MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Radni wezmą kasę za nieobecności

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 31 stycznia 2019, 8:34
Aktualizacja: Piątek, 1 lutego 2019, 12:21
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Podczas wczorajszej (30.01) sesji Rady Miejskiej Jeleniej Góry – mimo lawiny negatywnych opinii Czytelników po naszej publikacji – radni zdecydowali, że rozszerzą wachlarz możliwości usprawiedliwienia nieobecności, za co będzie należeć im się pełna dieta, a w przypadku nieusprawiedliwionych nieobecności stracą mniej, niż dotychczas.

Kontrowersyjny projekt uchwały może być wątpliwy zarówno pod względem merytorycznym, jak i formalnym. Zgodnie z przepisami, dieta radnego nie jest wynagrodzeniem, lecz rekompensatą za utracone zarobki lub poniesione koszty w związku z wykonywaniem mandatu radnego.

Według deklaracji zwolenników nowej uchwały, ma to zakończyć fikcję, która obowiązywała za poprzedniej uchwały z 2000 roku. Jak już informowaliśmy, w dotychczasowej uchwale dotyczącej diet par. 3 ust. 4 mówił o tym, że "nieobecność oraz opuszczenie posiedzenia, nie powodują zmniejszenia diet, gdy wynikają z pełnienia w tym samym czasie innych obowiązków radnego", co już było kontrowersyjnym zapisem, umożliwiającym nadużycia.

W poprzedniej kadencji, na naszym portalu opisywaliśmy kilka przypadków, gdy radni usprawiedliwiali swoją nieobecność tłumacząc, że w tym czasie pełnili "inne obowiązki radnego", co jest bardzo ogólnym zapisem i jak się okazało, był taki przypadek, że jedna z radnych przebywając w Szkocji u rodziny miała wykonywać obowiązki radnej... przez telefon. W innym przypadku radny, który nie uzyskał mandatu na obecną kadencję - przyszedł na komisję, podpisał listę obecności i wyszedł, a po nagłośnieniu sprawy przez media wystąpił o potrącenie diety za nieobecność. Były też przypadki, że radni usprawiedliwiali nieobecność, bo przebywali w szpitalu, ale i w tym przypadku jest to wątpliwe - co najmniej etycznie. Jakie zarobki traci nieobecny radny emeryt, który "nie dorabia", czy osoba na świadczeniu chorobowym?

Według przyjętej wczoraj uchwały, zmniejszenie diety nie następuje:
1) w przypadku nieobecności lub opuszczenia sesji/ komisji związanych z delegowaniem radnego w sprawach służbowych przez Przewodniczącego Rady,
2) w przypadku pełnienia innych obowiązków radnego
3) w przypadku nieobecności na sesji uroczystej, podczas której nie odbywają się głosowania,
4) w przypadku przebywania na zwolnieniu lekarskim
5) przebywania na urlopie wypoczynkowym
6) w razie wystąpienia zdarzenia losowego.

Jak widać, radni nie tylko pozostawili nieprecyzyjny zapis o "innych obowiązkach radnego", ale rozbudowali usprawiedliwienia o równie ogólne "zdarzenia losowe", a także zwolnienia lekarskie i urlop wypoczynkowy. Co ciekawe, początkowo pojawił się zapis o urlopie w przerwie wakacyjnej, ale na wniosek Rafała Szymańskiego wykreślono przerwę wakacyjną, więc kiedykolwiek radny będzie na urlopie, a w tym czasie będzie posiedzenie Komisji lub Rady - to pieniądze się należą.

Kolejną kontrowersją jest zmniejszenie potrąceń za nieobecności (choć przy takim wachlarzu możliwości usprawiedliwienia ciężko będzie się nie wytłumaczyć). Do tej pory była mowa o maksymalnej obniżce o 40 proc. za nieobecność na wszystkich sesjach i 40 proc. za nieobecność na wszystkich komisjach, a po zmianie uchwały ma to być maksymalnie 20 proc. za sesje i 10 proc. za komisje!

Niesmak może budzić też fakt, że radni de facto głosowali we własnej sprawie, co można było ominąć, gdyby przepisy weszły w życie w następnej kadencji. Pod względem formalnym również pojawiają się wątpliwości, bowiem uchwała nie posiada uzasadnienia wymaganego paragrafem 131 ust. 1 "Zasad techniki prawodawczej".

Podczas wczorajszej sesji nieobecny był Józef Rypiński, a pozostali radni byli w komplecie do głosowania nad budżetem miasta. Gdy rozpatrywano projekt o dietach nie było już Huberta Papaja i Piotra Miedzińskiego. Przedstawiamy wyniki głosowania:

Za przyjęciem uchwały głosowali:
Anna Bałkowska (Koalicja Obywatelska)
Justyn Bilski (Koalicja Obywatelska)
Wojciech Chadży (Koalicja Obywatelska)
Waldemar Dudek (Koalicja Obywatelska)
Aneta Kolendo (Koalicja Obywatelska)
Grażyna Pawlukiewicz-Rehlis (Koalicja Obywatelska)
Józef Szlachta (Koalicja Obywatelska)
Bożena Wachowicz-Makieła (Koalicja Obywatelska)
Elżbieta Wojtyna (Koalicja Obywatelska)
Danuta Wójcik (Koalicja Obywatelska)
Beata Wójtowicz (Koalicja Obywatelska)
Gabriela Zawiła (Koalicja Obywatelska)
Zbigniew Ładziński (Zadbajmy o Miasto)
Piotr Paczóski (bez klubu radnych)
Rafał Symański (bez klubu radnych)

Przeciwko przyjęciu uchwały głosowali:
Mirosław Dębski (Prawo i Sprawiedliwość)
Mariusz Gierus (Prawo i Sprawiedliwość)
Anna Korneć-Bartkiewicz (Prawo i Sprawiedliwość)
Paweł Piotrowicz (Prawo i Sprawiedliwość)
Jarosław Tarnowski (Prawo i Sprawiedliwość).

W osobnym artykule zamieścimy wypowiedzi Wojciecha Chadżego, którego podpis widniał pod projektem Prezydium Rady Miejskiej oraz strony przeciwnej przyjętej uchwały.

