MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 18 września
im. Ireny, Józefa, Stanisława

Rakownica jak wrzód

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 10 kwietnia 2010, 8:01
Aktualizacja: Niedziela, 11 kwietnia 2010, 8:32
Autor: Angela
W ubiegłym roku basenowe niecki wypełniła deszczówka. Jednak szanse, aby to miejsce stało się bezpiecznyn kąpieliskiem, są znikome.
Fot. TEJO
Czy zaniedbany i zdewastowany były ośrodek wypoczynkowy na Rakownicy zmieni swój wygląd? Niewiele na to wskazuje. Samorząd nie ma pomysłu na zagospodarowanie popularnego przed laty miejsca relaksu jeleniogórzan. Na nieruchomość trudno znaleźć chętnego kupca. Teren, który obecnie podlega Międzyszkolnemu Ośrodkowi Sportu, ma być przekazany miastu.

Co roku odżywa nadzieja mieszkańców, że znajdzie się podmiot, który jakoś zagospodaruje zniszczoną Rakownicę. Dziś to jedno z bardziej zaniedbanych byłych uroczysk, gdzie przez około 20 lat działał ośrodek wypoczynkowy z basenem cieszący się powodzeniem wśród jeleniogórzan. Rakownica, zbudowana w czynie społecznym w lipcu 1974 roku, od początku jednak nie miała pewnego zasilania w wodę, co przyczyniło się do późniejszych kłopotów placówki i zdecydowało o jej zamknięciu.

Temat Rakownicy wpisuje się w ogólny problem obiektów basenowych w Jeleniej Górze. Jest obiektem, który ciąży na budżecie Międzyszkolnego Ośrodka Sportu. Obiektem zdewastowanym, zdekapitalizowanym niemal w stu procentach, o wartości księgowej 3,5 mln zł, i nie wiadomo co z nim zrobić. Pomysłu na zagospodarowanie tego terenu nie mam – powiedział Miłosz Sajnog, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

Nie było podmiotów, które chciałby Rakownicę przejąć, zainwestować i prowadzić tam działalność. Jak zapewnia wiceszef miasta, trwają obecnie rozmowy, co robić z obiektami podlegającymi pod Międzyszkolny Ośrodek Sportu. - Jeśli cokolwiek wykluje się z tych rozmów, to państwa poinformuję, ale dzisiaj nie ma żadnej gwarancji, że znajdzie się inwestor na Rakownicę – mówił Miłosz Sajnog.

Poprzedni zarządca, (czyli Związek Harcerstwa Polskiego – RED), doprowadził ten obiekt do dewastacji. Dzisiaj obiekt generuje ogromne koszty, chociażby ogrodzenia i dopilnowania. Kiedy zasiadałem tam jako radny komisji sportu, sugerowałem dyrektorowi o zdjęciu tego obiektu z budżetu MOS - u i przekazaniu go miastu. Myślę, że takie przekazanie Rakownicy miastu nastąpi w najbliższym czasie – dodał zastępca prezydenta.

Zanosi się więc na to, że przez kolejny rok ośrodek pozostanie dzikim wysypiskiem śmieci, a szanse na powrót do jego pierwotnej funkcji są – póki co – znikome.

Ogłoszenia

Czytaj również

Krzysztof Wiśniewski wiceprezesem DOT

Zmiany na Ogińskiego

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Komentarze (12) Dodaj komentarz

