MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 25 września
im. Aurelii, Władysława

Raport z sytuacji w mieście

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 17 marca 2020, 7:37
Aktualizacja: Czwartek, 19 marca 2020, 6:04
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko (archiwum)
Prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak, zwołał posiedzenie sztabu kryzysowego, w którym uczestniczą wszystkie służby, których praca jest ważna dla bezpieczeństwa zdrowotnego Miasta. – Szybko rośnie liczba osób, które muszą być poddane kwarantannie – powiedziała przedstawicielka Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej.
Wynika to z faktu, że większe grupy wracają z zagranicy i zgodnie przepisami ustawy muszą być poddane 14-dniowej kwarantannie. O ile w sobotę było to 21 osób, w niedzielę – 31, to szacujemy, że na koniec dnia będzie to co najmniej 100 osób - informowały wczoraj służby.
Wprawdzie większość wraca do swoich domów, ale nie wszyscy. M.in. dlatego, że zdarza się, że nie wpuszczają ich domownicy. Zdarza się, że w rodzinie są osoby w wieku powyżej 70-80 lat, czy kobiety ciężarne i z tego powodu nie chciałyby się narażać na nieszczęście. Takim osobom, które liczyły na kwarantannę domową, a nie mogą jej odbyć, zapewniamy pobyt w jednym z cieplickich domów Uzdrowiska, przygotowanego właśnie na recepcję tej grupy. Gdy się zapełni – do dyspozycji będą kolejne, w tym dwie bursy szkolne, obecnie wolne, bo uczniowie mają zawieszone zajęcia - informują władze miasta.

Taka sytuacja implikuje kolejne problemy, związane m.in. z aprowizacją osób poddawanych kwarantannie, ale też z gwarancją izolacji. W tej ostatniej sprawie Policja wystawia tzw. posterunki stałe, by nikt nie ryzykował wejścia, czy wyjścia z takiego domu. W bursach czeka w rezerwie nieco ponad 200 miejsc, podobne działania podjął Powiat Jeleniogórski w stosunku do swoich mieszkańców – tymczasem mają one charakter prewencyjny. Osoby powracające z zagranicy przez przejście w Jakuszycach będą poddawane kwarantannie w jednym z ośrodków tego kurortu.

Kwarantanna rodzi kilka problemów, m.in. wynikających z faktu kto, jak i za czyje pieniądze będzie prowadził aprowizację wobec przebywających na kwarantannie? Czy aprowizację należy prowadzić tylko wobec osób „skoszarowanych” w wyznaczonych obiektach, czy też także tych przebywających na kwarantannie domowej? Dodatkowo uporządkowania wymaga nowa sytuacja w miejskiej ogrzewalni, z której nocami korzystają bezdomni. Nie mogą oni pozostać w ogrzewalni przez cały dzień, więc pomieszczenia będą każdorazowo dezynfekowane, a i sami lokatorzy poddawani – przy powrocie – podwyższonym rygorom kontroli higieny osobistej - podkreślają służby prezydenta.

Inny problem sygnalizuje Policja informując, że trudna sytuacja zaktywizowała złodziei domowych, którzy przychodzą do starych ludzi pod pretekstem udzielenia im pomocy w zakupach żywności, albo sprzedaży maseczek ochronnych „w rewelacyjnie niskich cenach”. Policjanci uczulają osoby starsze, by pod żadnym pozorom nie godziły się na takie wizyty i nie przyjmowały takiej „pomocy”.

W Pogotowiu Ratunkowym kończą się środki ochrony osobistej personelu – ostatnie informacje, że resort zdrowia ma uzupełnić braki sprzętu przynoszą nieco optymizmu, ale zapowiadane dostawy jeszcze nie docierają. W dodatku – co się niekiedy zdarza – Pogotowie jest wzywane do chorego, który może mieć dolegliwości sercowe, a na miejscu okazuje się, że zachodzi też podejrzenie zainfekowania koronawirusem, więc jeśli ratownicy przyjadą bez szczelnych zabezpieczeń, to po takiej interwencji zespół musiałby być wyłączony z dyżurów na 14 dni. W obecnej sytuacji służby zdrowia na taki przypadek nie można sobie pozwolić.

Straż Graniczna doskonali procedury przygotowywania i migracji „kart lokalizacyjnych”, co uszczelnia system informowania o kierunkach przemieszczania się osób powracających z zagranicy, jeden ze szpitali w Powiecie przygotowuje się do działań w zakresie koronawirusa, trwa przygotowanie do przewiezienia łóżek i kilkorga pacjentów do innych placówek służby zdrowia.

Adres e-mail pczk_um@jeleniagora.pl przyjmuje wszystkie zgłoszenia dotyczące istotnych informacji mających na celu niwelowania stopnia zagrożenia.

(źródło: UM JG)

Twoja reakcja na artykuł?