Twoja reakcja na artykuł?

1
1%
Cieszy
2
1%
Dziwi
1
1%
Nudzi
1
1%
Smuci
124
73%
Złości
41
24%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Uroczysty Dzień Edukacji

Komentarze (180) Dodaj komentarz

~zaboberek 31-01-2019 9:54
To jest naprawdę szczyt chamstwa.Ci ludzie nie mają w sobie za grosz przyzwoitości.Czyż można dodać coś więcej?
~Marcin Kaflik 31-01-2019 10:30
do: ~zaboberek (9:54)
Ja Cię nie mogę! Ale żeby takie numery w stolicy praworządności ?
~Prawnik 31-01-2019 10:31
do: ~zaboberek (9:54)
Skoro "dieta radnego nie jest wynagrodzeniem, lecz rekompensatą za utracone zarobki" to co powinien zrobić radny-emeryt? Pracować w Radzie za darmo? Nie zarabia więc nie powinien pobierać diety. Ten artykuł to czysta pisowska demagogia. Dobrze, że radni uporządkowali wreszcie ten temat.
~Marcin Kaflik 31-01-2019 10:48
do: ~Prawnik (10:31)
skąd pomysł że sprawowanie mandatu radnego to praca???
~Prawnik 31-01-2019 11:25
do: ~Marcin Kaflik (10:48)
Proszę więc zaproponować radnemu Rypińskiemu z PiS by zrezygnował z pobierania diety. Jest na emeryturze.
~wqrw 31-01-2019 12:13
do: ~zaboberek (9:54)
POKO na wysypisko!
~10zł 31-01-2019 13:25
do: ~zaboberek (9:54)
Podziękujmy wszyscy wyborcom , którzy głosowali na tę bandę korytową. Czeka nas 5 lat wyżerania z publicznego koryta .
~kozica 31-01-2019 14:12
do: ~zaboberek (9:54)
Ci ludzie nie siedza tam ot tak sobie. Ktos ich wybrał. I powiem więcej, za pięć lat wybiorą tych samych. Cóż, głupia ludzka natura.
~Boss 31-01-2019 17:26
do: ~zaboberek (9:54)
Można dodać więcej to nie są radni tylko partyjne słupy reprezentujące interesy partii i kolesi partyjnych dostali się tam dzięki manipulacji ,ogłupianiu ludzi ,nieograniczonemu dostępowi do mediów ,agitacji w instytucjach finansowanych z publicznych pieniędzy tak działa patologiczny mechanizm wyboru władz który nie ma nic wspólnego z demokracją ,wybory to show medialne przygotowane przez specjalistów od ubierania gówna w złoty papierek wygrywają Ci których wszędzie jest więcej na plakatach,internecie telewizji Ci którzy mają władzę rozdzielają pieniądze, za tą patologią stoją tysiące uzależnionych od koryta publicznego ludzi dla których wybór danej osoby jest być albo nie być i tak było jest i będzie dopóki partie polityczne będą decydować o wszystkim
~Bambo 31-01-2019 18:47
do: ~Prawnik (10:31)
Panie/Pani prawnik!!! Jak wynika z orzecznictwa sądów administracyjnych dieta radnego nie jest wynagrodzeniem pracowniczym, lecz zwrotem (części) wydatków ponoszonych przez radnych w związku z wykonywaniem mandatu (por. wyrok WSA w Krakowie z 28 października 2003 r., sygn. II SA/Kr 2603/03). Podobne stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 26 czerwca 2014 r., w którym czytamy, że użyty przez ustawodawcę w art. 25 ust. 4 ustawy o samorządzie gminnym wyraz dieta należy rozumieć jako zwrot kosztów związanych z pełnieniem funkcji. Jeżeli dieta sprowadza się do wyrównywania wydatków i strat spowodowanych pełnieniem funkcji przewodniczącego rady, to osoba pełniąca funkcję przewodniczącego zachowuje prawo do zwrotu kosztów i wydatków poniesionych w związku ze sprawowaniem tej funkcji, a nie z tytułu samego faktu bycia przewodniczącym. Dlatego w sytuacji, gdy dieta jest wypłacana w formie ryczałtu, brak potrąceń za przypadki nieobecności przewodniczącego na posiedzeniach rady sprawia, że nie mamy do czynienia ze świadczeniem kompensacyjnym (sygn. II OSK 406/14). Skoro więc dieta radnego, jak i przewodniczącego rady, powinna być powiązana z rzeczywistym uczestnictwem w pracach rady.
~ 1-02-2019 0:13
do: ~kozica (14:12)
Dokładnie i pewnie znowu nijaka radna W. będzie latać z ciastem po blokach i błagać o głosy i naiwni ludzie ją wybiorą. No cóż poradzić na głupotę?
~Gość 1-02-2019 9:18
do: ~Prawnik (11:25)
w takim razie też pani Bałkowskiej, skoro celujesz tylko w jedną stronę.
~gość 1-02-2019 9:49
do: ~zaboberek (9:54)
Zaboberek przecież Ty byłeś pierwszym agitatorem POKO na tym portalu ,co się stało ?Pisałem tu nie jeden raz nie dajcie się ogłupiać ludziom którzy od ponad dekady pogrążają to miasto tylko ludzie tacy jak Paweł Gluza mogli coś zmienić
~sew 1-02-2019 13:04
do: ~Prawnik (11:25)
Atakowanie tych, którzy sprzeciwiają się tak obłudnym praktykom jest podłe! Niezależnie z której partii są!!!
~katolik w Polsce 1-02-2019 14:15
do: ~Prawnik (10:31)
radny emeryt nie powinien BYĆ radnym ......
~Ciekawy 1-02-2019 19:39
do: ~ (0:13)
Jak to z ciastem? Takie akcje były? proszę o więcej szczegółów? To dość ciekawy temat....
~Amon 31-01-2019 9:58
Hahaha!!! Oto nowoczesnosc i postepowosc koalicji obywatelskiej. Czekam na komentarze zwolenników PO i jej klonów :))) Zaznaczam że nie jestem z pisu!
