MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 14 sierpnia
im. Maksymiliana, Alfreda

Rada powiatu „tak” dla szpitalnej fuzji

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 17 marca 2011, 15:27
Aktualizacja: Piątek, 18 marca 2011, 22:35
Autor: Agrafka
Radni powiatowi zebrali się dziś na sesji w celu wydania opinii na temat projektu połączenia Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze ze szpitalem „Wysoka Łąka” w Kowarach. Samorządowcy nie są przeciw, ale wyrażają troskę o ochronę osób, które stracą pracę w wyniku fuzji.

W dyskusji brał udział dr Roman Szełemej, pełnomocnik marszałka Dolnośląskiego do spraw polityki zdrowotnej, oraz dyrektorzy łączonych szpitali Stanisław Woźniak i Marian Krakowiak. Wypowiadali się na temat fuzji, która będzie trwać do 31 grudnia.

- Po przedstawieniu argumentów oraz dyskusji radnych, rada wydała pozytywną opinię o połączeniu tych dwóch szpitali. Radni wszystkich klubów podkreślali, że będą się przyglądać kwestii osłony socjalnej, aby koszta ludzkie były jak najmniejsze. Część osób straci pracę, ale taka reorganizacja ma także na celu zmniejszenie zatrudnienia w działach administracyjnych, aby usprawnić zarządzanie i administrację, w celu zmniejszenia kosztów.

Mówi się o około 90 osobach, ale jednocześnie będzie brana pod uwagę sytuacja, w której np. ktoś jest w wieku bliskim emerytalnemu. I tak np. osoby pracujące w laboratorium w szpitalu w Kowarach powinny znaleźć zatrudnienie w szpitalu w Bukowcu. Starostwo szuka alternatyw dla osób, które stracą pracę w wyniku fuzji – poinformował Andrzej Więckowski z zarządu powiatu.

W głosowaniu imiennym 12 radnych oddało głosy za wsparciem fuzji , 4 przeciwko, a 2 radnych wstrzymało się od głosowania. Rada uznała większością głosów, że cała inicjatywa jest „bezalternatywna”. Zadłużenie szpitala „Wysoka Łąka” zwiększało się w szybkim tempie. Pomysłodawcy fuzji zapewniają tymczasem, że w wyniku połączenia tych dwóch szpitali zostaną one całkowicie oddłużone, szpital w Kowarach zostanie wyremontowany i wyspecjalizowany w danej dziedzinie.

Powstanie placówka prawdopodobnie o nazwie Karkonoskie Centrum Medyczne. Dzięki oddłużeniu szpitale będą mogły pobierać fundusze na modernizację oraz korzystać z wielu współfinansowanych programów np. wymiany sprzętu. Urząd Marszałkowski, który spłaci długi tych szpitali, otrzyma zwrot około połowy kosztów z pieniędzy Skarbu Państwa.

Tymczasem część załogi szpitala w Jeleniej Górze obawia się, że nowe warunki płacy, jakie organ prowadzący im zaproponuje, będą gorsze od wcześniejszych. Pracownicy uważają także uważają, że oddłużenie szpitala będzie tylko chwilowe, gdyż ilość otrzymywanych od NFZ funduszy wciąż nie pokrywa realnie tego, co szpital wydaje na pacjentów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Czytelniczka: drogo i brudno