22
16%
Cieszy
0
0%
Hahaha
5
4%
Nudzi
4
3%
Smuci
5
4%
Złości
101
74%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Wkrótce zegar wróci na "Majówkę"

Jednostki kultury zapraszają na nowy sezon

Taniej za wodę i ścieki

Komentarze (93) Dodaj komentarz

~ 17-03-2020 7:56
A kto ma dezynfekować miejską ogrzewalnię i ściśle kontrolować stan zdrowia i higieny bezdomnych przychodzących do ogrzewalni?Chyba nie sami mieszkańcy schroniska lub pracujący tam personel.Moźe Sanepid-od rana do wieczora?
~gość45 17-03-2020 11:37
do: ~ (7:56)
Jeszcze raz apeluję do Policji i zdrowego rozsądku wywalcie dziadków,nauczycieli ,urzędników z marketów budowlanych dajcie ludziom bezpiecznie pracować to nie są durnie ferie jak zamkną te obiekty miliony zostaną bez pracy apel do kierowników zróbcie tylko zakupy dla firm
~Grażyna 17-03-2020 12:12
do: ~ (7:56)
Ludzie dalej w tysiącach przekraczają granice Niemiec, Czech i Ukrainy bo prawo pracy im na to zezwala , temperaturę można zbić i zarażać kolejne tysiące, a patrząc na kurs Euro i pazerność Polaków sami z tego nie zrezygnują. W ten sposób nigdy pandemia się nie skończy , wszyscy śmieją się z premiera GB, tylko że on ma trochę racji z tym zarażeniem szybko i po ale większość państw z tym sobie nie poradzi i dlatego jest to odwlekanie w czasie , żeby nad tym zapanować i jak najwięcej ludzi uratować (statystycznie będzie u Nas to samo co we Włoszech , tylko tam liczba chorych przybywająca co dzień , u Nas rozłoży się w tydzień , może dwa). Przerwać transmisji się nie da bez bezwzględnego zakazu opuszczania kraju przez i u Nas pracujących. Nadzieja w szczepionce ale tam też jest ciekawie bo udało się wyrwać prezesa z Niemiec pracującego nad szczepionką USA , także prawdopodobnie teraz jest wyścig dwóch krajów kto pierwszy trafi poprawny gen - i to dla Nas jedyna dobra wiadomość #zostanciewdomach
~gość45 17-03-2020 12:21
do: ~Grażyna (12:12)
Przekraczają granicę Ci co głównie pracują na czarno uciekają bo nie mają ubezpieczenia tutaj na dzień dobry mają opiekę ,nadzór epidemiologiczny i małe prawdopodobieństwo że ktoś wystawi rachunek za leczenie ratujące życie
~wyborca1 17-03-2020 13:28
do: ~Grażyna (12:12)
Premier W. Brytanii zmienił zdanie - nie jestes na bieżąco
~Grażyna 17-03-2020 13:44
do: ~wyborca1 (13:28)
Zdania nie zmienił , powiedział coś pod presją opinii lekarzy i tyle - nawet do tego stopnia że dotyczy to tylko Londynu :) Szkoły i sklepy otwarte Premier League gra i koncerty też Życie hulaj dusza ... Jest już wystarczająca ludzi zarażonych żeby szybko poszło to dalej. Pytanie spryt czy niewiedza ?
~Andy1959 24-03-2020 13:21
do: ~Grażyna (13:44)
...a moze tak ma wlasnie byc????
~sajmon 18-03-2020 16:58
do: ~Grażyna (12:12)
Hmmm.... inter akcja znikoma
~T*E*J*O 17-03-2020 13:48
do: ~ (7:56)
A w redakcji Jelnoka.com nie można sobie przejść kwarantanny?🤔 Przy okazji można napisać kilka artykułów o autodraniach 😁
Holender40 17-03-2020 7:56
Najlepiej zarazić się teraz dopóki są jeszcze miejsca w szpitalach w razie niebezpiecznych powikłań jak śródmiąższowe zapalenie płuc. Później miejsc i respiratorów będzie brakować i lekarze będą przeprowadzać selekcję tych którzy mają największą szansę na przeżycie, a starsi i chorzy zostaną na pastwę losu. Wszystkie podjęte kroki mają na celu spowolnić wirusa, a nie zatrzymać.
~Grażyna 17-03-2020 13:06
do: Holender40 (7:56)
Spowolnienie wzrostu epidemii (tak jak próbuje robić to Polska) ma spowodować żeby przepustowość szpitali była duża, i żeby każda osoba miała prawo do skorzystania z opieki. Nie wychodzenie z domu - połowicznie ma Nas uchronić przez wirusem. Docelowo ma to wpłynąć , że gdy będziesz potrzebował pomocy łóżko będzie na ciebie czekało, a nie odwrotnie. Także zarażenie teraz , czy póżniej - przy zachowaniu obecnie obowiązujących zaostrzeń nie powinno mieć wpływu na przebieg leczenia. Najistotniejsza jest dzisiaj kwarantanna osób z podejrzeniem, wiem że to nie etyczne ale w Chinach każda osoba ma kod IR , który od razu weryfikuje osoby z podejrzeniem lub bez. U nas przynajmniej powinny być oznaczenia domów lub mieszkań dla ogólnej samodyscypliny i czujności , bo w tej chwili jest RODO i odbywa się to anonimowo