nakatomii 10-04-2010 9:16
.....no to teraz ZHP skoro jak twierdzi JELONKA zdewastowało,to może by teraz to odbudowali w czynie społecznym..... A tak na marginesie ciekawy jestem czy technicznie mozliwe było by zasilenie tego basenu wodami termalnymi.......mieli byśmy całoroczne odkryte TERMY......oczywiscie z zapleczem gastronomicznym i hotelem.....ale najważniejsze że za marzenia nie karają ;)))))
~marek jg 10-04-2010 9:23
To wlaśnie są Rządy Pana Kusiaka i jego kadencji Prezydencjej. Obiekt który większość z Nas urzytkowała przez wiele lat dziś straszy ruinami. Za te decyzje jak i szkody w majątku gminy powinno się ich rozliczyć. Gdyby zadbali o ten obiekt jego funkcja do dziś służyłaby ludziom i nie przynosiła finansowe straty. Pamiętam jak dziś ten basen i tę atmosferę na nim. Wszystko zostało zdewastowane takiego mieliśmy Prezydenta a dzis to miliony żeby to odbudować. Chroń Boże Jelenią Górę przed ich powrotem bo zostanie tylko zaorac i posadzic marchewe
~ZABOBRZANIN 10-04-2010 9:25
Przyciągnąć inwestorów można ceną, infrastrukturą lub ulgami w podatkach itp... Czy coś się zmieniło ostatnimi czasy aby przedsiębiorcom w tym temacie podać dłoń ? Lepiej 2mln dać niby na hotelik w cieplicach prosperujacy niż w coś nowego zainwestować, dołożyć, pomóc i cieszyć sie przez paredziesiąt lat. Jak na razie to wszyscy się pakuja i uciekaja do stref ekonomicznych i wszędzie tam gdzie coś się dzieje i są ludzie młodzi i ambitni. Popatrzcie na wielkie sieci jak co 5-lat zmienia się właścicieli bo ucieka od podatków. A tak naprawdę to czym my możemy zainponować ? Wygórowanymi checiami, nalotami PIP-ów, PIH-ów itp umilaczy, narzekaniem i brakiem perespektyw tym już piekło jest wybrukowane. A BIEDRONKA, LIDL, NETTO, ALDI nie chce tam marketu kolejnego postawić ? Już by się cieszyły pryncypały i wręczały ordery, szarfy, kwiaty i premie za wypełnione zadanie i stworzenie miejsc pracy w ilości 5-6 szt. Trzeba się nagimnastykować w tym (zapyziałym) miejscu aby wystarczyło na opłaty stałe, a co dopiero o zarobku mysleć i godziwych pensjach dla pracowników. Strasza wiecznie nalotami, karami i nieprzestrzeganiem kodeksów. Ludzie na naszym terenie nie są zamożni, nie ma gdzie zarobić szybciej ukraść. Wymyślcie coś bo nas zaorają niebawem i tak jesteśmy zaściankiem jak straciliśmy województwo...
~Jano 10-04-2010 9:32
Ten samorząd na nic nie ma pomysłu , to niech tam postawi market następny w mieście lub galerie ,przecież to woła o pomstę do nieba żeby wreszcie tych samorządowców pogonić w jasną cholerę i żeby wreszcie za nasze pieniądze usiedli mądrzy ludzie i zaczęli tym miastem rządzić , bo jeśli tak dalej pójdzie to nasze miasto stanie się najgorszym padołem na dolnym śląsku ,to co nasz p.óbrębalski i jego poprzednik zrobili z tego miasta to widać gołym okiem super marketowa czerwona dolina gdzie tylko psy srają a rajcy naszego miasta radzą kto ma sie tym zająć no poprostu oklaski dla zdolności samorządowcow
~_Łowca byków 10-04-2010 9:56
Jano od psów się odpinkol, bo one zawsze to robiły, robią i robić będą, co do pierwszej części postu - ok. Uderz się jednak w pierś i odpowiedz na pytania: Czy nigdy nie kasztaniłeś w krzakach? Czy nie obszczywałeś trawników, krzaków i murów? Czy nie zostawiłeś swoich śmieci i odpadów w miejscu do tego nieprzystosowanym? Czy nie parkowałeś samochodu na trawnikach? ....... itp.? Poza tym to jaki gospodarz - tacy mieszkańcy, ich inwentarz i przyzwyczajenia.
Cień 10-04-2010 11:46
Przecież nie raz pisałem, że to harcerze doprowadzili do dewastacji tego ośrodka. Może by ktoś został pociągnięty do odpowiedzialności za stan Rakownicy, czy może to jest mała szkodliwość społeczna?
~Aldi 10-04-2010 15:11
Na Rakownicę chorowaliśmy od początku lat 90tych kiedy to już wówczas straszyła swoim wyglądem.Nadal jest to wspaniałe i malownicze miejsce,niestety mając na uwadze NASZE WŁADZE-które niczym hieny potrafią oberwać ze skóry wszystko i wszystkich,nikt chętny na inwestycje się nie znajdzie,chyba że ktoś,komu na życiu nie zależy a ma za dużo pieniędzy.Przyczyny nie szukajmy w" uciekajach zródłach,"stanowiących zasilanie w wodę,lecz w niekompetencji naszych urzędasów i pseudogospodarzy. i tak jak wyższa wypowiedz-Jaki gospodarz, taki inwentarz.Brud,smród i wolna amerykanka,psy łańcuchami szczekają.I czym tu się chwalić p.prezydencie?Oczy z nieróbstwa też Wam chwastami zarosły a własna duma ,przysłoniła realny obraz, nędzy tego regionu.
~ 10-04-2010 15:21
Pan Sajnog to pomysly ma ale na wydawanie pieniedzy unijnych czyli imprezy integracyjne dla bezradnych jeleniogorskich. Ale szacunek chociaz raz przyznal sie publicznie,ze nic nie potrafi. Tylko skoro nie potrafi to lepiej isc zamiatac ulice wiekszy pozytek dla miasta bedzie bezradni powinni tez dolaczyc. Swieze powietrze podobno dobrze wplywa na rozwoj szarych komorek. Ktore jak widac u naszych wladz sa w zaniku.
rymcycymcy 10-04-2010 22:28
Można to tanio sprzedać na skład odpadów nuklearnych ...takie niecki są bardzo dobre ! :) Potem wystarczy przykryć folią i zrobić z tego np. kompost, albo jakąś kiszonkę :)
~gościk 11-04-2010 9:29
tak tak lepiej nowy market otworzyć ludzie zarobią 900zł to i tak nie będzie ich stać na żądną rozrywkę a dzieciaki niech biegają po krzakach i kradną bo poco inwestować w młodzież lepiej rzeczywiście zasypać a może ktoś pomyślał by o jakimś centrum sportu i rekreacji ?
teessi 11-04-2010 16:34
Za poprzedniego prezydenta także tam się nic nie działo, było tak samo jak i teraz. A poprzednik rządził 8 lat.
~Jano 12-04-2010 10:16
do-łowca byków-człowieku ja sprzątam zawsze po sobie bo tak mnie rodzice wychowali mam już sporo lat i mieszkam w tym mieście prawie pół wieku i nie nabrudziłem tyle co ci właściciele tych czworonogów i prywatnych posesji , tych nowo bogackich co to jeżdżą pięknymi furami i parkują gdzie popadnie , a i śmieci przez okna tych fur wywalają w las lub na łąki , ale cóż Ty pewnie jesteś taki sam jak te straszne wielbiciele czworonogów co jak pies nasra to zostawią i zanim coś napiszesz do mojego komentarza to może pomyśl

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Międzynarodowe warsztaty w JCK

Wandale kontra naukowcy

Informacja wojewody ws koronawirusa (aktualizacja)

Trwa "Davos" w Karpaczu

XXI Biennale Fotografii Górskiej rozpoczęte

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
590
Tak
25%
Nie
71%
Nie wiem
4%