MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 14 sierpnia
im. Maksymiliana, Alfreda

Raj dla rowerzystów w Jeleniej Górze?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 24 lipca 2008, 8:25
Aktualizacja: 8:27
Autor: TEJO
Do miana rowerowego Edenu stolicy Karkonoszy dużo jeszcze brakuje...
Fot. TEJO
Samorząd, który zaprzepaścił szansę na rozwój rowerowej infrastruktury w stolicy Karkonoszy, chce nadrabiać zaległości. Specjaliści cykliści są pewni, że region jeleniogórski mógłby być krainą marzeń dla wszystkich rowerzystów.

Terenów do jazdy na dwóch kółkach tu mnóstwo, a zapytane przez Polskę Gazetę Wrocławską autorytety w dziedzinie cyklizmu mówią chórem, że Jelenia Góra i okolice mają wszelkie atuty, aby przyciągać tu rowerzystów: zarówno amatorów jak i profesjonalistów.

Samorząd, który do tej pory przespał sprawę, zaczyna nadrabiać zaległości. Zaczęły się już zapisy do udziału w Światowym Dniu Rowerów, który zaplanowano na 15 sierpnia. W Szklarskiej Porębie już w ten weekend odbędą się rowerowe szaleństwa z adrenaliną. Tymczasem ten element nie był dotąd wykorzystywany w promowaniu terenu.

Dla radnego Miłosza Sajnoga, czynnego rowerzysty, pewne jest, że stolicy Karkonoszy nie zależy na rowerowej promocji, bo nie słychać o tym na zewnątrz. Zaś same Karkonosze już się ograły i konieczny jest nowy argument, który przekona turystów do odwiedzenia naszego regionu.

Co z tego, kiedy w mieście nie ma rowerowej infrastruktury ani spójnego systemu traktów dla miłośników cichych jednośladów, o który zabiega od lat Izersko-Karkonoskie Towarzystwo Kolarskie?

Zbigniew Szereniuk, zastępca prezydenta Jeleniej Góry, dziwi się na łamach PGWr, że do tej pory nie realizowano programu promocji rowerem. Ale ma plany: kończymy prace nad powołaniem lokalnej organizacji turystycznej, w której znajdą się wszystkie gminy z powiatu. Stworzymy jedną, wspólną sieć tras turystycznych – zapowiada samorządowiec.

Ale podczas układania kalendarza imprez roku jubileuszowego, sprawy nie dopilnowano, bo zapowiadany na 15 sierpnia Światowy Dzień Roweru nie znalazł się wśród wydarzeń firmowanych przez Dolnośląską Organizację Turystyczną. Blokuje to informację, która mogłaby pójść w świat na folderach wydanych przez DOT.

