MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 30 września
im. Hieronima, Zofii

Radni zdecydowali o czynszach

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 11 października 2016, 14:27
Aktualizacja: Środa, 12 października 2016, 15:47
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej Jeleniej Góry (11.10) poświęcona projektowi uchwały grupy radnych w sprawie wieloletniego programu gospodarowania zasobem mieszkaniowym w Jeleniej Górze w latach 2014–2019, była starciem poglądów trzech stron: służb prezydenta, radnych opozycji oraz przedstawicieli mieszkańców miasta.

Od kilku dni dyskusja na temat proponowanych przez grupę radnych zmian, praktycznie nie schodziła z politycznych kuluarów i informacji medialnych. Pod projektem uchwały podpisali się Oliwer Kubicki, Leszek Wrotniewski, Alicja Szklarska, Piotr Iwaniec oraz Janina Ziętek, jednak nie wszyscy z tej grupy w głosowaniu podczas sesji byli jego zwolennikami. Po wysłuchaniu stanowisk każdej ze stron, Piotr Iwaniec zagłosował przeciw przyjęciu uchwały, a Alicja Szklarska wstrzymała się.

Jako przedstawiciel wnioskodawców wystąpił Oliwer Kubicki, który nawiązał do „drastycznej” podwyżki z 2013 roku, szczególnie dla mieszkających w gorszych standardach. - Wszyscy jako radni musimy posypać głowy popiołem, ale uchwała ta została później wyrzucona do kosza przez sąd, który stwierdził, że to „gniot prawny”, a na podstawie tej uchwały prezydent podwyższał ludziom czynsze. To my wtedy to bezprawie umożliwiliśmy i przegapiliśmy – mówił radny Prawa i Sprawiedliwości zastanawiając się dlaczego prezydent podpisał zarządzenie powołując się na uchwałę, która nie istnieje w obrocie prawnym. - Do momentu, kiedy nie podjęliśmy nowej uchwały – a stało się to znacznie później – obowiązywała uchwała poprzednia, czyli ta, która zezwalała na 10-procentową podwyżkę – dodał Kubicki.

W odpowiedzi mecenas Roman Słomski powiedział, że uchwała z 2 lipca 2013 r. była aktem prawnym obowiązującym do czasu, kiedy Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, że ta uchwała zawiera wady. - Na skutek tego rozstrzygnięcia sądu, Rada Miejska podjęła nową uchwałę i była ona jeszcze dwa razy zmieniana, a więc radni mieli czas i możliwość przyjrzenia się szczegółowo tym kwestiom. Nikt nie wprowadzał radnych w błąd – mówił Roman Słomski odnosząc się też do legalności zarządzenia prezydenta. - Mamy tu do czynienia z bardzo czystą i klarowną sytuacją, a więc nie mamy do czynienia z żadnym naruszeniem prawa – dodał radca prawny Urzędu Miasta.

Ostatni głos w dyskusji należał do jednego z zainteresowanych mieszkańców miasta, który podkreślał m.in., że radni stają przed bardzo ważną decyzją. - Popełniliście błąd panowie i teraz rozważania na temat – stracimy jakieś 4 miliony czy 5 milionów – dla mnie, z pozycji mojej firmy, to są rozważania pasera: ile oddać? - mówił Zdzisław Kąpa. Nie przyznacie się do błędu – jest mi bardzo na rękę, bo mnie interesuje tylko czy nagranie sesji wyjdzie w całości i wynik głosowania – stwierdził. - Prześledziłem od kiedy jesteście funkcjonariuszami publicznymi. Z chwilą wyjścia z domu i ruszenia na sesję jesteście funkcjonariuszami publicznymi. Teraz następuje konflikt prawny interesu. Was dotyczy artykuł 231 kk – funkcjonariusz publiczny, który przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązku, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 – kontynuował Zdzisław Kąpa podkreślając, że nie straszy radnych, tylko chce, aby przed głosowaniem przemyśleli oni nad czym będą głosować. - Bardzo ciężko jest postawić przed sądem funkcjonariusza publicznego, bo muszą wystąpić dwa aspekty: świadomość, czyli musi podjąć świadomie decyzję lub zaniechać świadomie działań – inaczej nie podlega karze; i musi być szkoda. Skarga dotyczy mojego czynszu, wy zmuszaliście mnie do określonych zachowań – tłumaczył Z. Kąpa. - Do czego zmierzam? Jeżeli wy się wyprzecie, że załóżmy - podejmowaliście coś nieświadomie, to wracamy do kodeksu cywilnego i okazuje się, że wszystkie wasze uchwały są nieważne, bo podejmujecie je nieświadomie – dodał mieszkaniec Jeleniej Góry.

