MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Radny R. Szymański: woda w kranach radioaktywna?

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 11 kwietnia 2014, 8:14
Aktualizacja: Sobota, 12 kwietnia 2014, 8:12
Autor: Angela
Fot. Angela
– (…) Wygląda na to, że radioaktywna woda ze starych korytarzy kopalni uranu wpływa do Bobru i piją ją mieszkańcy Jeleniej Góry – pisze w swojej interpelacji do prezydenta Marcina Zawiły radny PiS Rafał Szymański i pyta o stan wody oraz rodzaj i częstotliwość wykonywanych badań. Władze miasta odpowiadają: Nie ma żadnego zagrożenia. Woda nie jest pobierana bezpośrednio z Bobru, a poza tym przed pojawieniem się w kranach, trafia do stacji uzdatniania, gdzie jest jeszcze szczegółowo badana.

Radny Rafał Szymański odnosi się do książki "Miedzianka" Filipa Springera, który opisuje, że serwatka wlana przez pracownika mleczarni do starych szybów nieczynnej kopalni uranu pod tą miejscowością, kilka dni później wpłynęła do Bobru.

"Bogdan Markowski - w latach 80-tych - pracownik janowickiej mleczarni podziemny labirynt postanowił wykorzystać jako magazyn serwatki, z której utylizacją w mleczarni były ciągłe problemy. Wraz z kilkoma pracownikami Markowski zabrał więc cysternę i pojechał aż pod Mniszków. Tam znajduje się jedno z wejść do kopalni. Nie zajrzeli nawet do środka, wtłoczyli tylko serwatkę do wnętrza góry i zadowoleni odjechali. Afera wybuchła kilka dni później, gdy czternaście kilometrów do Mniszkowa woda w Bobrze zrobiła się biała i cuchnąca. Wtedy do mnie dotarło, co tak naprawdę kryje się pod tą górą - wspomina Markowski” ( Filip Springer: "Miedzianka", str. 241.) – cytuje radny.

- Wygląda więc na to, że radioaktywna woda ze starych korytarzy kopalni uranu wpływa do Bobru i piją ją mieszkańcy Jeleniej Góry – twierdzi polityk. - W związku z powyższym, zwróciłem się z zapytaniem do prezydenta Marcina Zawiły o stan wody, którą piją jeleniogórzanie oraz rodzaj i częstotliwość wykonywanych badań. Tego typu niepokojących sygnałów nie można bagatelizować, gdyż efektem picia skażonej wody są nowotwory i uszkodzenia płodów – dodaje radny.

Prezydent Marcin Zawiła stanowczo odpowiada: - Gdyby było jakiekolwiek skażenie wody, to z pewnością bym o tym wiedział. Prowadzimy ciągły monitoring i badania jakości wody. Badania ochrony środowiska są bardzo szczegółowe. Mamy też własne laboratorium w spółce Wodnik. Nie ma takiej możliwości, by dopuścić skażoną wodę do spożycia – zapewnia.

- Woda nie jest też bezpośrednio brana z Bobru, ale spod dna rzeki, po czym najpierw trafia do stacji uzdatniania wody i badań, a dopiero później do kranów mieszkańców – dodaje Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Przetarg na Szklarską Porębę Średnią

Nowy program "Moja woda"

Promesy dla strażaków  

Komentarze (96) Dodaj komentarz

~ 11-04-2014 8:31
Ale, czy była badana na radioaktywność ?
Nοstradamus 11-04-2014 8:43
Norma i parametry wody pitnej w POlsce nie przewidują tego typu badań, więc WODNIK z prezesem Jastrzębskim umyje łapki od tego. Już od co najmniej kilkunastu lat wiadomo że kotlina jeleniogórska NIE NADAJE SIĘ DO ZAMIESZKANIA, ale nikt nie ma pomysłu co z tym zrobić. Radioaktywność wody poprzez zawartość w niej rozpuszczonego Radonu nie jest znaczna, ale mocno się waha przy pomiarach więc należałoby akurat tutaj zalecić stałe monitorowanie tego parametru. Większość miasta Jelenia Góra wodę otrzymuje z zalewu Sosnówka uzdatnioną w ultra nowoczesnej (to nie żart) stacji uzdatniania w Cieplicach. Problemem są natomiast DWA UJĘCIA POWIERZCHNIOWE które nie posiadają żadnych filtrów: Kamienna Wieża i Leśniczówka. Wyniki badań wody z tych ujęć są TRAGICZNE ...
rymcycymcy 11-04-2014 8:46
I później dziwić się, że jakieś leszcze z Bobru ...atakują w nocy samotne panny ! :)
Nοstradamus 11-04-2014 8:49
... przez ostatnie 5 lat woda z w/w ujęć, sprzedawana mieszkańcom Jagniątkowa i Sobieszowa nie spełniła nawet NORM POlskich. Woda z tych ujęć płynąca w kranach NIE NADAJE SIĘ DO PICIA. Jest też niesamowicie KOROZYJNA, nie można do jej transportowania w domu używać RUR MIEDZIANYCH (dlatego Niemcy tutaj ich nie stosowali!). Odrębną sprawą jest fakt że WODNIK nie ma prawa dostarczać ludziom tej wody. Ustawy i przepisy NIE POZWALAJĄ NA TO! Ale co z tego skoro Pani z SANEPID postanowiła za parę złotych nadstawić się za Jastrzębskiego i wydała już TRZECIE DOPUSZCZENIE dla firmy WODNIK, mimo że PRAWO w ogóle nie przewiduje TRZECIEGO DOPUSZCZENIA WARUNKOWEGO. Firma WODNIK nie poinformowała również o przekraczaniu norm KOMISJI EUROPEJSKIEJ mimo że jest do tego zobowiązana nawet POlskim prawem.