~STACH 31-01-2019 10:08
Kochani wyborcy tak trzymać dalej.Nie przypominam sobie aby przed wyborami samorządowymi PO i spółka mówili o zmianach dotyczących swoich diet i zasad ich przyznawania a tu jedno z pierwszych posiedzeń i wio -" poszły konie po betonie". Zasada taka sama jak było przy podniesieniu wieku emerytalnego , po prostu wstyd i dziadostwo. Zupełnie jakby biedni radni nie mieli z czego żyć a ich biznesy plajtowały i każdy grosz się liczy. Szkoda że brak takiej determinacji zabrakło im przy wdrożeniu obietnicy bezpłatnej komunikacji dla młodzieży i dzieci. Może dlatego że ich dzieci nie jeżdżą do szkół komunikacją miejską a wypasionymi "furami".
~Amon 31-01-2019 12:18
do: ~STACH (10:08)
A wiecie dlaczego zrobili to teraz na samym poczatku kadencji??? Bo teraz sobie pokrzyczymy w internetach a do przyszłych wyborów ciemny lud o wszystkim zapomni...
~jaszczomp gołembiasz 31-01-2019 12:36
do: ~Amon (12:18)
Prawda znana nie od dziś.Najbardziej kontrowersyjne, najmniej popierane czy projekty wręcz wbrew woli wyborców wprowadza się na początku kadencji, bo niestety większość wyborców na tzw. pamięć złotej rybki i dość szybko zapomina o grzeszkach władzy.
~Ona 31-01-2019 20:12
do: ~STACH (10:08)
Będzie darmowa komunikacja więc nie mów chłopie o rzeczach o których nie masz pojęcia. Oglądaj sesje to będziesz w temacie
~mieszkaniec 31-01-2019 10:14
no to szbko pokazali jak będą rządzić miastem . Psy wieszają na PIS a sami garną do siebie ile wlezie . teraz przekonaliście mnie aby w następnych wyborach byc przeciwko wam!!!!!!!!!!!!!!!! Wstyd!!!!!! zero honoru !!!! Zawiedliście kolejny raz mieszkańców....!!!!
~wqrw 31-01-2019 12:39
do: ~mieszkaniec (10:14)
Stop mowie nienawiści. Proszę nie nazywać złodziei ZŁODZIEJAMI.
~jaszczomp gołembiasz 31-01-2019 10:15
Kasa, kasa, kasa i jeszcze raz kasa, ot i jak wygląda prawdziwe oblicze tego POKO.Coś odrażającego, wstydu nie mają.
~Ja 31-01-2019 10:15
Spójrzcie na ich twarze,oni naprawdę tego nie chcieli. Wszyscy są tacy smutni i zdruzgotani tą sytuacją. Nikt się nie usmiecha, oni naprawdę tego nie chcieli,im nie jest do śmiechu... banda darmozjadów i obiboków!!!
~Gość 31-01-2019 10:15
Skandal POKO skandal ale coz te wszystkie zapewnienia POKO ze bedzie uczciwie i przejzyscie POprostu jedno wielkie klamstow dno i totalne nie zroumienie to jak zwykly pracownik nie dostanie zaplaty za nie obecnosc bo go nie bylo to tym radnym z POKO nalezy sie wszystko za kazda nieobecnosc tylko pytam czy budzet miasta stac na taka rozutnosc i z czyich ieniedzy to bedzie wyplacane bo jesli z moich podatkow to ja protestuje nie mam zamiaru placic za nieobecnosc pani D W jesli ta bedzie nie obecna na sesji rady i nie wyrazam zgody
~ 31-01-2019 13:54
do: ~Gość (10:15)
Dlatego budżet miasta jest na minusie !
~ 31-01-2019 17:21
do: ~ (13:54)
bo za duzo wydali na paluszki i mineralną Czekaja na te zebrania by podjeść i popi ć.Nic więcej tam sie nie robi -taki zwyczaj tej formacji.
~` 31-01-2019 10:23
Miał ktoś kiedys wiewiórkę? Jak się da wiewiórce orzeszka to zje, 10 zje, cały worek też zje naraz. Ile by się nie dało to zeżre. Aż pęknie ( dosłownie ). Szkoda że ludzie nie mogą się tak kasą napchać i w końcu ekspolodwać w tumanach papierowych banktów.
~ 31-01-2019 12:00
do: ~` (10:23)
To ty chyba miałeś wiewiórkę z POKO. Normalne wiewiórki, jak im się da orzeszka, to idą go gdzieś ukryć, żeby potem zimą je wyciągać.
~lidka z rudego 1-02-2019 9:48
do: ~` (10:23)
Mój dziadek miał świnię , która tak żarła gruszki że ją rozerwało. To jest to samo co ta wiewiórka?
~absurd 31-01-2019 10:29
czyste złodziejstwo i tyle. kolesiostwo na stołkach gdzie ręka rękę myje. byleby się nachapać jak najwięcej. wstyd!! czerwona kotlina!!!!!!!!!!!!!!
~ 31-01-2019 10:33
żenujące...
~jamjesttu 31-01-2019 10:34
Skandal to malo powiedziane. Rozboj w bialy dzien. Nie mialbym nic przeciwko temu,gdyby faktycznie spęd tych hien i sepow,cos dobrego robiliby dla Jeleniej. A oni tylko dla i do siebie ciagna korzysci materialne. Uklady i ukladziki. Taka mafia podworkowa, niskopiennych karkonoskich gorali. Wygwizdac ich!!!!
~bobas 31-01-2019 10:41
Wlasnie po to zostaje sie radnym
~Anonim+ 31-01-2019 10:55
A jakby zagłosowano za całkowitym zniesieniem diet radnym, czyli "pracą" za darmo - czy wtedy, pisowcy radni za tym również by zagłosowali??? Już to widzę...
~ 31-01-2019 10:56
Wszystko to jedna wielka hucpa!!! W dzieciństwie kręcilismy się na karuzeli przyszedł kolega (Łobuz) tak pięknie prosił 'że pozwolilismy mu siąść na karuzelę, ;gdy tylko karuzela ruszyła zaczął krzyczeć: Wioooo! ¡!!! Wszystkie moje pachołki!!