W trakcie sesji nie brakowało barwnych porównań. Radny Kubicki określił tłumaczenia prezydenta, że gdyby przyjęto projekt rozpatrywanej uchwały, do budżetu ZGKiM trzeba będzie dopłacić ok. 4 miliony złotych, jako logikę zbira. - Mamy kamienicę, w której mieszka zbir, który co miesiąc zbiera od ludzi haracz – nie jest to legalne. Wreszcie nadarza się możliwość, żeby temu zapobiec, a zbir mówi wtedy: ale mi teraz nie wystarczy do pierwszego – zilustrował swoją ocenę Oliwer Kubicki.

- Dobrze by było, gdyby tego typu popisy oratorskie wiązały się też z pewną refleksją co do rzeczywistości. Radny mówił o zbirach, o niedotrzymaniu słowa, niespójności między miastem dostatnim a niedostatnim. Jesteśmy miastem na dorobku, które idzie do przodu, ale właśnie dlatego powinniśmy odpowiedzialnie do niego się odnieść – odpowiedział prezydent Marcin Zawiła przedstawiając następnie przykładowe wyliczenia czynszów po proponowanych zmianach, z których wynika, że osoby najuboższe i średnio zarabiające nie odczułyby żadnej zmiany, a zyskaliby zarabiający niemal 2 tys. zł na osobę w rodzinie.

Wyniki głosowania:
ZA: Dawid Jezierski, Oliwer Kubicki, Ireneusz Łojek, Józef Rypiński, Rafał Szymański, Janina Ziętek (wszyscy PiS) oraz Leszek Wrotniewski (PO).
PRZECIW: Alicja Dusińska, Stanisław Dziedzic, Danuta Wójcik (klub Razem Zmieniamy Jelenią Górę), Wojciech Chadży, Józef Kusiak, Robert Obaz, Józef Sarzyński (klub SLD), Piotr Iwaniec, Krzysztof Kroczak, Konrad Sikora, Anna Ragiel, Bożena Wachowicz-Makieła (klub PO).
Wstrzymała się od głosu Alicja Szklarska (klub PO), głosu nie oddał Piotr Miedziński (PO), a Anna Bałkowska (RZJG) i Zbigniew Ładziński (klub SLD) byli nieobecni tego dnia.

Czy to koniec batalii o czynsze? - Przemyślimy oczywiście co robić dalej – pytanie, jakie będą rozstrzygnięcia sądów. Pan prezydent trzy lata temu podniósł czynsze o 60 proc. i twierdził, że to wszystko w porządku i to naturalna podwyżka. Nie zgadzamy się z tym i uważamy, że tę sytuację trzeba było odwrócić. Nie może być tak, że prezydent na podstawie uchwały, która została uchylona w całości, podejmuje decyzje o tak drastycznej podwyżce, nie można części mieszkańców w ten sposób traktować – skomentował wynik głosowania Oliwer Kubicki, którego wyjaśnienia mecenasa Słomskiego nie przekonują.