~Grażyna 17-03-2020 19:50
do: Holender40 (7:56)
Wg Policji nawet co druga osoba łamie zakaz związany z 14 dniową kwarantanna ... kolejne sito ochrony Naszego Zdrowia,. Ale wychodzą z rozwiązaniem nadzór elektroniczny lub kwarantanna zbiorowa w wyodrębnionym obiekcie , tylko trzeba było o tym pomyśleć zanim się ściąga do kraju 12 tys. patriotów narodu .
~Człowiek koń 17-03-2020 8:02
Wiem jedno! Wszystkie niepowodzenia. Próżniak teraz będzie zganiał na wirusa. Brak pieniędzy -wirus, nie można czegoś zrobić - wirus i tak dalej i tak dalej. W czerwonej kotlinie to się chyba cieszą z tej epidemii !! Tylko ze u nas TEGO NIE MA!!! Góry nas chronią. BÓG nas chroni!!
~Kapitanek 17-03-2020 9:09
do: ~Człowiek koń (8:02)
Brawo! Człowiek koń 6:54, jesteś WIELKI! Bez ciebie świat byłby taki szary.
~Anonim+ 17-03-2020 9:26
do: ~Człowiek koń (8:02)
Dobra rada: pogalopuj Koniu jak najdalej z tej "czerwonej" kotliny, dla swojego i normalnych mieszkańców, tejże...dobra!
~pff 17-03-2020 8:25
Pan Łużniak natomiast zachowuje się jakby był burmistrzem Ługańska, albo Aleppo, uspokój pan zszargane nerwy i bierz pan przykład choćby z ministra zdrowia, bo to rozsadny facet, choć w służbie prezesa wyklętego (ktokolwiek widział, ktokolwiek.wie). Ludzie zachowują się rozsądnie, taka dyscyplina społeczna dobrze nam wróży. Jedyny problem to kościół katolicki i ichnie niedzielne sabaty. Takie korona-party .
~sajmon 18-03-2020 17:09
do: ~pff (8:25)
Hmmm ... biorąc francuską miarę jesteś d...lem .
~Kościelny 17-03-2020 8:27
Co do uzdrowiska Cieplice,to dlaczego w dalszym ciągu przyjmowani są w nim kuracjusze? Wczoraj rozmawiałem z pewnym panem na pl. Piastowskim, pytał mnie o drogę do pewnego miejsca,po chwili rozmowy stwierdził, że jeszcze nie zna okolicy bo dopiero przyjechał jako kuracjusz do uzdrowiska.
~Mieszkaniec 17-03-2020 16:29
do: ~Kościelny (8:27)
Co lepsze w Uzdrowisku w jednym z obiektów zrobili hotel dla ludzi przyjezdnych z kwarantanna :) Będzie jazda jeszcze Jeleniej Górze. Są przypadki że ludzie wracają z zagranicy a rodziny nie wpuszczają ich do domów i mieszkań :)
~Rtg 17-03-2020 8:33
Uzdrowisko Cieplice hula na pełnych obrotach.basen otwarty ,gimnastyki zbiorowe, kinezyterapia, masażyści...
~Hh 17-03-2020 9:59
do: ~Rtg (8:33)
Bzdura jakas jestem pracownikiem od 14stego nie przyjmowani sa nowi kuracjusze a ci co zostali jesli sa z nfz to juz sa w domach a to co widzisz to sa kkuracjusze komercyjni ktorych nie mozna wygonic jak sami nie wyjada...
~Kościelny 17-03-2020 10:08
do: ~Hh (9:59)
A to dziwne, prywatne hotele mogły odwołać rezerwacje, prywatne lokale gastronomiczne też mogły ograniczyć swoją działalność a uzdrowisko które należy do pewnej spółki skarbu państwa hula na całego.
~hais 17-03-2020 10:36
do: ~Kościelny (10:08)
Zgadzam się. Mam znajome co pracują w Uzdrowisku jest dużo osób z NFZ. Gimnastyki i inne.
~pff 17-03-2020 11:42
do: ~Kościelny (10:08)
Łużniak pozuje na burmistrza Aleppo, albo Ługańska, tymczasem jesteśmy na peryferiach zagrożenia.Jasne, należy się stosować do zaleceń i być zdyscyplinowanym, ale własną opinię też można mieć. Politycy mają gdzieś epidemię , grają własne gierki. Prezydent państwa wtórowaniem rechotom Ziemkiewicza w styczniu i obecna paniką pokazał,że bez wskazówek prezesa wyklętego tak naprawde nie powinien się odzywać. A lokalni politycy nie są wiele lepsi. Natomiast społeczeństwo- spoko. Duży szacunek. Tylko katolicy zachowują się irracjonalnie brnąc w coniedzielne sabaty, w trakcie których kichają i smarkaja na siebie. Ale niech bedzie, ze najgozniejsi są przybysze z Francji, czy skąd tam. W kościółku wirusy klekaja przed najświętszym sakramentem i nie atakują ludzi.