~Milosciwy 31-01-2019 10:59
...!!!!! i tyle w temacie! Z Chadzym na czele! Temu wiecznie malo!!! Nazryj sie poki mozesz bo po nastepnych wyborach juz nie bedziesz mial dostepu do tej miski!!! Jak wam nie wstyd brac nieswoja kase za nie pracowanie???? To sie donprokuratury nadaje taki przekret, ja nie moge!!! Fajnie ze podaliscie nazwiska tych ..., przy kolejnych wyborach ludzie sobie przypomna!! Zalozymy sie???
~Yrezi Rewor 31-01-2019 10:59
Ech... Co za ludzie... Szkoda gadać. Przynajmniej mam "czarno na białym" na kogo juz nigdy nie zagłosuje...
~ 31-01-2019 13:59
do: ~Yrezi Rewor (10:59)
A co wcześniej byłeś ślepy
~KrzychuK 31-01-2019 11:02
Przecież to się nadaje na grubsze nagłośnienie w mediach ogólnopolskich. Osoby z listy "Za przyjęciem uchwały głosowali:" powinni się czerwienić ze wstydu. Achh... no tak, oni nie wiedzą co to wstyd i honor. Nie czują zaszczytu jakiego dostąpili dzięki oddanym na nich głosom mieszkańców.
~wqrw 31-01-2019 12:19
do: ~KrzychuK (11:02)
Oni w większości już są czerwoni.
~mieszkaniec dzielnicy 31-01-2019 11:04
Beata ,P.Wojtku zawiodłem się ..... nie o to chodziło przecież przed wyborami .....rada miała byc dla miasta a jest tylko dla siebie .... tak krytykowaliscie przeciwników a co zrobiliście ....!!
~Ddd 31-01-2019 11:32
do: ~mieszkaniec dzielnicy (11:04)
Bo najlepiej kogoś krytykować, niż popatrzeć na siebie najpierw ;)
~Faryyyy 31-01-2019 12:01
do: ~mieszkaniec dzielnicy (11:04)
Przecież połowa tej całej smiesznej koalicji poszła tam tylko by więcej kasy zgarnąć. A o niczym nie ma pojęcia.
~Tak jest 31-01-2019 17:49
do: ~mieszkaniec dzielnicy (11:04)
PiS był przeciw, bo wiedział, że reszta zagłosuje za. Jeśli nadal są przeciwko pobieraniu diet za nieobecność, niech je zwrócą w formie darowizny do budżetu miasta. Znając życie każdy te pieniądze zachowa dla siebie.
~Beata W. 31-01-2019 20:19
odpowiedź na usunięty komentarz
Poszę mi wierzyć że mój projekt Obywatelski dotyczący Pawilonów na Górce - Poprawa estetyki terenu będzie realizowany na wiosnę tego roku. Przeznaczone zostanie 200 tys zł. Zaznaczam że nie jest to interes mój tylko mieszkańców, który na projekt głosowali. Pawilony należą do ZGKiM czyli podlegają Miastu. Pytam - co Pani zrobiła dla swojego regionu? Zazdrość niszczy człowieka od środka więc niech Pani zakasa rękawy i weźmie się w końcu za robotę!
~Faryyyy 31-01-2019 22:37
do: ~Beata W. (20:19)
Póki co też nic nie zrobiłaś dla regionu.
~on 1-02-2019 10:32
do: ~Faryyyy (22:37)
Mało wiesz człowieku. Porozmawiaj z ludźmi, prześledź internet a z pewnością się dowiesz więcej
~katolik w Polsce 1-02-2019 14:19
do: ~Faryyyy (22:37)
jak to nic nie zrobiła , głosowała za !!!!!!!!
~xq 31-01-2019 11:08
Pani Wójcikowa powinna byc teraz zadowolona.Wiekszośc radnych bedzie wykonywac zdalnie swoje obowiazki.
~Zgred 31-01-2019 11:13
Banda ...
~canon49 31-01-2019 11:20
To są szczyty chamstwa i bezczelności.
~Miros 31-01-2019 11:21
Szybko PoKozali jak grabić nasze pieniądze !!! Wstyd i żenada !!! Kolejny raz zawiedliście wyborców !!! Wstydu nie macie !!!
~alfa-omega.. 31-01-2019 11:26
Jaka władza w regionie,takie rządy.Oby jak najwięcej dla siebie.Ale też jacy wyborcy,taka wladza.Teraz niektórzy mają,co chcieli.I na tym na pewno się nie skończy,jak dowiodły poprzednie lata.Najwyższy czas obudzić się z letargu i wybierać tych,co na to zasługują.
~jaszczomp gołembiasz 31-01-2019 11:47
do: ~alfa-omega.. (11:26)
Dopiero co przed trzema miesiącami były wybory i szansa na zmiany.Niestety, większość społeczeństwa jest tutaj jaka jest i zagłosowali jak zagłosowali pokazując, że nie chcą żadnych zmian, że odpowiada im ten marazm i degrengolada jaka dzieje się z tym miastem od dwóch dekad.
~RT 31-01-2019 11:26
WSTD,,banda ... ,,nie dość ze zarabiają krocie to jeszcze za nie ob. ecnosc będą brali ,,Kase,,i to sa nasze pieniądze,,Aby się udlawili ta kasa jak będą cokolwiek i gdzie kolwiek zżarli za nasza kase,,,HAMY,,
~jeżozwierz1 31-01-2019 11:31
Przepisy prawa nie precyzują jednoznacznie zasad pozbawiania radnego części diety , ba, niektórzy twierdzą, że nawet za obecność na "kawałku" sesji lub pracy komisji dieta należy się jak psu gnat. No cóż Państwo Radni w państwie pozorowanej sprawiedliwości , nie każdego stać na wysoki poziom moralności .
~Triceratops 31-01-2019 11:35
niczym rozwydrzone dzieciaki z piaskownicy. przecież to wstyd jezdzic furą za takie pieniadze czy sie afiszowac w okienku w mega super wyremontowanym mieszkanku .a fe ciuś ciuś ciuś
~Jamłasica 31-01-2019 11:49
Nie Koalicja Obywatelska tylko Kłamliwe Obszczymurki!!!
~Bambo 31-01-2019 11:51
I jak tu się nie denerwować!
