okulisty. Najmłodsi z biedniejszych rodzin za darmo dostali okulary.

Stało się tak dzięki współpracy miasta, jeleniogórskich firm i lekarzy. Z pomysłem wyszły Jeleniogórskie Zakłady Optyczne, producent szkieł okularowych, które podarowały dotychczas blisko siedemset par soczewek.

Pomysł podchwycili miejscy urzędnicy, a radni przeznaczyli na ten cel około 30 tysięcy złotych. Część opraw okularowych funduje Rotary Club z Jeleniej Góry. Siedem zakładów optycznych nieodpłatnie montuje szkła w okularach.

W trakcie akcji okulista mógł zbadać każde dziecko, a przede wszystkim każdemu pomóc. Na przykład w Szkole Podstawowej nr 2 w Jeleniej Górze fachową poradę otrzymało prawie dziewięćdziesięcioro pierwszoklasistów.

Zastępczyni dyrektora placówki, Grażyna Wrońska, powiedziała nam, że wady wykryto u bardzo wielu dzieci. W jednej klasie aż u piętnaściorga maluchów stwierdzono różne defekty wzroku.

U wielu dzieci wady były jeszcze mało zauważalne i nie przeszkadzały w normalnym funkcjonowaniu. Ale nieleczone, szybko spowodowałyby większe problemy.

Dzieci badała lekarz okulista Małgorzata Kadłucka-Jędruszek. Uważa, że większość wad wzroku wśród młodych ludzi ma podłoże genetyczne.
– Ale w niektórych środowiskach lekceważy się niedowidzenie dzieci i nie idzie z nimi do lekarza w pierwszych latach życia – usłyszeliśmy.

Sporo dzieci z wadami wzroku zdiagnozowano w szkołach podstawowych nr 5 i 15, do których uczęszczają najmłodsi mieszkańcy z rodzin ubogich i patologicznych.

Okulista wykrył tam poważne wady wzroku u uczniów. U jednego dziecka zdiagnozował zaćmę. Nieleczona w ciągu kilku lat doprowadziłaby do ślepoty.
Dziecko już trafiło do szpitala w oczekiwaniu na operację.

Podczas spotkania w jeleniogórskim ratuszu podsumowano tegoroczną akcję. Zastępca prezydenta Jeleniej Góry, Bogusław Gałka poinformował, że w miejskim budżecie są pieniądze na kontynuację podobnych działań w tym roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Współpraca KPN z Muzeum Śląskim

Forum Turystyczne

Apel do parlamentarzystów

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~Inezka-Pinezka 19-01-2006 21:33
U nas w szkole (żerom) też byli...
~Inezka-Pinezka 19-01-2006 21:35
U nas w szkole (żerom) też byli...
~jeleniogorzanin 19-01-2006 22:25
tylko pogratulowac talkiej akcji mile to jest
~Norbi B. 20-01-2006 20:04
W sumie dobry pomysł bo niektóre dzieci znaczy się młodzież nie zawze wiedza jakie jest niebezpieczenstwo siedzieniem przed komputerem czy przed innym urządzeniem promieniotwórczym istnieje. A istnieje barszo duże. Można śmiało się nabawić poważnej wady wzroku. Akcja moim zdaniem jest trafem w 10.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ślubowały pierwszaki

Wybory: Zwycięstwo PiS

Patrole na cmentarzach

Powstaje taras widokowy na Szrenicy

Trudny dojazd do SP 3

Sonda

Dla piratów drogowych, jak w Estonii, zamiast mandatu godzinny postój. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
334
Tak
55%
Nie
37%
Nie wiem
8%