MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Radni wzywają prezydenta do obniżenia czynszów

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 15 października 2013, 18:26
Aktualizacja: Środa, 16 października 2013, 10:31
Autor: Angela
Fot. Angela
Czterech radnych Prawa i Sprawiedliwości: Ireneusz Łojek, Krzysztof Mróz, Oliwer Kubicki i Rafał Szymański, dwoje z klubu Razem dla Jeleniej Góry: Miłosz Sajnog i Bożena Wachowicz – Makieła, dwóch z SLD: Józef Szarzyński i Wojciech Chadży oraz radny PO Leszek Wrotniewski wyrazili podczas dzisiejszej sesji (15.10) sprzeciw wobec podwyżek czynszów mieszkań komunalnych i wezwali prezydenta Marcina Zawiłę do natychmiastowego wycofania się ze wzrostu cen.

– To szkodliwe działanie wobec setek jeleniogórzan, bez żadnego merytorycznego uzasadnienia – grzmiał podczas prezentowania projektu uchwały radny Ireneusz Łojek.

Dyskusję, która zdominowała dzisiejsze obrady rozpoczął przewodniczący klubu PiS Krzysztof Mróz, który wzywał wiceprzewodniczącą rady Annę Ragiel do zaproszenia na salę prezydenta Marcina Zawiły, który na chwilę przed rozpoczęciem rozmów wyszedł z sali tłumacząc spotkaniem z przedstawicielem kancelarii prezydenta Bronisława Komorowskiego.

- Sesja była zaplanowana a prezydent gdzieś umyka, mimo że zgodnie z regulaminem ma obowiązek w niej uczestniczyć – mówił nie kryjąc emocji radny Krzysztof Mróz. - To symptomatyczne, że nie znalazł czasu na wysłuchanie radnych. Podjął za to decyzję o podniesieniu czynszów o 60 procent! Kilka dni temu do biura przyszła starsza kobieta, której podniesiono czynsz z 250 do 400 zł. Zgadzam się, że trzeba urealniać stawki czynszu, ale nie tak skokowo je podwyższać. Za takie działania odwołuje się prezydentów! Ludzie nie wytrzymają takich podwyżek. A do kolegów z PO powiem tak: bronicie tego, czego nie da się bronić i zapłacicie za to wysoką cenę. Rozumiem podwyżki 5. czy 10 procentowe, ale prezydent przeszedł samego siebie. To dotknie osoby biedne, starsze, samotne. Podwyższając ceny czynszów zwiększymy liczbę dłużników i klientów Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej – dodał.

Radny Oliwer Kubicki dodał, że miasto uderza w klasę średnią. - Najubożsi dostaną jakieś dodatki, a całej reszcie wrzuca się plecak, do którego prezydent dorzuca co chwilę jakieś kamienie: podwyżki za śmieci, wodę, bilety MZK, podatki lokalne, a teraz czynsze – mówił O. Kubicki. – Trudno w ten sposób zachęcać młodych ludzi do powrotu czy osiedlania się w Jeleniej Górze, co miało być jednym z celów Marcina Zawiły.

Słów krytyki nie szczędził też prezydentowi radny Rafał Szymański. - Wożąc się za szybami pięknej limuzyny służbowej prezydent traci kontakt z rzeczywistością – mówił. - Pobierając 100-tysięczną pensję, trudno jest zauważyć problemy zwykłych ludzi. Rozmawiałem wczoraj z człowiekiem, który prowadzi sprzedaż żaluzji i rolet. Ma niepełnosprawnego syna. Ten człowiek płakał mi w słuchawkę i mówił, że nie ma z czego żyć. To jest dramat uczciwej rodzinyi. Co prezydent ma do powiedzenie takim ludziom? Że urealnia stawki? - pytał.

Emocje na sali próbował wyciszyć radny PO Tomasz Kałużny, który prosił o omówienie nowych stawek czynszu dyrektora Jerzego Lenarda.

Zamiast niego głos zabrał jednak kolejny radny PiS-u Ireneusz Łojek. Przy podejmowaniu takich decyzji trzeba patrzeć na status materialny mieszkańców – mówił. - Zdecydowana większość ludzi teraz płaci za te czynsze, ale zaraz płacić przestanie. Gdzie będziemy ich wykwaterowywać skoro nie mamy nawet mieszkań socjalnych? Teraz walimy jak cepem w łeb i będziemy czekali, co się będzie działo – mówił.