~Bartolini 31-01-2019 12:00
Radni radzą,radni rządzą.., radni zawsze się urządzą....(za nasze)
~zigi 31-01-2019 12:05
no to już wiadomo,na co pójdą pieniądze,które miały być przeznaczone na sylwestrowe fajerwerki...
~Meg 31-01-2019 16:54
do: ~zigi (12:05)
Trzy miesiące, a już o własne portfele zadbali. A co z darmową komunikacja??? Czasu nie mają? I mieć nie będą, bo już nie będą docierali na sesję, wlasnych interesów trzeba pilnować, rodzinkę odwiedzać...
~I hope 31-01-2019 12:19
Dziadostwo.
~Dwa plus dwa 31-01-2019 12:45
Ależ Ci radni są zabawni.... być sędzią we własnej sprawie.... no wiadomo, że sami sobie od koryta nie odejmą!
~Janek77 31-01-2019 12:45
Sami ich wybraliśmy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~jozin 31-01-2019 13:08
do: ~Janek77 (12:45)
ja ich nie wybierałem, wypowiadaj się za siebie...
~KrzychuK 31-01-2019 14:01
do: ~jozin (13:08)
~Janek77, ja głosowałem na Gluzę, na młodego mądrego gościa. Mieszkańcy z zastępcy prezydenta zrobili prezydenta... i wierzyli że się coś zmieni? Stare układy zostały na stołkach to i po staremu będzie, im coraz lepiej i lżej a mieszkańcom coraz gorzej.
~ 31-01-2019 14:08
do: ~Janek77 (12:45)
Je też ich nie wybierałem , wiec mów za siebie ok !
~ 31-01-2019 15:31
do: ~Janek77 (12:45)
do wyborow samorzadowych chodza tylko znajomi i rodziny kandydatow.
~ 31-01-2019 23:29
do: ~Janek77 (12:45)
raczej wybraliście!
~Pi er kwadrat 31-01-2019 12:47
Radna Wójcik powinna wiedzieć że rozciąganie budżetu w nieskończoność ,to to samo co rozciąganie bazarowych gaci .....W końcu pękną w kroku .....
~IGOR 31-01-2019 13:17
Pisowcy są uczciwi ?
~Polo 31-01-2019 13:17
No i git
~lechujarek 31-01-2019 13:40
to banda nieudaczników życiowych i gołodupców z nizin społecznych na których robi wrażenie kwota w wysokości 700 zł... hahaaha która nie mając pomysłu na siebie i swoje życie chce zarządzać miastem a sobą nie potrafi.... pchają się tam jak świnie do koryta tylko dla tej dietki....... żal patrzeć na to wszystko.... ja bym im zapłacił tylko żeby tam nie przychodzili i nie głosowali.... mniejsza będzie strata dla Miasta.... ich "służba" dla Miasta powinna być non profit i to tylko dla tych którzy coś sobą reprezentują... tzn. osiągnęli sukces w biznesie etc. Takich ludzi nam potrzeba!!!!!
~ 31-01-2019 19:38
do: ~lechujarek (13:40)
W sumie masz rację, chociaż akurat największa ofiara (jeśli jest upośledzony to przepraszam, nie chciałam się naśmiewać z chorego człowieka) to gość, który głosował na nie (Pan Piotrowicz...). Ale słuchając go, to raczej nie podjął samodzielnie decyzji, ktoś mu kazał tak zagłosować...
~` 31-01-2019 14:33
Popatrzcie sie na to zdjecie. Oto ludzie ktorzy sa tak biedni ze chca piniadze za to ze nie pracuja. Pewnie brakuje im do kawioru.
~Molibden 31-01-2019 14:33
Wcale mnie to nie dziwi ?!? Brawo radni !!! Ja gdybym startowal w wyborach to bym mowil jawnie ze do polityki ide dla pieniedzy a nie dla idei czy dla ludzi
~Molibden 31-01-2019 14:37
Ludzie to stado owiec zamknoetych gdzies na pastwisku niziutkim plotem (prawo przepisy) a rzadza nami cwane liski ktore moga przeskoczyc ten plotek lub weze ktore moga przepelznac a owce i barany skubia trawe nie majac ochoty nawet sforsowac tego plotu.
~satu 31-01-2019 14:41
Zapamiętajcie te nazwiska i niech będą radnymi po raz ostatni. Sprzedali się za diety, które im się nie należą. Wstyd
~ping-pong 31-01-2019 14:54
Warto zwrócić uwagę, z jakich list byli ludzie, którzy zachowali honor i zagłosowali na NIE. Brawo panowie z PiS
~Ten typ z SPP 31-01-2019 15:01
Cholera, tyle pracuję nad wkurzaniem ludzi, a tu Wojtek Ch. wyprzedził mnie, sprawiając, że dupa pękła większości mieszkańców. Spokojnie, coś się jeszcze wymyśli...
~mieszkaniec Kaczorowa 31-01-2019 15:17
A w Kaczorowie nie ma kanalizacji i jest git majonez
~wściekła wiewiurka 31-01-2019 15:18
Ja też tak chcę. Do pracy nie będę musiał chodzić. Zrobię sobie wieczne wakacje. Ludziska, musimy to przegłosować. Kto jest ZA?
~kołomyja 31-01-2019 15:27
Szybko się uczą od PiS jak kosić kasę.
~ 31-01-2019 15:27
Zgodnie z zasadą PO dzis my radni otrzymalismy podwyzke za mc przyzanamy tez p.Łuzniakowi tyko troche ucichnie sprawa
użytkownik facebook 31-01-2019 16:00
Czy się stoi czy się leży kaska radnym się należy
użytkownik facebook 31-01-2019 16:00
Komuno wróć czyli czy się stoi czy się lezy.....
użytkownik facebook 31-01-2019 16:09
Do roboty się weźcie a nie do kasy po pieniądze darmozjady.wstyd.
użytkownik facebook 31-01-2019 16:12
No zdziwiłbym się jakby zdecydowali inaczej. 🤣🤣🤣 wtedy można by pisać o tym artykuł.
użytkownik facebook 31-01-2019 16:24
Im się przecież należy! !!!!😠