Ogłoszenia

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Bardzo słabe wyniki matur

Referendum coraz bliżej

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~Grendal 24-07-2008 9:01
"Zbigniew Szereniuk (...) ma plany: kończymy prace nad powołaniem lokalnej organizacji turystycznej." Taaak. Budowanie kolejnych struktur, powoływanie prezydiów i organizacji zamiast budowania ścieżek rowerowych. Będziemy mieli kolejnych urzędników-fachowców-autorytety od wyznaczania ścieżek na mapach. To urzędnicze antidotum na brak infrastruktury i zwykły "niedasizm".
~Zbigniew Leszek 24-07-2008 9:17
Nie chciałbym, aby nie zaczęto narzekać na brak dróg rowerowych w naszym mieście - wszystkich zainteresowanych zapraszam do naszego Towarzystwa Kolarskiego, do współpracy przy tworzeniu takiej dokumentacji. Po ostatnim spotkaniu rowerzystów na Dworze Czarne z Prezydentem Jerzym Łużniakiem został opracowany szczegółowy plan współpracy z Ratuszem. W naszym Towarzystwie Kolarskim powstała grupa, która ma to zadanie opracowywać i właśnie do tej grupy zapraszam chętnych.. Prezes I-KTK-N Zbigniew Leszek zbigniew.leszek@gmail.com
~Traktorzysta 24-07-2008 9:34
Szereniuk nic w tej sprawie nie zrobił - przedstawiciel Jeleniej Góry w DOT.
~Tito 24-07-2008 9:59
Litości!!! kocham rower! jednak władze naszej Jeleniej nic nie robią aby nam Cyklistom śmigało sie po okolicy przyjemniej, totalnie nic! Mam na myśli drogi rowerowe np. do Karpacza itp. tak aby nie trzeba było ryzykować życiem na ulicy i denerwować kierowców aby dostać sie w piękne rejony Karkonoszy... Jakuszyce, Świeradów, Karpacz...itd. Panie Obrembalski do roboty...!!!!! bo tu pustynia będzie!
~ 24-07-2008 10:02
Szereniuk nic nie zrobił, nie dopilnował, jako przedstawiciel Jeleniej Góry w DOT - to skandal aby nie było tej informacji w folderach wydawanych przez Dolnośląską Organizację Turystyczną.
~Ahoj 24-07-2008 10:25
Sajnog ma racje! Zadne wladze miasta nic nie zrobily, dla rowerowej promocji regionu! A Szereniuk niech sie wezmie do roboty. O swiecie roweru nikt w Polsce nic nie wie!
~ 24-07-2008 11:22
ha, ha, ha.... Szklarska Poręba i sąsiadujące z nią gminy mają razem ponad 300 km tras rowerowych. od 3 lat promują się jako Rowerowa Kraina, a Szklarska Poręba jako stolica rowerowej Krainy. Jelenia Góra ma 4 km ścieżek rowerowych. Zadam pytanie, kto oznakuje niewątpliwie ładne trasy w Ryudawach janowickich i Górach Kaczarskich? PTTK? Dajcie spokój. Gmina POdgórzyn już się uśmiechneła do specjalistów ze Szklarskiej Poręby, którzy w przyszłym roku Podgórzyn oznakują i przyłączą do Rowerowej krainy. To, że sobie Maląg z Langiem wymyslił Swiatowe dni rowerów w JeleniejGóze nie oznacz,a że ta impreza w ogóle w tym mieście powinna się odbywać. W Szklarskiej Porębie po raz 12 odbędzie się tydzień później festiwal Rowerowy. Lang wyciągnie z miasta Kasę i nic z tego promocyjnie nie wyniesie. Zadajcie Szereniukowi pytnie ile kasy dostanie Lang i za ile dodatkowych świadczeń będzie musiało zapłacić miasto. Później porównajcie efekty promocyjne tej imprezy z tym, co faktycznie można było zrobić za te pieniądze.
~RS 24-07-2008 12:25
Ale jaja, "stworzymy ... sieć tras turystycznych" . I będa biegły po obwodnicy, drodze do Wrocławia, Szklarskiej Poręby,.... Po co gadać takie dyrdymały jak nie mozna przejechać rowerem z Zabobrza nawet do Maciejowej...
~strasznie mocno zbulewersowana ! 24-07-2008 13:11
cytuję "Raj dla rowerzystów w Jeleniej Górze?". hahaha ! no to chyba nie w tym życiu ;D przynajmniej moim. a dla ułatwienia dodam, że mam dopiero 18 lat. To samo mówiło się o basenach, aqua parkach i galeriach handlowych ! i co ? i dalej nic, teoretcznie galeria powstaje, a praktycznie ? a gdzie są baseny w tym regionie ? chyba najbliżej w Czechach. niedługo i tak cała młodzież wyjedzie do Wrocławia na studia, albo jeszcze dalej i w tym mieście zostaną sobie tylko Ci nasi "wspaniali" politycy z emerytami. Życze im powodzenia !
~z jeleniej 24-07-2008 13:41
Ciekawe czy dozyje tego raju na jeleniogorskiej ziemi. Moze jak pan Szereniuk przestanie sie dziwic a zabierze wraz z ratuszowym towarzystwem do roboty.
~do Grendal 24-07-2008 15:02
100 procent racji tak jest ze wszystkimi inwestycjami projekty ,studium opłacalności, strategie rozwoju ,potencjalne lokalizacje, pozwolenia, zmiany w planach zagospodarowania przestrzennego pseudo-robota dla pseudo-urzędników efekt to np.wydane kilka milionów na aqapark w Cieplicach którego nie ma i nie będzie