~sajmon 18-03-2020 17:36
do: ~pff (11:42)
Hmmm... Pff Jesteś dość ograniczony . Nawet zdania nie potrafisz sklecić bez plucia na innych . PFF pamiętaj nasi obywatele wybrali PO na włodarzy . Może i dziedzictwo im to kazało , ustrojowe przywiązanie do represyjnych żadów . Może zrobili to z głupoty pamiętając władze swoich rodziców .
~Kościelny 17-03-2020 10:10
do: ~Hh (9:59)
Poza tym jeżeli jesteś tam pracownikiem od "14stego" to chyba jeszcze mało wiesz na ten temat. I naum siem pisadz po polskiemu.
~ayy 22-03-2020 16:35
do: ~Kościelny (10:10)
od 14stego to w końcu siedzisz w domu i nie roznosisz zarazków na mieście...
~Rtg 17-03-2020 10:23
do: ~Hh (9:59)
Nie kłam.nfz zostało i pacjenci że stoczniowca też!
~` 17-03-2020 8:43
To potem będzie hulać biznes pogrzebowy księża zacierają wyperfumowane rączki.
~gość45 17-03-2020 9:00
Czy policja mogłaby ustawić patrole pod marketami budowlanymi i wywalać stamtąd nauczycieli,zdalnych urzędasów i leśnych dziadków które walą tam teraz tłumami wykonuję usługi sam płacę składki i podatki dla Mnie choroba to wyrok bankructwo mieliście siedzieć w domach SZANUJCIE TYCH CO NA WAS PRACUJĄ
~Real 17-03-2020 9:37
do: ~gość45 (9:00)
To elity, elity z racji tego, że pensje niezależnie od sytuacji płaci państwo, gmina. W swojej beztrosce uważają, że mają wolne ;)
~Iks 18-03-2020 13:15
do: ~Real (9:37)
Jakiś biuras ci pannę odbił, że taki uraz masz? Może terapia?
~Real 19-03-2020 6:21
do: ~Iks (13:15)
LOL w obecnej sytuacji, podczas epidemii masz dowód - urzędnicy są zbędni, a już na pewno w takiej ilości. Pozamykali się w swoich twierdzach, można powiedzieć, że zawiesili działalność, a miasto funkcjonuje i mogą nawet zamknąć urzędy i nikt tego nie zauważy ;)
~Kapitanek 17-03-2020 9:10
Goodbye mountains! Bey, bey.
~Hais 17-03-2020 9:20
Sanatoria będą działać do końca turnusów. Seniorzy nie boją się korono. Tam mają wycieczki po okolicy i wieczorki taneczne, wspólne jedzenie na stołówce, basen. A wszędzie wszystko pozamykane. Tam życie kwitnie. Aaa i zabiegi. Pojechalibyscie na ich miejscu? Gdy u siebie będą skazani na siedzenie w domu.
~Rtg 17-03-2020 13:30
do: ~Hais (9:20)
w domach się nudzą , to spadają do uzdrowisk. w tych dniach to już trzeba być egoistą,żeby zostawać na turnusie
~Tur 17-03-2020 17:29
do: ~Rtg (13:30)
Wystarczy być skończonym k...nem, egoizmu aż do tego nie potrzeba. Pierwsi zakażeni w mieście, albo pierwsze ofiary chyba będą potrzebne żeby ktoś zatrzymał i...li sunących tłumami do Castoramy. Ci ludzie nie powinni oczekiwać szacunku w opinii osób rozsądnych i myślących.
~Iza 19-03-2020 5:16
do: ~Tur (17:29)
... to jesteś Ty. Po pierwsze po 2 osoby wpuszczają. Po drugie utrzymasz przez miesiąc moja rodzinę plus opłaty?
~Real 17-03-2020 9:35
Typowe dla lokalnego polityka z PO, "Kasa Misiu kasa". Pandemia wirusa szaleje, system zdrowia walczy, strażacy walczą, policja porządkuje, a ten o inwestycjach w tym roku, kto zapłaci za aprowizację. W takiej sytuacji, podczas epidemii zagrażającej życiu NIE MA INWESTYCJI, środki trzeba przeznaczyć na ratowanie ludzkiego życia władzo!
~XX 17-03-2020 9:51
Do Real Jeżeli piszesz ,że walka z epidemią to polityka to bądź konsekwentny.Obecna władza mając Orlen produkuje płyn do dezyfekcji i zarabia na tym ogromne pieniądze mając buzię pełną frazesów. w takiej sytuacji powinni ratując nas powinni zrezygnować z zarobku i rozdawać ten płyn za darmo.
~Real 17-03-2020 10:03
do: ~XX (9:51)
Jestem za, ratujemy życie i nie ma tłumaczenia, że to poniżej kosztów produkcji.