użytkownik facebook 31-01-2019 16:25
Super , zapytam mojego szefa w pracy czy też tak mogę , czasami sobie nie przyjść ale kasę za ten dzień oczywiście dostanę.
użytkownik facebook 31-01-2019 16:42
Adriana Jułga no jak wszystkim tak zrobią to proszę bardzo
użytkownik facebook 31-01-2019 16:29
Znowu pogrywają jak zawsze,a tak pięknie przed wyborami obiecywali
użytkownik facebook 31-01-2019 16:30
To może ja nie pójdę do pracy i mi za nieobecność zapłacą żenada
użytkownik facebook 31-01-2019 16:31
taki mieli program wyborczy
użytkownik facebook 31-01-2019 16:40
Żenada do kwadratu.
użytkownik facebook 31-01-2019 16:44
Żenada
użytkownik facebook 31-01-2019 16:49
Jest to po prostu żenujące. Wstyd!
użytkownik facebook 31-01-2019 16:51
Koalicja Obywatelska - nazwa pasuje
użytkownik facebook 31-01-2019 16:51
O jaką nieobecność chodzi? Usprawiedliwioną, czy każdą? Bo to zasadnicza różnica.
~-6 31-01-2019 17:20
do: użytkownik facebook (16:51)
Patrz pkt 6
użytkownik facebook 31-01-2019 16:52
A człowiek zaś durny, zaś naiwny i wybiera 😡 A oni cyk i uchwalają,że będą złotóweczki za dara brać😡
~L 31-01-2019 16:57
Poko jest spoko,logi Polskę i Polaków równo:@
~L 31-01-2019 16:57
Loji
użytkownik facebook 31-01-2019 16:59
Kpina!!!!
użytkownik facebook 31-01-2019 17:04
smiech na sali
użytkownik facebook 31-01-2019 17:04
Zastanawiający podział za i przeciw co nie zmienia faktu, że żenada to delikatnie napisane .
~` 31-01-2019 17:09
Trzeba zrobić plakaty na miescie ze zdjeciami kazdej twarzyczki i komentarzem - temu oto radnemu brakuje pieniążków więc sobie uchwalił że za nic nierobienie też sie należy. A co. Wolnoć tomku w swoim domku.
~dżon 31-01-2019 17:14
Hahahaha , teraz wyborcy POKO zamknąć ryje i płakac do poduszki PO takim wydymaniu was.
~ 31-01-2019 17:41
do: ~dżon (17:14)
od kogo? zgłupiałeś?
użytkownik facebook 31-01-2019 17:15
To może teraz bojkot, mieszkańcy powinni się zebrać i walczyć o nowe wybory. Miasto jest mieszkańców a nie tych kilkunastu osób. Jeszcze nic nie zrobili, a już zadbali o swoje nieobecności i diety. Uczciwy radny wie, że został wybrany po to aby uczestniczyć w pracach rady, a nie kombinowac jakby tu nie być.
~? 31-01-2019 21:45
do: użytkownik facebook (17:15)
No wlasnie tego nie rozumiem, dlaczego po śmierci prezydenta Gdańska tyle ludzi na ulice wyszło a tu takie oburzenie i wszyscy w domach siedzą zamiast protestować pod ratuszem?
~ 31-01-2019 23:45
do: użytkownik facebook (17:15)
Dokładnie, więc niech teraz ci wszyscy do tej pory demonstrujący przed sądem w obronie konstytucji mają odwagę zaprotestować przeciw tej ustawie radnych. No i niech koniecznie napiszą na transparentach, że ten wymysł radnych POKO jest niezgodny z Konstytucją! Znajdą się tacy? Pewnie nie, bo to przecież nie Pis wymyślił. Ot i tacy obłudni ludzie są wśród i wokół nas!
użytkownik facebook 31-01-2019 17:20
Po to właśnie zostaje się radnym.Trzeba takie rzeczy robić teraz żeby ludzie do kolejnych wyborów zapomnieli.Ciekawe jak obietnice wyborcze się mają.Na jakim etapie jest ich realizacja.
~-6 31-01-2019 17:23
Jak tu nie hejtowac!!!Zwykli ... pazerni na publiczny pieniądz.Miala być bezpłatna komunikacja Lat Rambla,walka ze smogiem a jest walka z wyborcą.
użytkownik facebook 31-01-2019 17:30
Kasa misiu kasa. Takie motto przypisać należy radnym PO. Ludzie powinni ich na ulicy palcami wytykać.
użytkownik facebook 31-01-2019 17:31
Zmniejszenie diety nie następuje: - w przypadku nieobecności lub opuszczenia sesji lub komisji związanych z delegowaniem radnego w sprawach służbowych przez przewodniczącego rady, - w przypadku pełnienia innych obowiązków radnego - w przypadku nieobecności na sesji uroczystej, podczas której nie odbywają się głosowania, - w przypadku przebywania na zwolnieniu lekarskim - w przypadku przebywania na urlopie wypoczynkowym - w razie wystąpienia zdarzenia losowego.
użytkownik facebook 31-01-2019 18:17
Dzięki!
użytkownik facebook 31-01-2019 17:34
Niewiarygodne!!!!! Szkoda, że przed wyborami nic o tym nie mówili. Tak mi się zdaje, że jedni warci drugich. Już mnie nikt nigdy na wybory nie namówi.
~mieszkaniec dzielnicy 1-02-2019 14:30
do: użytkownik facebook (17:34)
ten rok pokazał że chodzenie na wybory jest jak wycieranie tyłka papierem sciernym- d...a wytarta tylko rany zostają... przykre jest to ze pokazali gdzie mają wyborców ... i tak jest z każdym nie mówię o tym co robi PIS PO KOALICJA tak robia wszyscy . Kłamstwa przed wyborami a później zawód na całej lini
użytkownik facebook 31-01-2019 17:46
I się zaczyna 😂 😂 😂
~Cieplik 31-01-2019 17:50
Że też mogą spokojnie spac,a ja bym wolał o referendum o odwołanie takiej władzy i nowe wybory.