~LuLu 24-07-2008 16:06
Szklarska ma swoją imprezę od lat nastu, ale to nie znaczy, że Jelenia nie może mieć "swojej". Btw, ten Szereniuk to chyba przez przypadek jest w DOT-cie... Jak większość "profesjonalistów na stołkach" ;)
~Zbigniew Leszek 24-07-2008 16:51
To wszystko nie takie proste i łatwe jak by się wydawało w Ratuszu. Wszyscy rowerzyści, z naszego miasta, którzy lubiła zwiedzać okolice Jeleniej Góry na rowerach wiedzą najlepiej którędy powinny przebiegać trasy rowerowe. I to na ich wiedzy i pomysłowości powinno się bazować. Takich właśnie rowerzystów nam w Towarzystwie Rowerowym potrzeba. Po okresie urlopowym odbędzie się spotkanie Grzegorzem Sokolińskim Prezesem Towarzystwa ,, Szklarska Poręba Na Dwóch Kółkach,, właśnie w tej sprawie. Czyli jak ujednolicić oznaczenia i połączyć wszystkie turystyczne szlaki rowerowe naszej ROWEROWEJ KRAINIE. I proszę tej inicjatywy nie mylić z wytyczaniem dróg rowerowych mieście Jelenia Góra - to jest osobny temat. A co się tyczy tej inicjatywy z ratusza – to nic nie wiem dowiedziałem się jak wszyscy dzisiejszej Gazety Wrocławskiej. Zbigniew Leszek
~ 24-07-2008 17:01
Panie Miłoszu Sajnog. Rozumiem, że jest pan nadal fascynatem MTB, ale na boga, dotkoraz z polityki to za mało aby wypowiadać się na temty biznesu turystycznego, o którym widać nie ma pan bladego pojęcia! Głównym produktem turystycznym Jeleniej Góry nie są i nie powinny być rowery, które mogą być uzupełnieniem oferty miasta. Jelenia Góra nigdy nie będzie miastem turystycznym. Tak jak miastem turystycznym nie jest Liberec. Jelenia Góra może i powinna zarabiać na turystach, którzy przyjeżdżają w Karkonosze, Góry Izerskie, Rudawy Janowickie i Góry Kaczawskie (tak jak Liberec zarabia na turystach odwiedzających Karkonosze i Góry Izerskie). Jelenia Góra zawsze będzie wyłącznie stolicą regionu i zawsze będzie leżeć w cieniu Karkonoszy (pojmowanych szeroko jako region). Więc powinna pełnić rolę służebną, zarabiając na tym całkiem sporo, bez nazywania siebie stolicą czegokolwiek ( rowerów, spa, wód termalnych itp). Niestety, kolejne władze tego nie dostrzegają i wymyślają kolejne niepojęte rzeczy. Dzisiaj poczytałem na stronach ministerstwa sportu coś niecoś o centrach pobytowych Euro 2012. Jelenia Góra jest rekomendowana, mimo, że nie spełnia warunku bliskości lotniska (1h) i hotelu ( minimum cztery gwiazdki). Cóż z tego, że dzięki Schetynie, Jelenia Góra przeszła kolejną rundę i jest w gronie 44 miast, jeśli ta sama komisja weryfikacyjna nie poleca już Jeleniej Góry na miejsce pobytu dla członków UEFA, "rodzin" sportowców i kibiców. Komisja rekomenduje hotele w Szklarskiej Porębie i Karpaczu. Co z tego wynika? A no to, że w Jeleniej Górze może i będą trenować piłkarze, ale kasę zostawią w Szklarskiej i Karpaczu. Panowie władza coś mówią o Lokalnej Organizacji Turystycznej dla Kotliny Jeleniogórskiej. Już kiedyś był SAPT bez zapewnionych pieniędzy na utrzymanie i skończyło się wielką plajtą. Jak wy sobie wyobrażacie stworzyć silną organizację turystyczną bez zapewnienia pieniędzy na utrzymanie biura i pracowników? Ze składek członkowskich??? Już widzę, jak gminy wpłacają każdego roku po kilkanaście tysięcy złotych, a w kolejce do kasy ustawieni są przedsiębiorcy, którzy chcą być członkami LOT.
~... 24-07-2008 17:30
a ja zachęcam wszystkich rowerzystów do wspierania odbudowy i uruchomienia kolei do Jakuszyc. Tam sobie jedni poszaleją na rowerach, a inni pojeżdzą spokojnie tak jak ja. Byle tylko można było tam wygodnie dojechać. Tam całkiem inne powietrze. Nie to co w kotlinie!
~fan komury z kowar 25-07-2008 4:58
Jasne zlikwidujmy torowisko ,polozymy asfalt bedzie extra trasa rowerowa .Koleji nie bylo i nie bedzie i nie jest to oplacalne .
~amator rowerowy 25-07-2008 8:11
To nie wina Szereniuka tylko Obrębalskiego, bo ma takich zastępców jak chciał. A Łużniak niech nie wchodzi w kompetencje Szereniuka, a niech dogląda i pogania odpowiedzialnych za porządek w miasteczku, bo jest brudno.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Remont drogi nr 3462

Dzisiaj ma grzmieć i padać

Środowisko LGBT ze wsparciem KOD–u

Uratowali tonącego

Poprawią bazę sportową i rekreacyjną przy SP 10

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
837
Tak
37%
Nie
57%
Nie wiem
6%