Nοstradamus 11-04-2014 8:56
Obecnie toczy się postępowanie UOKiK w sprawie ZWROTU NIENALEŻNIE POBRANYCH OPŁAT za wodę. Dotyczy to mieszkańców Jagniątkowa i Sobieszowai okresu ostatnich 10 lat. Mieszkańcy Ci powinni wystąpić do WODNIKA o zwrot NIENALEŻNIE POBRANYCH opłat... ponieważ NIE OTRZYMYWALI WODY PITNEJ, a na taki TOWAR dostawali faktury. Mieszkańcom radzę wnosić reklamacje do WONIKA i żądać zwrotu opłat za dostarczoną wodę za ostatnie 10 lat (tyle wstecz można maksymalnie wnosić). Wierzcie mi jednak wszyscy że NIKT SIĘ O WAS NIE MARTWI, tutaj LOKALNE STOWARZYSZENIA zajmują się pierdołami w rodzaju: TAŃCE i RÓŻAŃCE, JARMARK NASZEJ DZIELNICY itp. ale o ISTOTNE RZECZY nikt nie dba. Sarny, dziki czy jelenie, sr..., szcz... i zdychają, a następnie spływają zmyte do rur ujęć Kamienna Wieża i Leśniczówka...
~tobyl zamach 11-04-2014 9:01
cyrk był ostatnio na zabobrzu ale widac zapomniał zabrać ze sobą pana radnego
~Pan radny 11-04-2014 9:08
To agent ufoludków:)
Nοstradamus 11-04-2014 9:11
Odrębną sprawą jest RADIOAKTYWNOŚĆ całego terenu od Goduszyna do Wojcieszyc. Nie wskażę dokładnie o jaki teren chodzi bo zniszczyłbym finansowo ludzi którzy tam zbudowali sobie domy. Ten teren ABSOLUTNIE nie nadaje się do zamieszkania. Widzę domy postawione bezpośrednio na wylotach SZYBÓW KOPALNI URANU, gdzie właściciele z HAŁD PROMIENIOTWÓRCZYCH porobili sobie ... SKALNIAKI. Poziom promieniowania tych hałd pozwala na bezpieczne przebywanie w ich pobliżu około 19 dni w roku. Oni są tam 365 dni w roku. Czy zachorują na nowotwory? Niestety są na to duże szanse. Czy powiedzieć o tym publicznie? Czy wskazać palcem o które domy i teren chodzi? ... to zniszczy tych ludzi finansowo, na szczęście NIE MUSZĘ tego robić, nie mam takiego obowiązku i nie mam dylematów.
~do Nοstradam 11-04-2014 9:14
A skąd wiesz, że, jak zacytuję: "Radioaktywność wody poprzez zawartość w niej rozpuszczonego Radonu nie jest znaczna, ale mocno się waha przy pomiarach" ? No skąd o tym wiesz, skoro jak sam piszesz, że normy w Polsce nie przewidują takich badań. To na podstawie jakich badań wysuwasz takie tezy?
~gluś 11-04-2014 9:15
ktoś tu na wodzie chce wypłynąć na szerokie wody
~Eeehhh 11-04-2014 9:26
A ja sobie sobie przypominam z szkoły podstawowej, że okres połowicznego rozpadu większości pierwiastków promieniotwórczych trwa baaaaaardzo długo i one były znacznie wcześniej niż ludzie, którzy tutaj od blisko 1000 lat tutaj mieszkają. W wyniku ewolucji (zawsze jakaś nastąpiła przez ten czas) to ludzie w większości nabyli "większą odporność" jeśli to tak nazwę na to promieniowanie-niecałkowita ale zawsze. Porównajcie dane tła promieniowania naturalnego (w naszym regionie jest większe) z danymi dotyczącymi ilości zachorowań na nowotwory w Polsce-nasz region nie odstaje drastycznie od średniej. Panu z PISu polecam pójście do szkoły jeszcze raz i oparcie swoich pytań na wiedzy, a nie tylko książkach historycznych.
~do Nοstradam 11-04-2014 9:29
Ale pieprzysz. Załóżmy że Ci ludzie faktycznie nie są świadomi i być może uciekliby stamtąd gdyby wiedzieli o zagrożeniu, by ratować swoje życie i życie ewentualnych dzieci, ale nie uciekną, bo Ty, jako "jedyny wiedzący" zachowujesz sobie prawo do nie uświadamiania ich. Tak wynika to z Twojego tekstu. Argumentujesz to dobrem finansowym. Czyli przedkładasz dobro finansowe nad zdrowie i życie? Zachowujesz sobie prawo do NIC NIE ROBIENIA. Tak napisałeś. Nie różnisz się więc niczym od tych "nieszlachetnych", których tak bezosobowo krytykujesz. Ogólnie traktując, Twój tekst jest pospolitym i potocznym chrzanieniem.
~mm 11-04-2014 9:45
Radny Szymański tylko książkę czytał, musi teraz zawezwać na pomoc swojego kolegę z szeregów Antka Macierewicza z expertami. Powoła zespół i wszystko będzie wiadome o tym spisku PO.
~ 11-04-2014 9:48
CENY wody w Jg sa poronione gdzie tyle płacic za wodę!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! śmieszne abonamenty gdzie i tak sam musisz sobie licznik kupić
~kora 11-04-2014 9:50
idżcie do szpitala w Jeleniej Górze to zobaczycie średnią krajową.; a wtedy wróćcie do dyskusji.
~misio 11-04-2014 9:57
My ta wodę pijemy już od wojny i żyjemy i mamy średnią zachorowalność na nowotwory. Więc chyba można powiedzieć że się już przystosowaliśmy....