~z Jeleonki 31-01-2019 18:41
do: ~Cieplik (17:50)
to możliwe ale w Jelonce, dupy ludzie nie ruszą to i tak mamy !!!
~Lusi 31-01-2019 18:06
Trzeba o nich wszystkich tych co głosowali za tym projektem pamiętać w następnych wyborach. Zero rozwagi z ich strony. Nie liczą się z nikim, jest to przykre.
użytkownik facebook 31-01-2019 18:18
Więc o co taki szum?
użytkownik facebook 31-01-2019 18:19
Mam nadzieję, że to ich pierwsza i ostatnia kadencja.
~z Jeleonki 31-01-2019 18:39
kopiować nazwiska tych co ZA i przypomnieć przy wyborach , będzie pamiętane
użytkownik facebook 31-01-2019 18:49
No to jakieś żarty chyba,to się nie dzieje w majestacie prawa,, 😲😲😲
~ 31-01-2019 19:03
Radny Sz.poza partią i zaraz się poglądy zmieniły.Oj nieładnie Panie Rafale,nieładnie...
~Hihi 31-01-2019 19:07
wyszli ci co mają daleko do domu, poza miasto trzeba dojechać ;) niech im dadzą dodatki na paliwo za dojazdy, po co siedziec jak sie kase dostanie, PO jest dla nowobogackich i nowobogackie prawo tworzą, chyba jednak na pis sie przerzucę, szacun, w życiu na PO nie zagłosuje
~P 31-01-2019 19:07
Rozkręcają nam się radni.Strach pomyśleć co będzie dalej.
użytkownik facebook 31-01-2019 19:15
Juz pani radna pelniła obowiazki.Wobec nas...telefonicznie,z zagranicy.Roaming miała?😕😕
użytkownik facebook 31-01-2019 19:42
Jak by praca radnego była wolontariatem ,nie było by społeczników.
użytkownik facebook 31-01-2019 19:43
Zasada jest prosta nie pracujesz,nie zarabiasz oczywiście z wyłączeniem choroby. W innym wariancie to jest naciągane społeczeństwa.Hellloooo mówię o elementarnej uczciwości i etyce.
~ABC 31-01-2019 19:52
Trzeba było głosować z głową a nie tu teraz płakać . Żenada radni , Żenada wyborcy !.
użytkownik facebook 31-01-2019 20:24
Darmo zjady.....
~Triceratops 31-01-2019 20:45
koalicja WSTYDU za nierobstwo brac pieniadze wstyd na cala jelenia gore i cala polske CBA powinno to sprawdzic HAŃBA!!!!
~Triceratops 31-01-2019 21:00
Nie wstyd wam teraz chodzić PO MIESCIE I PATRZEC LUDZIOM PROSTO W OCZY?????????KRWIOPIJCY!!!!!
~Pi er kwadrat 31-01-2019 21:19
Misiewicze dorwały się do żłobu....
~ 31-01-2019 21:48
Chadży na prezesa MZK.
~ 31-01-2019 22:04
A w ogóle z jakiej racji ktokolwiek ich o to pytał, ja też chciałbym móc decydować o wysokości swej wypłaty
~Pjoter 31-01-2019 22:13
Beatka i spółka ... oczy mydliła. Cierp ciało jak chciało.
~ 31-01-2019 23:17
No coooooo A o so chodzi? Przecież im się to tak jak 2razy 2 jest4,po prostu należy !!! Przecież radni też chcą jak szeregowe /p/osły wieże budować !!!
użytkownik facebook 31-01-2019 23:19
Do kogo macie pretensje ludzie .Wybieracie od 30 lat ciagle tych samych bezkarnych ludzi to co ma sie zmienić
~ 31-01-2019 23:27
Pewnie na życzenie radnej W. została podjęta ta uchwała, która to w ub roku pobrała dietę za nieprzepracowane godziny. Dziwię się tylko, że wyborcy zaufali jej wybierając ją na kolejną kadencję, widocznie przekupiła ich ciastem, z którym chodziła po blokach od mieszkania do mieszkania prosząc o głosy. Niektórzy radni widać mają tupet i są bezwstydni!
użytkownik facebook 1-02-2019 3:37
Brak slow
~ 1-02-2019 7:51
Banda złodziei.Jelenia Gora umiera a oni ostatnie soki wypijają .Otym trzeba prokuraturę generalna powiadomić i tych pod sąd,jeżeli jeszcze takowe są.Ludzie niedajcie się już oszukiwać.Pogoncie tych cwaniaczków tak żeby z kapci powyskakiwali.Wezmy dobro miasta w swoje ręce .A oni niech zwrócą to co niesłusznie wzięli.Tego niby prezydenta tez,bo oni to robią pod jego wodza i za jego przyzwoleniem.
~genek 1-02-2019 8:13
Jest coś symptomatycznego, że my wybieramy swoich przedstawicieli kierując się emocjami kreowanymi przez samych polityków i media a nie pragmatyzmem polityczny. A potem się oburzamy, że politycy zachowują się tak jak się zachowują. Oni zawsze będą się tak zachowywali bo wiedzą, iż ich wyborcy z powodu nienawiści do przeciwników politycznych zawsze ich wybiorą...
~Molibden 1-02-2019 8:56
Zawsze jesli chodzi o pieniadze to sa klotnie. Nic tak nie dzieli ludzi jak kasa :p
~do wszystkich wyżej 1-02-2019 9:20
A jak myślicie kto tam idzie do żłobu? Albo nienażarci albo tyfuśnicy. Zeżrą wszystko co im się nawinie nawet własne gównoczytaj obietnice przedwyborcze).
~xq 1-02-2019 9:44
Zwołajmy referendum za odwołaniem całej rady!!!Pazernej rady.
~worek z kasą 1-02-2019 9:49
do: ~xq (9:44)
Nie całej - PiS głosował przeciw tej chorej i pazernej ustawie
~Gość 1-02-2019 9:58