~Kościelny 17-03-2020 10:12
do: ~XX (9:51)
Za darmo?? Płyn na bazie alkoholu? Zaraz wszyscy by pijani chodzili.
~efendi 17-03-2020 10:06
Gdzie się schowali nasi bez-radni ? Towarzysz I Sekretarz Chadży, Pierwszy Sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Mróz, Towarzysz Przodownik Rotariańskiej Pracy Ładziński . Towarzysz Przewodniczący Komitetu Zakładowego Siusiak ? Kuda ani uszli ? No kuda ?
~Mko 17-03-2020 10:06
Jestem nauki tajemnicy magistra i proferos a niebezpieczne polityki a trudno. Zamrl finał pojadę do kosmos pa
~Mko 17-03-2020 10:11
Ciekawe biznes poziom złoto to bezpieczeństwa koronowirus
~marek kanarek 17-03-2020 10:26
Wirusowe oszustwo ! Niesamowite! Niemiecki Dr. Wodarg mówi wprost - nie istnieje żadna pandemia Koronawirusa! Żąda on komisji śledczej w parlamencie Niemiec z powodu pozbawienia ludności wolności i drastycznego naruszania praw człowieka ...i radzi mądrym prawnikom zając się poważnie tym skandalem. Jest pulmonologiem, internistą, specjalistą w zakresie higieny i medycyny środowiskowej oraz zdrowia publicznego, byl wiele lat poslem SPD, przewodniczącym Komisji Zdrowia w Radzie Europy ... Mòwi on; Samo określenie pandemia zostało nie wiadomo dlaczego zmienione i używane jest w innym znaczeniu. Do tej pory słowo „pandemia” było określeniem choroby, która w wielkiej sile objawiała się na całym globusie. Takie coś nigdy się nie zdarzało. Teraz zmieniono znaczenie tego terminu w tym sensie, że jest to choroba występująca na całym świecie, niezależnie w jakim nasileniu. Tylko że - w tym sensie co roku mamy pandemię! Dalej: Opracowano szybkie testy, potem wprowadzono ludzi w panikę poprzez media .. Ludzie biegną w panice do lekarzy .. a potem sa na potęgę testowani, jak nigdy dotąd! ponieważ do tej pory nikogo to nie interesowało ... ponieważ każdego roku pojawiają się nowe wirusy koronowe. To jest całkiem normalne. Ale teraz wszyscy, którzy doświadczają objawów grypy, są testowani - i oczywiście wirus zostaje znaleziony .. Statystyki rosną. ... ponieważ on jest ... ponieważ nosimy go w sobie, prawie wszyscy ... jak co roku ... Chorzy idą więc do szpitala, chociaż w normalnych okolicznościach wyleczyliby grypę w domu ... i tylko niektórzy poszliby do lekarza. W szpitalu dochodz
~marek kanarek 17-03-2020 10:27
W szpitalu dochodzą do tego niebezpieczne wirusy szpitalne ... które jak zawsze - powodują większość zgonów ... zawsze i na całym świecie ... Dzieci są traktowane prawie jak przestępcy, ponieważ nie chorują ... ale tak jest z każdym, kto ma zdrowy układ odpornościowy. Więc zabrania się wszystkim kontaktów socjalnych, towarzyskich spotkań, normalnego życia ... Wszyscy są traktowani jako potencjalne niebezpieczeństwo. Ludzie stali się dla siebie wrogami. I nakręcają się sami dalej w tym kierunku. Czyste szaleństwo. Wywiad w języku niemieckim:
~Real 17-03-2020 11:14
do: ~marek kanarek (10:27)
Co do paniki nieadekwatnej do zagrożenia zgadzam się, co do bagatelizowania problemu nie zgadzam się. Ale facet ma zdrowe poglądy polityczne i społeczne, konkretnie ocenia polityków i posłusznych im urzędników cyt ".... jesteśmy rządzeni przez psychopatów niemających zamiaru zrezygnować z pasożytowania na społeczeństwach...Bo tylko i wyłącznie wszystko sprowadza się do tego, aby jedni mieli stworzone takie warunki, które umożliwiają życie na rachunek ludzi tworzących dobra konsumpcyjne...Ludzie, którzy nie mają żadnego pozytywnego wkładu w rozwój ludzkości, a są głównymi podmiotem tworzącymi takie konstrukcje kłamstw, które umożliwiają im pasożytowanie na społeczeństwach" Wypisz wymaluj moje poglądy ;)
~ 17-03-2020 10:29
Panika jest nieadekwatna do zagrożenia. Skutki finansowe dla 80% społeczeństwa będą katastrofalne i to będzie największe nieszczęście z glodowaniem i samobójstwami włącznie.