~upss 11-04-2014 9:59
Radny Szymański na poważnie wziął sie za bary z literaturą... Antoniego M. jeszcze tylko brakuje i kolejnych pieniędzy wydawanych na pseudokomisję. Panie Radny pan lepiej niech już nie czyta innych powieści , książek nawet Tytusa Romka i Atomka bo bedzie Pan szukał prasolotów nad Jelenią Góra. Książka o Miedziance jest bardzo fajna jak najbardziej. Troszke logicznego myślenia wystarczy by bzdur nie wypisywać.
~upsss 2 11-04-2014 10:01
idąc tokiem "myślenia" Pana Radnego wszyscy z miejscowości Miedzianka , Radomierz , Janowice, juz dawno na raka powinni sie przekręcic bo korzystaja z ujecia wody na Miedziance a własciwie pod Miedzianką.
~Do sądu! 11-04-2014 10:01
Panie Szymański i droga redakcjo Jelonki! Wasze informacje sieja zamęt i strach. Wcześniej należało, droga redakcjo zasięgnąć informacji w instytucjach odpowiedzialnych za zdrowie mieszkańców: Sanepidzie, Wodniku. A w miare mozliwości poczekać na dodatkowe badania. Dopiero na podstawie rzetelnych badań należało opublikować ten anons. Wcześniej panu radnemu Szymańskiemu wiele pomysłów przychodziło do głowy. A teraz, w sytuacji, kiedy skompromitował sie w oczach mieszkańców możemu oczekiwać zalewu podobnych "sensacji". Czy ktoś o zdrowych zmysłach powołuje sie na zdarzenia sprzed prawie 40 laty, kiedy obecnie do dyspozycji mamy zupełnie nowe mozliwości badania składu wody? Myślę, że ta nieodpowiedzialna akcja powinna znaleźć swój finał w sądzie.
~CZYTELNICZKA 11-04-2014 10:18
Osobiście popieram czytanie literatury, ale... nie jednak nie wszyscy powinni ja czytać. Już się boję jak Pan radny się dopadnie do książki "Skarby drzewa". Uff na szczęście nie czyta Szwai.
~ChymnKaczora 11-04-2014 10:19
Ciekaw jestem, jak pan co wlał serwatkę do szybu, odnalazł ją w rzece. To jest cud większy od papieżowego. Kilka dni biedaczka krążyła po głębiach i wreszcie wypłynęła, a pracownik omal się nie posz..ał z radości. Przecież każdy trochę bardziej kumaty od winniczka wie, że to bzdura totalna. Takie opisy owszem, są możliwe jakby było bezpośrednie połączenie na trasie sztolnia-rzeka. Ale jeśli to trwało kilka dni - BZDURA. A radny Sz.i zresztą już nie jeden idiotyzm promował. Od dawna wiadomo, że góry nasze są lekko radioaktywne z racji Uranu, ale na tym terenie tysiące pokoleń rosło i się przystosowało do nieco większego tła. Nawet radny Sz., choć tu bym wpływu genetycznego nie lekceważył. A nasza woda jest jedną z najlepszych w Polsce. Dużo do nas ludzi przyjeżdża i to stwierdza.
~chemnik 11-04-2014 10:30
"Bogdan Markowski - w latach 80-tych - pracownik janowickiej mleczarni podziemny labirynt postanowił wykorzystać jako magazyn serwatki, z której utylizacją w mleczarni były ciągłe problemy>>>Ten tekst świadczy,że Markowskiego można spokojnie zamknąć za niszczenie środowiska.Świadomie wylał biologicznie ciężką ciecz do źródeł wody-skandal nad skandale.I jeszcze taki radny Sz.powołuje się na przestępstwo żeby udowodnić swoje chore urojenia.Jeśli chcesz gościu sprawdzić,weź pokrop tą wodą kineskop swojego telewizora.Najlepiej to robić nocą. Każda emisja cząstki poskutkuje lekkim błyskiem ekranu w tym miejscu. Otrzymamy dowód, że coś tam jest. Pozostaje tylko pytanie co do stężenia,ale przy negatywnym wyniku doświadczenia-nie ma o czym mówić.Cząstki radioaktywne będą u nas do końca śiata
~niezależna 11-04-2014 10:31
... Pan Radny RPS odlecial na II. krąg...
~sztucznamgła 11-04-2014 10:35
wszędzie węszą sPISek
~Galla 11-04-2014 10:37
na tej ziemi zyli i pili wode juz od poczatkow osadnictwa mieszkancy kotliny i nie bylo wowczas ani uzdatniania ani Wodnika i ludzie zyli ba- nawet budowali domy fabryki , przyjezdzali artysci i turysci i miasto kwitlo- dzis Szymanski martwi sie o wode a o rozwoj tego miasta tak dba jak Tus o niepelnosprawnych
~Rodak 11-04-2014 10:38
Radny Szymański , ta woda nie jest radioaktywna, łona jest nawodniona trotylem, zatem Panie Szymański " ...dziadu" !!
~niezależna 11-04-2014 10:55
... a w 2 minucie 35 sekundzie słychać strzały, poza tym 3 osoby przeżyły ...
~ziemianin 11-04-2014 11:14
Jak wszędzie gdzie występują skały metamorficzne, naturalne tło promieniotwórcze jest wyższe niż na nizinach. Tak było od zawsze, a sprawcą jest mateczka geologia. Ludzie o których coś wiemy, mieszkają tu od setek lat i żyją, druga i trzecia głowa nikomu nie wyrosła, choć co do zawartości tej jedynej głowy to mam wątpliwości, szczególnie jeśli chodzi o niektórych osobników. Dotyczy to nie tylko mieszkańców naszych gór, innych widzieliśmy w nadmiarze wczoraj we wszystkich telewizoryjach.
Ryba 11-04-2014 11:15
Czyli elektrownie wodne zbudowane przy Bobrze mozna smialo zaliczyc do atomowych ;)
~PdG 11-04-2014 11:17
HAHAHAHA ostatnie zdanie Pana Łużniaka , spod dna rzeki , o k......... człowieku dlaczego się tak kompromitujesz , jak nie ma Pan zielonego pojęcia o ujmowaniu wód (czytaj ujęcie Wojanów) to na takim stanowisku nie przystoi tak łgać albo udawać że ma Pan jakąś wiedze na ten temat , dramat Panie Łużniak - dramat !!!!