Przewodniczący Klubu Razem dla Jeleniej Góry Miłosz Sajnog podkreślał, że głównym problemem jest fakt, że miasto nie ma polityki mieszkaniowej. - W zarządzaniu substancją mieszkaniową prezydent poszedł na łatwiznę powołując zakład gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, a on problemu nam nie rozwiąże, bo jest tylko wykonawcą tego, co radni uchwalą i prezydent zdecyduje. Trzeba natychmiast zająć się przygotowaniem programu mieszkaniowego, który określi dla kogo są mieszkania socjalne i komunalne, określi grupy osób starszych, samotnych, wychodzących z bezdomności czy z domu dziecka. Teraz nie mamy ani mieszkań chronionych, ani socjalnych. Budową mieszkań komunalnych miał zająć się TBS, ale skończyło się na planach. Dopóki nie uchwalimy porządnego programu i nie stworzymy spójnej polityki zarzadzania zasobem mieszkaniowym problem nie zniknie – dodał.

Tego samego zdania był radny SLD Józef Szarzyński, który mówił, że program mieszkaniowy miasta rozmija się z rzeczywistością. - Ulgi miały być dla najuboższych, ludzie mieli płacić mniej, a wyszło jak zwykle czyli źle – dodał.

W kolejnych głosach radny Rafał Szymański mówił też o zwiększeniu wysokości opłat o 100 procent dla małych przedsiębiorców prowadzących działalność w mieszkaniach. - To nie są bogaci ludzie, ale ludzie,, którzy stracili pracę i próbują przetrwać i związać koniec z końcem – mówił. - To jest ten pomysł prezydenta na rozwój przedsiębiorczości w Jeleniej Górze? Prezydent na pierwszej sesji sam sobie podniósł pensję. Oszczędności trzeba zacząć od siebie, a nie kosząc i dojąc mieszkańców – podkreślał.

Po wystąpieniu dyrektora ZGKiM-u Jerzego Lenarda, który mówił, że zmiany stawki, to nie tylko zwyżki ale i zniżki, radny Wiesław Tomera złożył wniosek o zamkniecie dyskusji, jednak radni go odrzucili 13. głosami sprzeciwu i 7. za.

Miłosz Sajnog odnosząc się do wypowiedzi Jerzego Lenarda, że miasto nie może wiecznie finansować mieszkań komunalnych, pytał czego jeszcze nie będzie finansować - Jest to jedno z głównych zadań samorządu, wiec może zaraz nie będzie dopłacało do oświaty i innych zadań – mówił.

Prezydent Marcin Zawiła tłumaczył to złym zrozumieniem dyrektora, ale opozycja nie słuchając jego słów, w dalszym ciągu nie szczędziła słów krytyki. Oliwer Kubicki nazwał politykę prezydenta zaciskaniem pętli na szyi mieszkańców, a Krzysztof Mróz nieetycznym szczuciem jednych mieszkańców na drugich. Józef Gajewski wrócił do słów Miłosza Sajnoga o braku polityki mieszkaniowej w mieście, ale stając w obronie prezydenta mówił, że nie dziwi się, że ten próbuje jakoś spiąć budżet.

Po słowach prezydenta o tym, że zadaniem Miasta jest wspierania najuboższych, a nie wszystkich, a nadrzędnym zadaniem samorządu jest racjonalne gospodarowanie budżetem, przystąpiono do głosowania, w którym 12. radnych poparło uchwałę wzywającą prezydenta do natychmiastowego wycofania się z podwyżek czynszów. Prawnie jednak ten dokument żadnej mocy nie ma. I wszystko wskazuje na to, że zmieni się niewiele.