~45 17-03-2020 10:30
Może wzorem mieszkańców Bolesławca sztab kryzysowy pomyslal nad szyciem maseczek i odzieży ochronnej dla personelu medycznego - czy dalej bedzie liczył na dostawy rządowe?
~gość 17-03-2020 11:33
Najlepsze są ceny w markecie mrówka masek budowlanych 20zł. Czy ktoś to kontroluje
~ 17-03-2020 11:43
Zamknac Drexa ta wylegarnie zarazkow!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~ 17-03-2020 11:52
d...le nawet ocet wykupili , zachowują się jak pierwotni ludzie
~Anna od Angell 18-03-2020 20:01
do: ~ (11:52)
Dobry ocet ale jabłkowy i sól też powinni wykupić tę najdroższą. Ludzie lubią być oszukiwani więc ich oszukujmy. Po stanie wojennym przez 10 lat nie kupowałam mydła i papieru toaletowego. Dobrze że nie było plagi mysz. Czlowiek stary przeżyję na wiosennych kwiatkach.Zakwitły wierzby i pszczoły mają zajęcie. A my kotki do zbierania z salicydami.Pokrzywa ,mniszek na sałatki .Motyle też wylatują idzie ku wiośnie chyba za 3 dni topimy solo Marzanny
~Grażyna 17-03-2020 12:09
Ludzie dalej w tysiącach przekraczają granice Niemiec, Czech i Ukrainy bo prawo pracy im na to zezwala , temperaturę można zbić i zarażać kolejne tysiące, a patrząc na kurs Euro i pazerność Polaków sami z tego nie zrezygnują. W ten sposób nigdy pandemia się nie skończy , wszyscy śmieją się z premiera GB, tylko że on ma trochę racji z tym zarażeniem szybko i po ale większość państw z tym sobie nie poradzi i dlatego jest to odwlekanie w czasie , żeby nad tym zapanować i jak najwięcej ludzi uratować (statystycznie będzie u Nas to samo co we Włoszech , tylko tam liczba chorych przybywająca co dzień , u Nas rozłoży się w tydzień , może dwa). Przerwać transmisji się nie da bez bezwzględnego zakazu opuszczania kraju przez i u Nas pracujących. Nadzieja w szczepionce ale tam też jest ciekawie bo udało się wyrwać prezesa z Niemiec pracującego nad szczepionką USA , także prawdopodobnie teraz jest wyścig dwóch krajów kto pierwszy trafi poprawny gen - i to dla Nas jedyna dobra wiadomość #zostanciewdomach
~Masajra 17-03-2020 12:45
Co z tymi fabrykami ? Czemu nikt się za to nie weźmie. Ludzie jak tylko w takim jednym drexie by coś było to szpital pada.. A do tego każdego rodzina. Zero dezynfekcji w drexie
~` 17-03-2020 13:22
do: ~Masajra (12:45)
Podobno jak ktoś bierze fetę albo metę to wirus nie bierze także spojoknie.
~Wańka 17-03-2020 13:45
do: ~Masajra (12:45)
Drex nie odpuści. Są zamówienia to robotę trzeba zrobić. ... z epidemią. Mamy ... mimo epidemi. Ktoś się zarazi i umrze, poszukają nowych pracowników
~Masajra 17-03-2020 13:29
Nie mierzymy wszystkich jedna miara
~ 17-03-2020 14:18
A kiedy zamknięcie plac zabaw przy ODK?
~kdkd 17-03-2020 16:41
jesli uzdrowisko Cieplice dziala to jakas kpina....nikt tego nie sprawdza,nie kontroluje nie ma nadzoru????jaja jakies,ludzie nie wychodza z domu a tam tlumnie gimnastyki,masaze,kapiele,brak slow!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~BRZECHOTNIK 17-03-2020 17:30
do: ~kdkd (16:41)
Bo... wiesz... miłość w sanatorium... A ona uzdrawia i zbawia świat, tylko... niekoniecznie akurat ta z sanatorium. :)
~Rtg 18-03-2020 7:22
do: ~kdkd (16:41)
Układy zapewne.pytanie do odpowiedzialnych :" czy przy takiej endemii jest sens obsługiwać kuracjuszy w starszym wieku?"
~ 17-03-2020 17:15
A dzisiaj w Castoramie taka oto sytuacja: ponieważ pękła mi w domu rura i musiałam pojechać z fachowcem po odpowiednie części do naprawy. Do sklepu kolejka, ochrona kontrolowała przepływ osób, na szczęście ruch szedł dość płynnie, dzięki czemu szybko mogłam zrobić potrzebny zakup. Akcja zaczęła się przy wejściu, gdzie ochrona wypraszała kobietę ze sklepu, gdyż jak się okazało jest ona objęta kwarantanną, odjechała samochodem na niemieckich blachach. A już chwilę później pojawiła się policja. Jestem ciekawa ile takich osób objętych kwarantanną spaceruje sobie tak o po mieście i możliwe, że zaraża resztę mieszkańców.