~olaboga 11-04-2014 11:30
Teorie spiskowe to specjalność partii do której należy ten radny.Paranoja i Smoleńsk :)
~xs 11-04-2014 11:40
A jednak woda nasza nie nadaje się do picia bezpośrednio bez przegotowania.
~oko 11-04-2014 11:50
Chlorowana, fluorowana, ozonowana, opodatkowana i jeszcze radonowana! Teraz to nam WODNIK przywali ceny z grubej rury... i będzie akcyzowana
~Hmmmm 11-04-2014 12:11
I to jeszcze naj drorzsza cena za wode!!!trzeba to sprawdzic na wlasna reke bo juz nic nie wierze!!ban,,,,cii!!mysla ze jak wode ze dna wezma to nie jest skarzona!! Ide se kupic wykrywaczz do radioaktywnych elementow i zrobiee im sprawe!!!pozniej sie dziwicie dlaczego tak slabo sie czujemy!!!
~Bambo 11-04-2014 12:24
Ale jaja....... Wszyscy będą świecić!!! Szczególnie Radni. Pamiętajcie! "Świecąc przykładem nie oślepiajcie innych"....
~Hmmm 11-04-2014 12:24
Nagle obudzili sie wodnicy i probuja argumentowac ze niby tak dlugo tu zyli inic nie bylo, z tym ze nie pomysleli o tym ze te zrodla uranu zostaly wykopane a woda zaczela sie skarzyc przez te kopalnie!! Bedziecie placic za odszkodowanie!!!
~ 11-04-2014 12:30
Panie Rafale Sz. - czy ta serwatka jeszcze płynie? Jeśli tak, to opodatkować odbiorców za wodę wzbogaconą o serwatkę!
~Hmmm 11-04-2014 12:32
Do xs cy probujesz ludzi manipulowac ze wode trzeba zagotowac przed piciem!!! Ta woda jest skarzony jak fukushima!!!ludzie truja nas!!!!
~Trot 11-04-2014 12:53
Mam pytanie, czy jeśli radny Szymański jest w tej samej partii co Antoni Macierewicz, to głupota tego drugiego spływa wprost do jego mózgu? Mam wrażenie, że tak.
~Mirek F. 11-04-2014 12:56
Aż strach pomyśleć, co będzie, gdy Szymański przeczyta książkę, którą zrozumie!
~Olo 11-04-2014 13:01
Pan rafny długo był bezrobotny. Mam wrażenie… że za krótko.
~Hmmm 11-04-2014 13:08
Do xs cy probujesz ludzi manipulowac ze wode trzeba zagotowac przed piciem!!! Ta woda jest skarzony jak fukushima!!!ludzie truja nas!!!!
~Kat 11-04-2014 13:13
Co badzie jak radny Szymański przeczyta booka o czarownicach? czy będzie gonił na stos co 3 kobietę ????
~Anonim2 11-04-2014 13:20
Pan Szymański bedąc (jak należy wnioskować) na "fali" przedwyborczej aktywności (z zalecenia - jak mniemam - Prezesa), wykonał właśnie Jeleniej Górze "niedźwiedzią przysługę"! Publicze "odkrycie" tego zjawiska, nota bene - ogólnie znanego, ze zrozumiałych względów przemilczanego, będzie miało destrukcyjne oddziaływanie na turystykę i napływ "osadników" z grubszymi portfelami! Lepiej dwa razy pomyśleć, zamin palnie się głupstwo...
~koteczek 11-04-2014 13:40
Aby myśleć trzeba mieć CZYM .
~łooooo 11-04-2014 13:43
hahahah głupota przedwyborczych spotów już sie widzę zaczyna, pan nie-PO-Radny (ale mi łądnie wyszła gra słówek ;)) ) walnął już na "Dzień Dobry" megagłupotę haha no nie ja to czytam to leżę , i taki gość jest "RADNYM" Boże za jakie grzechy.... Hahaha a tak przy okazji Panie Radny w tej samej książce jest napisane że Pan Bogdan - przy okazji pozdrowienia p.Bogdanie i do zobaczenia na szlaku - "utylizował" całą noc piwo razem z właścicielem browaru i jeszcze jednym kolegą - to skoro p.Bogdan zajmuje sie utylizacją to może miasto z nim umowę "śmieciową" powinno podpisać?? Czy naprawde czytanie ze zrozumieniem jest aż tak trudne???
~niezależna 11-04-2014 13:43
... "Katastrofa smoleńska, to jest wypowiedzenie wojny " A.Macierewicz... pamiętajcie, ze jeśli wygra PIS, to ten człowiek prawdopodobnie zostanie ministrem obrony...
~zielonawyspa 11-04-2014 13:56
czy kazdy z PiSu to ....- dlaczego jak wyrywa sie ktos przed szereg z jakims ba...lem jest z pisu. Gonic ...
~niezależna 11-04-2014 14:20
... Pan Radny "Serwatka" RPS poPISał się poraz kolejny... oby tak dalej ...
~:D 11-04-2014 14:34
Czyli: 1. zagrożenia nie ma i prezydent ma na to dowód, bo nie wie, że zagrożenie jest a gdyby było, to by o tym wiedział, 2. wiceprezydent zapewnia, że woda jest oczyszczana z radioaktywności przed podaniem poprzez filtrację, a 3. radny zadając pytania szkodzi Jeleniej Gorze, turystyce i mieszkańcom. Niech już lepiej piją tę radioaktywną wodę ku chwale ojczyzny. :D
~tryb 11-04-2014 14:40
A może by tak powołać Sejmową, o przepraszam Komisję Rady Miejskiej w sprawie badanie sprawy. PiS ma w tym wielkie dokonania.