- Pan mecenas Słomski przekonuje nas do różnych rzeczy, np. do tego, że uchwały są zgodne z prawem, po czym wojewoda je w całości uchyla, bo nie są zgodne z prawem. Już wielokrotnie przekonaliśmy się, że rzeczy, które on pozytywnie opiniuje później nie przechodzą w nadzorze, więc nie jest to dla mnie żaden argument – dodał radny Prawa i Sprawiedliwości.

Ogłoszenia

Czytaj również

Były schodki, nie ma schodków...

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Ruszył kolejny etap budowy S3

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~WYRZUTEK 11-10-2016 14:32
A co tam w temacie Jeleniogórskiej Mafii Mieszkaniowej? Granda na miarę afery Warszawskiej i cisza.
~Jery 11-10-2016 14:39
A ja pamiętam Kubickiego jak chodził z mopem na głowie. Wtedy był sobą. Ja się pytam gdzie ten mop?
~marcinZZ 11-10-2016 16:42
podobna kradzież jest w JSM w opłatach czynszowych mieszkań, 30000 ludzi płaci zawyżone czynsze, ale jakoś im to nie przeszkadza? Parę konkretów: JSM na nadwyżkę w budżecie 1 do 1,5mln złotych właśnie z zawyżonych czynszów, bo można by od dawna obniżyć je o 5 do 10% bez szkody dla budżetu JSM. Fikcyjne koszty konserwacji budynków przez niby-ekspertów, każda klatka płaci ok 3000-5000 rocznie na konserwację, która kosztuje de facto 500 zł. Kolejna fikcja to fundusz remontowy, mój blok jest ocieplony i wyremontowany, ale fundusz płacę w pełnej stawce. No i zryczałtowany koszt ogrzewania, które wychodzi drożej niż ogrzanie domku.
czlowiekpuszcza 11-10-2016 16:52
Za mało zdjęć Kubickiego i Zawiły. Radna Maria Anna powinna być już na politycznej emeryturze.
~ola 11-10-2016 18:14
Bedziemy o tym pamietać przy wyborach ja uważam że ta podwyżka była skandalem i teraz powinno się ją zmienic o przynajmniej 20% ja w kamienicy na Drzymały w zdewastowanej place ponad 500zł czynszu i nawet nikt tu nie sprząta nie maluje nic kompletnie nawet domofonu nie ma:(
~marek11 11-10-2016 18:22
3 rady czy 4...? kto wie
~do ola 11-10-2016 21:36
na Drzymały są duże pięknie mieszkania wiec nie pleć bzdur. Jak zaniedbałaś to masz zaniedbane,domofony też są i jest wszystko zadbane.
~aaabbbccc 11-10-2016 21:40
"To my wtedy to bezprawie umożliwiliśmy i przegapiliśmy" - ja się w ogóle zastanawiam - skąd wy tam się ludzie w tej radzie wzięliście. Bo kogo interesów pilnujecie to już wiem - na pewno nie mieszkańców. Sprawa wodnika - "przegapiliście", sprawa czynszów - "przegapiliście" - co jeszcze "przegapiliście"? Od czego wy tam jesteście?
~ola 11-10-2016 22:14
Zapraszam do dwóch ostatnich klatek 11-13 i proszę wejsc do środka a potem pisać opinie mieszkania faktycznie są duże ok 50m ale stan klatki jest przerazający i nikt nic w niej nie robi od lat wiec za co 500zł wiec zanim się wypowiesz to warto zgłębić temat:(bo uwierzcie że mieszkanie w takim zaniedbanym miejscu nie jest fajne a nie każdego stać na zmiane:(
~sajmon 11-10-2016 22:43
Radni mieszkańców traktują jak dojną krowę . Przykładem niech będzie zmiana nazw ulic gdzie się któryś wypowiedział " że nie będzie nic refundowane bo miasto nie będzie miało z tego tytułu wpływów do kasy " A jak typ w wrocławia przyjeżdża to mu miasto basztę pod hotel za 700zł wynajmuje :) No tak łatwo się szasta jak na mieszkańcach można sobie odbić :(