~BRZECHOTNIK 17-03-2020 17:38
do: ~ (17:15)
Część tych, którzy wrócili nieco wcześniej samochodami osobowymi, w ilości przecież mniejszej niż 8 osób, swobodnie porusza się wśród nas. Nikt ich nie sprawdzał i nie nakazał po powrocie siedzieć w miejscu odosobnienia - tak dla bezpieczeństwa wszystkich dookoła. Tak, więc ...LOTERIA, albo rosyjska ruletka.
~MARKIZ 17-03-2020 17:50
Koronawirus to obecnie stan umysłu. Ludzie sami się nakręcają.
~` 17-03-2020 18:54
do: ~MARKIZ (17:50)
We włoszech tak się nakręcili że aż do trumien powpadali. A w hiszpanii też niczego sobie. :)
~pff 17-03-2020 19:12
do: ~` (18:54)
W Hiszpanii i we Włoszech, tak jak mówisz. To, co u nas wyprawia Morawiecki to spóźnione o 2 miesiące nieporozumienie. Tylko ludzi w 40-kilometrowych korkach szkoda.
~ 17-03-2020 21:16
do: ~pff (19:12)
Może i spóźnione, ale co ma zrobić, żebyś totalniaku go pochwalił? A co powiesz o Makreli, Macronie, że o Johnsonie nie powiem nic?
~pff 18-03-2020 9:18
do: ~ (21:16)
To, co powinien zrobic Morawiecki nosi nazwę "organizacja". Potencjalny mieszkaniec Rzeszowa wracający z Niemiec odstoi półtorej doby w korku do granicy, wypelni kilka bzdetnych papierków i.... no właśnie. Musi jeść i siusiać. Ktoś sprawdził, minimum kontaktów takiego kolesia po drodze to 6-8 osób.Mìędzy Niemcami, a Francją jest gdzieś 50-kilometrowy korek jak u nas? Właśnie. Organizacja krzykaczu. Po co bylo zamykać przejscia na dwa dni,po to by je teraz znowu otwierać? Przecież to się mija z celem. Uważam obecny stan za histerię, zupełnie niepotrzebną, choć rozumiem ograniczenia i stosuję się, dla dobra ogółu, również Twojego. Ale czytając posty samozwańczej profesor epidemiologii Grażyny na tym forum, czy pomysly stetryczałych wyznawców PiS mogę sobie pozwolic na szyderczy uśmiech, bo.to wy jak na razie najbardziej siejecie wirusem.No, ci "lepsi" z was, ktorzy czasem ruszają cztery litery dalej niż do Biedronki.
~ 18-03-2020 21:28
do: ~pff (9:18)
Jesteś żałosny przemądrzałek, który siedzi przed komputerem i niczym Bul- Komorowski daje dobre rady. Gdyby rządził teraz Tusk i reszta tego towarzystwa, to wszystko byłoby OCH, ACH, taaaakie piękne , jak pani Małgosia lub Biedroń przynajmniej. Z całą pewnością, ten mityczny, potencjalny mieszkaniec Rzeszowa na odprawę czekałby 15-30 minut w specjalnej polowej kawiarence, z darmową kawą i pączusiami. Zaraz po przekroczeniu granicy, miałby do dyspozycji helikopter lub byłby konwojowany na sygnałach pod blok w Rzeszowie. O super - organizacji pogadaj z Włochami, Hiszpanami gdzie 40-50 % ludu „ olewa" władze . Oglądnij nie tylko TVN i czytaj GW, to się dowiesz, że w Berlinie czy w Monachium, ludzie czekają na ulicy po kilka- kilkanaście godzin na testy. A przecież u nich jest taaaaki Ordnung! Dlaczego tak u nich jest, pyszałkowaty krzykaczu, nie potrafiący oglądać i czytać ze zrozumieniem??? Ponieważ jesteś niedorozwinięty POkurcz , to mogę się szyderczo tylko uśmiechać, czytając twoje medialne wydaliny. Smród i ubóstwo umysłowe.
~pff 18-03-2020 22:41
do: ~ (21:28)
Dopiero przyjechałem z tamtego mitycznego piekla i niebawem jednak tam wracam, bo tu panuje lekka psychoza, a i wiosna brzydsza. Jakie kolejki, jacy ludzie czekajacy.na ulicach ? Co ty pieprzysz? Tzw polski rząd koncertowo z..bał sprawę w kwestii organizacji zamkniecia granic, wszyscy poradzili sobie lepiej. Wszyscy.
~pff 18-03-2020 22:43
do: ~ (21:28)
Vectruś słońce moje, odpocznij ode mnie i jelonki, bo nie wirus, a nerwy cię zabiją. Ad rem odpowiedziałem również, czeka na moderację.Albo nie odpoczywaj, w sumie.to niech cię szlag trafi dziadygo 🤪
~ 19-03-2020 12:07
do: ~pff (22:43)