~znawca 11-04-2014 14:55
Promieniowanie w ograniczonych ilościach ma działanie pozytywne na organizmy żywe.
~aaa 11-04-2014 14:57
Jeleniogórski Maciarewicz?
Nοstradamus 11-04-2014 15:10
Odnośnie pytań: informację które posiadam opieram w 90% na opracowaniach naukowych takich jak: Raport Nr 2017/AP ( Pomiary radonu w budynkach na terenie Kotliny Jeleniogórskiej w ramach projektu UE pt. „RADON – jak z nim żyć?” ) www.ifj.edu.pl/publ/reports/2008/ ,danych pomiarowych przedsiębiorstwa WODNIK (dostępne w trybie dostępu do informacji publicznej) Artykuł profesora Halata: www.halat.pl/radon.html‎ załącznika: Załącznik nr 1 do uchwały Rady Miejskiej Jeleniej Góry nr 625/LXXII/2010 z dnia 28 września 2010 r. (strony 10, 18, 20) oraz Rozprawy doktorskiej mgr in. Anna Adamczyk-Lorenc "TŁO HYDROGEOCHEMICZNE RADONU W WODACH PODZIEMNYCH SUDETÓW ".
Nοstradamus 11-04-2014 15:14
...W 10% na danych historycznych o lokalizacjach wydobycia uranu, np. wzgórza Goduszyńskie i te nad Wojcieszycami są praktycznie puste w środku, są tam wielopoziomowe wyrobiska górnicze. Domy w kotlinie OBOWIĄZKOWO powinny być budowane na jednolitej płycie fundamentowej, z tego co mi wiadomo tylko jeden taki dom wybudowano ostatnio ... i stał się przedmiotem sprawy o samowolę budowlaną, pozostawiam to bez komentarza.
~niezależna 11-04-2014 15:14
... no to dobrze, że nie na serwatce...
~niezle 11-04-2014 16:37
no to teraz Nostradamus dorzucił do pieca;) będzie gorąco już niebawem;)
~vector 11-04-2014 16:57
Źle postawione pytanie, stąd zła odpowiedź. Pytania: 1. Czy w JG prowadzi się monitoring koncentracji radonu Rn-222 w wodzie, budynkach i gruncie 2. Jakie istnieją zagrożenia od Rn-222 znajdującego się w wodzie i gruncie na obszarze miasta ??? 3. Czy dla JG opracowano mapę geologicznego potencjału radonowego ???
~ 11-04-2014 17:06
zgadzam sie z "11-04-2014 08:31 | ~ " dokładnie o tym samym pomyślałem - Zawiła zacznij odpowiadać rzeczowo - Czy wodę bada się pod względem radioaktywności ????
~anonimous 11-04-2014 17:38
Każdy absurd ma swoje granice !!!!
~zdzich 11-04-2014 17:53
ruskie za tym stoją!!!!!!
~mieszkaniecc 11-04-2014 18:16
No to mamy lokalnego Macierewicza. Wszędzie spiseg! Pan Szymański chyba już do reszty zbzikował. Najpierw rozkręcił "aferę" z Termami, teraz - gdy tamto nie wyszło - próbuje kolejną bzdurną historyjkę wcisnąć mieszkańcom. Że woda z gór wokół Janowic spływa do Bobru? Żadne odkrycie, wystarczy popatrzeć na mapę i zobaczyć granice dorzeczy. PRZECIEŻ TO OCZYWISTE, ŻE MUSI SPŁYWAĆ! Inną sprawą jest to, czy to co pływa w Bobrze mamy w kranach, czy raczej jest to woda z ujęć wodnych i do tego filtrowana. Panu Szymańskiemu proponuję, żeby przez tydzień pił wodę bezpośrednio z Bobru, to może poczuje różnicę. I sam zobaczy, jakie bzdury opowiada. PANIE SZYMAŃSKI - PAŁA Z GEOGRAFII I UMIEJĘTNOŚCI MYŚLENIA !!!
~ 11-04-2014 18:19
Nostradamus, nie kompromituj się. Wszyscy wiemy, że jesteś etatowym trollem na tym portalu. Myślisz, ze ktoś bierze na poważnie brednie które wypisujesz? Tyle warte są twoje opracowania "naukowe" co ekspertyzy "naukowe" Macierewicza. Tak bardzo zależy ci na robieniu wody z mózgu ludziom? Zajmij się lepiej wyciskaniem pryszczy - pryszczy nie będzie na twarzy, to i humor ci się poprawi.
~ 11-04-2014 18:25
Panie Szymański, a w Podgórzynie wylądowali wczoraj kosmici i planują najazd na Jelenią Górę. Byłem, widziałem, mam nawet opracowania naukowe na ten temat. Proponuję zająć się tą sprawą jako kolejną. Można powołać specjalną komisję w Radzie Miejskiej do zbadania tej sprawy, a nawet zgłosić do NIK-u na prezydenta, że nie zabezpieczył profilaktywnie Kotliny Jeleniogórskiej przed kosmitami.
~hm.... 11-04-2014 18:41
Jak zwykle "pis..." wietrzą spisek. Wybudować Wielki Psychiatryk i zamknąć tych wariatów w nim.
~won za don 11-04-2014 19:16
Metodą radnego Sz. można popytać się o więcej mrożących krew w żyłach przypadków. Np: "Prezes K. jada koty ?" Albo:" W lodach Bambino psie ekskrementy ?" LUB JESZCZE OSTRZEJ: "OSTRY s...x W ZAKRYSTII ?" .Odpowiedź na to jest malutkimi literkami, hen na końcu I jest przecząca. Ale jeśli ktoś nie doczyta, lub nie dojrzy, zostaje z pierwszym wrażeniem. I TO SIĘ NAZYWA MANIPULACJA. Pytanie tylko jest takie: "Czy tak przedstawił je radny Sz., .................