- Rozumiem, że opozycja grzmi, bo lubi grzmieć, bo nic jej się nie podoba – mówił po głosowaniu z irytacją Marcin Zawiła. - Ale jeśli mamy cały czas udawać, że administrujemy zasobem mieszkaniowym, tolerować walące się domu i obskurne chałupy, to jest absurd. Nie widzę powodu, dla którego ludzie mieszkający w ogromnych mieszkaniach mają płacić tyle samo, co ludzie mieszkający w klitkach. Żeby móc utrzymać te wszystkie komunalne budynki, musimy mieć na to pieniądze z wynajmów, a nie z dotacji. Dopłaty z miasta, które finansuje to od wielu lat są kosztem dzieci, szkół, przedszkoli, inwestycji czy dróg. Rozumiem i przyjmuję jeden argument i zaproponuję zmianę uchwały, by ludzie, którzy mają duże mieszkania mogli je zamienić w ciągu dwóch najbliższych lat. Przez ten czas ten nie będzie to czynnik podnoszący wysokość czynszu. W międzyczasie zaproponujemy preferencyjne wykupy tych mieszkań lub zamiany na mniejsze – dodał prezydent.

Ogłoszenia

Czytaj również

Patrole w Kamiennej Górze

Rondo w tym roku?

Bobry na Zabobrzu

Komentarze (49) Dodaj komentarz

~ 15-10-2013 19:49
a co ludzie ?!!! Strajk urządźmy!!! A nie z założonymi rękami siedzieć i płacić te horendalne sumy!!!! Czemu nikt się tym nie zajmie? MASAKRA.
~jacek 2 15-10-2013 20:01
to po co zmienił zasady wykupu z 1% na 50% ludzi nie stać na wykup za taką cene pajac jeden
~... 15-10-2013 20:08
...sami sobie głupki jestescie winni...nawet do referendum za odłołaniem tego diabła nie potrafiliście doprowadzić...teraz tylko płacz pozostał...
~... 15-10-2013 20:21
qr.... schodzimy na ziemie....w ... bylismy gowno zrobilismy miotła zamiata a zycie toczy sie dalej...pozdrawiam panie prezydencie wszycy logicznie myslacy na pana miejscu robili by to samo takze ja jestem za nie umiemy sie pozbyc trzeba zaakceptowac...zawsze byłem zdania ze poprzednik sie nachapał takze po co zmieniac??sa takie czasy ze nowy niwiele zmieni a jak wiemy nie ma miotły ktora zamiata od siebie.
Dzidek 15-10-2013 20:31
DYGRESJA. Warszawa, stawka bazowa na 2014 rok = 7,20 zł. . W Jeleniej Górze 8,34 zł. Rada Miejska ( w uchwale z lipca) dala taka furtkę prezydentowi. Podwyższył czynsz tak wysoko, że nie można nawet podwyżki 10% od tej stawki zrobić , bo znowu przekroczy się 3 % "stawki odtworzeniowej". WYSZŁO FAKTYCZNIE "JAK ZWYKLE". Tak to jest, jak ktoś nie umie podstaw matematyki. Cala ekipa powinna pójść do wymiany (łącznie z radnymi). ;) --------------- Choć z jednym się zgadzam (z prezydentem) - uchwalił stawkę wyżej od Warszawy, bo tam jest praca i mniej się w mieszkaniach siedzi, a co za tym mniej niszczy/zużywa. Radni zapewne dadzą za to premię (jak już "szum" ucichnie) i sobie i jemu. :) -----
~jendrek 15-10-2013 20:35
a moze zawalczyć o nowego prezydenta jest szansa trzeba zebrac podpisy i wygonić gada ja chciałem wykupi to dostalem odpowiedź ze za 70 % a wszystko w swoim mieszkaniu na własny koszt wykonywałem
~1 15-10-2013 20:51
nic nie zdziałają 6 zł na śmieci nie dali rady to w temacie tymbardziej
~70% 15-10-2013 20:52
jendrek tyle, że to nie było twoje mieszkanie a miasta-taka mala roznica.
~arci 15-10-2013 20:58