Niedoczekanie twoje. Ja się jeszcze długo będę się bawił przy dobrych napitkach i jedzeniu, gdy twoje ścierwo będzie gniło.
~Jak jest? 17-03-2020 20:42
do: ~MARKIZ (17:50)
Pamiętaj stanie umysłu......że karma wraca ;)
~Apokalipsa 17-03-2020 19:27
Wczoraj w Italii umarło na zaraze 345 osób. I tak codziennie. Tak byłoby w Polsce gdyby rządził volksdeutch ruda menda Tusk z gumoficakiem Kamyszem. Umieralibyśby jak włosi.
~Joe Ekonomysta magyster 17-03-2020 19:56
Kurcze giełda leci w dół ! Wszystkie spółki tracą na maksa ! Jak ja to wszystko przewidziałem żeby nie inwestować na giełdzie , tylko wszystko przechlać z lachonami ;) uff
~ 17-03-2020 21:19
do: ~Joe Ekonomysta magyster (19:56)
Takiś ekonomista, jak Rysiu Madera Petru od Sześciu " Kruli". Dzisiaj WIG poszedł w górę o 6,45. Więc uchlany leżysz na lachonie i piszesz bzdety?
~on 17-03-2020 20:15
idzmy wszyscy na l 4
~ 17-03-2020 20:36
A dzisiaj na Zabobrzu masa dzieci na placu zabaw. Rodzice, jesteście nie poważni. Idźcie z dzieckiem na spacer do lasu itp. Ale zabawa na tych samych drabinkach. ... brak słów.
~ 18-03-2020 7:53
Ludzie siedźcie w domu stosuje się do zaleceń pomóżcie a nie utrudniajcie i nie narażajcie innych
~pff 18-03-2020 9:22
do: ~ (7:53)
W punkt.
~Jeleniogorzanin 18-03-2020 14:03
Jestesmy z żona w szwajcarii. Tu juz jest 2500 zarazonych a zrownujac ludnosc Polski i szwajcarii to jakby u nas bylo 10.000 a jest 230.... Mamy wolne do kwietnia ale nie wyjedziemy do Polski. Za duze ryzyko zarazania naszych. Co wiecej, serce rosnie jak widze odpowiedzialnosc moich rodakow. Trzymajcie sie.
~ 18-03-2020 14:21
Nie tylko zwykli ludzie ale także osoby ze służby zdrowia w są nie odpowiedzialni. Dotarły także informacje o pracowniku CM w Karpaczu (podobno kierownik apteki) który wrócił z nart z Austrii czy z Włoch i przyszedł do pracy następnego dnia wydawał leki na wszystkie oddziały a powinien poddać się kwarantannie. Nieodpowiedzialne zachowanie. Gdzie szefostwo tej instytucji(notabene prywatna instytucja). Liczy się tylko kasa. A co z pacjentami i personelem
~gg 18-03-2020 14:34
do: ~ (14:21)
Prywatna sluzba zdrowia.... KCM tez nie jest lepszy.
~pff 18-03-2020 15:43
do: ~ (14:21)
Jeśli wrócił przed północą z soboty na niedzielę, to o jakiej kwarantannie mowa? Facet powinien za taki post puścić cię z torbami w sądzie.
~BRZECHOTNIK 19-03-2020 13:20
do: ~pff (15:43)
Przed północą, z soboty na niedzielę, wirus ginął nieodwracalnie na terytorium Polski?
~XXX 18-03-2020 18:39
Aprowizacja, każdy finansuje swoje wyżywienie i po problemie.
~JA SIE PYTAM KIEDY KONIEC!! 18-03-2020 22:00
Dlaczego samochody, które widnieją na zdjęciu i nie są zaparkowane w miejscach wyznaczonych i niemających pozwolenia na takowe parkowanie nie mają założonych blokad na koło w celu nałożenia mandatu na kierującego????!! GDZIE JEST STRAZ MIEJSKAAAA
~Anb 19-03-2020 0:18
Nie ma co się produkować na necie. Każdy niech zachowa umiar i rozsądek. Reżim sanitarny i z dala od tłumów. Tylko wtedy opanujemy koronawirusa. Zdrówka dla nas wszystkich.
~Sikoreczka 19-03-2020 17:43
A gdzie maluszek napoleon zbawca Jeleniej Góry siedzi w blokach w Cieplicach????
~canon49 21-03-2020 10:42
A od Czwartku mają być czynne biblioteki. Książki wypożyczają osoby jadące do pracy do Niemiec , a następnie je zwracają. Gdzie tu mowa o kwarantannie?
~ 25-03-2020 16:32
do14:34 tylko ta prywatna firma KCM to mi życie uratowała bo na szpital na Ogińskiego nie ma co liczyć , wszyscy specjaliści uciekli , tylko zostali felczerzy i kto ma operować

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Osuwiska na obwodnicy

Jelenia Góra: rakotwórczy glifosat w każdym przebadanym dziecku

Solidarność samorządowców w zakresie turystyki

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
859
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%