~chemnik 11-04-2014 19:30
Znany z pryszczy (jeszcze w kampanii wyborczej) pewien Radny, powinien sobie na zawsze tą wodą wyleczyć trądzik młodzieńczy. Radioaktywna woda wybija bakterie odpowiedzialne za powstawanie ropnych czopów. Pojawiających się jako trądzik. Taka wybita bakteria albo z...hnie - jak promieniowanie będzie dość silne, albo zmutuje - jak będzie za słabe. Do jakiejś innej superbakterii naprzykład. Po której napaści powstanie trądzik wielkości orzecha włoskiego. Tak więc lepiej ją wybić jak zmutować. Czyli należy dbać, żeby woda była mocno radioaktywna. Najlepiej będzie do miski z taką wodą wstawić aktywne (głośno grające) radio. I w tym przeprać mordę. Efekt murowany.
~bum-tara-bum 11-04-2014 19:38
Woda z kranu jest 100 razy zdrowsza, niż jakakolwiek mineralna, sprzedawana na wszystkich rynkach świata.
~BOLO61 11-04-2014 20:25
No to mamy lokalnego Antonia .Ciekawe co oni biorą?
~gonzo 11-04-2014 20:34
Janusz Jędraszko do roboty,to dla ciebie
~ 11-04-2014 21:19
Prosze o zbadanie R. Szymanski moze byc radioaktywny pewnie pije wode i jak czarnobyl wybuchl tez byl juz na ziemi.
~niezależna 11-04-2014 21:37
... radny - kilka dni rozdawania ulotek i jak się uda, to 4 lata brania kasy np. za takie "sensacje" ...
~Radon 11-04-2014 22:35
Tu wolno mieszkać max 10 - 15 lat !. Doskonale wiedzieli o tym Niemcy . Przekroczenie norm Radonu są w niektórych miejscowościach 600 krotne!!!. Temat tabu ale już czas nauczyć tut.ludność jak żyć z Radonem !.
~Pieta 11-04-2014 23:48
Wybudujmy elektrownie atomowa uran wyplywa zadarmo do Bobru wykorzystajmy go . I nie bujmy sie uranu przezylismy Celwiskoze to uran nam niejest straszny
~martazzabobr 12-04-2014 0:10
Dla mnie to nie są jakieś bzdury. Nie wiem czy ktokolwiek z was spuszczał w toalecie wodę po ciemku. Czy naprawdę nie widzieliście nigdy zielonkawego poblasku ? Dla mnie jest to przerażające, że nikt nie zadba o zdrowie mieszkańców i nie zleci badań do labolatorium nawet jeśli jest tylko ślad podejrzenia, że może cos nam zagrażać. Takie lekceważenie naszego bezpieczeństwa jest od czasu jak rządzi ta ekipa ludzi, którzy mają nas za nic. Taka jest prawda!
~kumaty ;p 12-04-2014 8:12
porąbani jesteście ??? a jak on ma rację ...wodociągowe labolatorium nie bada wody pod kątem radioaktywności ...a z domami na uranie się zgodzę że wybudowano takie ...nie wiem czy wie ktos ale na górze sobiesz w piechowicach też była kopalnia uranu!!
~kolba 12-04-2014 10:14
Dla Tego Pana należą się Wielkie brawa , za odwagę naświetlenia o prawdzie Naszych terenów gdzie żyjemy !. Tak , było sporo badań na radioaktywność wody i promieniowania tła . I właśnie dlatego podjęte zostały pewne kroki . To jednak zbyt mało . I należy koniecznie udostępnić wszelkie dane .
~labor 12-04-2014 10:24
Co do tego , że ten Pan powiela zbadane i potwierdzone fakty nie ma dyskusji !!. Wszyscy doskonale wiemy ,że żyjemy w sąsiedztwie Uranu i każdego dnia wdychamy Radon !!!. Powagę i podejście do problemu Radonu świetnie pokazują wyceny nieruchomości w USA . Nie ma co panikować ale w miejscowościach o znacznie podniesionym promieniowaniu ludzie Muszą wiedzieć jak postępować i bezpiecznie żyć !!!.
~olaboga 12-04-2014 11:04
Dlaczego nie zrobiono nic w temacie skażonej wody w gdy u władzy był PiS ? Bo mają w .... zwykłych obywateli,takie populistyczno-spiskowe teorie są poruszane tylko w celu zdobycia władzy.Gdyby PiSiory zdobyły władzę nikt by więcej nie wspomniał o zatrutej wodzie,wtedy tylko Smoleńsk,aresztowania ,wojna z Rosją.p...py.
~ 12-04-2014 12:13
Jak jest ze skażeniem wody, trudno powiedzieć, trzeba mieć dostęp do badań. Natomiast badania były robione co do poziomu promieniowania przy miejscach dawnego wydobywania rudy uranu: Wojcieszyce,Wojanów, Maciejowa, Radomice, Jagniątków i oczywiście Kowary, do tego dochodzi kwestia okolic Starej Kamienicy. Także temat jest jednak na rzeczy. Promieniowania nie widać,a efekty rozłożone są na lata. Największą porażką są domy ustawione w Wojcieszycach niemal na urobku z dawnych kopalni uranu. Tam, to się chyba geniusze pobudowali, promieniowanie nadal tam występuje i jest szkodliwe rozbija m.in łańcuch DNA. To chyba nie spisek:) ? Tu kto do jakiej frakcji należy czy na kogo głosuje nie ma znaczenia DNA mamy wszyscy
~Stefan 12-04-2014 17:29
Ciekawe, że większość wpisów broniących głupot radnego Szymańskiego to są komentarze pisane z dwóch IP (ale pod wieloma nickami): *.jeleniagora.vectranet.pl (109.241.*.*) i *.jeleniagora.hypnet.pl (95.178.*.*). Sam radny dwoi się i troi, czy jego PIS-owscy koledzy podgrzewają atmosferę na forum? Tak to prawda, panie Szymański, ktoś nami manipuluje. Ale jest to pan i pańscy koledzy, którzy wciskacie kompletne idiotyzmy ludziom. Może jakieś ciemne masy nabiorą się na to, ale nikt w miarę myślący nie uwierzy w ten stek bzdur, zupełnie niezgodny z nauką, co zauważy bez problemu nawet maturzysta, który uważał na lekcjach w szkole.