W Jeleniej Dziurze mamy najdroższe śmieci, najdroższą wodę, najdroższe czynsze komunalne najpiękniejsze drogi, praca czeka na każdego, i można tak wymieniać bez końca.... Prezydencie jesteś takim samym człowiekiem jak każdy mieszkaniec tej dziury, tylko zamiast chleba z wodą jesz chleb z masełkiem. Dzięki naszym podatkom. Oby się role nie odwróciły... MY Mieszkańcy dłużej tego nie wytrzymamy. Era komputerowa działa...
~masakra 15-10-2013 21:24
Niech prezydent robi tak dalej, to więcej ludzi ucieknie z Jeleniej Góry...
~tutu 15-10-2013 21:48
Bardzo mnie interesuje jak głosowali za tą potrzebną uchwałą poszczególni radni PO szczególnie p. Grodziński i p.Pawlukiewicz-Relis-przewodnicząca Komisji Finansowej. W czasie transmisji telewizyjnej nie pokazywali podnoszonych rąk, a tylko wyniki głosowań. bardzo mnie interesuje jak głosowali za tą
~Gość 15-10-2013 22:00
Zawsze twierdzilem ze p.Zawila nie nadaje sie do gospodarowania naszym miasetm ,Po nipowodzenich jako posel ,ulokowano p.Zawile na stanowisko ktore nie nadaje sie ,ale tak to juz jest jak PO i ta ekipa za cos sie wezma to tak jak Obrebalski i Czernow niszcza wszystko i wszytkich >
~madona 15-10-2013 22:35
Panie Prezydencie stąpa Pan po cienkim lodzie. Nie zdaje sobie Pan sprawy z tego, że ludzkie życie jest najwyższą wartością. Jeżeli próbuje Pan upodlić lud - to lud może pana obrzucić pomidorami, ale wystarczy wśród tego ludu jeden jedyny desperat, a nie zdąży się Pan nacieszyć dostatnią starością. Póki ma Pan jeszcze swój czas, niech Pan naprawi możliwie dużo - nie patrząc na partię, radnych - żeby ten lud Pana nie nienawidził tak jak teraz.
~NNN 15-10-2013 22:55
Wszyscy którzy otrzymali eksmisje i ci którym to grozi proponuję aby rozbili namioty pod Ratuszem może to tym .... da coś do myślenia ....To już jest jakaś kpina !!!!!Dajcie ludziom najpierw pracę i godną płacę !!!! ale to już za wysokie progi nawet jak na Ratusz co..???!!! lepiej i wygodniej jest huknąć 200 zl podwyżki na mieszkaniu !!!!!!!!!!!!!!!!!
~NNN 15-10-2013 23:12
Panie Zawiła a może stworzy pan jakieś nowe miejsca pracy ,rozwinie turystykę w tym umarłym mieście ,ożywi rynek który wszyscy mijają obwodnicami bo nic się tam nie dzieje .....a może po prostu raz dobrowolnie rozda Pan swoja pensję ubogim ,zostawi sobie 1000 zł na cały miesiąc i spróbuje Pan opłacić za to mieszkanie,wodę ,prąd,śmieci ,kupić bilet miesięczny i przeżyć sam jeden .......bo inni jeszcze z tego muszą utrzymać rodziny ponieważ w tej dziurze nie ma żadnych miejsc pracy z których można było by się utrzymać a tych którzy próbują coś stworzyć to wbija pan w ziemię podatkami !!!!!
~M. Kaflik 15-10-2013 23:39
Spokojnie - do wyborów został rok. Będziecie mogli podziękować mgr Marcinowi Zawile przy urnach. Za całokształt. Pozdrawiam - Marcin Kaflik z Cieplic
~xyz 16-10-2013 0:15
Panie ... prezydencie wspolnoty mieszkaniowe maja mniejsze fundusze i robia wszystko ja place czynsz 400 zl od 20 lat i nie mam nic bo musze zarobic na pana urzednikow zamiast urzednikow niekompetentnych zatrudnijmu ksiegowa i zwolnijmy miasto a starczy na wszystkie remonty moja kuzynka ma matraz podobny do mojego i placi 300 zl z calego budynku przez10 lat maja 50000 zl gdzie sa moje pieniadze PANIE PREZYDENCIE
~XYZ 16-10-2013 0:17
PANIE MARCINIE PODZIEKUJEMY MAM NADZIEJE ZE NAWET KSIEZNICA MU NIE OSTANIE BO DOPROWADZI DO UPADLOSCI TAK MIERNEJ OSOBIE
~jagoda1 16-10-2013 0:46