~kolejny Kąpa 12-10-2016 0:12
Zanim nastąpią te 3 lata to miną lata i dalej będą nas okradać. Proponuję demokratyczne referendum i pogonić bandę jeszcze w tym roku.
~iwes 12-10-2016 0:24
Kusiak śpi zdjęcie 13.Po co oni tam siedzą?
~I 12-10-2016 0:29
Kubicki mądrzy się bo jego dojna zmiana osadziła go w trzech radach nadzorczych, nepotyzm pisorów przekroczył wszystkie granice , wstyd !!
~Kubicki ma rację 12-10-2016 8:53
Ratuszowe pieski boją się Kubickiego dlatego robią na niego nagonkę. Bo ich "mecenas" produkuje buble prawne a miasto potem przegrywa sprawy w sądzie co skrzętnie się przemilcza. Kubicki nie jestem za PiSem ale trzymaj się chłopie i nie przejmuj się nagonką robioną na zlecenie........ ciekawe czyje? :D
~do 00:29 i iwes 12-10-2016 8:57
Zazdrościsz po co to ujadanie. Rada jak miasto , czyli emerytów. Takich sobie mieszkańcy wybrali !
~III sort 12-10-2016 9:05
Do "I" czy w tym mieście nie panoszy się nepotyzm? To taki lokalny układzik kolesi.
~jolasia 12-10-2016 9:15
Najlepszym wyjściem jest wykup mieszkania i założenie wspólnoty. Wtedy wspólnota decyduje o czynszu i funduszu remontowym.
~gość 12-10-2016 10:16
Zawiła - krętacz, cwaniak oczywiście,że boi się depczącego mu po piętach Kubickiego. Kubicki walczy z korzyścią dla mieszkańców a Zawiła okrada biednych ludzi, Wstyd Zawiła ! Ludzie Ci zaufali a teraz nienawidzą cię,Czy tego nie widzisz ? Zyczę panu, wielki PANIE PREZYDENCI - aby pan zarabiał 1300,- zł i płacił 700,- zł za czynsz w starej komunalnej kamienicy, bez ciepłej wody i ogrzewania ! I kto bardziej zadbał o ludzi - Zawiła czy Kubicki?
~sdfg 12-10-2016 11:29
najpierw zlodzieje wezcie sie za remonty tych ruin za ktore bierzecie czynsze jak za apartamenty we wroclawiu budynki podziurawione jak ser coroku problemy z gniezdzacymi sie osami w stropach cieknace dachy taki chu... dostaniecie czynsz wieprze siedza i mysla tylko gdzie tu jeszcze nakrasc i sie nazrec
~watchdog 12-10-2016 11:33
..."Będe wraz z Komisją Prezydentowi patrzył na ręce. Urzędnicy muszą wiedzieć, że ich pracy przyjrzy się ktoś, kto nie jest "dogadany". Kto nie czerpie profitów z bycia w układzie rządzącym. Każda władza, jeśli pozbawiona jest systemowych narzędzi kontroli się daprawuje." Oliwer Kubicki oficjalny blog 08.01.2015 rady nadzorcze ( za infor.internet) : 1) ENERGA ELEKTROWNIE OSTROŁĘKA SA 2) PZU ZDROWIE 3) OPERATOR SYSTEMU MAGAZYNOWANIA SP Z O.O. (GRUPA PGNIG)
~23 12-10-2016 22:08
wSpolnoty to sciema i dojne krowy dla wybranych i dogadanych urzednikow
czlowiekpuszcza 17-10-2016 9:50
Chodzą po mieście ploty, że już długo nie zagrzeje w PiSie miejsca młody.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wraca pomysł łączenia muzeów

Ulica Krakowska na finiszu

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Będzie nowa spółka miejska?

Pustostan po premierze

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
186
Tak
39%
Nie
51%
Nie wiem
10%