Nowy radny w Kowarach

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~zdzich124 17-03-2011 15:58
Radni bezradni.To przeciez dlugi jeleniogorskiego szpitala rosna w postepie geometrycznym i wynosza ok.50mlnzlotych.Do ubieglego roku Wysoka bilansowala sie.Dzieki polaczeniu spoleczenstwo zaplaci za kolejny przekret ekonomiczny,a nieudolny zarzad rozlozy rece i powie sorki,chcielismy dobrze.A tak a propos od kiedy jest w Karpaczu szpital z laboratorium?Czyzby poklosie poprzednich dzialan aktualnej dyrekcji Zarzecze mialo sie kiepsko?
~zdzich124 17-03-2011 16:04
A propos laboratorium.Bukowcem administruje prywatna firma i jestem ciekaw jak decydenci chca zmusic wladze Bukowca do zatrudnienia pracownikow z likwidowanych stanowisk.Nalezy ,moim zdaniem stworzyc spolke prawa handlowego w szpitalu jeleniogorskim i niech "Towarzysze" specjalisci od trwonienia naszych pieniedzy pokaza co potrafia,ale za wlasne,zarobione srodki.Wstyd Szanowni Radni .!
~Anonimowy 17-03-2011 16:07
Wystarczy skorzystać z wujka Google, który chyba się nie myli. W Karpaczu jest Centrum Pulmonologii i Alergologii w Karpaczu S.A. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej i o dziwo nazywany jest Szpitalem.
~antoni 17-03-2011 18:47
szkoda mi tych radnych że są tacy beznadziejni i bezradni,ale napewno kiedyś bedą potrzebowali opieki medycznej jeśli trafją do Jeleniej i teco "super"szpitala to życzę im powodzenia los sie odpłaci
~Ja 17-03-2011 18:53
Po co myśmy na nich głosowali skoro nie potrafią ci nasi "wspaniali"radni podjąć dobrej i decyzji i podejmuja błedne decyzje pewnie przekupstwo i tyle ciekawe ile im za to głosowanie odpalili......
~galla 17-03-2011 19:14
radni troskaja sie tym przyszlymi bezrobotnymi, ktorzy zasila szeregi osob zebrzacych w opiece spolecznej, Uwazam ze dzialania na rzecz powiekszania liczby bezrobotnych to celowe dzialania wladz otrzymujacych rozkazy z gory by tak zgnebic i zubozyc narod, aby opuszczal Polske, Ciekawe komu oddadza te opuszczone ziemie, komu zalezy na wyludnieniu tego kraju, mlodzi wyjada a starzy z czasem poumieraja, a dzieci gdy dorosna nie beda wiedzialy dlaczego sa ludzmi nizszej kategorii, ba nawet nie wiem czy beda wiedzialy ze sa polakami
~bee 17-03-2011 20:40
Może to kogoś zdziwi, może nie, ale po stronie Wysokiej stanął PiS. PO i SLD, podobnie jak w mieście, ramię w ramię zdecydowali, że wystarczy Woźniakowi dać kolejną szansę na rozwałkę, czego do tej pory nie rozwalił. Szpital wojewódzki i tak bedzie się zadłużał, a jako monopolisty nikt go nie ruszy! A podobno PO jest za konkurencyjnością? Jakoś tego nie widać
~halo 17-03-2011 21:50
Potrzebny jest jeszcze jeden "HITLER" żeby zniszczył naszą niewidomą władzę............... wtedy będzie żyło się lepiej...........
~ja 18-03-2011 8:42
szkoda gadać szkoda szpitala Wozniak rozłoży wszystko czym zarządza ma w tym praktykę, zarządzał w Szklarskiej miastem i Szpitalem ze skutkiem strasznym Karpacz też go poznał.
~doktor 18-03-2011 12:17
Uczestnicy tego forum nie wszystko zrozumieli, ta fuzja może nie jest najpiękniejsza, ale nie ma w stosunku do niej alternatywy. Zamiast się cieszyć, że szpitale zostaną oddłużone całkowicie, że samorząd dolnośląski dostanie dotację w wysokości połowy zadłużenia, to się narzeka w kompletnie nieodpowiedzialny sposób. Ot taka rzeczywistość.
~były radny 18-03-2011 13:09
Pan Członek Andrzej Więckowski- jak przystało na oddanego żołnierza PO- czyni wszystko, co może spodobać się pomysłodawcom ( też z PO)połączenia szpitala sanatoryjnego "Wysoka Łąka" z zadłużonym Szpitalem Wojewódzkim w Jeleniej Górze. Pomysł taki już od ponad roku forsują: Jerzy Pokój, Jerzy Łużniak i dawna radna Sejmiku Dolnośląskiego Elżbieta Zakrzewska- obecnie posłanka na Sejm RP. Jak znamy życie, ktoś na tym straci, a ktoś zarobi. W uchwale Rady Powiatu Jeleniogórskiego nr. XLII/24/247/z dnia 1.03.2010 radni ( w tym wszyscy z PO)negatywnie wyrazili się o pomysłach połączenia SPSZGiCHP"Wysoka Łąka" w Kowarach ze Szpitalem Wojewódzkim w J.Górze. Teraz dzięki członkom PO Rada Powiatu Jeleniogórskiego zmieniła zdanie.Oby wyborcy w najbliższych wyborach parlamentarnych też zmienili zdanie u PO.
~anzelm 18-03-2011 13:45
ten "były radny" to najpewniej znany wszystkim były członek PO, który nie omija żadnej okazji do oplucia swoich byłych kolegów.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wiadukty prawie gotowe

Wypadek w Radomierzu

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Środowisko LGBT ze wsparciem KOD–u

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
803
Tak
37%
Nie
57%
Nie wiem
6%