jeszcze nie tak dawno bo na "senio...liach" pan Zawiła życzył starszym osobom szczęścia i radości w życiu a za chwilę zaserwował nam podwyżki czynszu 60%.W kampanii przedwyborczej na spotkaniach prosił o głoso- wanie na niego, teraz odpłacił się nam.Niech pana nic dobrego w życiu nie spotka.
~Wyrzutek 16-10-2013 1:24
Poszukuję prawnika (sprawa cywilna lecz nie wykluczona również w dalszym postępowaniu sprawa karna) nie bojącego się wyzwań który nie jest na utrzymaniu towarzystwa urzędu miejskiego Jeleniej Góry, jak również nie jest powiązany z jeleniogórskim układem polityczno-urzędniczo-biznesowo-rodzinnym. Wynagrodzenie do ustalenia. wyrzutek@poczta.onet.pl
~Stasio 16-10-2013 1:58
W Jeleniej Gorze zamiast gospodarki rynkowej jest socjalizm . Brawo . Nie watpilem w was . Wszystkich zrownac , tych co maja troche wiecej upodlic , tym co maja zycie w du....ie dac za darmo . Brawo . WIOCHA !!!
~... 16-10-2013 4:23
...sami sobie głupki jestescie winni...nawet do referendum za odłołaniem tego diabła nie potrafiliście doprowadzić...teraz tylko płacz pozostał...
~dsrt 16-10-2013 7:52
Jak się ludzie oburzyli, to i rada się uaktywniła. Oj zorientowali się, choć raz za czym głosowali... . Ciekawe jak głosowała opozycja na poprzedniej radzie w tej sprawie? Bo mam wrażenie, że jednak mają coś za skórą skoro tak krzyczą...
~niezależna 16-10-2013 8:05
... to radny Szymański coś mówił? a już myślałam, że jest niemowa...
~rumcajs54 16-10-2013 8:12
12 na 23 to już nieźle, zabrakło 2 głosów. W końcu Pan Prezydent był czy nie był na sesji ? Rozumiem, że budżet trzeba spinać ale dlaczego ciągle kosztem zwykłego człowieka. Może w końcu ktoś rzetelnie przedstawi mieszkańcom jak to jest z tymi marketami i innymi wielkopowierzchniowymi sklepami. Co płacą do kasy miasta i ile, bo na razie to czasami dowiadujemy się z BIP komu i ile umorzono.
~rumcajs54 16-10-2013 8:28
I jeszcze jedno: bardzo chciałbym się dowiedzieć jaki będzie rezultat tej podwyżki, tzn. o skutki dla budżetu miasta. Idzie mi przede wszystkim o strukturę "udziałów" ludzi z bonifikatami i tych, którzy ten "plecaczek" 60 - procentowy będą dźwigać. Żeby nie było tak, że płacić będą w większości ci, co mają obniżki, a reszta ...
~zgadzam 16-10-2013 9:06
Tego prezydenta już dawno powinni odwołać!!!!!! Ludzie którzy mają ekmisje i brak umowy najmu nic im sie nie należy,nic!!!! A czasami to nie ich wina ze jest dług,w moim przypadku zrobili go rodzice gdy ja miałam 10 lat obydwoje pracują a mi każą to spłacać,gdzie moim jedynym dochodem jest okresowy zasiłek z MOPSu I mam 19 lat!!!!!nie jestem i nie bylam w stanie płacić czynszu w wysokości 390 złoty to tym bardziej nie zapłacę 680 zł!!!! I gdzie tu sprawiedliwość?? Dług w dalszym ciągu bedzie rósł a prezydent zero pomocy ani porad by wyjąć na prosto,tylko odsetki potrafi doliczac i pisma wysyłać ile lat trzeba mieszkać,szkoda ze nikt nie patrzy na moj wiek...
~tejoo 16-10-2013 9:09
Było referendum to mieliście je w du... a teraz władza ma was w du... płacić nie narzekać lemingi
~psps 16-10-2013 9:12
Przez dziesiątki lat pieniążki z czynszów były przejazane przez urzedników ZGM-u. Teraz nagle chca sie odkuć. A na Podgórnej nadal siedzą urzednicy i nie wiedzą co mają ze sobą zrobić. Robic sie nie chce i siedzą sobie. Kase biorą. Mase mieszkań poblokowali do sprzedaży bo ludzie je unowoczesnili. Papierów żądają. Papiery najważniejsze. Troche pokory dla ludzi, którzy was karmią.