~PiS-ateista 12-04-2014 20:29
Radny Szymański, trotyl w górę, słupki w dół buhahahaha
~labor 13-04-2014 0:00
Stefan , Ja swoje wywody opieram na dostępnych , przeprowadzanych badaniach w Naszym terenie !!!. Co do zagrożenia radiologicznego i obecności 226Ra ,228 Ra doskonale wiedzą Nasze służby !. Nikt nie sieje paniki .Jednak UE nakazuje ujawnianie danych o obecności stężenia Radonu . Jeżeli jest zdrowo ,to OK ,jeżeli jest coś nie tak ,to powinniśmy wiedzieć . Gdzie tu widzisz podtekst walki politycznej ?.
~@ ~labor 13-04-2014 2:37
Najpierw trzeba te badania zrozumieć, bo z głupot, jakie wypisujesz, wynika, że jesteś gdzieś tak na poziomie podstawówki. Zresztą widać to po stylu komentarza - za tyle byków to każdy nauczyciel postawiłby ci pałę z wykrzyknikiem.
~świetlik 13-04-2014 10:33
@- a Tobie o co chodzi ? To problem i dyskusja dla wszystkich . Z błędami w pisowni da się zdrowo żyć !. Jak jest z tym Radonem to nie wiele wiemy . A powinniśmy .
~ 13-04-2014 20:44
To poczytaj odpowiednie opracowania. Na forum na pewno tego się nie dowiesz. Od PIS-owskich polityków tym bardziej. Z błędami w pisowni da się żyć, ale w myśleniu już dużo trudniej. Jakbyś potrafił myśleć i miał jakieś minimum wiedzy, to byś od razu spostrzegł, że historyjki jakie opowiada Szymański to stek bzdur i nic więcej.
~NIKE 13-04-2014 22:53
"Prezydent Marcin Zawiła stanowczo odpowiada: - Gdyby było jakiekolwiek skażenie wody, to z pewnością bym o tym wiedział." WIERZĄC W SŁOWA PREZYDENTA ZNAJDUJĘ ODPOWIEDŹ DLACZEGO - bo służbami odpowiedzialnymi za stan niewiedzy Pana Prezydent są rządzący służbą,która przedmiotowo ocenia jakość bezpieczeństwa wody do picia. Nie stosowną w moim odczuciu jest nagonka na osoby poruszające tak istotne dla naszego zdrowia problemy. MY MIESZKANCY TEŻ NIE JESTEŚMY INFORMOWANI O POZIOMIE JAKOŚCI WODY i potencjalnych jej zagrożeń - dlaczego? SKANDAL! GŁUPOTY PRZEDSTAWIANE NA RADZIE POWIATU NIE MAJĄ POKRYCIA - "NIE STWIERDZONO TEŻ CHORÓB WODO -ZALEŻNYCH" BO NA JAKIEJ PODSTAWIE PYTAM TAKIE STWIERDZENIE? Odsyłam do stron http://www.halat.pl/wodanik.htmlhttp://www.halat.pl/wodanik.html http://hal
~NIKE 13-04-2014 23:26
Więc działaj Pan Panie Szymański na rzecz TWORZENIA społeczeństwa informacyjnego – może zacznie się wymagać minimum od osób zarządzających (osiągany dochód roczny to pow. 100tyś rocznie, niektórych inspektorów – a to obliguje chyba wobec Nas?) służbami odpowiedzialnymi za brak wskazywania (wyjaśnia to Teoria Agencji) kierunków strategii w zakresie zapewnienia mieszkańcom dostępu do dobrej jakości wody do picia – WSPÓŁDZIAŁANIA W TYM ZAKRESIE Z WŁADZMI MIASTA I POWIATU. „Kancerogeny obecne w wodzie z kranu, zagrażają zdrowiu wszystkich, od niemowlęctwa do starości, niezależnie od stylu życia lub warunków pracy. Należy dodać, że czynniki rakotwórcze pobierane przez całe życie z wodą pitną przyspieszają kancerogenezę związaną z paleniem tytoniu, piciem alkoholu lub warunkami pra
~NIKE 13-04-2014 23:49
Czy znamy JAKIEŚ wyniki z Polskiej Agencji Atomistyki na zawartość radonu? W STRATEGII ROZWOJU MIASTA WAŻNYM WYDAJE SIĘ UWZGLĘDNIENIE NA PIERWSZYM MIEJSCU DZIAŁAŃ ZAPEWNIAJĄCYCH NAM ZDROWĄ WODĘ I TAKIEŻ POWIETRZE! Co winny Panu Prezydentowi uświadamiać a nie ściemniać w sprawozdaniach odpowiedzialne za przedmiotowe bezpieczeństwo powołane do tego służby. TO WAŻY O LOSACH NASZEJ OKOLICY W KAŻDYM JEJ WZGLĘDZIE.
