MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Rada powiatu o nowościach dla rodzin zastępczych

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 1 lutego 2012, 8:12
Aktualizacja: 10:45
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
Podczas wczorajszej sesji rady powiatu przyjęto uchwałę w sprawie „Powiatowego Programu Rozwoju Pieczy Zastępczej na lata 2012–2014. Debatowano o możliwości odroczenia, umorzenia lub rozłożenie na raty płatności za pobyt dziecka w rodzinie zastępczej.

Ustawa o wspieraniu rodziny w systemie pieczy zastępczej weszła w życie 15 stycznia 2012 r. znalazł się w niej m.in. inny sposób charakteryzowania rodzin. Teraz dzieli się je na rodziny spokrewnione, niezawodowe i zawodowe, w tym o charakterze pogotowia rodzinnego. Rodzina spokrewniona aktualnie oznacza pokrewieństwo w linii prostej, czyli dziadkowie i rodzeństwo. Gdy dzieckiem opiekują się dalsi krewni i powinowaci rodzina ta nosi miano niezawodowej.

- Zmienił się także system finansowania obowiązkowych świadczeń na pokrycie kosztu utrzymania dziecka. Brak podziału na wiek dzieci, tak jak było niegdyś w ustawie o pomocy społecznej. Oprócz świadczeń obowiązkowych wprowadzono szereg dodatkowych, jak np. fakultatywne, urlopy w wymiarze 30 dni w roku dla rodzin zawodowych, pomoc finansową na rzecz kosztów utrzymania mieszkania i jego remont, a także na wypoczynek dziecka znajdującego się w rodzinie zastępczej. Wprowadzono funkcję rodzin pomocowych, które opiekują się dziećmi, których rodzice zastępczy z różnych powodów nie mogą tego czynić np. z powodu choroby, czy urlopu – powiedziała Jolanta Bagińska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodziny w Jeleniej Górze.

Co ważne wprowadzono funkcję koordynatora pieczy zastępczej, który powinien mieć pod opieką nie więcej niż 15 rodzin. Jest to funkcja wspierająca w sprawowaniu opieki nad dzieckiem szczególnie w pierwszych trzech latach pobytu dziecka.

Starosta może odstąpić od ustalenia opłaty za pobyt w pieczy zastępczej, jeżeli w postępowaniu prowadzonym, by ją wyznaczyć ustali, że rodzic lub opiekun, który decyzją sądu nie może opiekować się dzieckiem, a jest w trudnej sytuacji materialnej, zagrożona jest jego egzystencja lub osób będących na jego utrzymaniu. Opłata nie będzie ustalona także wówczas, kiedy osoba ta jest ubezwłasnowolniona lub nieletnia, a także gdy płaci alimenty, samotnie wychowuje dzieci, przebywa w placówce społecznej oraz gdy w takiej placówce lub w rodzinie zastępczej przebywa członek najbliższej rodziny.

Rada zrezygnowała z punktu o odstąpieniu od opłat, gdy dłużnik znajduje się w areszcie śledczym lub zakładzie karnym. Warto podkreślić, że dług za pobyt w pieczy zastępczej może zostać także umorzony gdy zobowiązana osoba zmarła i nie pozostawiła majątku, a także gdy koszt dochodzenia postępowania egzekucyjnego byłby wyższy niż koszt dochodzenia lub postępowanie to okazało się nieskuteczne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Mur oporowy został naprawiony

Świętowali Złote Gody

Rok niespełnionych obietnic

Komentarze (2) Dodaj komentarz

HankaOdRumcajsa 1-02-2012 9:10
To za pobyt w rodzinie zastępczej kto w końcu płaci i komu? Bo jakoś nierozumiem. Do tej pory myślałam, że to państwo (starostwo) płaci rodzinom zastępczym za pobyt dzieci w tychże rodzinach. Tak więc co ma być niby umorzone tym rodzinom. Autor mógłby się więcej postarać i rozszerzyć jakoś "wytłumaczalnie" dla prostego ludka ten artykuł.
~masakrrra 1-02-2012 12:31
No patrzcie Jacek Bankiet trafił na sale obrad no no no. Większość tych ludzi już powinna być dawno na emeryturze.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Magiczny poranek

Młodzi przeciw zmianom klimatycznym

Gwiazdy przy ratuszu

Karpacz rezygnuje z fajerwerków

Coraz bliżej święta

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
983
Tak
22%
Nie
70%
Nie wiem
8%