~ala 16-10-2013 9:52
ci co nie złożyli podpisu do referendum nie narzekać!płaczcie i płaćcie barany
~ 16-10-2013 11:06
to rozporządzenie to cios w plecy kowalskiemu.Jeszcze w czerwcu płaciłem za czynsz 500zl później jedna podwyżka bum 530 następnie druga i już teraz jest 580zl ciężko bo ciężko ale jakoś daje rade to płacić, niestety od nowego roku czynsz będzie wynosił 850zl ja się pytam Panie Marcinie skąd na to brać, na co idą te pieniądze bo napewno nie na utrzymanie budynku który nigdy nie miał przeprowadzonego żadnego remontu elewacji dachu czy korytarza pisma jeszcze z 2005roku mam o wymianie stolarki okiennej do dzisiaj nikogo nie było. Za taką kwotę to można kredyt płacić i kupić nowe mieszkanie tylko kto teraz kredyty dostaje-nieliczni a warunków żeby go dostać mnóstwo. Byłem z wizytą w urzędzie wyliczyli moje mieszkanie na 200tysięcy przy wpłacie gotówką 50% zniżki kredyt 30%-to jest nonsens
~KK 16-10-2013 11:07
Wlasnie słyszałem w radiu,ze w innych miastach władze miasta podwyzki odwołali...a u nas?? ponadto powinina powrócić mozliwość wykupu za 1 %
~ 16-10-2013 11:08
w takich stawkach są mieszkania w nowym budownictwie a nie budynek przedwojenny z przeciekającym dachem sypiącą się elewacją jednym słowem ruiną. To jest kpina jakaś jak można tak ludzi traktować
~ 16-10-2013 11:10
w takich stawkach są mieszkania w nowym budownictwie a nie budynek przedwojenny z przeciekającym dachem sypiącą się elewacją jednym słowem ruiną. To jest kpina jakaś jak można tak ludzi traktować
~aa 16-10-2013 11:39
a co z ludzmi z budynków,gdzie lokale nie są do sprzedaży,teren zalewowy domy ruina a czynsze jak w luksusowym apartamencie.Panie Prezydencie my chcemy życ a nie wegetować!!
~xxx 16-10-2013 11:42
SRTAJKKKKKKKKK!!!!!!!!!!!!!!! to jedyne co nam pozostanie nie dam się im okradać z ciężko zarobionych pieniędzy a harować tylko na opłaty to co to za życie?? ............. co pensje po 10tys maja
Dzidek 16-10-2013 12:37
SZUKAŁEM CELU TAK ZNACZNEJ PODWYŻKI CZYNSZU PRZEZ PREZYDENTA I ZNALAZŁEM ( radiowa trójka emituje obecnie). Podnosząc stawkę czynszu bazowego do 8,34 zł, prezydent automatycznie przesunął ustawową granicę ubóstwa w mieście JG. Kolejne rodziny nie będą spełniały warunków minimum socjalnego , a to da podstawę do obowiązujących obecnie możliwości odbierania dzieci przez sądy (ze względu na ubóstwo). W ten oto sposób zapewnia tzw" ruch ludności" (takie dziecko musi być wymeldowane) i znowu rodzina , której odebrano dziecko, może nie kwalifikować się do pomocy mieszkaniowej, gdyż wolny metraż się zwiększy (jest w uchwale). Zwracam honor Panu Prezydentowi - genialne posunięcie, które skutkuje kolejnymi oszczędnościami dla miasta. Ma Pan mój głos w następnych wyborach za błyskotliwe działania. :)
~ 16-10-2013 15:22
i tak już na wlłasne życzenie wypądzili młodych ludzi z miasta-za pracą, bo nieoferują nic,ani mieszkań,ani pracy i tak budują gospodarke.Potrzebne bendą tylko domy starców,bo kto zostanie ten się zestarzeje w biedzie,w dodatku eksmitowany na ulice-na tyle nas będzie stać.Sami podcinają gałąż na której siedzą.Wogule nie rozumieją,że w krótkim czasie ogromna większość przestanie opłacać czynsze czyli lepiej mić NIC niż troche i mądrze spożytkować