Jestem zbulwersowany tym co tu czytam ,za nieobecność brac zaplate no chyba tym z POKO całkiem odbiłó no ale coz tak własnie rzadzili przez 8 lat tym państństwie to i wiek emerytalny zmienili bo im na tych lawach poselskich wygodnie az do smierci a my na nich tyramy zabrali moje oszczednosci z OFE bo im brakowalo do budzetu to byla polityka PO teraz donosza szkaluja POlske w UE wszystko klepia ale nie ze oni zle zrobili kiedys tylko na ten rzad wybrany demokratycznie ujadaja i na moj kraj ktory dopiero teraz zaczyna stawac na nogi szkaluja i jeszcze to uchwalaja na sesjach rady miasta ze vza nieobecnosc beda placic no to jest totalne niezrozumienie ale takie wlasnie jest POKO aby do siebie a nic od siebie nieroby nieudacznicy donosiciele i to nie jest jezyk nienawisci bo ja nie mowie naftalina czy dinozaury jak to ich guru al uczciwie to jak odbieram donosicieli
użytkownik facebook 1-02-2019 10:05
No to już wiadomo na co idą oszczędności naszym kosztem np. brak pokazu sztucznych ognii w sylwestra (bo chyba nikt z Was nie wierzył, że to z troski o zwierzęta) zerwanie współpracy z firmą odśnieżającą drogi w środku zimy... niekończące się remonty ratusza... Na prawdę myślicie, że my mieszkańcy tego nie widzimy? Wstyd mi za gospodarzy tego miasta, fatalne zarządzanie.
użytkownik facebook 1-02-2019 10:41
Wiocha. W Kowarach pierwsze co zrobili, to dali sobie podwyżki. i jak ma być lepiej. Ręce opadają. Kasę powinno dostawać się za efekty zmierzające do polepszenia bytu mieszkańców a nie za nieróbstwo a tm bardziej nie za nieobecność. #całeżycieprzykorycie - tylko o tym myślą te nieroby.
użytkownik facebook 1-02-2019 10:56
Rozbój w biały dzień
~Gość 1-02-2019 12:54
Jak głosowaliscie na POKO to było sie zastanowic bo juz w poprzedniej kadencji Zawily sobie pensje podniosl i to jest hipokryzja jak głosowałes tak masz i tyle na temat
~ 24-02-2019 21:12
do: ~Gość (12:54)
Jak urzędnicy głosują sami na siebie, to jak ma być dobrze w Jeleniej Górze a reszta nie chodzi na wybory
~Zawiedziona 1-02-2019 13:48
Oj Beatko W. nie spodziewałam się takiej pazerności, przykro... już nie poprę
~Szok 1-02-2019 13:51
Nigdy więcej nie poprę KO!!!!
~antyradna 1-02-2019 14:17
Pani Beato, takie piękne słowa Pani prawiła w casie kampanii. Dziś okazuje się, że to nic niewarte. Wszystkich który na Panią głosowali zrobiła Pani w bambuko
~Zjeżony 1-02-2019 14:23
Pewna kandydatka z Zabobrza okręg nr 1 taka niby skromna, taka prawa, tak ubolewająca nad dolą chorych i biednych, a po wyborach poszła na całość.
~rgu 1-02-2019 15:20
Zdelegalizować partię PO-KO w całym kraju !!! . Do polityki nie idzie się dla pieniędzy , to miała być służba dla kraju i narodu, a nie normalnych podatników w bezczelny sposób okradać.
~rgu 1-02-2019 15:26
do: ~rgu (15:20)
To co się dzieje, aż się prosi o pomstę do nieba, to banda złodziei, nierobów , nieudaczników i hipokryzja.
~elzunia 1-02-2019 21:56
tak tak tylko o kase wam chodzi, wy dbacie o miasto???? ha ha .ja jak zawalniam sie z pracy na pigrzeb to mi nie placa a wam trzeba zaplacic. hieny,darmozjady, itd szkoda slow
użytkownik facebook 1-02-2019 22:21
Widać Jelenia Góra bogata🤣,tylko dziurawe drogi i chodniki,poobdzierane elewacje,brudy przy śmietnikach,tak jest na ul.Kasprowicza,P.Skargi,zaplanowane ponad 10 mln deficytu.Fajną mamy władzę,czyli aby było tak jak było,no może trochę gorzej.
~D 1-02-2019 22:28
Pani Danusia musi miec czas na fryzure z urzedu do osiedlowego fryzjera na Zabobrze kawalek drogii jest.
użytkownik facebook 2-02-2019 4:56
Darmozjady nieroby bez honoru żenada i to za nasze pieniądze!!!Banda
użytkownik facebook 2-02-2019 10:26
Żenujące
użytkownik facebook 3-02-2019 20:36
za to że oddycha trzeba im zapłacić ŻENADA nie mają wstydu.
użytkownik facebook 4-02-2019 12:23
To jest Hit😄Ale na 1 Kwietnia😂
~T*E*J*O 9-02-2019 2:22
Platforma jak zwykle złodziejskie zasady. Przynajmniej ten zły PiS jest porządku. Szacun dla PiS,przepraszam że na was nie głosowałem 😫
~mirszpa 10-02-2019 17:02
bo oni są radnymi tylko dla pieniędzy a nie dla Jeleniej Góry
~opinia 12-02-2019 14:17
Ustawy o samorządach są chore.Radny powinien otrzymywać tylko zwrot kosztów dojazdu na posiedzenie rady,przekąskę i wodę a działać społecznie !!! Dopiero wtedy byłyby to rządy sprawiedliwe społecznie. A tak jest dorabianie, bez odpowiedzialności,ścieranie się interesów.Wystarczy tylko nacisnąć przycisk.
~Myśliwy 12-02-2019 15:33
Wstyd! oczywiście za głosowała wiecznie nie nażarta milicja obywatelska i jeden z klubu zadbajmy o własną kieszeń.
~Jarek 23-02-2019 15:53
A Wójcikowej zależy tylko aby być na zdjęciu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Piękne święto plonów

Stop marginalizacji średnich miast

Historyczna premiera

Nowy wóz dla strażaków

Manewry: pościg, strzały, 30 rannych

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
737
Tak
15%
Nie
65%
Nie wiem
21%