~do wyżej 14-04-2014 0:36
Nie trolluj już gościu więcej. TA INFORMACJA JEST TYLKO TY NIE POTRAFISZ JEJ ZNALEŹĆ. Więc nie popisuj się swoim ignoranctwem i nie zwalaj na prezydenta winy za swoją niewiedzę. Prezydent nie ma obowiązku informować cię o wszystkim, co tylko ci się zamarzy. To ty masz obowiazek poszukać sobie informacji jak jej potrzebujesz. Chyba że nie potrafisz, ale tu są w takim razie winni twoi rodzice, że cię nie nauczyli tego i nie posłali do szkoły (przynajmniej podstawowej). Jesteś typowym spamerem, któremu łatwiej przychodzi wkleić głupi komentarz z pomówieniami niż poszukać wcześniej wiarygodnych informacji. Co do radnego Szymańskiego to sam się tylko kompromituje takimi bredniami. Każdy myślący człowiek tylko uśmieje się z takich banialuków, tępy motłoch z kolei bezmyślnie łyknie wszystko.
~ 14-04-2014 8:01
Tu nie chodzi o to aby skakać do gardła M.Zawile, np w Wojcieszycach jest promieniowanie i tyle, a ludzie tam się pobudowali na hałdach dawnych kopalni uranu. Niech każdy sam się zastanowi czy ,to szkodliwe, czy też nie:) A nie węszy spiski i sprawdza IP, jakby miał zlecenie na tego typu robotę. Czy już nie można się swobodnie wypowiedzieć, bo ktoś, kto sprawdza IP i szuka spisku wszędzie ma we wszystkim rację. Wojcieszyce są niebezpieczne w strefie dawnych kopalni i tyle,sa opracowania naukowe...
~do trolla 14-04-2014 15:04
"W Wojcieszycach jest promieniowanie i tyle"? Bo co? Bo jakiś anonimowy troll tak mówi? Zorientuj się najpierw w faktach, żuczku, i nie rozpowszechniaj bzdur. Tak się składa, że żadne opracowania naukowe nie potwierdzają tych wymysłów. Typowe PIS-owskie gadanie - postawić najbardziej bzdurny zarzut i niech potem adresat się tłumaczy. Pewnie trolluje tu któryś z radnych PIS-u i nie ma odwagi się podpisać. Co do statystyk, to najwyraźniej czegoś nie zrozumiałeś, misiu. A nawet sporo. Wcale nie jest tak, że umieralność w Jeleniej Górze czy na Dolnym Śląsku jest bardzo duża. A wręcz przeciwnie. Tych statystyk nawet na oczy nie widziałeś, tak sobie tylko kłapiesz dziobem co ci ślina na język przyniesie.
~ 16-04-2014 10:16
Podaje opracowanie naukowe, nie jestem z żadnej partii politycznej i nie odzywam się bo mi się tak opłaca, stwierdzam fakty podawane w raportach naukowcyh i tyle. Trolem sam jesteś i do tego opłacanym z urzedu, dwa przestaną byc niebawem twoje wpisy jak twoja ekipa mocodawców odejdzie i wtedy wakat lokalnego opluwacza się wraz z nią skończy. Jesteś typowym trolem i do tego prymitywem na usługach swoich mocodawców typowym wazeliniarzem sprzedajnym za pieniądze i atakujących wolnych ludzi, którzy z polityką i urzędnikami nie mają nic wspólnego. Twoje inwektywy mnie nie dotykają, bo je adresujesz do ludzi sobie podobnych, a ja takowych olewam:)
~ 16-04-2014 10:26
Dal zainteresowanych podaje opracowanie: "Zwalczanie negatywnych następstw przedsięwzięć górniczych - Postępowanie z kontaminantami radioaktywnymi w regionie Jeleniej Góry w Polsce pd-zach. Nr. projektu FKZ 380 01 140. Badaniem zajęły się: Wrocław Uniwersytety of technology i Federalne Ministerstwo środowiska, ochrony natury i bezpieczeństwa reaktorów (2007r.) Stron raportu 97. Sa tam m.in Wojcieszyce. Odbijasz się zatem od ściany trolu na usługach ekipy rządzącej. Dla mnie jesteś zwykłym ignorantem wrzucającym wszystkich do jednego wora, a psychologicznie człowiekiem słabym i sfrustrowanym bliskim odejściem z wakatu. Szkoda nawet czasu sekundy na ciebie poświęcać:) Także już tobie nie odpowiem bo i tak będziesz pluć,a że tu wrócisz to wiem, bo zawsze "wraca świnia do swoich wymiocin."
~dr inż. 18-04-2014 1:13
Spróbuj najpierw zrozumieć to "opracowanie", ignorancie. I nie spamuj więcej. Każdy swój komentarz wklejasz po kilka razy - typowe metody z poprzedniego systemu, widocznie myślisz, że skoro nie masz racji, to przynajmniej zakrzyczysz innych. Swoją drogą ta "światowo" brzmiąca nazwa (którą celowo zmieniłeś, niezgodnie z prawdą) to nic innego, tylko wrocławska Politechnika Wrocławska. Gdzie w rankingach naukowych jest ta pseudouczelnia, łatwo sprawdzić (np. przez Google). Podpowiem, że nie w pierwszym tysiącu. Skoro nawet nazwy uczelni nie potrafisz podać poprawnie, to wiele mówi to na temat rzetelności pozostałych twoich "rewelacji". No ale czego lepszego można spodziewać się od anonima, który nawet nie ma odwagi podpisać się imieniem i nazwiskiem pod swoimi insynuacjami i pomówieniami?
~stanik 10-06-2014 12:28
Ja staram sie byc nie zlosliwym,ale-moi RODACY.Jesli katastrofa w SMOLENSKU TO wypowiedzenie wojny,to co sie bedzie dzialo gdy PIS dojdzie do wladzy ,a Macierewicz zostanie ministrem? Podejrzewam ze SODOMIA I GOMORIA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!...Rodacy ratunku,pomocy´...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Euroregion zabytkowym rowerem – minęło 20 lat

Cieplickie place

Frekwencja dopisała. Będzie skatepark?

Ulica Nadbrzeżna już w nowej odsłonie  

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
516
Tak
47%
Nie
40%
Nie wiem
14%