~ 16-10-2013 15:28
POZDRAWIAM WŁADZE MIASTA super trafne decyzje trzeba być magistrem żeby wymyślać takie bzdury.Za grosz życiowego doświadczenia
~ 16-10-2013 15:33
A wstrętne, znienawidzone komuchy budowały dla zwykłych ludzi zabobrze, osiedle orle i inne. Komu to przeszkadzało? Wolności brakowało?
~jagoda1 16-10-2013 18:03
Prezydent Zawiła w tej chwili już z nikim nie liczy się. Robi, co mu się żywnie podoba. Jest za pewny siebie.Oby to wszystko nie obróciło się przeciwko niemu.
~ 16-10-2013 20:07
Panie Lenard, miasto nie finansuje mieszkań tym, którzy płacą swoje czynsze lecz tym, którzy ich w ogóle nie płacą, a teraz będzie takich coraz więcej, bo będzie coraz trudniej dać sobie radę z płaceniem stałych opłat, gdy nikomu nie wzrosły płace oprócz płacy wiadomo kogo. Może być tak, że podwyżka czynszów o 50% nie spowoduje przyrostu gotówki w kasie miejskiej. To tak jak z krzywą Laffera. Wzrost stopy opodatkowania początkowo skutkuje wzrostem wpływów budżetowych z podatków, ale po przekroczeniu pewnego poziomu wpływy te spadają. Tak samo będzie ze wzrostem wysokości obciążeń czynszami osób niebogatych, bo nie stać ich na mieszkanie własnościowe. Po przekroczeniu pewnego poziomu obciążeń czynszami wpływy te zaczną spadać.
~ 16-10-2013 20:11
Nie każdego stać na wykup mieszkania nawet za 1 % jego wartości, bo nie wydoli na ponoszenie udziałów w remontach całego bloku. Taki jest efekt wykupu mieszkań niektórych budynków przy ul. 1 Maja. Część z nich jest pięknie wyremontowana - to te, których właściciele wykupili je w celu ich wynajmowania bankom, a część kamienic jest odrapana i nie remontowana - to te, które wykupili biedni ludzie i nie stać ich teraz na remont elewacji i dachu. Nawet pan urzędnik miejski z wydziału architektury o tym pisał na forum jelonka.com.
~jasnowidz 16-10-2013 22:31
DO------PREZYDENTA ===MARCINA ZAWIŁY--------OBNIŻY PAN TE CZYNSZE ALBO OPwiem mieszkańcom JAKIE FIRMY I FABRYKI MAJĄ PRZYWILEJE ZA WRĘCZANIE KOPERT PROMINĘTNYM POlitykom w zamian za przymykanie OKA.I w zamian za co.
~Kleopatra 16-10-2013 22:54
Panie prezydencie niech się Pan zastanowi za nim to IMPERIUM to upadnie,bo moja córka zamierza zamknąć działalność gospodarczą z powodu zbyt wysokich opłat.
~jasnowidz 16-10-2013 23:45
Marcin sprawdź opis budowy cepa!!!! bo mamy xxi wiek.
~NNN 17-10-2013 0:41
POZBAWIĆ ZAWIŁY STOŁKA I WYSŁAĆ GO DO KOLEJKI W POŚREDNIAKUUUUUU........... RAZEM Z RODZINKĄ I KUMPLAMI OD KOPERT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~ 17-10-2013 14:57
z głupoty władzy nie takie imperium upadały i nie tylko jedna córka zamknie działalność ,bo i tak już biedni zubożeją,a większość małych usług i handlu się zlikwiduje i kto jeszcze dawał rada będzie obecny w pośredniaku. BO JAKBY MONDRALE PO STUDIACH NIE WIEDZIAŁY TO KOŁO JEST OKRĄGŁE
~mantha 17-10-2013 18:45
niech ktoś zorganizuje referendum, żeby odwołać Prezydenta Zawiłę, pierwsza się podpiszę.!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Konkurs dla seniorów

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Krakowska w budowie

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2054
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%